آبشار هفت چشمه البرز

زمان مطالعه: 5 دقیقه

البرز استانی است که در نزدیکی تهران قرار دارد، تازه استان شده و قدمت دور و درازی ندارد بنابراین بسیار از افراد فکر می‌کنند که نباید انتظار وجود جاذبه های گردشگری فراوان را در این استان داشت. اما این یک تصور غلط است. استان البرز نیز مانند اکثر نقاط ایران جاذبه های تاریخی و طبیعی فراوانی برای بازدید دارد که یکی از آنها آبشار هفت چشمه البرز است.


آبشار هفت چشمه البرز

    آبشار هفت چشمه البرز با حدود 90 متر ارتفاع یکی از بلندترین آبشارهای ایران به شمار می‌رود. در کیلومتر 17 جاده کرج به چالوس نزدیک به روستای ارنگه و در فاصله کمی با رودخانه ارنگه چند آبشار زیبا قرار دارد که هفت چشمه یکی از آنهاست. درواقع در این منطقه هفت چشمه و آبشار کوچک قرار دارد و به همین دلیل هم این نام را روی آن نهاده‌اند.

    در مطلب راهنمای بازدید از آبشار هفت چشمه البرز قصد داریم همه چیز را درباره این جاذبه طبیعی که در استان البرز و جاده چالوس قرار دارد، بررسی نماییم. ابتدا به معرفی این آبشار خواهیم پرداخت و سپس اطلاعات مهم دیگر مانند مسیر دسترسی، بهترین زمان سفر و جاذبه های گردشگری اطراف را بررسی خواهیم کرد. اگر شما هم علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید، با ما تا انتهای این مطلب از وب سایت دکوول همراه باشید.

آبشار هفت چشمه کجاست؟

    در پاسخ به این سوال که آبشار هفت چشمه کجاست باید گفت، این آبشار کیلومتر 17 جاده کرج قرار دارد و جزو جاهای دیدنی استان البرز محسوب می‌شود. مسیر دسترسی به آبشار هفت چشمه کرج از روستای ارگنه چالوس می‌گذرد که خود یک جاذبه طبیعی محسوب می‌شود این آبشار در دل یک دره قرار دارد و اطرافش را غارهایی شگفت‌انگیز و طبیعتی زیبا فرا گرفته است.

    زمانی که برای رسید به این آبشار در حال پیاده‌روی هستید، ممکن است قسمتی از مسیر بسیار تنگ شود و عبور از میان صخره‌ها برایتان سخت باشد. بنابراین در جریان این بازدید سعی کنید کفش مناسب برای پیاده‌روی و صخره‌نوردی بپوشید. اگرچه به نظر می‌رسد عبور از چنین جایی هیجان زیادی را به سفر تزریق می‌کند اما در فصل‌های پاییز و زمستان به دلیل بارش برف و باران عبور و مرور سخت و در مواردی غیر ممکن خواهد شد.

    بنابراین بهترین زمان بازدید از آبشار هفت چشمه را می‌توان فصل‌های بهار و تابستان دانست. جدا از مساله سختی مسیر، در این فصول طبیعتی زیبا اطراف آبشار را فرا می‌گیرد و همچنین آب و هوای بسیار مطبوعی نیز در منطقه حاکم است. پیاده‌روی در این مسیر و در حین آن شنیده صدای پرندگان و صدای آب می‌تواند یکی از جذاب‌ترین بخش‌های این سفر باشد. اما باز هم باید تاکید کرد که برای لذت بردن از این پیاده روی باید لباس و کفش مناسب بپوشید و همچنین شاید افراد مسن و کودکان نتوانند به راحتی از این مسیر را طی کنند.

آبشار هفت چشمه البرز یکی از زیبایی های بی بدیل این استان است که درباره آن در دکوول بخوانید.

مسیر دسترسی به آبشار هفت چشمه

    برای رسیدن به آبشار هفت چشمه باید خود را به اتوبان تهران-کرج و سپس جاده کرج-چالوس برسانید. 17 کیلومتر که از جاده زیبای چالوس گذشت، در سمت راست خود تابلوی روستای ارنگه را خواهید دید. حتی یک رستوران به نام هفت چشمه نیز در این منطقه وجود دارد. شما می‌توانید ماشین خود را در پارکینگ رستوران پارک کرده و ادامه مسیر را پیاده‌روی کنید. اما باید برای استفاده از پارگینک هزینه‌ای پرداخت کنید.

    همانطور که ذکر شد، آبشار در یک دره قرار دارد که برای رسیدن به این دره می‌توانید از دو راهی که پیش رویتان است یکی را برگزینید. راه اول از کنار رستوران و راه دوم از داخل رستوران می‌گذرد که برای استفاده از راه دوم باید هزینه‌ای را به عنوان ورودی پرداخت نمایید. درواقع به نظر می‌رسد مسیری که از داخل رستوران می‌گذرد، شیب ملایم‌تر و مسافت کمتری دارد.

    در هر صورت، هر کدام از مسیرها را که انتخاب کردید، زمانی که به ارنگه رسیدید باید به سمت راست بپیچید و وارد یک جاده دیگر شوید. اگر خودروی خود را در پارکینگ رستوران پارک ننموده‌اید و هنوز همراهتان است؛ زمانی که کمی از جاده گذشت و اولین ویلاها را دیدید، ماشینتان را پارک کنید و ادامه مسیر را پیاده بروید. پس از حدود 20 دقیقه پیاده‌روی به اولین آبشار که آدران نام دارد، خواهید رسید.

    در ادامه مسیر پس از اینکه آبشار بلند آدران را دیدید، می‌توان به مسیرتان ادامه دهید تا به آبشارهای دیگر برسید. برای این کار باید از رودخانه عبور کنید و 25 دقیقه دیگر را پیاده طی نمایید تا به آبشار اصلی برسید. این مسیر بسیار زیبا و رویایی است و به هیچ عنوان از پیاده‌روی در آن خسته نخواهید شد. همچنین در طول مسیر می‌توانید در سایه‌سار درخت‌ها به استراحت بپردازید و نفسی تازه کنید.

    آبشار هفت چشمه از نظر پوشش گیاهی و جانوری جایی بسیار غنی و متنوع محسوب می‌شود. بیشتر درختان در این منطقه بید هستند اما گیاهان دیگری مانند بوته‌های زرشک، زالزالک و ازگیل نیز در این منطقه وجود دارد. همچنین محدوده اصلی آبشار هفت چشمه را باید بخشی از منطقه حفاظت شده البرز جنوبی دانست که زیستگاه پرندگان و جانوران متنوع است.

هفت چشمه کرج آبشاری زیبا در دل رشته کوه البرز است، در دکوول بخوانید.

جاذبه های اطراف آبشار هفت چشمه

    در اطراف آبشار هفت چشمه جاذبه های گردشگری دیگری نیز برای بازدید وجود دارد که حیف است تا این منطقه بروید و از آنها بازدید ننمایید. در ادامه برخی از این جاذبه‌ها را به شما معرفی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

روستای دروان کرج

    در نزدیکی آبشار هفت چشمه، روستایی به نام دروان وجود دارد که یک جاذبه گردشگری زیبا محسوب می‌شود. کوه‌های بلند و سرسبز، باغ‌های زیبا و طبیعتی بکر و رویایی چیزهایی است که در این روستا انتظارتان را می‌کشد. جاده این روستا که از شمال باغستان کرج آغاز می‌شود، کاملا آسفالته است و به همین دلیل مسیر دسترسی به آن سخت نیست. اگر گذرتان به این روستا افتاد یادتان نرود که حتما از محصولات لبنی بومی مردم این روستا خریداری کنید و یک طعم فوق‌العاده را بچشید.

روستای دروان کرج یکی از جاذبه ای زیبا در نزدکی آبشار هفت چشمه البرز در دکوول بخوانید و ببینید.

جاده چالوس

    یکی از اصلی‌ترین جاذبه‌هایی که می‌توانید در نزدیکی هفت چشمه ببینید، جاده چالوس است. درواقع آبشار هفت چشمه یکی از شمارر جاذبه‌هایی است که در این جاده زیبا قرار دارد. این جاذبه نیاز به معرفی ندارد و همه آن را جزو یکی از زیباترین جاده‌های ایران می‌دانند و خاطرات فراوانی در این جاده دارند. گشت و گذار در جاده چالوس و لذت بردن از مناظر زیبای طبیعی آن کاری است که هیچگاه برای مردم ایران تکراری و خسته کننده نمی‌شود. شاید برایتان جالب باشد که بدانید سالانه حدود 13 میلیون گردشگر داخلی و خارجی از این جاده زیبا دیدن می‌نمایند.

جاده چالوس زیبا یکی از جاذبه ای زیبا در دکوول ببینید.

روستای ارنگه

    مگر می‌شود تا نزدیکی روستای ارنگه رفت اما از آن دیدن نکرد. برای بازدید از این روستای زیبا باید قبل از رسیدن به آبشار وارد ارنگه شوید. در این روستای تاریخی و خوش آب و هوا می‌توانید از یک گورستان تاریخی با سنگ قبرهای بسیار قدیمی و خاصش دیدن نمایید. همچنین تپه قدیمی کارنه نیز در این روستا قرار دارد که گزینه بازدید مناسبی برای علاقمندان به تاریخ است. از دیگر جاذبه‌های روستای ارنگه می‌توان به باغ‌های سیب، گیلاس، آلبالو، گلابی، توت و... اشاره نمود که چهره زیبایی به روستا داده‌اند.

روستای ارنگه  یکی دیگر از زیبایی های استان البرز را در دکوول ببینید.

نکات مهم درباره آبشار هفت چشمه

  • برای بازدید از آبشار هفت چشمه یک روز زمان کافی است اما اگر دوست دارید بیشتر در این منطقه بمانید و از جاذبه‌های اطراف نیز دیدن کنید باید در روستاهای اطراف این جاذبه به دنبال محلی برای اقامت باشید و با جایی را برای کمپ کردن انتخاب نمایید.
  • با توجه به شرایط اقلیمی این منطقه بهتر است به صورت فردی به بازدید از هفت چشمه بپردازید و برای اینکه راحت‌تر سفر کنید با یک گروه همراه شوید که حداقل یک نفر مسیر را به درستی بشناسد.
  • مسیر پیاده‌روی سخت و در برخی موارد لغزنده است، بنابراین کفش مناسب بپوشید و لباس اضافی همراه با خود داشته باشد تا در صورت نیاز بتوانید لباستان را عوض کنید.
  • مسیر رسیدن به آبشار هفت چشمه برای کودکان و کهنسالان مسیر مناسبی نیست. بنابراین بهتر است این افراد در این سفر شما را همراهی نکنند و یا اگر همراه شما هستند حواستان کاملا به آنها باشد.
  • در اطراف آبشار امکان کمپ وجود دارد اما اگر قصد چنین کاری را دارید، حتما وسایل لازم را همراه با خود ببرید. زیرا در آن منطقه جایی برای خرید این وسایل وجود ندارد.
  • در طول این سفر محافظت از طبیعت را به هیچ عنوان فراموش نکنید و این مهم را به دیگران نیز توصیه نمایید.

کلام آخر

    در مطلب راهنمای بازدید از آبشار هفت چشمه با یکی از جاذبه‌های البرز آشنا شدیم. این جاذبه گردشگری در جاده چالوس و در نزدیکی کرج قرار دارد و جای خوبی برای تفریح و گردش یک روزه است. البته امکان کمپ کردن نیز در این منطقه وجود دارد و اما بار دیگر باید بر این نکته تاکید کرد که وسایل لازم برای کمپ را همراه با خود داشته باشید. سعی کنید در بهار یا تابستان به این سفر بروید تا بتوانید از طبیعت بهشت گونه و آب و هوای فوق العاده معتدل منطقه استفاده نمایید.

    اگر نکته دیگری درباره آبشار هفت چشمه البرز وجود دارد که در این نوشته بدان اشاره نشد، حتما آن را با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید و همچنین اگر قبلا از این جاذبه گردشگری دیدن کرده‌اید درباره تجربه خود برایمان بنویسید.  امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد و بتوانید از آن استفاده کنید.