چگونه لباس‌ های محافظتی از آفتاب (UPF) را انتخاب کنیم

زمان مطالعه: 7 دقیقه

یکی از لذت‌های بزرگ بودن در فضای باز لمس نور نرم و گرمی آفتاب است. اما مانند بسیاری از لذت‌های زندگی، بهتر است به میزان مناسبی انجام شود. نور آفتاب شامل امواج تشعشع فرابنفش (UV) است و تماس با این امواج می‌تواند منجر به سوختگی ناشی از آفتاب، پیری زودرس پوست و سرطان پوست شود. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره چگونگی انتخاب لباس‌های محافظتی از آفتاب (UPF) با این مقاله از وب سایت دکوول همراه باشید.


فهرست:

    انتخاب لباسی که برای محافظت در برابر آفتاب طراحی شده است و تست شده تا عامل حفاظت اولتراویولت (UPF) آن تایید شود، به شما کنترل بیشتری بر روی میزان کلی تماس شما با امواج UV می‌دهد. این مقاله موارد زیر را پوشش می‌دهد:

 • کسانی که می‌توانند از پوشیدن لباس‌های UPF بهره‌برده شوند (تقریباً همه)
 • معنای عدد UPF
 • ویژگی‌های لباس‌های UPF
 • عواملی که حفاظت در برابر آفتاب را کاهش یا افزایش می‌دهند.

درباره لباس‌های محافظتی از تابش خورشید با این مقاله از وب سایت دکوول همراه باشید.

    اگر هیچ چیز دیگری در مورد UPF یاد نگیرید، به این نکته توجه کنید؛ همواره در جستجوی امتیاز UPF آزمایشگاهی لباس باشید (اگر در دسترس باشد) تا مقدار واقعی محافظت UV آن را ارزیابی کنید. از اینجا به بعد، اگر یک مورد امتیاز UPF ندارد، چند موردی را در نظر بگیرید که هنگام انتخاب گزینه‌های محافظت در برابر آفتاب باید به آنها توجه کنید:

 • پارچه‌های تیره معمولاً نسبت به پارچه‌های روشن، محافظت بیشتری در برابر اشعه UV ارائه می‌دهند.
 • بافت‌های فشرده نسبت به بافت‌های شل و نازک محافظت بیشتری در برابر اشعه UV ارائه می‌دهند.
 • پلی استر و نایلون محافظت بیشتری در برابر آفتاب نسبت به فیبرهای طبیعی (از جمله پنبه و ابریشم) ارائه می‌دهند.

درباره لباس‌های محافظتی از تابش خورشید یا همان UPF با دکوول همراه باشید.

لباس‌های ضد آفتاب برای چه کسانی مفید است؟

    همه افراد می‌توانند از لباس‌های با امتیاز UPF بهره ببرند و حفاظت خود را در مقابل خطرات سلامتی مرتبط با اشعه UV افزایش دهند، اما به ویژه برای این دسته افراد مفید است:

 • افراد حساس به آفتاب: افرادی که پوست آنها به سرعت دچار سوختگی می‌شود یا جوش دارند، به اشعه UV حساس‌تر هستند. عوامل مختلفی می‌توانند باعث افزایش حساسیت به سوختگی ناشی از آفتاب شوند، از جمله رنگ پوست روشن و ...
 • افراد با رنگ پوست تیره: از یک سو، رنگ پوست تیره نشان‌دهنده وجود ملانین بیشتر است که محافظت در برابر اشعه UV را فراهم می‌کند. اما رنگ پوست تیره باعث می‌شود تا آسیب ناشی از آفتاب سخت‌تر قابل تشخیص باشد و ممکن است شما و پزشکتان در این زمینه دقت کمتری خرج کنید.
 • کودکان و سالمندان: پوست کودکان نسبتاً نازک و حساس است و هرگونه آسیب در سنین ابتدایی، خطر ایجاد مشکلات جدی در آینده را افزایش می‌دهد. آسیب پوست همچنین با گذشت زمان افزایش می‌یابد و خطر سلامتی برای همه بزرگسالان در حال پیر شدن افزایش می‌یابد.
 • افرادی که در ارتفاعات بالا، مناطق استوا، یا در برف و آب هستند: شدت تشعشع UV در جاهایی که غلظت هوا کمتر است (ارتفاعات بالا)، جاهایی که خورشید مستقیماً در بالای سر قرار دارد و امواج UV مسیر کوتاه‌تری از جو را طی می‌کنند (مناطق استوا) و جاهایی که اشعه‌ها هم از نور مستقیم سراسری آفتاب و هم از سطوح بازتاب‌کننده می‌آیند (مانند برف و آب) بیشتر است.
 • افرادی که دارو مصرف می‌کنند: حساسیت به آفتاب به دلیل تنوع گسترده‌ای از داروها افزایش می‌یابد، از جمله درمان‌های جوش، ضدحساسیت‌ها، آنتی‌بیوتیک‌ها، برخی از داروهای ضد التهابی و حتی مکمل‌های گیاهی. داروهای خود را بررسی کنید تا هشدارهای مربوط به آفتاب را دوباره بررسی کنید.

درباره لباس‌های ضد آفتاب برای چه کسانی مفید است؟ با این مقاله از دکوول همراه باشید.

UPF به چه معنی است؟

    عدد UPF نظام رتبه‌بندی استفاده شده برای لباس‌ها است. این سیستم مشابه SPF (عامل حفاظت از آفتاب) است که برای محصولات ضدآفتاب استفاده می‌شود. SPF تنها به کارایی یک محصول ضدآفتاب در برابر امواج UVB، نوعی نور تخریب‌کننده‌تر، ارتباط دارد. اما UPF، کارایی یک پارچه در تصفیه هم از نور فرابنفش A (UVA) و هم از نور فرابنفش B (UVB) را می‌سنجد. وقتی خرید می‌کنید، مسائل نسبتاً ساده‌اند: به دنبال یک عدد UPF بالاتر و پوشش بیشتری از پوست باشید تا محافظت بهتری در برابر آفتاب داشته باشید.

امتیاز UPF

دسته  بندی حفاظت

مقدار مفید انتقال UV (%)

  15

حداقل

   6.7

30

خوب 

3.3

50+

عالی

2.0

    عدد UPF 30 به این معناست که بافت پارچه یک لباس به 1/30 (تقریباً 3 درصد) از تشعشع UV موجود اجازه می‌دهد که از آن عبور کند. لباسی با امتیاز UPF 50 تنها به 1/50 (تقریباً 2 درصد) از انتقال UV اجازه عبور می‌دهد. هر گونه پارچه‌ای که کمتر از 2 درصد انتقال UV داشته باشد، با امتیاز UPF 50+ مشخص می‌شود. چرا امتیازات پایین‌تر از UPF 15 را نمی‌بینید: پارچه‌هایی که امتیاز آنها کمتر از UPF 15 است، به عنوان محافظت UV در نظر گرفته نمی‌شوند. به عنوان مثال، یک تی‌شرت پنبه‌ای سفید معمولی حدوداً امتیاز UPF 5 دارد، به این معنا که حدود 1/5 (تقریباً 20 درصد) از تشعشع UV موجود از آن عبور می‌کند. عواملی که به افزایش امتیاز UPF کمک می‌کنند: به عنوان خریدار، به سادگی به امتیاز UPF روی برچسب‌ها یا برچسب‌های لباس دقت کنید. تولیدکنندگان لباس در تلاش برای دستیابی به سطح مورد نظر حفاظت آفتابی، عوامل زیر را در نظر می‌گیرند:

 • ساختار: ساختار متراکم و محکم، حداقل میزان نور UV را که می‌تواند از آن عبور کند، کاهش می‌دهد. در صورت برابری جزئیات ساختاری، پارچه‌های ضخیم ممکن است نسبت به پارچه‌های نازک کاهش انتقال UV داشته باشند.
 • رنگ: به طور کلی، رنگ‌های تیره در کلیت امواج (شامل امواج UV) را کمتر به پوست شما می‌رسانند. در میان همان رنگ، رنگ‌های با غلظت بیشتر از رنگ‌های روشن عملکرد بهتری دارند.
 • پردازش‌ها: مواد شیمیایی و رنگ‌هایی که در جذب نور UV موثر هستند، می‌توانند برای افزایش امتیاز UPF اضافه شوند.
 • نوع الیاف: پلی استر به خوبی در متلاشی کردن نور UV عمل می‌کند، همچنین نایلون. ابریشم و پشم به طور متوسط موثر هستند. پارچه‌های پنبه، رایون، کتان و کنف به طور معمول امتیاز پایینی دارند مگر اینکه پردازش‌های اضافی انجام شده باشد.

    عواملی که به کاهش کارایی لباس‌های دارای امتیاز UPF کمک می‌کنند: مهم نیست که آیا شما در حال ملاحظه مشخصات UPF روی لباس جدید هستید یا لباس مورد علاقه خود را برای سفر به ساحل آماده می‌کنید، به موارد زیر توجه کنید:

 • تر نمودن پارچه: برای بسیاری از انواع مواد، تر بودن می‌تواند منجر به کاهش قابل ملاحظه‌ای در امتیاز UPF پارچه شود. با این حال، برخی از مطالعات نشان می‌دهند که پلی استر در وضعیت تر، در واقع بهترین حفاظت را ارائه می‌دهد.
 • ساییدگی پارچه: همانطور که پارچه استفاده شده کدر و بی‌رنگ می‌شود، در مسدود کردن نور UV نیز اثر بخشی آن با کاهش مواجه می‌شود.
 • کشیدگی پارچه: پارچه‌ای که کشیده شود، می‌تواند بخش قابل توجهی از امتیاز UPF خود را از دست دهد، بنابراین در نظر داشته باشید که هر موردی که خیلی تنگ باشد را جایگزین کنید.

درباره UPF به چه معنی است؟ با این مقاله از دکوول همراه باشید.

تأثیر شستشو بر امتی از UPF

    شستشوی لباس‌ها می‌تواند بسته به چندین عامل، امتیاز UPF آنها را افزایش یا کاهش دهد:

 • مواد شوینده با روشن‌کننده‌ها: اغلب مواد شوینده حاوی روشن‌کننده‌هایی هستند و بسیاری از روشن‌کننده‌ها واقعاً بهبود امتیاز UPF را تسهیل می‌کنند، اما نمی‌توان به طور قطعی گفت که آیا یک ماده شوینده خاصی می‌تواند امتیاز UPF لباس شما را بهبود دهد یا خیر.
 • جمع شدن: به‌طور کلی، جمع شدن لباس میزان بافت محکمی به آن می‌دهد که می‌تواند امتیاز UPF آن را افزایش دهد.
 • لباس‌هایی که بر اساس پوشش‌هایی که دارند، امتیاز UPF آنها را مشخص می‌کنند: این پوشش‌ها مقاومت متفاوتی ایجاد می‌کنند و اگر از بین بروند، امتیاز UPF کاهش می‌یابد. بررسی کنید که آیا لباس شما می‌گوید که امتیاز UPF آن برای تعداد خاصی از شستشوها مناسب است.
 • لباس‌هایی که بر اساس ویژگی‌های ذاتی پارچه برای امتیاز UPF خود استوار هستند: امتیاز UPF باید در نتیجه شستشو به طور قابل توجهی تغییر نکند، تا زمانی که به دلیل فرسودگی و پالایش پارچه کاهش یابد.

درباره تأثیر شستشو بر امتیاز UPF با این مقاله از دکوول همراه باشید.

ویژگی‌های لباس‌های با امتیاز UPF

 • پوشش گسترده: برخی پیراهن‌ها دارای یقه‌های قابل برگردان شده هستند، در حالی که برخی دیگر ممکن است دستبندهایی داشته باشند که شکل آنها باعث گسترش پوشش بر روی پشت دست می‌شود. در کلاه‌ها، به دنبال دیسک‌های گسترده و یقه‌های گردنی باشید.
 • خروجی‌ها: بافت‌های چسبنده، پارچه‌های ضخیم و پوشش گسترده همچنین به تغییر دمای داخل لباس کمک می‌کنند، بنابراین به دنبال گزینه‌های زیادی باشید مانند پنل‌های همپوشانی یا شبکه پشت زیپ که به هوا اجازه می‌دهند بدون افشای زیاد پوست، هوا در داخل محیط گردش داشته باشد.
 • برشی متسعتر: از لباس‌های کشی که خیلی تنگ هستند، دوری کنید، زیرا لباسی که کشیده شود، می‌تواند به طور قابل توجهی کمتر موثر در مسدود کردن نور UV باشد. پارچه‌های سفت تر با برشی متسعتر همچنین با حرکت هوا تحت تأثیر، راحتی حرارتی را افزایش می‌دهند.
 • پارچه‌های سریع‌خشک: تر بودن می‌تواند منجر به کاهش قابل توجهی در امتیاز UPF پارچه شود، بنابراین داشتن یک لباسی که سریعاً خشک می‌شود، باعث می‌شود تا سریع‌تر به امتیاز UPF کامل خود برگردید. (حمل لباس‌های خشک با امتیاز UPF نیز یک راهکار دیگر است.)

درباره حفاظت از آفتاب فراتر از لباس‌های با امتیاز UPF با این مقاله از دکوول همراه باشید.

حفاظت از آفتاب فراتر از لباس‌های با امتیا ز UPF

    اطمینان حاصل کردن از داشتن لباس‌های با امتیاز UPF اهمیت دارد، اما حفاظت کامل در برابر نور ماورای بنفش نیازمند رویکرد چند جانبه‌ای است:

 • لباس: لباس‌های محافظتی در برابر نور ماورای بنفش را که بخش قابل توجهی از پوست را پوشش می‌دهند بپوشید.
 • کرم ضدآفتاب: کرم ضدآفتابی با امتیاز SPF بالا را به طور فراوان بر روی تمام قسمت‌های بیرونی پوست خود استفاده کنید. کرم ضدآفتاب را به طور مکرر مجدداً استفاده کنید، زیرا با گذر زمان عملکرد آن کاهش می‌یابد.
 • عینک آفتابی: عینکی که 100% حفاظت را در برابر پرتوهای ماورای بنفش ارائه می‌دهند را بپوشید.
 • سایه: در صورت امکان همیشه سایه جستجو کنید و به خاطر داشته باشید که آب، برف و سطوح بازتابی می‌توانند ارتفاع نور ماورای بنفش را افزایش دهند.
 • زمان تماس با نور: زمان تماس خود با تابش نور ماورای بنفش را کنترل کنید و محدود کنید، به ویژه در ساعات اوج نور روز - تقریباً از ساعت 9 صبح تا 3 عصر.
 • حفاظت از آفتاب فقط برای روزهای آفتابی نیست: نور خورشید فیلتر شده همچنان می‌تواند پوست را آسیب برساند، بنابراین در روزهای ابری نیز خود را محافظت کنید.

    رعایت این احتیاطات باعث می‌شود پوست شما سالمتر باقی بماند. هوشمندانه با آفتاب رفتار کنید، تا وقتی که در فضای باز هستید، لذت بردن آسان‌تر باشد.