اطلاعات کامل درباره صعود به قله لنین

زمان مطالعه: 19 دقیقه

قله لنین یکی از کوه‌هایی است که بسیاری از کوهنوردان از سراسر جهان و همچنین ایران برای صعود آن هر ساله در تابستان راهی کشور قرقیزستان می‌شوند. قله لنین یا همان قله ابن سینا در مرز کشورهای تاجیکستان و قرقیزستان قرار گرفته است، قله لنین نام دارد. قله لنین با 7134 متر ارتفاع از سطح دریا، دومین قله مرتفع لیست کوه‌های پلنگ برفی به حساب می‌آید. در این مقاله از وب سایت دکوول رسانه ادونچر و کوهنوردی ایران قصد داریم نگاهی کلی به صعود قله لنین قرقیزستان داشته باشیم.


قله لنین

    در مقاله قله لنین ابتدا به معرفی این کوه خواهیم پرداخت، سپس کمی درباره جغرافیای آن حرف خواهیم زد و در نهایت هم مسیرهای صعود به قله لنین در قسنت راهنمای صعود به قله لنین، لوازم کوهنوردی مورد نیاز و همچنین درجه سختی صعود به این قله زیبا را معرفی می‌کنیم.

نام قله ابوعلی سینا یا لنین
ارتفاع 7134 متر
برجستگی 2790 متر
موقعیت قله 43S 316706.70976687 m E 4356535.2909092 m N
موقعیت مرز کشورهای قرقیزستان و تاجیکستان
ناحیه کوهستانی
بهترین فصل صعود تابستان
پای صعود معمول شهر اوش قرقیزستان، جبهه شمالی لنین
واحد پول قرقیزستان سوم قرقیزستان

   قله لنین علاوه بر اینکه دومین قله بلند کشورهای تاجیکستان و قرقیزستان است، همچنین بلندترین قله در سلسله کوه‌های ترانس آلای نیز به حساب می‌آید. این قله در منطقه پامیر (هیمالیای پامیر) قرار دارد و کوهنوردان برنامه‌های صعود به آن را می‌توانند در زمره برنامه هیمالیانوردی قرار دهند.

    از آنجایی که در این منطقه کوهستانی، پتانسیل انجام بسیاری از ورزش‌های کوهستانی مانند دوچرخه‌سواری کوهستانی، اسکی کوهستانی، پاراگلایدر، اسکای رانینگ، اسب‌سواری و ... وجود دارد و به همین دلیل، هم قله لنین هم در میان کوهنوردان و هم در میان گردشگران عادی طرفداران بسیار زیادی پیدا کرده است.

معرفی قله لنین

    قله لنین که با نام‌های کافمن اوسینا، ساری‌تاش و ابن سینا نیز شناخته می‌شود، یکی از قله‌های هفت هزار متری جهان است که در آسیای مرکزی قرار دارد. در واقع جبهه شمالی این قله به قرقیزستان و جبهه جنوبی آن به کشور تاجیکستان می‌رسد. بنابراین از هر دو کشور می‌توان مسیرهای صعودی برای این ارتفاعات در نظر گرفت. 

    جبهه شمالی یعنی کشور قرقیزستان دسترسی آسان‌تری دارد و غیر فنی‌تر است. همچنین خدمات زیادی در این مسیر تعبیه شده و امکان انجام ورزش‌های کوهستانی فراوانی نیز وجود دارد. به همین دلیل بیشتر کسانی که قصد صعود به قله لنین را دارند، جبهه شمالی را انتخاب می‌نمایند. به طور کلی قله لنین دارای شانزده مسیر صعود شناخته شده است که نه مسیر آن در کشور تاجیکستان و هفت مسیر هم در کشور قرقیزستان قرار دارد. در میان قله‌های هفت هزار متری این قله را که در سال 1871 میلادی کشف شد، یکی از پر صعودترین قله‌هاست.


قله لنین از قله های پلنگ برفی است که در کشور قرقیزستان قرار گرفته است. دکوول همراه شماست

    در ابتدای امر نام این قله را به یاد اولین ژنرال فرمانده ترکمستان کافمن گذاشته بودند اما بعدتر از سال ۱۹۲۸ به بعد، یعنی دقیقا پس از انقلاب روسیه نام لنین را که نخستین رهبر اتحاد جماهیر شوروی بود روی ابن قله گذاشتند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید در سال 2006 کشور تاجیکستان نام ابوعلی سینا را روی این قله گذاشت اما کشور قرقیزستان هنوز هم از همان نام لنین استفاده می‌کند.

    در سال 1990 میلادی بزرگ‌ترین حادثه کوهنوردی جهان در این منطقه اتفاق افتاد. در ارتفاع 5300 متری زلزله اتفاق افتاد و به موجب آن بهمن‌های متعدد و بزرگ فرو ریختند. در این حادثه 43 کوهنورد از کشورهای مختلف جهان کشته شدند و به دلیل اینکه اجسادشان در شکاف‌های کوه فرورفته شد، هیچگاه نتوانستند به اجساد این 43 نفر دسترسی پیدا کنند. جزئیات این حادثه را در مقاله فاجعه قله لنین برای شما نوشته‌ایم که دعوت می‌کنیم حتما نگاهی به آن مقاله نیز بیاندازید.

کمپ اصلی قله لنین و نمای قله لنین از کمپ بیس کمپ در مسیر صعود به قله لنین

جغرافیای قله لنین 

    همانطور که در بالا هم ذکر شد، موقعیت جغرافیایی قله لنین در جنوب کشور قرقیزستان و شمال کشور تاجیکستان است. معمولا زمستان‌های این منطقه بسیار سرد و سنگین است. در فصل‌های بهار و پاییز نیز وضعیت آب و هوایی ثبات ندارد. بنابراین بهترین و امن‌ترین فصلی که می‌توانید برای صعود به قله لنین انتخاب نمایید، تابستان است. با این وجود اگر تصمیم داشتید در فصل‌های دیگر هم به سوی فتح این قله بروید حتما با یک تیم فوق حرفه‌ای همراه شوید تا خطری شما را تهدید ننماید.

    قله لنین همیشه با یک ابر احاطه شده و پوشیده از برف است به همین جهت هم آن را جای مناسبی برای ورزش‌های زمستانی می‌دانند. قله لنین در واقع در خطالراس زالایسکی (Zaalaisky) قرار گرفته است. این قله از غرب نزدیک به تلاقی دو رودخانه موکسوا و کیزیلسو است. شیب شمالی خط‌الراس نیز به دره آلایسکی می‌رسد. در پایین قله نیز یک دره به نام آلای وجود دارد که در زبان قرقیزی بهشت معنی می‌دهد.

کمپ 1 قله لنین و مسیر پیمایش از کمپ اصلی به کمپ 1 قله لنین با دکوول

راهنمای صعود به قله لنین

    اگر قصد صعود به این قله زیبا و کوه لنین را دارید کافی است در ادامه به بررسی جزئیات و راهنمای صعود به قله لنین بپردازید. بدیهی است برای انجام صعود باید خودتان را به شهر بیشکک پایتخت قرقیزستان برسانید. از این شهر به صورت هوایی یا زمینی به شهر اوش خواهید رفت که در ادامه جزئیات صعود به قله لنین را از این بخش می‌توانید دنبال کنید.

پرواز به شهر اوش

    برای صعود به قله لنین باید از هر شهری که هستید خود را به شهر بیشکک برسانید. بیشکک پایتخت کشور قرقیزستان است که تقریبا در بخش شمال غربی این کشور قرار گرفته است. بعد از رسیدن به شهر بیشکک و گشت و گذار در این شهر معمولا برای انتقال به شهر اوش آماده می‌شوید. شهر اوش شهری تاریخی است و دومین شهر پرجمعیت قرقیزستان نیز به حساب می‌آید که در جنوب این کشور واقع شده است.

    بهترین راه رسیدن به شهر اوش پرواز داخلی است که حدود 45 دقیقه به طول می‌انجامد. بعد از رسیدن به شهر اوش معمولا مستقیم به سمت کمپ اصلی حرکت می‌کنند البته این مساله به ساعت پرواز شما بستگی دارد. معمولا به دلیل اینکه غالب پروازهای بیشکک به اوش صبح انجام می‌شود زمان کافی برای پیمایش مسیر طولانی اوش تا کمپ اصلی لنین را دارید. اوش را معمولا کهن‌ترین شهر قرقیزستان می‌دانند که متعلق به حدود 3000 سال پیش است. این شهر دارای یک بازار محلی بسیار غنی و بزرگی است که حتما بازدید از آن را به شما توصیه می‌کنیم.

درباره شهر اوش در کشور قزاقستان و شهر صعود لنین در دکوول بخوانید.

رسیدن به کمپ اصلی (اوش تا کمپ اصلی)

    برای رسیدن به کمپ اصلی نیاز به یک ماشین سواری طولانی دارید. حدود 6 تا 7 ساعت پیمایش با ون‌های بنز و صرف ناهار در کلبه‌های عشایری که در مناطقی یکجا نشین شده‌اند و دیدن مجسمه پلنگ برفی که رو به سوی مرز تاجیکستان یعنی جایی که قله لنین قرار گرفته است از جمله جاذبه‌هایی است که می‌توانید آن را تجربه کنید.

    مسیر تا شهری کوچک به نام ساری مغول آسفالت است و سپس وارد جاده خاکی خواهید شد که دروازه‌ای نمادین از ورود به محدوده قله لنین نیز در آن وجود دارد که معمولا برای گرفتن عکس لحظاتی توقف در آنجا توصیه می‌شود. سپس با بازدید از چمن‌زارهای بسیاری زیبا و همچنین مشاهده دریاچه‌های بی‌نهایت و عشایری که به مرور در تابستان در این دشت زیبا مستقر شده‌اند محصور کننده هستند.

    همه اینها اگر هوا صاف باشد قله لنین را در پس زمینه خود به نمایش گذاشته است و سعی می‌کند تمام زیباییش را با قامت 7000 متری که دارد به شما عرضه کند. این یک خوش آمد گویی گرم از قله لنین تا رسیدن به کمپ اصلی به شمار می‌رود. ادامه روز در کمپ اصلی اتفاقات جالبی منتظر شما خواهد بود.

درباره رسیدن به کمپ اصلی (اوش تا کمپ اصلی) و بیس کمپ لنین در دکوول بخوانید.

کمپ اصلی قله لنین (3600 متر)

    بعد از رسیدن به کمپ اصلی در آب و هوایی بسیار دل انگیز و روح نواز باید ثبت نام شما انجام گیرد. حتما باید بیمه نامه مربوط به کوهستان تهیه کنید، ثبت نام شوید و سپس چادرتان را تحویل بگیرید. این چادرها دو نفره خواهند بود که مجهز به تشک و همچنین یک عدد چراغ مطالعه و پریز برق هستند که امکان شارژ گوشی و همچنین استفاده از نور را دارند. همچنین می‌توانید از اینترنت خط خود بهره بگیرید و ارتباط خود را با دنیای مجازی حفظ کنید.

    کمپ اصلی قله لنین مجهز به چادر رستوران، پزشک، انبار و چاردهای اقامتی است. در رستوران سه وعده غذا برای شما سرو خواهد شد که این مساله هم می‌تواند آسودگی خاصی برای شما به دنبال داشته باشد و هم با غذاهای متنوع و بسیار خوشمزه‌ای آشنا خواهید شد. اما حتما به ساعات وعده‌های غذایی توجه کنید که جا نمانید. از دیگر امکانات کمپ اصلی می‌توان به دستشویی، حمام و سونا اشاره کرد.

    در این کمپ باید برای صعود نهایی آماده شوید. اگر تمایل داشتید بارهای خود را برای انتقال به کمپ 1 به باربران تحویل دهید و کوله پشتی خود را آماده کنید تا به سمت کمپ 1 عازم شوید. در اینجا امکان هم هوا شدن نیز وجود دارد اما ما توصیه می‌کنیم با توجه به زمان هم هوایی خود را به کمپ 1 انتقال دهید و به طور کلی آنجا شرایط برای هم هوایی بهتر است. آخرین نکته اینکه کمپ اصلی در ارتفاع حدود 3600 متری قرار گرفته است.

کمپ 1 قله لنین (4400 متر)

    برای رسیدن به کمپ 1 باید صبح بعد از میل کردن صبحانه کوله پشتی خود را بردارید و در چمنزارهای بسیار زییای اطراف به سمت کمپ 1 حرکت کنید. طی کردن این چمنزارها حدود 2 ساعت زمان نیاز دارد اما با توجه به اینکه با کدام شرکت طرف قرار داد باشید امکان طی کردن این بخش با ماشین آن هم به شکل رایگان وجود دارد. در اولین نقطه‌ای که دیگر کوهنوردی شروع می‌شود یادمان‌های بسیاری از کوهنوردانی که در قله لنین جانشان را از دست داده‌اند نصب شده است.

    برای رفتن به سمت کمپ 1 باید از یک گردنه عبور کنید که شیب تندی دارد و بعد از رسیدن به آن مسیر طولانی و بیشتر تراورسی را طی می‌کنید و نهایتا بعد از عبور یک رودخانه دیگر مسافت زیادی تا کمپ 1 باقی نمانده است. به طور معمول حدود 5 تا 7 ساعت زمان برای رسیدن به کمپ 1 مورد نیاز است. در این بخش درگیری با برف وجود ندارد.

    بعد از رسیدن به کمپ 1 نیاز است تا نامه‌ای که مسئول کمپ اصلی در اختیار شما قرار داده است را تحویل دهید و چادرهای خود را تحویل بگیرید. در این کمپ هم چادر رستوران، سرویس بهداشتی، سونا و حمام وجود دارد. چادرهای دو نفره مجهز به تشک هستند و برای استفاده از خدمات شارژ باید به چادر رستوران مراجعه کنید. در این رستوران نیز سه وعده غذایی کامل ارائه می‌شود.

درباره کمپ 1 قله لنین در دکوول بخوانید.

کمپ 2 قله لنین (حدود 5400 متر)

    یکی از مسیرهای پرچالش و طولانی قله لنین را می‌توان دسترسی به کمپ 2 در نظر گرفت. شکاف‌های فراوانی در این مسیر وجود دارد به همین دلیل هم طنابی در این قسمت از مسیر برای تمام اعضاء تیم الزامی است. در محلی به عنوان محل پوشیدن کرامپون می‌توانید کرامپون‌های خود را بپوشید و تجهیزات ایمنی مورد نیاز را بردارید و نهایتا هم طنابی را شروع کنید. این بخش از مسیر به طور معمول می‌تواند بین 8 تا 10 ساعت زمان نیاز داشته باشد. البته این زمان بیشتر در دور اول هم هوایی صحیح است و در دورهای بعدی با توجه به اینکه با شرایط کوهستان هم هوا شدید کاهش خواهد یافت.

    از محل پوشیدن کرامپون شیبی نسبتا تند را شروع می‌کنید. در بخش‌های طناب ثابت نصب شده است و حتی در چند نقطه نردبان قرار داده شده است و مسیر تا رسیدن به کمپ 2 نیز علامت گذاری شده است. بعد از اینکه تقریبا هم ارتفاع با کمپ 2 شدید مسیر به شکل تراورس در دامنه قله لنین ادامه می‌یابد و از شیبی بهمنی باید عبور کنید. همان نقطه‌ای که یکی از بزرگترین فجایع تاریخ کوهنوردی نیز رخ داده است پس تا حد ممکن سریع باشد و از این قسمت سریعا عبور کنید.

    کمپ 2 چادرهای آماده وجود دارد و می‌توانید از آنها استفاده کنید یا اینکه خودتان چادر خود را آماده کنید. در این کمپ برف آب وجود دارد و نیازی به آب کردن برف وجود ندارد و بهتر است تا جای ممکن انرژی و کپسول‌های گاز خود را سیو کنید. در این کمپ دیگر خبری از خدمات نیست. به حوزه کوهنوردی واقعی خوش آمدید. البته توجه کنید که امکان انتقال بار توسط بابران در این نقطه وجود دارد.

درباره کمپ 2 قله لنین در دکوول بخوانید.

کمپ 3 قله لنین (6100 متر)

    کمپ 3 قله لنین مشرف به قله رازدلنایا می‌باشد قله‌ای 6000 متری که حتما برای دریافت حکم صعود این قله یادتان نرود که عکس روی آن تهیه کنید. کمپ 3 در محلی دشت مانند و وسیع قرار گرفته است که حتی تا چند متر مانده به کمپ هم نمی‌توانید آنها را مشاهده کنید.

    صعود از کمپ 2 به کمپ 3 از نظر مسافتی دور نیست اما دو شیب تند را باید طی کنید و اگر هم هوایی کافی داشته باشید می‌‌توانید با سرعت این بخش از مسیر را طی کنید. در این کمپ نیز امکان کرایه چادر با پرداخت هزینه وجود دارد. مسیر صعود به قله لنین از کمپ 3 به خوبی نمایان است و می‌توانید خودتان را در مسیر صعود تجسم و تصور کنید. فقط 1000 متر دیگر تا قله فاصله دارید.

درباره کمپ 3 قله لنین در دکوول بخوانید.

حرکت به سمت قله لنین (7134 متر)

    قله لنین با حرکت شما از کمپ 3 در هر قدم به شما نزدیک‌تر می‌شود. توصیه می‌کنیم صبح زود و حوالی ساعت 2 بامداد حرکت خود را به سمت قله آغاز کنید. مسیر تا رسیدن به قله به خوبی نشانه گذاری شده است. در این بخش از مسیر به جایی به عنوان تیغه نایف برخواهید خورد. برای بسیاری از کوهنوردان این بخش از مسیر شاید پر چالش‌ترین بخش مسیر به شمار رود.

    معمولا بعد از بازگشایی مسیر تا به سمت قله در این بخش نیز طناب ثابت کار گذاشته می‌شود. مسیر چالش دیگری ندارد اما بسیار طولانی است و در بسیاری از ساعات تبدیل به یک جنگ تمام عیار ذهنی می‌شود. فقط سعی کنید تمرکز خود را بر راه رفتن بگذارید. تاثیر ارتفاع شما را رها نخواهد کرد.

    برای اثبات صعود به قله لنین باید با نشان قله که مجسمه لنین رهبر شوروی سابق می‌باشد عکسی بگیرید. توصیه ما این است که در صورت امکان یک فیلم 360 درجه از خود نیز تهیه کنید که با ادامه پروژه قلل نشان پلنگ برفی برای اثبات صعود نیاز خواهید داشت. همچنین مراقب باتری گوشی خود نیز باشید تا بتوانید عکس و فیلم تهیه کنید. فرآیند صعود به قله به این شکل تمام می‌شود اما توجه داشته باشید که این فقط نصف مسیر است و برای باقی آن باید هنوز تلاش کنید پس تمرین کافی داشته باشید و با آمادگی جسمانی کافی قصد صعود به قله لنین را بکنید.

قله لنین (7134 متر) در دکوول ببینید و درباره آن بخوانید.

نکات مهم برای صعود به قله لنین

 • در کمپ 1 معمولا صبحانه در دو زمان سرو می‌شود حتما ساعت صبحانه خود را به مسئول آشپزخانه اعلام کنید.
 • هم هوایی در کمپ 1 را به خوبی انجام دهید.
 • سعی کنید مراقبت‌های پوستی خود را به طور کامل به جا آورید.
 • بهداشت شخصی خود را تا جای ممکن رعایت کنید تا درگیر بیماری‌ها و مشکلات پوستی نشوید.
 • زودتر از ساعت 2 صبح از کمپ 3 راه نیافتید.
 • خدمات چادر ارتفاع بار شما را به شدت کم می‌کند و نگرانی‌های شما را کاهش می‌دهد.

هزینه‌های صعود به قله لنین

    هزینه‌های شامل موارد مختلفی است که به آنها اشاره خواهیم کرد:

هزینه انتقال بار بین کمپ‌ها

هزینه پرواز بین المللی از ایران به بیشکک

هزینه ویزای قرقیزستان

هزینه قرارداد با شرکت ایرانی یا قرقیزستانی

هزینه غذا و تنقلات

خریدهای شخصی در بیشکک

هزینه تامین تجهیزات صعود

هزینه غذا در ارتفاعات بالا

هزینه گاید و راهنما در صورت نیاز

انعام به مسئولین کمپ‌ها

عوارض خروج از کشور

اضافه بار هواپیما (پرواز بین المللی و محلی)

بیمه مسافرتی در ایران

بیمه ارتفاع در قرقیزستان

هزینه خرید سیمکارت

هزینه تست pcr

    خدماتی که شرکت‌ها ارائه می‌کنند عبارتند از:

ترانسفرهای ماشینی تا کمپ اصلی و برگشت

هزینه پرواز بیشکک به اوش

ثبت نام پلیس و مجوزهای صعود

وعده‌های غذایی

چادرهای کمپ اصلی و یک

چادرها ارتفاع بالا در صورت بستن قرارداد

تمام وعده‌های غذایی کمپ اصلی

تمام وعده‌های غذایی کمپ یک

چادرهای اسکان در کمپ اصلی و یک

هتل در بیشکک دو شب

هتل در اوش یک شب

حکم صعود از آن شرکت

مسیرهای صعود به قله لنین

    همانطور که در بالا هم ذکر شد 16 مسیر رایج و شناخته شده برای صعود به قله لنین وجود دارد. اگر چه صعود به قله لنین را یک صعود غیرفنی می‌دانند اما این به معنای بی‌خطر بودن آن نیست بنابراین انتخاب یک مسیر صعود درست، اولین گام برای یک صعود بی‌خطر و بدون حادثه است. در ادامه از برخی از متداول‌ترین مسیرهای صعود به این قله نام خواهیم برد. با ما همراه باشید.

 • مسیر کلاسیک از طریق قله فرعی رازدلنایا
 • یخچال شرقی قله لنین و از طریق تیغه فوقانی
 • از طریق قله ۵۵۴۷ به سمت مسیر شرقی
 • یخچال شرقی و از طریق تیغه دومی
 • از طریق صخره‌های لیپکین به سمت مسیر شرقی
 • مسیر مستقیم شمالی
 • از طریق صخره‌های لیپکین به سمت یال شمالی
 • از طریق گذرگاه کریلنکوه

    مسیر لیپکین و مسیر شمال شرقی، مسیر کلاسیک رخ شمالی، مسیر شمال غربی از طریق قله فرعی رازادلنیا را باید از پرطرفدارترین مسیرها حال حاضر برای صعود به این قله دانست. حالا که امکانات زیادی برای کوهنوردان تعبیه شده و همچنین ورزش‌های کوهستانی زیادی در ارتفاعات منتهی به قله لنین انجام می‌شود، این مسیر کوهنوردی به یکی از محبوب‌ترین قله‌های بلند در دنیا تبدیل شده است.

    اگر روزی تصمیم گرفتید برای فتح این قله آماده شوید، قبل از هر چیز تمام اطلاعات لازم درباره ان را به دست آوردید و کاملا درباره موقعیت، محل کمپ‌ها و سختی‌های مسیر آگاه شوید. اگرچه می‌گویند مسیر قله لنین مسیری غیر فنی است اما با این حال سختی‌های زیادی پیش رویتان خواهد بود. تاکنون حوادث مختلفی برای کوهنوردانی که راهی صعود این قله بودند پیش آماده است بنابراین، سعی کنید با تجهیزات کافی، اطلاعات کافی و همچنین همراه با یک گروه حرفه‌ای کوهنوردی رهسپار این مسیر شوید. توجه داشته باشید که می‌توانید با استفاده از خدمات منتورینگ دکوول مسیر صعود خود را هموارتر کنید.

هزینه صعود به قله لنین در کشور قرقیزستان و از قلل پلنگ برفی را با دکوول بدانید

لوازم مورد نیاز برای صعود به قله لنین

    همانطور که در بالا هم به این نکته مهم اشاره شد، برای صعود به قله لنین مانند هر کوهنوردی دیگری همراه داشتن برخی وسایل و تجهیزات کوهنوردی ضروری به نظر می‌رسد. در ادامه لیستی از این تجهیزات را ارائه خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

کوله پشتی حداقل 50 لیتر کیسه بار 100 تا 120 لیتری
ست ظرف کامل سرشعله یا جت بویل و کپسول (کپسول از کمپ اصلی تهیه می‌شود)
مدارک شناسایی (کارت ملی و پاسپورت) کفش مناسب (حداقل دوپوش)
کرامپون پیمایشی انواع دستکش (بیس و پر)
شلوار و کاپشن گورتکس کلاه گرم، کلاه آفتابی و دستمال سر
کلنگ کوهنوردی 1 جفت باتوم کوهنوردی با گل برف
عینک کوهنوردی و عینک طوفان کیسه خواب مناسب
زیر انداز کیسه خواب چادر ارتفاع
کت پر سبک و سنگین کفش، شلوار و پیرهن ترکینگ
شلوار و پیرهن بیس هدلامپ و باطری اضافی
جی پی اس و باطری اضافی هارنس ترجیحا یخچالی
هلمت طنابچه انفرادی
کیف کمک‌های اولیه داروهای شخصی
کیت بقا فلاسک و بطری آب
پاوربانک و هندزفری لباس شهری اضافی
جوراب کوهنوردی 2 جفت کارابین پیج 3 عدد
ست بالا کشی (تیمی) کتاب و دفترچه یادداشت
ابزار فرود (ترجیحا هشت فرود) دستمال کاغذی و مرطوب
تسمه و طنابچه 3 میل طنابچه پروسیک

صعود به قله لنین و هزینه صعود به قله لنین را با دکوول بدانید

درجه سختی صعود به قله لنین

    در همین بخش باید به شما بگوییم که باید ذهنتان را نسبت به این قله تغییر دهید. قله لنین در تمام رسانه‌های جهان به عنوان آسان‌ترین قله 7000 متری به شمار می‌رود. از نظر تکنیکی شاید چالش آن بیشتر از قللی مانند البروس یا مون بلان نباشد. اما پارامترهای دیگری وجود دارد که بر درجه سختی این قله به طرز قابل توجهی می‌افزاید. سیکل هم هوایی صحیح، بادهای بسیار زیاد، سرمای شدید و همچنین طولانی بودن روزهای پیاده روی مخصوصا روز صعود به قله از جمله مواردی هستند که بر چالش صعود به این قله زیبا می‌افزایند.

درباره درجه سختی صعود به قله لنین با دکوول همراه باشید.

چه چیزی در انتظار ماست؟

    در واقع باید به تمام اکسپدیشن‌های یک درجه سختی اختصاص داد. شاید بتوان درجه سختی 9 از 10 را به قله لنین اختصاص داد بنابراین در ادامه سعی می‌کنیم به تشریح این درجه سختی بپردازیم. در درجه سختی به این معنی است که در ارتفاعاتی که بالاتر از 7200 متر نیستند باید بتوانید هر روز به مدت 6 تا 8 ساعت پیاده‌روی کنید. معمولا رسیدن به قله مدت زمان زیادی نیاز دارد و یک روز به شدت طولانی است.

    به طور معمول باید در طی یک روز چیزی بین 500 تا 1000 متر ارتفاع گرفت در حالی که این افزایش ارتفاع در روز قله 1200 متر افزایش ارتفاع نیاز دارد. علاوه بر اینها باید موقعیت دور از دسترس قله را نیز مد نظر قرار دهید و همچنین باید بتوانید تمام تجهیزات خود را حمل کنید. البته این مورد اخیر در سال‌های گذشته با پول به راحتی قابل حل است و می‌توانید با پرداخت دستمزدهای مشخص شده به باربران و راهنمایانی که در منطقه هستند بار خود را سبک‌تر کنید که به میزان قابل توجهی از سختی این برنامه می‌کاهد.

    شما باید بتوانید با راحتی کافی در شرایط سخت کوهستان برای روزهای متمادی از یک اکسپدیشن طولانی که معمولا 21 روز به طول می‌انجامد دوام بیاورید و بتوانید به راحتی به زندگی خود در آن شرایط ادامه دهید. با توجه به شرایط آب و هوایی منطقه و البته با توجه به استراتژی هم هوایی که اختیار می‌کنید برنامه سفر شما با تغییراتی روبه‌رو خواهد شد. در حالت کلی و به عنوان یک معیار کلی باید بتوانید در هر روز با 20 کیلوگرم بار به مدت 8 ساعت به فعالیت و راه رفتن در مناطقع یخچالی و برفی ادامه دهید.

درباره قله لنین با دکوول همراه باشید.

سفر چقدر به طول می‌انجامد؟

    با توجه به چالش‌هایی که در صعود به قله لنین وجود دارد برنامه سفر 21 یا 23 روز ه در نظر گرفته می‌شود. به این ترتیب زمان کافی برای انجام هم هوایی مناسب و صحیح را خواهید داشت. همچنین امکان ایجاد تغییرات در برنامه با توجه به شرایط هوایی منطقه نیز وجود خواهد داشت. در مسیرهای بین کمپ 1 و کمپ 2 نیز باید از تکنیک‌های هم طنابی بهره گرفته شود.

درباره تعداد روزهای صعود قله لنین با دکوول همراه باشید.

کلام آخر

    در مطلب قله لنین که یکی از قلل پلنگ برفی است پرداختیم، به این معنی که اگر قصد دریافت نشان پلنگ برفی را داشته باشید باید این قله را صعود کنید. همچنین سعی کردیم هر آنچه را که لازم بود درباره قله زیبا و هفت هزار متری لنین و صعود به آن بدانید بیان کردیم. شاید برایتان جالب باشد که بدانید اولین صعود به قله لنین در سال 1928 توسط سه کوهنورد که دو نفر آنها آلمانی و یکی‌شان اتریشی بودند انجام شد.

زمانی که در ۲۵ سپتامبر ۱۹۲۸ قله ابوعلی سینا یا همان کوه لنین توسط این سه کوهنورد فتح شد، بلندترین قله‌ای به حساب می‌آمد که آن روز بشر توانسته بود فتح کند. همچنین لازم به ذکر است قله لنین در کنار دو قله کورژنفسکایا و قله خانتنگری از قلل پر صعود هفت هزار متری و نشان پلنگ برفی هستند. اگر نکته دیگری درباره قله لنین وجود دارد که در این مطلب بدان اشاره نشد، حتما آن را با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد و بتوانید از آن استفاده کنید.
سوالات متداول شما

قله لنین قرقیزستان دارای ارتفاع 7134 متر است. ارتفاع این قله به فوت معادل با 23410 فوت می‌باشد.
قله لنین در مرز دو کشور قرقیزستان و تاجیکستان قرار گرفته است. در واقع این کوه در بخش شمال تاجیکستان و جنوب قرقیزستان واقع شده است. قله لنین یا ابن سینا از بلندترین قلل منطقه پایمر است.
قله‌های 7000 متری درجه چالش مخصوص به خود را دارند و به هر حال هرچقدر هم ساده باشند یک قله 7000 متری هستند و شرایط اقلیم و اکسیژنی فعالیت در این ارتفاع را سخت می‌کند. اما قله لنین از قلل بسیار پر طرفدار و بسیار پر صعود در جهان به شمار می‌رود که سالیانه افراد بسیاری برای صعود به آن اقدام می‌کنند. توصیه می‌کنیم با گذراندن دوره‌های آموزشی کافی خود را برای صعود به قله لنین آماده سازید.
قله لنین یا ابن سینا در مرز دو کشور قرقیزستان و تاجیکستان واقع شده است. در واقع دامنه‌های جنوبی کوه در کشور تاجیکستان و دامنه‌های شمالی آن در کشور قرقیزستان قرار گرفته است.