گردشگری ماجراجویانه چیست؟

تاریخ انتشار: 1403/1/28 - تاریخ آخرین تغییرات: 1403/3/3

گردشگری ماجراجویانه چیست؟

با توجه به تمایل گردشگران برای تجربیات جدید و متفاوت، گردشگری ماجراجویانه همچنان به محبوبیت خود ادامه می‌دهد. گردشگری ماجراجویانه، طبق انجمن تجارت گردشگری ماجراجویانه، فعالیت گردشگری است که شامل فعالیت بدنی، تبادل فرهنگی یا فعالیت در طبیعت می‌شود.

لزوماً برای اینکه یک گردشگر ماجراجو باشید، نیازی به پرش از صخره یا غواصی با کوسه‌ها ندارید (اگرچه این فعالیت‌ها به طور قطع واجد شرایط هستند). در این مقاله از دکوول قصد داریم مقدمه‌ای بر گردشگری ماجراجویانه یا ادونچر توریسم را با شما در میان بگذاریم. با ما همراه باشید.
گردشگری ماجراجویانه در مورد برقراری ارتباط با یک فرهنگ جدید یا منظره‌ای جدید و در عین حال فعال بودن جسمی است، ترکیبی از بخش‌های مختلف توریسم را داراست اما تاکید تا حد زیادی رو فعالیت جسمی است.

این در مورد ریسک پذیر بودن یا فراتر رفتن از مرزهایتان نیست. در واقع، به خصوص مهم است که در هنگام حضور در منطقه‌ای ناآشنا، محدودیت‌های خود را بشناسید و به آنها احترام بگذارید. در اینجا لیستی را آماده کردیم که فعالیت‌های گردشگری ماجراجویانه بسیار متنوعی را شامل می‌شود. حتی اگر لزوماً به دنبال هیجان نیستید هم می‌توانید در بخشی از فعالیت‌ها مشارکت کنید. اگر عاشق آدرنالین هستید، نگران نباشید، ما هنوز چند ایده برای سفر بعدی شما داریم و این آن چیزی که است که پیرامون گردشگری ماجراجویانه دوست داریم.


آنچه میخواهید درباره گردشگری ماجراجویانه چیست؟ بدانید:

فعالیت‌های گردشگری ماجراجویانه

پیاده‌روی روزانه

    بیرون رفتن و تجربه یک مکان جدید با نیروی دو پای خود همیشه گزینه‌ای عالی به شمار می‌رود. پیاده‌روی به شما این امکان را می‌دهد که سرعت خود را کم کنید و از جنبه‌های بیشتری از محیط اطراف خود لذت ببرید. پیاده‌روی‌های روزانه برای اکثر کسانی که عاشق فضای باز و فعالیت در محیط‌های آزاد هستند، گزینه‌ای مناسب است و البته از نظر ریسک نیز در سطح پایینی قرار دارد که در تمام سنین می‌توانید آن را تجربه کنید.

    اگر به کاستاریکا سفر کردید، می‌توانید با یک راهنما به بالای سرو چاتو، یک آتشفشان خاموش، صعود کنید. شما از میان جنگل‌های بارانی عبور می‌کنید و پاداش رسیدن به قله، تالابی زیبای است! حتما به یاد داشته باشید که لباس‌های جذب کننده رطوبت بپوشید؛ کاستاریکا می‌تواند بسیار شرجی باشد.

    یا در همین ایران خودمان می‌توانید در جنگل‌های بی‌نظیر هیرکانی با تنوعی بسیار بالا برای روزهای مختلف به پیاده‌روی بپردازید و از تالاب‌ها و دریاچه‌ها و جنگل‌های بی‌نظیر با فرهنگی عالی در استان‌های مازندران و گرگان و گیلان به سفر و تفریح بپردازید. آنقدر گزینه وجود دارد که در حین نوشتن این مقاله آدرنالین دیدن این مناظر رهایمان نمی‌کند.

کمپینگ

    اگر ماجراجوتر هستید و تجهیزات مناسب دارید، می‌توانید پیاده‌روی روزانه خود را به یک سفر با کوله پشتی تبدیل کنید و حتی به کمپینگ هم بپردازید. بک پکینگ به شما امکان می‌دهد تا مدت بیشتری در طبیعت بمانید و چیزهای بیشتری نسبت به یک پیاده‌روی معمولی ببینید. داشتن دانش و تجهیزات بقا مناسب بسیار مهم است. اگر قبلاً با کوله‌پشتی سنگین سفر نکرده‌اید و تجربه کافی در این زمینه ندارید، حتماً با فردی باتجربه همراه شوید که تکنیک‌های صحیح سفرهای بک پکینگ و کمپینگ را به شما نشان دهد.

    مثلا می‌توانید در سفرهای بک پکینگ به نقاط مختلفی از کشور مانند جنگل‌های ارسباران یا در فصول شش پاییز و زمستان به کویرهای بسیار زیبای ایران سفر کنید و یا حتی به جزایر جنوب ایران بروید یا طبیعت وحشی و زیبای غرب ایران را کاوش کنید. تمام اینها تنها بخشی از گزینه‌های پیش روی شما برای انجام سفرهای بک پکینگ یا کمپینگ هستند.

درباره گردشگری مجراجویانه و ویژگی های این سفرها با این مقاله از دکوول همراه باشید.

زیپ لاین

    می‌خواهید میان درختان اوج بگیرید و طبیعت را از زاویه‌ای متفاوت تجربه کنید؟ حتما باید زیپ لاین را امتحان کنید. زیپ لاین و تورهای چتر هوایی (Canopy Tours) راهی فوق‌العاده برای دیدن سریع یک منطقه جدید هستند. شما همه چیز را از زاویه‌ای متفاوت می‌بینید. برخی از تورهای چتر هوایی حتی شما را با حیات وحش محلی از نزدیک آشنا می‌کنند.

    آبشارهای نیاگارا به تازگی یک زیپ لاین به نام MistRider نصب کرده است. این زیپ لاین دارای 4 خط موازی است، بنابراین شما و دوستانتان می‌توانید همه با هم سوار شوید. این یک فرصت عالی برای تبدیل سفر شما به آبشارهای نیاگارا به یک فعالیت گردشگری ماجراجویانه است.

صخره نوردی یا سنگنوردی

    سنگنوردی نمونه کلاسیکی از یک فعالیت گردشگری ماجراجویانه است. این فعالیت، فعالیت بدنی را با تماشای زیبایی‌های طبیعت ترکیب می‌کند. حتی اگر تا به حال یک روز هم سنگنوردی نکرده باشید، همچنان می‌توانید با کمک یک راهنمای کارآموزده در مسیرهای بسیار سبک تجربه سنگنوردی را داشته باشید یا حداقل به فرود از صخره‌ها و راپل کردن بپردازید.

    قبل از شروع حتما سوابق ایمنی و اعتبار راهنمای سنگنوردی خود را بررسی کنید! گزینه دیگر این است که صخره نوردی در سالن را امتحان کنید. بسیاری از شهرها دارای سالن‌های سنگنوردی هستند، بنابراین به راحتی می‌توانید به کمی ماجراجویی دسترسی داشته باشید! بپرسید که آیا سیستم حمایت خودکار TRUBLUE را دارند تا بتوانید بدون نیاز به کلاس مقدماتی وارد سالن شوید و شروع به صخره نوردی کنید.

درباره انواع فعالیت های ادونچر یا ماجراجویانه در این مقاله از دکوول بخوانید.

سقوط آزاد

    وقتی اکثر مردم سقوط آزاد را می‌شنوند به بانجی جامپینگ یا چتربازی فکر می‌کنند. در حالی که اینها فعالیت‌های گردشگری ماجراجویانه‌ای هستند، اما ممکن است برای همه مناسب نباشند. شرکت Head Rush Technologies نسل بعدی وسایل سقوط آزاد به نام های QUICKflight و FlightLine را برای ارائه حس واقعی سقوط آزاد با ریسک کمتر طراحی کرده است.

    می‌توانید این وسایل را در دوره‌های با طناب، پارک‌های ماجراجویی و سایر امکانات در سراسر جهان پیدا کنید. احتمال خوبی وجود دارد که نزدیک به مقصد بعدی شما یک مکان با دستگاه سقوط آزاد Head Rush وجود داشته باشد.

رفتینگ

    در یک روز گرم تابستانی، شناور شدن روی یک رودخانه خنک می‌تواند راهی عالی برای کاوش در یک منطقه جدید باشد. شما هم هیجان مبارزه با امواج تند را تجربه می‌کنید و هم می‌توانید در بخش‌های آرام‌تر رودخانه بنشینید و از منظره لذت ببرید. بهترین فصل برای رفتینگ معمولاً به منطقه‌ای که در آن هستید و سطح ماجراجویی مورد نظر شما بستگی دارد. به طور کلی، سطح آب در اوایل فصل معمولاً بالاتر و در اواخر فصل پایین تر است. سطوح بالاتر آب، امواج تندتر و هیجان بیشتری را به ارمغان می آورد، در حالی که سطوح پایین‌تر آرامتر هستند.

درباره رفتینگ و سایر ورزش های ماجراجویانه در دکوول بخوانید.

دوچرخه سواری کوهستان

    اگر در مورد فعالیت‌های فیزیکی هیجان انگیزی صحبت می‌کنیم که به شما امکان می‌دهد فضای باز را کاوش کنید، جا انداختن دوچرخه‌سواری کوهستان، اشتباه بزرگی است. دوچرخه‌سواری کوهستان یک ورزش عالی و راهی سرگرم کننده برای تجربه طبیعت است. شما قادر خواهید بود مسافت‌های بیشتری را در مسیرهای مختلف طی کنید و بخش بیشتری از منطقه اطراف را ببینید. برای دوچرخه سواری در کوهستان تازه‌کار هستید؟

    نگران نباشید! بسیاری از مکان‌ها دارای مسیرهایی هستند که از مبتدی تا پیشرفته را شامل می‌شوند. اگر نزدیک یک پیست اسکی هستید، بررسی کنید که آیا آنها مسیرهایی با خدمات بالابر دارند یا خیر. شما با دوچرخه خود با بالابر اسکی به بالا می‌روید و سپس در حالی که از مسیرهای سبز، آبی و سیاه پایین می‌روید، بیشتر کار را به نیروی جاذبه بسپارید.

اسکی و اسنوبرد

    شاید متوجه نشده‌اید که سفر سالانه خانوادگی برای اسکی شما در دسته گردشگری ماجراجویانه قرار می‌گیرد. اسکی کردن در دامنه‌های یک پیست شما را فعال نگه می‌دارد و به شما امکان می‌دهد فضای باز را تجربه کنید. غرب ایالات متحده به خاطر اسکی استثنایی خود در سراسر رشته کوه راکی ​​معروف است. البرز مرکزی خودش نیز دارای پیست‌های اسکی بی‌نظیری است و حتی در شمال تهران کافی است با تلکابین خودتان را به ایستگاه هفتم توچال یعنی جایی که پیشت اسکی توچال قرار گرفته است برسانید.

    اگر اهل ماجراجویی هستید، می‌توانید از پیست‌ها خارج شوید و به مناطق دورافتاده بروید. اسکی در مناطق دورافتاده در صورت عدم آموزش مناسب می‌تواند بسیار خطرناک باشد. قبل از اینکه به خارج از پیست بروید، گذراندن دوره ایمنی بهمن و خرید تمام تجهیزات ایمنی مناسب کاملاً ضروری است. برای اولین بار برای اسکی یا اسنوبرد سواری در مناطق دورافتاده، استخدام راهنما را در نظر بگیرید.

درباره ورزش های حوزه ادونچر و سفرهای ماجراجویانه در دکوول با ما همراه باشید.

کلام آخر

    در این مقاله فقط به بخشی از فعالیت‌های ماجراجویانه‌ای که می‌توانید بپردازید پرداختی. فعالیت‌های بسیار دیگری نیز وجود دارد که در فرصت مناسب برای شما مطرح خواهیم کرد که از میان می‌توان به غواصی اسکوبا یا آزاد، اسلک لاین و بسیاری از فعالیت‌های دیگری مانند یخنوردی و درای تولینگ اشاره خواهیم کرد. امید داریم بهترین‌ها را در زندگی خود تجربه کنید. با ما همراه باشید. 


یوسف تقی زاده
یوسف تقی زاده

علاقه شخصی من به کوهنوردی و صعودهای بلند هیمالیایی منجر شد که به شکل حرفه‌ای این ورزش رو دنبال کنم و به سمت مربی شدن و راهنمای کوهستان شدن برم.