جزیره کیش (Kish Island)

زمان مطالعه: 5 دقیقه

جزیره کیش یکی از لاکچری‌ترین و مفرح‌ترین مقاصد سفر در ایران است که سالانه به خصوص در فصل‌های زمستان و بهار، پذیرای شمار زیادی از گردشگران داخلی و خارجی است. شاید برایتان جالب باشد که بدانید به صورت متوسط در سال یک میلیون و هفتصد هزار نفر به کیش سفر می‌کنند. کیش جزیره‌ای در خلیج فارس و استان هرمزگان است که شکلی بیضی مانند دارد.


جزیره کیش (Kish Island)

    این جزیره از شرق به جزایر قشم و هرمز، از جنوب به امارات متحده عربی و از غرب نیز به بحرین و عربستان می‌رسد. مناظر زیبا و بی‌نظیر از خلیج فارس، تفریحات آبی، پاساژگردی، رستوران‌گردی و بازدید از جاذبه‌های متنوع گردشگری چیزهایی است که در سفر به کیش انتظارتان را می‌کشد‌. جدا از آن غذاهای محلی و فرهنگ جذاب بومیان نیز جزئی جدا نشدنی از این سفر خواهد بود.

    در مطلب سفر به جزیره کیش قصد داریم سیر تا پیاز را درباره این جزیره دوست داشتنی بررسی کنیم. ابتدا به معرفی آن خواهیم پرداخت، سپس کمی درباره تاریخ و جغرافیای آن حرف خواهیم زد و در نهایت و پس از معرفی جاذبه های گردشگری به بررسی اطلاعات مهم مانند مسیر دسترسی، بهترین زمان سفر و ... خواهیم پرداخت. اگر شما هم علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید، با ما تا انتهای این مطلب از وب سایت دکوول همراه شوید.

جزیره کیش در نقشه ایران کجاست را در وب سایت دکوول بخوانید.

معرفی جزیره کیش

    کیش یکی از جزایر استان هرمزگان است که 90 کیلومتر مربع مساحت دارد. بر اساس سرشماری سال 1395، 40 هزار نفر در این منطقه زندگی می‌کنند. این جزیره بیضی شکل از توابع شهرستان بندر لنگه به حساب می‌آید. در این منطقه جزایر دیگری مانند هندورابی، فارور، سیری و ... نیز وجود دارند.

    این جزیره از نظر فرهنگی و نژادی تنوع زیادی دارد. انواع گروه‌های بومی، با فرهنگ، نژاد و آداب و رسوم مختلف کنار هم در این جزیره زندگی می‌کنند. البته با گذشت سال‌ها، این فرهنگ‌ها بسیار به هم نزدیک شده‌اند و گاها همپوشانی هم دارند. پوشش سنتی مردم کیش لباس‌های سنتی و دشداشه است. در فرهنگ آنها حناکاری و خال‌کوبی روی پوست با حنا وجود دارد. این فرهنگ را در کشورهای هند و پاکستان نیز زیاد می‌توانید ببینید.

    کیش عمدتا آب و هوای گرم و مرطوب دارد. از آنجایی که خورشید بر این منطقه به صورت عمود می‌تابد، آب و هوا بسیار گرم است و تبخیر خلیج فارس نیز بسیار بالاست. بنابراین کیش را نمی‌توان جای مناسبی برای سفر تابستانی دانست. اگر چه هزینه‌های بالای سفر به کیش در تابستان تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند اما گرمای این فصل در تحمل بسیاری از افراد نیست.

    بیشتر اقتصاد کیش از طریق جذب گردشگر تامین می‌شود. در واقع برای کسانی که علاقمند به سرمایه‌گذاری در زمینه گردشگری هستند، این منطقه جای بسیار مناسبی محسوب می‌شود. معافیت از مالیات، ورود اتباع خارجی، جذب سرمایه‌گذاران خارجی، عدم محدودیت در انتقال ارز، خدمات گسترده‌ی ارزی و بانکی، قوانین ساده و موقعیت استراتژیک همگی دلایل خوبی برای رشد یک کسب و کار و یا موفقیت یک سرمایه‌گذاری در جزیره کیش است.

درخت کهنسال در کیش که در مناطق جنوبی دیگر نیز یافت می‌شود.

تاریخچه جزیره کیش

    جزیره کیش قدمت بسیار زیادی دارد. بر اساس منابع تاریخی از زمان هخامنشیان این جزیره جزوی از کشور ایران بوده است اما پس از تسلط حکومت اسلامی در ایران جزیره کیش هم به دست خلفای اموی افتاد. تا سال ۲۴۹ ه‍.ق هنوز هم همین منوال بر جزیره حاکم بود تا اینکه در آن سال یک ایرانی اهل ری خروج کرد و تمام جزایر جنوبی مانند بحرین و کیش را گرفت. از زمان حکومت آل بویه کیش دوباره به خاک ایران پیوست و تا زمان تیموریان نیز همین وضع ادامه داشت.

    در دوران حکومت سلجوقیان، کیش بزرگ‌ترین مرکز تجاری خلیج فارس بود. در آن زمان گروهی به نام قیاصره که در ابتدا بسیار فقیر بودند اما به مرور زمان با دزدی‌های دریایی ثروت فراوانی به هم زدند، توانستند حاکمت این منطقه را بگیرند.

    از آنجایی که جزیره کیش یک دوران طلایی طولانی داشت مورخان زیادی در طول تاریخ درباره این منطقه حرف زده‌اند. ابن خرداد، یاقوت حمودی و ابن بطوطه از جمله این مورخان هستند. حتی سعدی، شاعر بلند آوازه ایرانی، در اشعار خود دو بار از کیش یاد کرده است. اما دوران طلایی کیش نیز با آوار استعمار پرتغالی‌ها به پایان رسید. از سال ۹۱۲ تا ۱۰۳۱ این جزیره نیز مانند هرمز به دست آنها افتاد و تا زمانی که امام قلی خان، سپهسالار شاه عباس صفوی توانست آن را از چنگ این استعمارگران دربیاورد، هنوز پرتغالی‌ها این منطقه را به دست گرفته بودند.

    جزیره کم‌کم شکوه قبل را به دست آورد. تا ابتدای حکومت پهلوی، مروارید کیش درجه یک‌ترین مروارید در دنیا بود اما مروارید ژاپنی توانست جای آن را بگیرد. سال 1349 بود که کیش را با توجه به پتانسیل‌هایش به عنوان مرکز توریستی بین‌المللی انتخاب کردند و از آن پس جزیره وارد مرحله تازه‌ای از حیاط اقتصادی خود شد. شاید جالب باشد که بدانید خانواده سلطنتی پهلوی، در زمستان‌ها جزیره کیش را به عنوان محل تفریح و استراحت خود بر می‌گزیدند زیرا آب و هوای فوق‌العاده‌ای در این فصل بر جزیره حاکم بود.

جغرافیای جزیره کیش

    کیش جزیره‌ای با طولی حدود ۱۵٫۴۵ کیلومتر و عرضی حدودا  ۷٫۵ کیلومتر است که بلندترین منطقه‌اش 35 متر از سطح دریا ارتفاع دارد. این جزیره رودخانه دائمی ندارد و منابع آب شیرینش زیرزمینی هستند. مسافت این جزیره تا تهران 1050 کیلومتر، تا بندرعباس 250 کیلومتر، تا بندر لنگه 90 کیلومتر و تا جزیره هندورابی 28 کیلومتر است.

    بیشتر پوشش گیاهی جزیره را نخل‌های خرما تشکیل می‌دهند. اما از درختان دیگر موجود در آن باید به کهور ایرانی و پاکستانی، کنار، اوکالیپتوس، آکاسیا، کنوکارپوس و ابریشم اشاره کرد. جالب است که تنوع حتی در پوشش گیاهی این منطقه نیز نمود پیدا کرده است. از آنجایی که این جزیره در منطقه نیمه حاره‌ای ایران قرار گرفته بیشتر گیاهانی که در آن رشد می‌کنند از نوع مقاوم در برابر خشکی هستند.

مختصری از فرهنگ جزیره کیش

    در راهنمای سفر به جزیره کیش، نمی‌توان درباره فرهنگ آن چیزی نگفت. زیرا یکی از جذابت‌های این سفر دیدن یک فرهنگ رنگارنگ و متنوع خواهد بود. مردم کیش بسیار مهمان‌نواز هستند و بسیار هم به مراسم مذهبی مانند عید قربان و عید فطر اهمیت می‌دهند. بیشتر آنها به ماهیگیری، دریانوردی، دامپروری و بازرگانی مشغول هستند. فرهنگ مردم کیش بسیار به فرهنگ مردم هرمزگان و بوشهر نزدیک است.

    بیشتر مردم جزیره نژاد دراویدی، نوردیک، سامی و سیاه دارند و زبانشان عربی و فارسی است. شاید جالب باشد که بدانید آنها ضرب‌المثل‌های مخصوص به خود را دارند که به اقلیمشان بسیار مربوط است. برای مثال یکی از معروف‌ترین این ضرب المثل‌ها می‌گوید که "اسراف نکن! حتی اگر آب دریا برمی‌داری" بیشتر غذاهای محلی کیش با ماهی پخته می‌شود. از میان این غذاها می‌توان به قلیه، هریسه، مجبوس و مضروبه اشاره کرد.

جاذبه های گردشگری جزیره کیش

    جزیره کیش جاذبه های گردشگری فراوانی دارد که در کنار تفریحات آبی، پاساژگردی و کنسرت‌ها و جنگ‌هایی که همیشه در این منطقه برگزار می‌شود، بازدید از آنها می‌تواند لذت سفرتان را دو چندان کند. در ادامه به معرفی برخی از این جاذبه های گردشگری خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

کشتی یونانی

    کشتی یونانی یکی از معروف‌ترین جاذبه‌های کیش است. در سال 1345 در قسمت غربی جزیره، یک کشتی به نام کوالا اف، به گل نشست که از آن روز تاکنون هنوز در همان قسمت قرار دارد. این کشتی راز و رمزهای زیادی را در دل خود نهفته دارد و امروزه با تمام راز و رمزها و افسانه‌هایش به یکی از جاهای دیدنی کیش تبدیل شده است. متاسفانه از آنجایی که کشتی فرسوده شده است، امروزه برخلاف گذشته امکان بازدید از داخل آن وجود ندارد.

کشتی یونانی در جزیره کیش که از جاذبه های گردشگری جزیره کیش نیز به شمار می‌رود.

شهر باستانی حریره

    یکی دیگر از جاذبه‌هایی که حتما در سفر به کیش باید به بازدید از ان بپردازید، شهر باستانی حریره است. این شهر در قرن هشتم با معماری‌ای که بیشتر در جنوب غربی آسیا رایج است، ساخته شده. اگر چه ساخت حریره مربوط به زمان‌های بسیار قدیم است اما بسیار پیشرفته به نظر می‌رسد. در این شهر باستانی یک حمام عمومی و یک مسجد که از آن به عنوان تالار هم استفاده می‌کرده‌اند وجود دارد.

سواحل کیش

    اما در این بخش از نوشته به مهم‌ترین جاذبه کیش، یعنی چیزی که ما را به سوی جزیره می‌کشاند رسیده‌ایم سواحل کیش یکی از خاص‌ترین سواحل مرجانی دنیا به حساب می‌آیند که آب دریا در نزدیکی‌شان بسیار شفاف است. دلیل این شفافیت را باید در مرجان‌های اطراف که آب دریا را تصفیه می‌کنند، جستجو کرد. جزیره کیش یکی از طولانی‌ترین خطوط ساحلی را دارد. از میان مهم‌ترین سواحل این جزیره می‌توان به ساحل پارک مرجان، ساحل درختان نارگیل و ... اشاره کرد. در اکثر این سواحل امکان انجام تفریحات آبی وجود دارد. از میان تفریحات آبی در کیش می‌توان به شاتل، بنانا، چتر پاراسل، جت اسکی، غواصی، کایت بردینگ و کیبل اسکی و فلای بورد اشاره کرد.

پارک دلفین‌ها

    پارک دلفین‌ها گزینه بعدی برای بازدید است. این پارک عظیم که 100 هکتار مساحت دارد، در جنوب شرقی جزیره قرار گرفته است و بیش از 20 نوع پستاندار دریایی در آن زندگی می‌کنند. علاوه بر این پستانداران پرندگان آزادی مانند عقاب، پلیکان، فلامینگو، طاووس، توکان و شترمرغ در حال پرواز و گردش هستند. بخش دیگری از این پارک به خزندگان اختصاص دارد که مواردی همچون تمساح‌ها، مارها و مارمولک‌ها در این بخش زندگی می‌کنند. همچنین شما می‌توانید در جریان این بازدید اجرای سیرک با حرکات آکروباتیک و تفریحات دیگر را نیز تجربه کنید.

    از دیگر جاذبه‌های گردشگری جزیره زیبای کیش می‌توان به مرکز غواصی کیش و تفریحات آبی، شهر زیرزمینی کاریز، قایق‌های کف شیشه‌ای و قلعه وحشت اشاره کرد. همانطور که ذکر شد پاساژگردی و خرید نیز یکی از کارهایی است که در سفر به کیش نباید فراموش کنید.

قوانین جزیره کیش

    در جزیره زیبای کیش قوانینی حاکم است که به شما کمک می‌کند سفر بهتری داشته باشید. احترام به این قوانین امر ضروری و واجبی است که به هیچ عنوان نباید در طول سفر فراموشتان شود. در ادامه به برخی از آنها اشاره خواهیم کرد.

  • فقط در مکان‌های مخصوص امکان چادر زدن وجود دارد و در سطح جزیره این کار ممنوع است.
  • اگر با ماشین کثیف در جزیره رانندگی کنید، جریمه خواهید شد.
  • بوق زدن و دنده عقب رفتن در جزیره ممنوع است.
  • در سواحل امکان شنا وجود ندارد و فقط باید در پلاژها شنا کنید.
  • ریختن آشغال در خیابان ممنوع است.
  • جزیره آب آشامیدنی ندارد و باید از آب معدنی استفاده کنید.
  • ماشین های سفیدی که در سطح کیش می‌بینید، دربست هستند.
  • راهنما زدن در میدان‌ها الزامی است.

کلام آخر

    در مطلب راهنمای سفر به جزیره کیش هر آنچه را لازم بود درباره این جزیره زیبا بدانید، بررسی کردیم. حالا آماده سفر هستید و آشنایی به جزیره کیش تنها مقدمه‌ای برای این سفر خواهد بود. اما بهتر است در پایان این نوشته به چند نکته دیگر نیز اشاره کنیم. نکته اول اینکه بهترین راه سفر به کیش به صورت هوایی است. تمام شهرهای بزرگ ایران مانند اصفهان، رشت، تهران، مشهد و ... به مقصد کیش پرواز دارند و شما به راحتی از این شهرها می‌توانید خود را به جزیره برسانید. نکته دیگر اینکه اگر قصد تهیه سوغات از جزیره کیش را دارید به جز پاساژگردی بهتر است به صنایع دستی مردم این منطقه نیر نگاهی بیندازید. کوزه‌های سفالی با رنگ‌بندی‌های مختلف که با گِل "مارون" ساخته می‌شوند، یکی از جذاب‌ترین صنایع دستی این مردم است. از دیگر صنایع دستی مردم کیش می‌توان به زیورآلات صدفی، چادربافی، حصیربافی و شیریکی پیچ اشاره کرد.

    اگر در میان تمام گزینه‌های سفرتان دیدن جزیره کیش را انتخاب کردید، در این سفر حتما وقتی هم برای بازدید از جزیره هندورابی کنار بگذارید تا بتوانید از طبیعت زیبای آن لذت ببرید. توصیه پایانی دکوول به شما این است که سعی کنید از آلوده کردن سواحل و آسیب رساندن به جاذبه های گردشگری خودداری کنید و به دیگران نیز این مهم را یادآوری نمایید. اگر نکته دیگری درباره جزیره کیش وجود درد که در این مطلب بدان اشاره نشد، حتما آن را با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید. امید است این مطلب براینان مفید بوده باشد و بتوانید از آن استفاده کنید.
نظر بدهید

نظرات ارسالی

admin

یکی از بهترین سفرهای من، تور 4 روزه‌ای بود که خودم با استفاده از اطلاعات دکوول به کیش چیدم و یه سفر خیلی عالی رو تجربه کردم.

امتیاز دهی


شبکه های اجتماعی
دسته بندی ها