صعود زمستانی به قله خانتنگری (7010 متر)

تاریخ انتشار: 1401/4/6 - تاریخ آخرین تغییرات: 1403/2/4

در فوریه و مارس 2002 تیمی متشکل از کوهنوردان قزاقستانی توانستند به قله خانتنگری به ارتفاع 7010 متر صعود کنند. این قله بلندترین قله قزاقستان به شمار می‌رود و همچنین دومین قله مرتفع بخش تیان شان مرکزی است. خانتنگری را می‌توان شمالی‌ترین قله 7000 متری در سیاره زمین به شمار آورد. در این مقاله به بررسی صعود به قله خانتنگری در زمستان خواهیم پرداخت.


آنچه میخواهید درباره صعود زمستانی به قله خانتنگری (7010 متر) بدانید:

قله خانتنگری (7010 متر)

    صعود به خانتنگری در زمستان به این شکل اولین صعود کوهنوردان قزاقستانی بوده است و همچنین این صعود بدون پشتیبانی هلیکوپتر انجام شده است. همچنین صعود به قلل 7000 متری منطقه شوروی در تابستان به خودی خود کار درخور توجهی است حال که این صعود در زمستان به انجام رسیده است. اگر در رابطه با این صعود میخواهید بیشتر بدانید با این مقاله از وب سایت دکوول همراه باشید.

    17نفر از ورزشکاران و کوهنوردان قزاقزستان تواستند بر روی قله اورست به ارتفاع 8848 متر که بلندترین ارتفاع کره زمین به شمار می‌رود بایستند و از این میان تنها 4 نفر مفتخر به صعود قله خانتنگری در زمستان بوده‌اند. این گروه در تابستان سال 2001 تمرینات خود را برای صعود آغاز کردند. در فوریه 2001 این گروه منطقه باجانکول (Bajankol) را ترک کردند تا تراورس عظیم قله کاریلتو (Karllytau) به ارتفاع 5450 متر تا قله ماربل وال (Marble Wall) به ارتفاع 6400 متر را طی کنند.

درباره صعود زمستانه قله خانتنگیری توسط کوهنوردان قزاقستان در دکوول بخوانید.

اعضاء تیم صعود کننده عبارت بودند از:

 • نیکولای چرووننکو (سرپرست تیم) Nikolay Chervonenko
 • موراوجو دمیتری (سرپرست فنی) Muravjov Dmitry
 • بارباشینو کریل Barbashinov Kirill
 • ساموجلو سرگی Samojlov Sergey
 • شجوکین اولگ Shchukin Oleg
 • کرنین الکساندر Krynin Alexander

درباره مسیرهای صعود زمستانی به قله خانتنگیری در دکوول بخوانید.

برنامه صعود:

شرکت کنندگان و اعضاء تیم دارای تجربه و آمادگی کافی در زمستان قله‌های بلند را داشته‌اند: قله ماناسلو (8163 متر) و قله کمونیزم (7495 متر) و صعود به دیواره ماربل (6400 متر) و تراورس کارلیتو به دیواره ماربل

 • 6 فوریه: اعضاء تیم در ساعت 10 صبح حرکت کردند. بسیاری از کوهنوردان آلماتی برای بدرقه آنها جمع شده بودند.
 • 26 فوریه: خروج از آلمایتی به کمپ اصلی آک گول
 • 27 فوریه: خروج از آک‌گول به جارکولاگ، عبور از زیر اسلیانی، دیروز گروه به سلامت به کمپ آک‌گول رسید، جاده تا حدود برفی بود اما توانستند با موفقیت به کمپ پیشرفته زارکولاک (40 کیلومتری آک‌گول) برسند و تا اسلیانی پیاده‌روی کنند. هوا ابری است و امکان بارش برف وجود دارد
 • 28 فوریه: عبور از سیلوانیه و گردنه اودینادزاتی، اعضاء تیم اسلیانی را ترک کردند و تا ارتفاع 4200 متر رسیدند و شب را در گردنه اودینازجی گذراند. حال تمام نفرات جنگنده و خوب بود، هوا بهتر شده بود و شرایط برف نیز طبیعی به نظر می‌رسید.
 • 1 مارس: عبور از گردنه اودینادزاتی و یخچال اینچلیک (4050 متر)، کمپ 1 در ارتفاع 4600 متر، ساعت 20، تیم گردنه اودینازچی را رد کرده و به یخچال شمالی اینچلیک رسیده بودند و توانسته بودند کمپ تابستانی آسیا توریزم را مشاهده کنند. در طی فرود نفرات از طناب استفاده کرده بودند. حال تمام نفرات شرکت کننده خوب بود. هوا صاف بوده و تا حدی زیادی سرد بود. منتظر خبر هستیم.
 • 2 مارس: صعود از کمپ 1 (4600 متر) به کمپ 2 (5600 متر)، ساعت 13:30 دقیقه اعضاء تیم شروع به صعود به سمت کمپ 1 در ارتفاع 4600 متر کردند. حال تمام اعضاء تیم خوب است و هوا شروع به بدتر شدن کرده است 2 مارس: ساعت 14 تیم به کمپ تابستانی آسیا رسیدند، برف بسیار عمیق و ترسناک بود، امروز روز استراحت بود و فردا قرار بود که تیم تا کمپ 1 به ارتفاع 4600 متر برسیم. هوا رو به بدتر شدن می‌رفت و شرایط تمام نفرات ایده‌آل به شمار می‌رود.
 • 3 مارس: صعود از کمپ 2 (5600 متر) به گردنه (5800 متر)، گروه صعود به قله خانتنگری را در بخش پایینی یخچال جنوبی اینچلیک به پایان رساند. در این روز آنها توانستند با تیم پشتیبان ملاقات کنند و کاراکول (شهر کوچک) را ترک کنند. تیم یک روز از برنامه خودش عقب مانده بود که به دلیل برف خیلی عمیق بود. تمام نفرات تیم حس خوبی داشتند و طبق برنامه قرار بود که 14 مارس به آلماتی برسند.
 • 4 مارس: صعود از گردنه (5800 متر) به قله خانتنگری (7010 متر) و فرود به ارتفاع 5800 متر (شب در غار)
 • 5 مارس: عبور از گردنه و برگشت به کمپ اینچلیک (4100 متر)، دو روز با اعضاء تیم ارتباطی نداشتیم و آخرین پیام پیرامون بدتر شدن شرایط هوایی بود. تمام ترس‌ها و اضطراب‌ها با تماس سرپرست تیم چروننکو نیکولای و انتقال پیام اینکه حال تمام اعضاء تیم خوب است ریخت. آنها به کمپ حمله در ارتفاع 5800 متر رسیده بودند و هوا مقداری بهتر شده بود. اما سرمای زیاد همواره یادآور شدید بود و زمستانی بود صعود بود. فردا روز صعود است، بیایید برای آنها آرزوی صعودی خوب بکنیم.
 • 6 مارس: روز استراحت
 • 7 مارس: ساعت 15 تا 16 تمام اعضاء تیم بر روی قله خانتنگری حاضر بودند و تا ساعت 20 تمام اعضاء تیم به غاری که در ارتفاع 5900 متری بود برگشتند. پیمایش مسیر از غار تا قله در باد بسیار سنگین انجام شد که به دشواری کار می‌افزود. فردا اعضاء تیم به سمت یخچال و کمپ پایین حرکت خواهند کرد.
 • 7 تا 9 مارس: فرود از یخچال اینچلیک و ملاقات با تیم پشتیبان (در بخش‌های پایینی یخچال)، گروه ساعت 18:30 روز 7 مارس به غار 5800 متری رسید و توانست به کمپ 4000 متری خود برگردد. فردا تیم روز استراحت خواهند داشت و سپس در امتداد یخچال جنوبی اینچلیک یعنی جایی که برنامه شروع شده بود ادامه پیدا کنند. حال تمام اعضاء تیم خوب بود، اما تا حدودی یخ زدگی در ناحیه صورت ایجاد شده بود. تمام اعضاء تیم تلفنی با ریاست ورزش قزاقزستان آقای ماکزیموییچ ناکیکو صحبت کردند و تبریکات وی را پذیرا شدند. کار اصلی انجام شده بود و حالا می‌بایست مسافت 60 کیلومتری امتداد یخچال را ادامه مسیر می‌دادیم.
 • 9 تا 11 مارس: روز رزرو برای هوای بد