آبشارهای استان گلستان

زمان مطالعه: 5 دقیقه

دلایل زیادی برای انتخاب استان گلستان به عنوان مقصد سفر وجود دارد. مردمی خونگرم و مهمان‌نواز، جاذبه‌های تاریخی فراوان، فرهنگی خاص و طبیعتی بکر و رویایی تنها چند مورد از این دلایل هستند. مکان های دیدنی استان گلستان آنقدر زیاد است که اگر بخواهیم آنها را به شما معرفی کنیم نیاز به نوشتن چندین صفحه متن داریم. بنابراین در این نوشته سعی داریم به صورت مختصر و مفید شما را با بخش کوچکی از این بهشت زیبا، یعنی آبشارهای این استان آشنا کنیم. رشته کوه البرز رودهای فراوانی را در خود جای داده است. شیب تند این رشته کوه این رودها را به آبشارهای کوچک و بزرگ بدل کرده است. بازدید از آبشارهای گلستان می‌تواند هیجان‌انگیزترین بخش سفر به گلستان باشد. البته به این شرط که در فصل مناسب و با وسایل مناسب این بازدید را انجام دهید. برای رسیدن به این آبشارها باید جنگل‌پیمایی کنید.


فهرست:

آشنایی با آبشارهای استان گلستان| قاب کوچکی از بهشت

    تصور کنید آرامش جنگل با صدای گوش‌نواز آبشار ترکیب شود. آیا چیزی آرامبخش‌تر از این ترکیب داریم؟ موقعیت جغرافیایی استان گلستان باعث شده این منطقه بتواند جاذبه‌های طبیعی فراوانی را در خود جای دهد. در مطلب آشنایی با آبشارهای استان گلستان قصد داریم شما را با برخی از مهم‌ترین، زیباترین و مشهورترین این جاذبه‌های طبیعی، یعنی آبشارهای موجود در این استان که اکثر در رشته کوه البرز قرار دارند؛ آشنا کنیم و به معرفی مختصر هر کدام از آنها بپردازیم. اگر شما هم علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید یا آبشارگردی در استان گلستان جزو برنامه‌هایتان است؛ با ما تا انتهای این مطلب از وب سایت دکوول همراه باشید.

آبشار کبودال

    از هر کسی که آبشارگردی را به عنوان یک فعالیت جدی دنبال می‌کند، سوال کنید، آبشار کبودال را به عنوان یکی از زیباترین آبشارهای استان گلستان و حتی ایران به شما معرفی می‌کند. کبودال را که به معنای جوی یا نهر آبی رنگ است، باید تنها آبشار تمام خزه‌ای در کل ایران دانست که در فهرست میراث طبیعی هم به ثبت رسیده است.

    تا پای آبشار یک پیاده‌روی نیم ساعته در انتظار شماست. پس وسایل راهپیمایی را با خود به همراه داشته باشید و آماده حرکت شوید. این پیاده‌روی قرار است در دل جنگلی زیبا و دیدنی اتفاق بیافتد. در مسیر رسیدن به این آبشار می‌توانید از سد کبودال نیز دیدن کنید. زمانی که به آبشار رسیدید می‌توانید از امکانات رفاهی مانند آلاچیق، سکو، نمازخانه، سرویس بهداشتی و ... این منطقه نیز استفاده نمایید.

    اگر چه با وجود این امکانات رفاهی آبشار کبودال را باید محل مناسبی برای پیک نیک خانوادگی دانست اما، از آنجایی که برای رسیدن به آن باید 320 پله سنگی که معادل با 170 متر ارتفاع است، را طی کنید، شاید این گردش برای میانسالان و کسانی که بیماری قلبی دارند مناسب نباشد. این آبشار در فاصله پنج کیلومتری از جنوب شرق شهرستان علی آباد کتول قرار دارد.

آبشار کبودوال از جمله آبشارهای بسیاری زیبای استان گلستان به شمار می‌رود

آبشار رنگو

    آبشار رنگو که در نزدیکی شهر گرگان واقع شده، با بستر نیم دایره‌ای خود یک محل ریزش اصلی و چند محل ریزش فرعی دارد. ارتفاع این آبشار حدود 7 متر است و برای رسیدن به آن باید داخل جنگل رنگو شوید. در جنگل رنگو می‌توانید از یک گرمابه قدیمی و امامزاده ابراهیم نیز بازدید نمایید. اما برای رسیدن به آبشار باید یک پیاده روی پنج ساعته در امتداد رودخانه داشته باشید. شما می‌توانید از طریق پارک جنگلی و روستای توشن به آبشار رنگو که در شش کیلومتری شهر گرگان قرار دارد، دسترسی پیدا کنید.

آبشار باران کوه

    یکی دیگر از آبشارهای مشهور در استان گلستان، آبشار باران کوه نام دارد. اگرچه راه رسیدن به این جاذبه طبیعی کمی طولانی است اما قطعا ارزش زحمتی که برای دیدن آن می‌کشید را دارد. زیرا همین طولانی بودن مسیر و عدم دسترسی همه مردم به آن، این آبشار را تبدیل به یک جاذبه طبیعی بکر کرده است. آبشار باران کوه در جنگل‌های شصت کلاته قرار دارد. اگر بتوانید پیاده تا پای این آبشار بروید قطعا یکی از زیباترین مسیرها را در ذهنتان ثبت خواهید کرد.

در این آبشار قطرات آب از صخره‌های پوشیده از خزه‌ای که شبیه به چتر هستند مانند قطرات باران پایین می‌ریزند و به همین دلیل نیز نام باران کوه را بر روی این جاذبه گذاشته‌اند. اگر در زمستان برای بازدید از این آبشار اقدام کنید قندیل‌های یخ را نیز بر روی خزه‌ها خواهید دید. در این مسیر می‌توانید از رودخانه شصت کالا نیز دیدن نمایید. آبشار باران کوه در 18 کیلومتری شهر گرگان قرار دارد.

آبشار شیرآباد

    شیر آباد گرگان نیز یکی دیگر از آبشارهای مهم استان گلستان محسوب می‌شود که در واقع این جاذبه گردشگری یک مجموعه هفت تایی است. بلندترین این آبشارها 25 متر ارتفاع دارد و همه آنها در امتداد یک رودخانه قرار گرفته‌اند. اولین آبشار این روستا از شش کیلومتری شهر خان ببین و سه کیلومتری روستای شیرآباد آغار می‌شود. در صورتی که برای بازدید از این مجموعه دیدنی عازم شدید، می‌توانید از دیگر جاذبه‌هایی که در این منطقه قرار دارد نیز دیدن نمایید.

    غار شگفت‌انگیز شیرآباد معروف به غار دیو سپید که یک غار آبی و رودخانه‌ای است از جمله مهم‌ترین جاذبه‌های طبیعی دیگر به جز آبشار است که در این منطقه قرار دارد. این غار را باید زیستگاه گونه درحال انقراض سمندر گرگانی یا غارزی و همچنین حیوانات دیگری مانند اماروس، عنکبوت، خرچنگ آب شیرین، خفاش و قورباغه جنگلی دانست.

آبشارهای شیرآباد و غار دیو سپید از جمله جاذبه های طبیعی مهم استان گلستان است

آبشار زیارت

    آبشار زیارت یک آبشار دو قلوی زیبا در استان گلستان است که در روستایی به همین نام قرار دارد. این روستا در نزدیکی پارک جنگلی نهارخوران قرار گرفته است. آبشار دو قلوی زیارت همراه با قطرات آبی که از صخره‌ها سرازیر است، یکی از زیباترین جاذبه‌های طبیعی است که می‌توانید در این منطقه ببینید.

در روستای زیارت به جز این جاذبه گردشگری، جاذبه‌های دیگری همچون امامزاده، خانه‌های قدیمی و چشمه آبگرم نیز وجود دارد که اگر برای بازدید از آبشار رفتید، خالی از لطف نیست که از این جاذبه‌ها نیز دیدن نمایید. آبشار زیارت در 19 کیلومتری شهر گرگان و پنج کیلومتری روستای زیارت قرار دارد.

آبشار زیارت واقع در منطقه گردشگری نهار خوران است که جاذبه مهم گردشگری استان گلستان است

آبشار آق سو

    آبشار آق سو در یکی از مهم‌ترین جاذبه‌ های گردشگری استان گلستان یعنی پارک ملی گلستان قرار دارد. این آبشار در انتهای شرقی پارک قرار گرفته و اگر مسیر رودخانه چشمه گلستان را در پیش بگیرید، به آن خواهید رسید. آبشار آق سو دارای 15 متر ارتفاع است و در تمام فصل‌های سال جریان دارد. جالب است بدانید آق سو یک نام ترکی به معنای آب سفید است. این آبشار در 42 کیلومتری شهر گالیکش قرار دارد.

آبشار لوه

    بازدید از آبشار لوه یک فرصت مناسب برای پیاده‌روی در دل جنگل‌های هیرکانی است. برای بازدید از این جاذبه طبیعی شگفت‌انگیز باید ابتدا خود را به شهر گالیکش برسانید. بعد از گذشتن از میان جنگل زیبا به یک آبشار چند طبقه فوق‌العاده خواهید رسید که در هر طبقه از این آبشار حوضچه صاف و زلال وجود دارد. ارتفاع مجموع این طبقه‌ها به 75 متر می‌رسد. آبشار لوه در 25 کیلومتری شهر گالیکش و در پنج کیلومتری جاده اصلی گلستان- مشهد قرار دارد.

آبشار لاشو

    آبشار لاشو یکی دیگر از آبشارهای معروف استان گلستان است که در حصار یک طبیعت چشم‌نواز و انبوهی از درختان سبز پنهان شده است. این جاذبه طبیعی نامش را از روستایی در نزدیکی آزادشهر گرفته که در حال حاضر دیگر این روستا وجود ندارد. چهار چشمه دائمی، آب زلال و خنک خود را به این آبشار می‌رسانند تا از لابه لای صخره‌های این آبشار دو طبقه فرو بریزند. آبشار لاشو در چهار کیلومتری جنوب شرقی روستای فاضل آباد قرار گرفته است.

سایر آبشارهای استان گلستان

    آبشارهای فراوان دیگری نیز در استان گلستان وجود دارد. به حق نام این استان را باید سرزمین آبشارهای شگفت‌انگیز گذاشت. بسیاری از آبشارهای استان گلستان را به شما معرفی کردیم اما از میان دیگر آبشارهای این استان که در بالا به آن اشاره نشد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • آبشار گلستان با 19 متر ارتفاع، واقع در پارک ملی گلستان
  • آبشار جوجک در سه کیلومتری جنوب شرقی شهرستان رامیان
  • مجموعه چهارتایی آبشارهای اوتره، به نام‌های هفت بهشت، اوشرشره، اوتره و او گردگر، واقع در روستای شفیع آباد
  • آبشار دو آب در پنج کیلومتری شهر کردکوی
  • آبشار پشمکی واقع در 10 کیلومتری شهر رامیان

کلام آخر

    در مطلب آشنایی با آبشارهای استان گلستان با برخی از آبشارهای این استان به عنوان مکان های دیدنی استان گلستان آشنا شدیم. و اطلاعات مفید و مختصری درباره این آبشارها به دست آوردیم. این مطلب از آن جهت اهمیت دارد که بخش مهمی از جاذبه‌های طبیعی گلستان را همین آبشارها تشکیل داده‌اند و بیشتر کسانی که این استان را به عنوان مقصد سفر خود انتخاب می‌کنند، تعدادی از این آبشارها را در اولویت بازدیدشان قرار می‌دهند.

    اگر شما هم جزو آن دسته بودید فراموش نکنید که بیشتر این آبشارها در دل جنگل‌ها قرار دارند. برای بازدید از آنها باید مقداری پیاده‌روی کنید. بنابراین وسایل جنگل‌پیمایی را همراه با خود داشته باشید. همچنین اگر عکاسی بخش جدانشدنی از سفرهایتان است، حتما دوربین‌تان را آماده کنید زیرا آبشارهای استان گلستان فضای بسیار مناسبی برای عکس گرفتن به حساب می‌آید.

    همچنین اگر قصد کمپ در نزدیکی هر کدام از این آبشارها را دارید قبل از هر چیز مطمئن شوید از نظر امکانات رفاهی و امنیت منطقه چنین شرایط کمپ وجود دارد یا نه. برخی از آبشارها به دلیل مسر دورشان بکر هستند و شاید جای مناسبی برای کمپ کردن به حساب نیایند. از آنجایی که بیشتر جاذبه‌های استان گلستان از نوع جاذبه‌های طبیعی است و برای بازدید از هر کدامشان حداقل یک روز زمان لازم دارید، اگر قصد دارید از همه این آبشارها دیدن کنید باید برای یک سفر بلند مدت برنامه‌ریزی نمایید. در آخر توصیه همیشگی دکوول یعنی تلاش برای حفظ و نگهداری از طبیعت زیبای ایران را فراموش نکنید.

    اگر نکته دیگری درباره آبشارهای استان گلستان وجود دارد که در این مطلب بدان اشاره نشد، حتما آن را با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد و بتوانید از آن استفاده کنید.