قله لنین: راهنمای جامع و بررسی کامل

تاریخ انتشار: 1400/11/10 | تاریخ آخرین ویرایش: 1402/2/6

در جهان قله‌های زیادی برای صعود وجود دارد، قله‌هایی که همه کوهنوردان حرفه‌ای آنها را در لیست‌شان دارند و آرزو می‌کنند یک روز بتوانند به این ارتفاعات صعود نمایند. یکی از این قله‌ها که در مرز کشورهای تاجیکستان و قرقیزستان قرار گرفته است، قله لنین نام دارد. قله لنین با 7134 متر ارتفاع از سطح دریا، دومین قله مرتفع کشورهای تاجیکستان و قرقیزستان به حساب می‌آید. در این مقاله از دکوول قصد داریم نگاهی جامع به قله لنین داشته باشیم.


قله لنین

    در مقاله قله لنین: راهنمای جامع و بررسی کامل قصد داریم قله لنین را مورد بررسی قرار دهیم. ابتدا به معرفی این قله خواهیم پرداخت، سپس کمی درباره جغرافیای آن حرف خواهیم زد و در نهایت هم مسیرهای صعود به قله لنین و لوازم کوهنوردی مورد نیاز را معرفی می‌کنیم. اگر شما هم علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید و یا قصد صعود به این قله را دارید و می‌خواهید قبل از این صعود بیشتر درباره آن بدانید، با ما تا انتهای این مطلب از وب سایت دکوول همراه باشید.

نام قله ابوعلی سینا یا لنین
ارتفاع 7134 متر
برجستگی 2790 متر
موقعیت قله 43S 316706.70976687 m E 4356535.2909092 m N
موقعیت مرز کشورهای قرقیزستان و تاجیکستان
ناحیه کوهستانی
بهترین فصل صعود تابستان
پای صعود معمول شهر اوش قرقیزستان، جبهه شمالی لنین
واحد پول قرقیزستان سوم قرقیزستان

   قله لنین را باید همچنین بلندترین قله در سلسله کوه‌های ترانس آلای به حساب آورد. این قله در منطقه پامیر قرار دارد و کوهنوردان برنامه‌های صعود به آن را می‌توانند در برنامه هیمالیانوردی قرار دهند. از آنجایی که در این منطقه کوهستانی پتانسیل انجام بسیاری از ورزش‌های کوهستانی مانند دوچرخه‌سواری کوهستانی، اسکی کوهستانی، پاراگلایدر، اسکای رانینگ، اسب‌سواری و ... وجود دارد و به همین دلیل هم قله لنین در میان کوهنوردان و حتی گردشگران عادی طرفداران بسیار زیادی پیدا کرده است.

معرفی قله لنین

    قله لنین که با نام‌های کافمن اوسینا، ساری‌تاش و ابن سینا نیز شناخته می‌شود، یکی از قله‌های هفت هزار متری جهان است که در آسیای مرکزی قرار دارد. در واقع جبهه شمالی این قله به قرقیزستان و جبهه جنوبی آن به کشور تاجیکستان می‌رسد. بنابراین از هر دو کشور می‌توان مسیرهای صعودی برای این ارتفاعات در نظر گرفت. جبهه شمالی یعنی کشور قرقیزستان دسترسی آسان‌تری دارد و غیر فنی‌تر است. همچنین خدمات زیادی در این مسیر تعبیه شده و امکان انجام ورزش‌های کوهستانی فراوانی نیز وجود دارد. به همین دلیل بیشتر کسانی که قصد صعود به قله لنین را دارند، جبهه شمالی را انتخاب می‌نمایند. 

    به طور کلی قله لنین دارای شانزده مسیر صعود شناخته شده است که نه مسیر آن در کشور تاجیکستان و هفت مسیر هم در کشور قرقیزستان قرار دارد. در میان قله‌های هفت هزار متری این قله را که در سال 1871 میلادی کشف شد، باید پر صعودترین دانست.
قله لنین از قله های پلنگ برفی است که در کشور قرقیزستان قرار گرفته است. دکوول همراه شماست

    در ابتدای امر نام این قله را به یاد اولین ژنرال فرمانده ترکستان کافمن گذاشته بودند اما بعدتر از سال ۱۹۲۸ به بعد، یعنی دقیقا پس از انقلاب روسیه نام لنین را که نخستین رهبر اتحاد جماهیر شوروی بود روی ابن قله گذاشتند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید در سال 2006 کشور تاجیکستان نام ابوعلی سینا را روی این قله گذاشت اما کشور قرقیزستان هنوز هم از همان نام لنین استفاده می‌کند. در سال 1990 میلادی بزرگ‌ترین حادثه کوهنوردی جهان در این منطقه اتفاق افتاد. در ارتفاع 5300 متری زلزله اتفاق افتاد و به موجب آن بهمن‌های متعدد و بزرگ فرو ریختند. در این حادثه 43 کوهنورد از کشورهای مختلف جهان کشته شدند و به دلیل اینکه اجسادشان در شکاف‌های کوه فرورفته شد، هیچگاه نتوانستند به اجساد این 43 نفر دسترسی پیدا کنند.

کمپ اصلی قله لنین و نمای قله لنین از کمپ بیس کمپ در مسیر صعود به قله لنینجغرافیای قله لنین 

    همانطور که در بالا هم ذکر شد، موقعیت جغرافیایی قله لنین در جنوب کشور قرقیزستان و شمال کشور تاجیکستان است. معمولا زمستان‌های این منطقه بسیار سرد و سنگین است. در فصل‌های بهار و پاییز نیز وضعیت آب و هوایی ثبات ندارد. بنابراین بهترین و امن‌ترین فصلی که می‌توانید برای صعود به قله لنین انتخاب نمایید، تابستان است. با این وجود اگر تصمیم داشتید در فصل‌های دیگر هم به سوی فتح این قله بروید حتما با یک تیم فوق حرفه‌ای همراه شوید تا خطری شما را تهدید ننماید.

    قله لنین همیشه با یک ابر احاطه شده و پوشیده از برف است به همین جهت هم آن را جای مناسبی برای ورزش‌های زمستانی می‌دانند. قله لنین در واقع در خطالراس زالایسکی (Zaalaisky) قرار گرفته است. این قله از غرب نزدیک به تلاقی دو رودخانه موکسو و کیزیلسو است. شیب شمالی خط‌الراس نیز به دره آلایسکی می‌رسد. در پایین قله نیز یک دره به نام آلای وجود دارد که در زبان قرقیزی بهشت معنی می‌دهد.

کمپ 1 قله لنین و مسیر پیمایش از کمپ اصلی به کمپ 1 قله لنین با دکوول

مسیرهای صعود به قله لنین

    همانطور که در بالا هم ذکر شد 16 مسیر رایج و شناخته شده برای صعود به قله لنین وجود دارد. اگر چه صعود به قله لنین را یک صعود غیرفنی می‌دانند اما این به معنای بی‌خطر بودن آن نیست بنابراین انتخاب یک مسیر صعود درست، اولین گام برای یک صعود بی‌خطر و بدون حادثه است. در ادامه از برخی از متداول‌ترین مسیرهای صعود به این قله نام خواهیم برد. با ما همراه باشید.

پیشنهاد مطالعه: راهنمای صعود به قله لنین

  • مسیر کلاسیک از طریق قله فرعی رازدلنایا
  • یخچال شرقی قله لنین و از طریق تیغه فوقانی
  • از طریق قله ۵۵۴۷ به سمت مسیر شرقی
  • یخچال شرقی و از طریق تیغه دومی
  • از طریق صخره‌های لیپکین به سمت مسیر شرقی
  • مسیر مستقیم شمالی
  • از طریق صخره‌های لیپکین به سمت یال شمالی
  • از طریق گذرگاه کریلنکوه

هزینه صعود به قله لنین در کشور قرقیزستان و از قلل پلنگ برفی را با دکوول بدانید
مسیر بیس کمپ به کمپ 1

    اما ساده‌ترین مسیری که برای رسیدن به قله ابوعلی سینا یا همان لنین وجود دارد، راهی است که در آن 4 کمپ قرار گرفته است، البته باید به این مساله اشاره کرد که تعداد زیادی از کوهنوردان امروزه کمپ 4 را ایجاد نمی‌کنند. برای طی کردن بیس کمپ به کمپ یک باید پنج تا هشت ساعت کوهپیمایی کنید. این مسیر از دره اصلی آغاز می‌شود و از آن به دره کوچک‌تر فرعی، یک آبشار زیبا و در نهایت یخچال آچیک تاش خواهید رسید. مسیر بعضا به صورت دشتی است اما بیشترش شامل شیب‌های تند می‌شود.

 اگر در فصل مناسب پا به این مسیر بگذارید، راهی پوشیده از چمن، همراه با گل‌های زیبا و آلاله‌های پامیر را مشاهده خواهید کرد. در ادامه مسیر به یک گردنه خواهید رسید. در قسمت مناظر اطرافتان به کلی تغییر خواهند کرد و یخچال‌های زیبا جای گل‌ها و سبزه‌ها را خواهند گرفت. راه‌تان را که از سمت راست یخچال ادامه دهید، به یک رودخانه خواهید رسید که برای عبور از آن گاهی نیاز می‌شود کفش‌هایتان را در بیاورید. البته اگر عشایر در این منطقه باشند می‌توانید از آنها بخواهید که با اسب شما را از رودخانه عبور دهند.

    کمپ یک که ارتفاع آن به 4200 متر می‌رسد، روی یخچال آچیک تاش قرار گرفته و چادر غذاخوری، آشپزخانه، سرویس‌های بهداشتی و همچنین چادرهای دو نفره برای اقامت کوهنوردان در این کمپ پیدا خواهید کرد و با توجه به خدماتی که قبل از شروع این کوهپیمایی انتخاب کرده‌اید، می‌توانید از این امکانات استفاده کنید. البته باید توجه کنید که مقدار این خدمات وابسته به شرکتی است که از آن خدمات دریافت می‌کنید.

قله لنین و صعود به قله لنین با دکوول
کمپ 1 به کمپ 2

    مسیر بعدی کمپ یک به دو است. برای رسیدن به کمپ دو بین شش تا ده ساعت زمان لازم دارید. ابتدا باید از روی یخچال عبور کنید تا به یک سر بالایی برسید. در مسیر طی کردن این سر بالایی شکاف‌های یخی را خواهید دید. تقریبا باید نیمی از مسیر را طی کنید که بتوانید از این شکاف‌های یخی عبور نمایید. برای رسیدن به کمپ دو باید به ارتفاع 5200 متری برسید. در این کمپ با ازدیاد چادرها رو به رو می‌شوید و بنابراین شاید چادر زدن کمی سخت باشد. اما اگر آب آشامیدنی‌تان تمام شده می‌توانید امیدوار باشید که از گودال‌های برفی آب مورد نیاز خود را تامین نمایید.

کمپ 2 به کمپ 3

    مسیر بعدی کمپ دو به کمپ سه است. این کمپ در ارتفاع 6100 متری قرار دارد و برای رسیدن به آن سه الی شش ساعت زمان نیاز دارید. از کمپ دو که حرکت کنید، ابتدا به خط‌الراسی با یک شیب تند می‌رسید. یک ساعت که در مسیر این خط‌الراس پیاده‌روی کنید، قله رازدلنیا را خواهید دید. توجه داشته باشید که در 100 متری این قله شیب به اوج خود خواهد رسید. کمپ سه دقیقا روی قله در فضای وسیعی که آنجا وجود دارد، برپا می‌شود. توجه به این نکته ضروری است که در صورت آفتابی بودن هوا این قسمت از مسیر بسیار گرم خواهد بود و در صورت سرد بودن هوا نیز شاهد وزش شدید باد خواهید بود. بنابراین در هر فصلی که راهی صعود به قله لنین می‌شوید، وسایل مورد نیاز و مطابق با آب و هوا را بردارید.

کمپ 3 به قله لنین

    مرحله آخر صعود به قله است. ابتدا باید به یک گردنه در مسیر قله لنین فرود کنید و از آنجا صعود به یک بال پوشیده از برف را آغاز نمایید. شیب این قسمت نفس‌گیر است و تا ارتفاع 6400 متری هم ادامه دارد. پس از آن به یک فضای وسیع خواهید رسید که می‌توانید کمپ چهارم را در آن برپا نمایید. البته باید توجه کرد که بسیاری از کوهنوردان کمپ 4 را برپا نمی‌کنند.
    بعد از این کمپ به یک شیب تند خواهید رسید که حدودا 100 متر طول مسیر است. در اینجای مسیر طناب ثابت کار گذاشته شده که می‌توانید از آن استفاده نمایید. بعد از آن به یک شیب ملایم خواهید رسید و با ادامه دادن مسیر قله لنین را فتح خواهید کرد.

قله لنین و قلل پلنگ برفی منطقه پامیر و یخچال‌های اطراف قله لنین با دکوول

لوازم مورد نیاز برای صعود به قله لنین

    همانطور که در بالا هم به این نکته مهم اشاره شد، برای صعود به قله لنین مانند هر کوهنوردی دیگری همراه داشتن برخی وسایل و تجهیزات کوهنوردی ضروری به نظر می‌رسد. در ادامه لیستی از این تجهیزات را ارائه خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

کوله پشتی حداقل 50 لیتر کیسه بار 100 تا 120 لیتری
ست ظرف کامل سرشعله یا جت بویل و کپسول (کپسول از کمپ اصلی تهیه می‌شود)
مدارک شناسایی (کارت ملی و پاسپورت) کفش مناسب (حداقل دوپوش)
کرامپون پیمایشی انواع دستکش (بیس و پر)
شلوار و کاپشن گورتکس کلاه گرم، کلاه آفتابی و دستمال سر
کلنگ کوهنوردی 1 جفت باتوم کوهنوردی با گل برف
عینک کوهنوردی و عینک طوفان کیسه خواب مناسب
زیر انداز کیسه خواب چادر ارتفاع
کت پر سبک و سنگین کفش، شلوار و پیرهن ترکینگ
شلوار و پیرهن بیس هدلامپ و باطری اضافی
جی پی اس و باطری اضافی هارنس ترجیحا یخچالی
هلمت طنابچه انفرادی
کیف کمک‌های اولیه داروهای شخصی
کیت بقا فلاسک و بطری آب
پاوربانک و هندزفری لباس شهری اضافی
جوراب کوهنوردی 2 جفت کارابین پیج 3 عدد
ست بالا کشی (تیمی) کتاب و دفترچه یادداشت
ابزار فرود (ترجیحا هشت فرود) دستمال کاغذی و مرطوب
تسمه و طنابچه 3 میل طنابچه پروسیک

 

صعود به قله لنین و هزینه صعود به قله لنین را با دکوول بدانید

کلام آخر

    در مطلب قله لنین که یکی از قلل پلنگ برفی است پرداختیم، به این معنی که اگر قصد دریافت نشان پلنگ برفی را داشته باشید باید این قله را صعود کنید. همچنین سعی کردیم هر آنچه را که لازم بود درباره قله زیبا و هفت هزار متری لنین و صعود به آن بدانید بیان کردیم. شاید برایتان جالب باشد که بدانید اولین صعود به قله لنین در سال 1928 توسط سه کوهنورد که دو نفر آنها آلمانی و یکی‌شان اتریشی بودند انجام شد. زمانی که در ۲۵ سپتامبر ۱۹۲۸ قله ابوعلی سینا توسط این سه کوهنورد فتح شد، بلندترین قله‌ای به حساب می‌آمد که آن روز بشر توانسته بود فتح کند. همچنین لازم به ذکر است قله لنین در کنار دو قله کورژنفسکایا و قله خانتنگری از قلل پر صعود هفت هزار متری و نشان پلنگ برفی هستند.

    مسیر لیپکین و مسیر شمال شرقی، مسیر کلاسیک رخ شمالی، مسیر شمال غربی از طریق قله فرعی رازادلنیا را باید از پرطرفدارترین مسیرها حال حاضر برای صعود به این قله دانست. حالا که امکانات زیادی برای کوهنوردان تعبیه شده و همچنین ورزش‌های کوهستانی زیادی در ارتفاعات منتهی به قله لنین انجام می‌شود، این مسیر کوهنوردی به یکی از محبوب‌ترین قله‌های بلند در دنیا تبدیل شده است. اگر روزی تصمیم گرفتید برای فتح این قله آماده شوید، قبل از هر چیز تمام اطلاعات لازم درباره ان را به دست آوردید و کاملا درباره موقعیت، محل کمپ‌ها و سختی‌های مسیر آگاه شوید. اگرچه می‌گویند مسیر قله لنین مسیری غیر فنی است اما با این حال سختی‌های زیادی پیش رویتان خواهد بود. تاکنون حوادث مختلفی برای کوهنوردانی که راهی صعود این قله بودند پیش آماده است بنابراین، سعی کنید با تجهیزات کافی، اطلاعات کافی و همچنین همراه با یک گروه حرفه‌ای کوهنوردی رهسپار این مسیر شوید. توجه داشته باشید که می‌توانید با استفاده از خدمات منتورینگ دکوول مسیر صعود خود را هموارتر کنید.

    اگر نکته دیگری درباره قله لنین وجود دارد که در این مطلب بدان اشاره نشد، حتما آن را با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد و بتوانید از آن استفاده کنید.
سوالات متداول شما

قله لنین قرقیزستان دارای ارتفاع 7134 متر است. ارتفاع این قله به فوت معادل با 23410 فوت می‌باشد.

قله لنین در مرز دو کشور قرقیزستان و تاجیکستان قرار گرفته است. در واقع این کوه در بخش شمال تاجیکستان و جنوب قرقیزستان واقع شده است. قله لنین یا ابن سینا از بلندترین قلل منطقه پایمر است.

قله‌های 7000 متری درجه چالش مخصوص به خود را دارند و به هر حال هرچقدر هم ساده باشند یک قله 7000 متری هستند و شرایط اقلیم و اکسیژنی فعالیت در این ارتفاع را سخت می‌کند. اما قله لنین از قلل بسیار پر طرفدار و بسیار پر صعود در جهان به شمار می‌رود که سالیانه افراد بسیاری برای صعود به آن اقدام می‌کنند. توصیه می‌کنیم با گذراندن دوره‌های آموزشی کافی خود را برای صعود به قله لنین آماده سازید.

قله لنین یا ابن سینا در مرز دو کشور قرقیزستان و تاجیکستان واقع شده است. در واقع دامنه‌های جنوبی کوه در کشور تاجیکستان و دامنه‌های شمالی آن در کشور قرقیزستان قرار گرفته است.