روستای اشتبین

تاریخ انتشار: 1402/11/24 | تاریخ آخرین ویرایش: 1402/11/25

اگر به دنبال یک مکان جذاب و فراموش‌نشدنی برای گذراندن زمان‌های خوشی در ایران هستید، باید با روستای اشتبین آشنا شوید. این روستای جذاب که به عنوان یکی از آثار ملی ایران نیز ثبت شده است که با ساختار پلکانی شکلی که دارد با نام ماسوله، آذربایجان شرقی نیز شناخته می‌شود که سالیانه گردشگران زیادی را به این استان و روستای باصفا جذب کرده است.

 


موقعیت جغرافیایی

    روستای اشتبین، یکی از زیباترین روستاهای ایران است که در استان آذربایجان شرقی و در شهرستان جلفا واقع شده است. با طبیعتی سرسبز وجلوه‌های طبیعی چون رودخانه‌ها، جنگل‌ها و کوه‌ها، به این منطقه جلوه‌ای خاص می‌بخشند. هوایی خنک و کوهستانی با منظره شگفت‌انگیز مورد توجه بسیاری از گردشگران خارجی و داخلی قرار گرفته است.

درباره موقعیت جغرافیایی روستای اشتبین با این مقاله از دکوول همراه باشید.

تاریخچه روستا اشتبین

    تاریخ اشتبین به دوره صفویه و قاجاریه برمی‌گردد. با وجود معماری خاص خانه ها بسیاری از این روستا به نام ماسوله آذربایجان شرقی یاد می‌کنند چرا مه همچون ماسوله گیلان حیاط هر خانه سقف خانه‌های دیگر است اما خوب اساسا تفاوت‌های زیادی هم با هم دارند این دو روستا. همچنین شما می‌توانید طعم تاریخ را در این روستا حس کنید از نرده ها و سرستون های منقش شده تا پنجره‌ها، در هر یک رد پای تاریخ و هنر معماری نهفته است.

    روستای اشتبین با یک تاریخچه پر افتخار و سنت‌های قدیمی، شاهدی از تاریخ تمدنی ایرانی است. بناهای قدیمی، خانه‌های سنتی و مردمانی که هنوز به سنت‌ها و آداب و رسوم خود پایبند هستند، اشتبین را به یک مکان ویژه تبدیل کرده‌اند.

درباره روستای اشتبین در استان آذربایجان شرقی ایران در دکوول بخوانید.

آثار تاریخی روستای اشتبین

    این خانه از قدیمی ترین خانه‌های داخل روستای اشتبین است و نام آن گرفته شده از کتیبه‌ای بر سر در این خانه است که به نام آخرین مالک این خانه به نام سلمان‌زاده اشاره دارد. از دیگر آثار تاریخی این روستا می‌توان به گورستان قدیمی و کتیبه‌های به جا مانده از دوره شاه طهماسب صفوی یاد کرد که یکی از این کتیبه‌ها متعلق به خواجه احمد به تاریخ ۹۷۶ ه.ق و دیگر کتیبه که از جنس  مرمر آرامگاه خواجه ملک کدخدا به تاریخ ۸۴۳ ه.ق است. یکی دیگر از بناهای تاریخی مقبره شاعر آذربایجانی ابوالقاسم نباتی است که بر روی تپه‌ای در پایین ترین ناحیه ی روستا قرار دارد.

درباره آثار تاریخی روستای اشتبین در این مقاله از دکوول بخوانید.

فرهنگ و سنت های مردم اشتبین

    مردم اشتبین با دارا بودن فرهنگ منحصر به خود، مهمان‌نواز و صمیمی هستند. سنت‌ها و مناسبت‌های محلی، فرصتی است برای آشنایی با زندگی واقعی این مردم، اهالی اشتبین با نگهداشتن سنت‌ها و فرهنگ خود، یک جامعه‌ی متفاوت و ویژه را به وجود آورده‌اند. زنان روستا از محصولات باغ های خود رب و لواشک های ترش و خوشمزه درست می‌کنند، نوعی شیرینی دارند به نام میان پر که در شب‌های به خصوصی مانند شب یلدا و شب عید درست می‌کنند.

    از محصولات مهم و شناخته شده این منطقه می‌توان عسل کوهستانی، گردو‌های چرب و خوشمزه و ابریشم های گران بهای این منطقه را نام برد را که ساخته تولیدی‌هایی است که در این روستا وجود دارند، شما هم اگر تونستید از اهالی روستا محصولات محلی‌شون را خریداری کنید که هم خودتون لذت ببرید هم به رونق اقتصاد روستا کمکی کرده باشید.

درباره فرهنگ و سنت های مردم اشتبین در این مقاله از دکوول بخوانید.

 کلام آخر

    روستای اشتبین، با طبیعتی زیبا، فرهنگی متمایز و غذاهای خوشمزه، یکی از بهترین مکان‌ها برای تجربه یک سفر یادگار است. روستای اشتبین، یکی از گوهرهای پنهان استان آذربایجان شرقی و ایران است. این روستا، با زیبایی‌های طبیعی،  سنت‌ها و فرهنگ غنی‌اش، مکانی است که هر گردشگری باید حتماً به آن سفر کند.

    وقتی از تاریخ، فرهنگ و طبیعت ایران صحبت می‌شود، نمی‌توان از مکان‌هایی چون روستای اشتبین چشم‌پوشی کرد. با حال و هوای کوهستانیی که این منطقه داره به شما پیشنهاد می‌کنیم که در فصل تابستان به دیدن اشتبین با صفا بروید تا از آب و هوای بی نظیر این روستا کمال استفاده را داشته باشید.


يسنا جهانشاهیامتیاز دهی


شبکه های اجتماعی


مطالب اخیرناکسوس
1402/12/21

پاتموس
1402/12/21


دسته بندی ها