شاهان کوه

تاریخ انتشار: 1401/2/31 | تاریخ آخرین ویرایش: 1402/11/13

قله شاهان‌کوه مرتفع ترین نقطه استان اصفهان با ارتفاع 4040 متر از سطح دریا در ۲۰ کیلومتری فریدون‌شهر واقع شده است. این قله به عنوان بلندترین قله استان اصفهان در لیست پروزه سیمرغ (31 قله بلند 31 استان) نیز به ثبت رسیده است. یعنی بدون فتح این قله نمی‌توان این پروژه را به اتمام رساند. در مقاله قله شاهان کوه: معرفی جامع و راهنمای کامل قصد داریم به تمام جنبه‌های مختلف این کوه زیبا بپردازیم.


قله شاهان کوه

    در مطلب قله شاهان کوه: معرفی کامل و راهنمای جامع قصد داریم سیر تا پیاز را درباره این ارتفاع استان اصفهان بررسی کنیم. ابتدا به معرفی این قله خواهیم پرداخت و سپس درباره دیگر اطلاعات مهم درباره آن حرف خواهیم زد. اگر شما هم علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید و یا قصد فتح شاهان کوه را دارید و می‌خواهید قبل از اقدام برای این کار اطلاعات بیشتری درباره این قله به دست آورید، تا انتهای این مطلب از وب سایت دکوول همراه ما باشید.

نام قله

شاهان کوه

ارتفاع

4040 متر

  استان

اصفهان

  

ناحیه

کوهستانی

  ساعت بازدید

شبانه روز

  

نرخ قیمت ورودی

رایگان

آدرس

استان اصفهان، 40 کیلومتری فریدون شهر

معرفی قله شاهان کوه

    چکاد شاهان کوه قله‌ای است که بر روی خط الرأسی با همین اسم قرار دارد و بیش از ۴۳ کیلومتر طول دارد. جهت کلی این قله هم سو با محور اصلی زاگرس یعنی شمال غربی_جنوب شرقی است. شاهان کوه از کوه‌های متعددی تشکیل شده که برخی از این کوه ها از شرق به غرب عبارتند از: دری، دودکشان، چال روغن، شاهانکوه، جه جر، گورمیشان، دره غول، لاشوم، برد خیمه، چال میشان و مارک که البته در محدوده‌های شاهانکوه، گورمیشان و لاشوم تراکم بالایی از قله‌ها را می‌توانید مشاهده کنید.

    رشته کوه شاهان کوه از دره وهرگان در ۴۰ کیلومتری شمال غربی فریدون‌شهر شروع شده و رو به سوی جنوب شرقی تا دره آب میدانک، ۲۵ کیلومتری جنوب غربی فریدون‌شهر به طول حدود ۴۳ کیلومتر و عرض متوسط آن ۱۰ کیلومتر است. میزان بارندگی سالانه در این رشته کوه بین ۸۰۰ تا 1000 میلی‌متر و میانگین دمای سالیانه آن بین پنج تا ۱۰ درجه سانتی‌گراد تخمین زده می‌شود.

درباره شاهان کوه اصفهان باندترین قله این استان که در پروژه سیمرغ قرار دارد در دکوول بخوانید.

    از میان مهمترین رودخانه‌هایی که در این منطقه قرار دارد می‌توان به خدنگستان، آب طُرزه، آب سه پستان و آب سرداب اشاره کرد. همچنین چشمه‌ای به نام لنگان در شمال این رشته‌کوه قرار دارد. قله شاهان کوه با ارتفاع ۴۰۴۰ متر به عنوان بلندترین قله استان اصفهان همچون نگینی در این منطقه زیبا می‌درخشد. شاید برایتان جالب باشد که  بدانید شاهان کوه در بیشتر ماه‌ها و فصول سال پوشیده از برف است.

    منطقه سرداب و بزاب در دامنه شاهان کوه، متعلق به ایل بهداروند هفت لنگ بختیاری بوده و طوایف علاءالدین وند و منجزی از ایل بهداروند شاخه هفت لنگ بختیاری در این منطقه سکونت دارند. چشمه بابااحمد در روستای سرداب بالا در دامنه شمالی رشته‌کوه شاهان کوه واقع شده است. این تفرجگاه زیبا دارای یک چشمه و کمپ گردشگری با سکوهای نشیمن و سرویس‌های بهداشتی است.

    این روستای ییلاقی زیبا در دامنه شمالی قله ۴۰۴۰ متری شاهان کوه قرار داشته و در فصل‌های بهار و تابستان با داشتن یخچال‌های برفی عظیم و لاله‌های واژگون بسیار زیبا و چشمه سارهای فراوان، طبیعت زیبا و دل‌انگیز و آب و هوای مطبوعی را برای ساکنان و کوهنوردان و گردشگران منطقه تداعی می‌کند. بنابراین اگر قصد صعود به شاهان کوه را دارید، حتما زمانی هم برای بازدید از این جاذبه های گردشگری کنار بگذارید.

مسیرهای صعود به قله شاهان کوه

    قله شاهان کوه نیز مانند دیگر قله های موجود در جهان مسیرهای صعود متعددی دارد که برخی از آنها از شهرت بیشتری نسبت به سایرین برخوردارند و به عبارت ساده‌تر رایج‌تر هستند. در ادامه به رایج‌ترین مسیرهای صعود به قله شاهان کوه اشاره خواهیم کرد. با ما همراه باشید. مسیر های صعود به قبه شاهان عبارتند از:

  • روستای سرداب بالا، تنگه عرب، دهلیز جنوبی، قله شاهان = مسیر شرقی
  • روستای شاهان، دهلیز غربی، قله شاهان = مسیر غربی
  • روستای سرداب بالا، دره شمال شرقی، قله شاهان = مسیر شمال شرقی

    مسیر شرقی پرتردد ترین مسیر صعود است و اصطلاحا به آن مسیر تابستانه هم می‌گویند.

مسیر صعود از راه جبهه شرقی

    معمولا بیشتر کوهنوردان برای صعود به قله زیبای شاهان کوه، روستای سرداب بالا را به عنوان مبدأ انتخاب می‌کنند . برای رفتن به این روستا باید ۲۰ کیلومتر بعد از شهر داران به سمت الیگودرز که محل انشعاب راه فرعی فریدون‌شهر است و در سمت چپ قرار دارد، بروید. مسیر از سیبک تا نهضت آباد حدود چهار کیلومتر است. پس از روستای نهضت آباد باید راه را به سمت روستای میدانک ادامه دهید.

    اما قبل از میدانک و بعد از عبور از روستای برد آسیاب، محلی به نام شاه‌نشین وجود دارد که در حقیقت یک آبادی متروکه به شمار می‌رود و یک راه انشعابی فرعی در سمت راست وجود دارد که باید به داخل آن بروید. از این مسیر تا روستای سرداب پایین ۲٫۵ کیلومتر راه و از سرداب پایین تا روستای سرداب بالا نیز حدود ۲٫۵ کیلومتر راه پیش روی شما است.توجه داشته باشید که هر دوی این راه‌ها خاکی هستند و باید با وسیله نقله مناسب وارد آنها شوید.

    این منطقه محل اسکان عشایر منجزی است که برای ییلاق خود را به این نقطه مرتفع می‌رسانند. برای صعود به قله از خط‌الرأس سمت چپ استفاده کرده و پس از قرارگرفتن بر روی آن با استفاده از یال جنوبی که دارای شیب کمتری است به سوی قله پیش‌روی می‌کنیم. شرق و جنوب ‌شرقی شاهان به صورت دیواره‌ای و صخره‌ای است. با صعود بر بام شاهان کوه قلل هفت‌تنان و زردکوه در جنوب و رشته فردان در غرب را خواهید دید. بهترین زمان صعود به قله شاهان کوه اواخر تیرماه است.

    بهتر آنکه زمستان را برای کوهنوردی انتخاب نکنید اما اگر قصد کردید در فصل سرما راهی فتح قله شاهان کوه شوید حتما لوازم ضروری و لباس اضافه با خود بردارید. همچنین لباس مناسبی بپوشید که سرمای زمستان در ارتفاعات اذیت‌تان نکند.قله شاهان کوه که در مرکز این رشته‌کوه قرار دارد، از شمال به ارتفاعات 3945 و 3832 متری بدون نام و از سمت جنوب نیز پس از پنج قله بالای 3600 متر بدون نام دیگر به قله 3875 متری کوه دُری متصل می‌شود. روستاهای شاهان و زمستان در غرب خط‌الرأس و سرداب پایین در شرق این قله قرار دارند و اگر تصمیم داشتید شب را نزدیک به قله بمانید می‌توانید خانه‌ای در یکی از این روستاها اجاره کنید.

    همانطور که ذکر شد، وضعیت قله شاهان در فصل زمستان با فصل‌های دیگر فرق دارد و کمی دشوارتر است. صعود به قله  به هنگام بارش برف، سخت و دشوار است. منطقه شاهان کوه کاملاً مستعد بهمن است بنابراین اگر از کوهنوردان مبتدی هستید، صعود در این فصل توصیه نمی شود و یا اگر اصرار به چنین کاری دارید، حتما با یک گروه حرفه‌ای و لیدر محلی به این کوهپیمایی بروید. بنابراین بهترین زمان برای دسترسی  به این قله را باید اواخر تیرماه و همچنین اواخر اردیبهشت‌ ماه دانست که دشت سرسبز و لاله واژگون طبیعت شگفت انگیزی را در دشت به وجود می‌آورد. نواحی بالاتر، بیشتر برفچالی است که با توجه به شیب زیاد به ابزار صعود فنی احتیاج پیدا می کنید.

درباره قله شاهان کوه در استان اصفهان در دکوول بخوانید.

سوالات رایج درباره صعود به قله شاهان کوه

    در ادامه این مطلب رایج‌ترین سوالاتی که درباره صعود به قله شاهان کوه وجود دارد را پاسخ خواهیم داد. با ما همراه باشید.

کمپ و شب مانی در شاهان کوه به چه صورت است؟

    در منطقه و مسیر صعود، جان‌پناهی ساخته نشده است. در چند نقطه از مناطق بالا دست یال شرقی و غربی پهنه مناسب برای برپایی کمپ به شمار می‌رود که با توجه به حضور حیوانات در این منطقه، رعایت فاصله از معبرهای ریزشی مورد اهمیت است. در منطقه ورودی دشت تنگ عرب و کنار چشمه، گروهی از عشایر مستقر هستند و با هماهنگی و کمک آنها امکان برقراری کمپ وجود دارد.

دسترسی به چشمه ها، رودخانه ها، دریاچه، برکه در شاهان کوه به چه صورت است؟

چشمه سرداب: ابتدای جاده خاکی منتهی به گردنه

چشمه تنگ عرب: در محلی که عشایر مستقر هستند؛ منطقه‌ای به همین نام

    توصيه مي‌شود كه آب مورد نياز از همان چشمه تنگ عرب برداشته شود.

امکان تهیه غذا از محل وجود دارد؟

    پیشنهاد می‌شود قبل از رفتن به روستای سرداب مواد غذایی و احتیاجات، از فریدونشهر که امکاناتی نظیر رستوران و فروشگاه مواد غذایی دارد تهیه شود.

کلام آخر

    در مطلب قله شاهان کوه: راهنمای جامع و بررسی کامل، هر آنچه را لازم بود درباره این بلندترین قله در استان اصفهان بدانید بیان کردیم. به معرفی این قله پرداختیم و مسیرهای صعود به این ارتفاع را بررسی کردیم. حالا آماده برنامه ریزی برای صعود به شاهان کوه هستید. توجه داشته باشید که شاهان کوه یک جاذبه طبیعی است که پوشش گیاهی و جانوری مخصوص به خود را دارد. بنابراین سعی کنید در طول کوه پیمایی هیچگونه آسیبی به آن وارد ننمایید. بهتر است یک کیسه زباله همراه با خود داشته باشید که زباله‌هایتان را به جای رهایی در طبیعت داخل این کیسه ریخته و با خود به پایین کوه برگردانید.

    اگر نکته دیگری درباره قله شاهان کوه وجود دارد که در این مطلب بدان اشاره نشد، یا تجربه فتح این قله را دارید، نکات و تجربیات خود را با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید تا دیگران هم بتوانند از این تجربیات استفاده کنند. امید است این مطلب برایتان مفید باشد و بتوانید از آن استفاده کنید.
امتیاز دهی ( میانگین امتیازات: 5 )


شبکه های اجتماعی
دسته بندی ها

سوالات متداول شما

در منطقه و مسیر صعود، جان‌پناهی ساخته نشده است. در چند نقطه از مناطق بالا دست یال شرقی و غربی پهنه مناسب برای برپایی کمپ به شمار می‌رود که با توجه به حضور حیوانات در این منطقه، رعایت فاصله از معبرهای ریزشی مورد اهمیت است. در منطقه ورودی دشت تنگ عرب و کنار چشمه، گروهی از عشایر مستقر هستند و با هماهنگی و کمک آنها امکان برقراری کمپ وجود دارد.

  • چشمه سرداب: ابتدای جاده خاکی منتهی به گردنه
  • چشمه تنگ عرب: در محلی که عشایر مستقر هستند؛ منطقه‌ای به همین نام

توصيه مي‌شود كه آب مورد نياز از همان چشمه تنگ عرب برداشته شود

پیشنهاد می‌شود قبل از رفتن به روستای سرداب مواد غذایی و احتیاجات، از فریدونشهر که امکاناتی نظیر رستوران و فروشگاه مواد غذایی دارد تهیه شود