لوازم طبیعت‌گردی ویژه کودکان

تاریخ انتشار: 1402/8/30 - تاریخ آخرین تغییرات: 1403/3/3

طبیعت‌گردی با کودکان یکی از مهمترین فعالیت‌های ورزشی و سرگرمی و البته، یکی از زمینه‌های بسیار مناسب آموزشی در فضای باز است که می‌توان در آن در ارتباط با توسعه پایدار در گردشگری کودکان بسیار صحبت کرد. در همین رابطه نیز طبیعت‌گردی کودکان امروزه تبدیل به یکی از دسته بندی‌های مهم گردشگری کودکان شده است. با توجه به این حقیقت که گردشگری کودک این روزها توانسته است در سطح جوامع و اقشار مختلف اجتماع، از اقبال خوبی برخوردار گردد و رشد کودکان در سایه گردشگری سبب بهبود اوضاع روحی و روانی آنها شده است، دکوول به عنوان یکی از پیشروترین مجموعه‌های اطلاع رسانی و آگاهی بخشی در رابطه با گردشگری کودک و نوجوان، با رویکرد اشاعه این زیرساخت مهم فرهنگی و اجتماعی و نظر به اینکه فعالیت‌های هیجانی برای کودکان چقدر مهم و اثر گذار است با شما همراه خواهد بود. در ادامه تیم دکوتریپ سعی نموده تا در مورد لوازم طبیعت‌گردی ویژه کودکان، نکاتی را جهت ساختن تجربه‌ای زیباتر از طبیعت‌گردی برای شما و عزیزانتان، ارائه نماید. به چیستی و اهمیت همراه داشتن لوازم طبیعت‌گردی ویژه کودکان خواهیم پرداخت و از اساسی‌ترین نیاز‌ها و اقداماتی که باید در این زمینه صورت بپذیرد صحبت خواهیم کرد.


آنچه میخواهید درباره لوازم طبیعت‌گردی ویژه کودکان بدانید:

طبیعت‌گردی برای کودکان

    بدون شک طبیعت‌گردی برای کودکان و بزرگسالان از تفریحات و ورزش‌هایی است که مزایای بسیار به همراه دارد. اما لازم به ذکر است که تمامی مزایای این فعالیت بسیار به یاد ماندنی و هیجان انگیز، در صورتی می‌تواند برای عزیزان مفید باشد که در ابتدای امر به عنوان مهمترین نکته، به حفظ سلامتی تمامی اعضاء توجه گردیده باشد و در این باره تمهیدات مناسبی نیز اتخاذ گردد.

    فرقی نمی‌کند در صحرا مشغول پیمودن تپه‌های شنی باشید یا در جنگل‌های پوشیده شده از درختان به دنبال کشف مناطق بکر و ناشناخته باشید، لوازم طبیعت‌گردی از مهمترین نیازهای شما خواهد بود که نه تنها پیشروی و سفر را برایتان آسان‌تر خواهد نمود بلکه، از جان شما و کودکتان در صورت طبیعت‌گردی با کودکان محافظت می‌نماید.

    افراد حرفه‌ای و با تجربه در طبیعت‌گردی، بخصوص عزیزانی که از تجربه و سال‌ها سابقه در انجام گشت و گذارهای کوهستانی و جنگلی، که جزو محبوب‌ترین اکوسیستم‌های طبیعت‌گردی نیز محسوب می‌شوند، در هنگام برخورد با طبیعت گردان جوان و کم سابقه و عزیزانی که در حال گردشگری در طبیعت همراه کودک هستند، تاکیدشان سفر با تمامی ابزارها و لوازم طبیعت‌گردی ویژه کودک است. زیرا این دسته از عزیزان بیش از هر کس دیگه‌ای در شرایط سخت قرار گرفته و از اهمیت به همراه داشتن لوازم طبیعت‌گردی به صورت کامل به خوبی آگاه هستند.

    دکوول و تیم دکوتریپ از شما عزیزان و همراهان همیشگی وبسایت، و همینطور دوستان جدیدی که به تازگی با ما آشنا شده‌اند، دعوت می‌نمایند تا انتهای این مطلب در کنار ما باشید. نکات بسیار کاربردی و مهمی را در ادامه بررسی خواهیم کرد.

درباره تجهیزات طبیعتگردی کودکان با این مقاله از دکوول همراه باشید.

لوازم طبیعت‌گردی ویژه کودک چیست؟

    همانطور که از نام این دسته از ابزارها مشخص است، به کلیه لوازم و ابزار آلاتی که در هنگام طبیعت‌گردی همراه کودکان، به شدت مورد نیاز است، لوازم طبیعت‌گردی ویژه کودکان گفته می‌شود. گردشگران در هنگام سفرهای چند ساعته در مناطق طبیعی مانند: پوشش‌های جنگلی و مسیر‌های کوهستانی، سفر به کویر و ... ممکن است، با شرایط متفاوتی مواجه شوند. و از آنجایی که کودکان بسیار آسیب پذیر‌تر از بزرگسالان هستند، آمادگی صد در صدی می‌تواند در خیلی از مواقع از فجایع بزرگی جلوگیری نماید.

    در وهله اول، نیازهای ابتدایی و اساسی مانند خوراک و پوشاک و البته آب به مقدار کافی از مهم‌ترین مواردی است که در هنگام جمع‌‌آوری لوازم طبیعت‌گردی ویژه کودکان باید در لیست لوازم ضروری قرار گیرند. سپس جعبه کمک‌های اولیه از اولویت‌های بسیار مهمی است که وجودش تعیین کننده مرگ و زندگی است. همراه داشتن پانسمان و چسب زخم و ضدعفونی کننده‌‌های سطحی و همینطور آنتی بایوتیک در اولویت بعدی لیست ضروری‌های ما قرار می‌گیرد.

    پس به عنوان رکن‌های اساسی و همیشگی در لیست طبیعت‌گردی ویژه کودکان، می‌توانیم به موارد ذیل اشاره کنیم که همیشه هنگام سفر با کودکان به دل طبیعت و شرکت در یک تور طبیعت‌گردی همراه با کودکان لازم است تا همراه داشتید:

 • کریِر کودک آن هم از نوعی که دارای سقف ضد آب و توری‌هایی که از ورود پشه‌ها جلوگیری می‌کنند.
 • کوله‌هایی که مناسب پیاده روی‌های طولانی است و در سایز کودک و بزرگسال موجود یافت می‌شود
 • البسه‌های مناسب، شامل کفش و چکمه‌هایی که مناسب پیاده روی‌های طولانی مدت هستند
 • کرم و لباس ضد آفتاب برای جلوگیری از برخورد اشعه‌های ماورای بنفش و مضر خورشید
 • اسپری حشره کش برای زمانی که در چادر هستید و از هجوم حشره‌ها نگران شده‌اید
 • یک جعبه کمک های اولیه که شامل باند و پانسمان و ضدعفونی کننده‌های موضعی و آنتی بایوتیک باشد
 • نقشه کامل و واضه منطقه که نیازی به مهارت خاصی برای خواندن نداشته باشد و مناسب کودکان نیز باشد
 • همراه داشتن خوراکی و تنقلات و البته نوشیدنی‌های مختلف به مقدار زیاد
 • می‌توانید کتاب یا چند عروسک و اسباب بازی نیز همراه خود داشته باشید.

درباره لوازم طبیعت‌گردی ویژه کودک چیست و کاربرد آنها ذر ذکوول بخوانید.

اهمیت برنامه‌ریزی ویژه طبیعت‌گردی  با کودکان

    در کنار اهمیت همراه داشتن لوازم طبیعت‌گردی ویژه کودکان در هنگام شرکت در یک تور گردشگری کودک و یا یک سفر خانوادگی در طبیعت همراه با کودک، که می‌بایست همراه داشته باشید، لازم به ذکر است که برنامه‌ریزی صحیح یکی دیگر از اقدامات مهم پس از تهیه لوازم طبیعت‌گردی ویژه کودک است.

    هیچ خانواده‌ای دوست ندارد در شرایطی قرار بگیرد که همراه با کودک و یا کودکان خردسال خود، در سفر به دل طبیعت درگیر مشکلاتی شود که می‌توانسته با یک برنامه‌ریزی دقیق و صحیح، از پیش آمدنشان جلوگیری شود. طبیعت‌گردی همراه با کودک مزایای بسیاری دارد، اما در صورتی که از یک برنامه‌ریزی دقیق و حساب شده، از لحظه حرکت و مبدأ تا استفاده از مسیر مناسب و مقصد و برنامه‌ی فعالیت‌هایی که قرار است در طبیعت‌گردی داشته باشید، همه چیز شفاف و طبق برنامه‌ریزی باشد.

    در این صورت است که می‌توانید از مزایای یک طبیعت‌گردی خوب همراه با کودک لذت ببرید. در همین زمینه می‌توانیم برای ذکر برخی از مزایای طبیعت‌گردی همراه کودک، به موارد ذیل اشاره نماییم:

 • سفر به نقاط جدید و دیدار از مناطقی که هیچ وقت موفق به دیدنشان نشده بودید
 • آموزش به کودکان در رابطه محیط زیست و نکاتی که برای حفاظت از محیط زیست باید بیاموزند
 • فعالیتی دسته جمعی در قالب طبیعت‌گردی که بی شک باعث می‌شود تحرک جسمانی، سلامتی خانوادگی را ارتقاء دهد
 • آموزش نکات ایمنی و شیوه‌‌های زنده ماندن در طبیعت
 • مواجه شدن با شرایط سخت و چالش‌های متفاوت و کمک به یکدیگر و ایجاد انسجام بیشتر روابط خانوادگی

درباره اهمیت برنامه‌ریزی ویژه طبیعت‌گردی با کودکان با دکوول همراه باشید.

مهمترین لوازم طبیعت‌گردی ویژه کودکان 

 • مواد خوراکی شامل میوه، آب کافی و خوراکی‌های انرژی زا برای استفاده میان وعده‌ای

    حفظ میزان کافی آب در بدن کودکان از طریق نوشیدن میزان معین آب جهت جلوگیری از کاهش آب بدن کودکان و همینطور استفاده از میان وعده‌های کافی در طول سفر می‌تواند بسیار به حفظ انرژی کودکان و جلوگیری از خسته شدن عضلات آنها، کمک کند. پس در لیست لوازم طبیعت‌گردی ویژه کودک، موارد از قبیل میوه و تنقلات و انواع مغزها را هرگز جا نندازید.

 • کلاه و ضد آفتاب

    همانطور که در طی این مطلب بارها خدمتتان عرض کردیم، تهیه و همراه داشتن لوازم طبیعت‌گردی ویژه کودکان یکی از اصلی‌ترین عوامل در ایجاد یک تجربه طبیعت‌گردی خود و دلنشین و البته خاطره انگیز برای کودکان شما خواهد بود. حضر پشه‌ها در طبیعت می‌تواند باعث کلافگی کودک شما شود، برای این منظور می‌توانید به لیست خود یک اسپری دفع کننده حشرات اضافه نمایید.

    هم چنین استفاده از کرم‌های ضد آفتاب و کلاه نیز می‌تواند به تعداد لوازم طبیعت‌گردی ویژه کودکان شما کمی طول بیشتر ببخشد، اما وجود این اقلام باعث آسوده بودن کودکانتان در طول سفر خواهد شد. پس توصیه دکوول به شما عزیزان این است که با تهیه این اقلام خیال خود و کودکانتان را از پشه‌‌های مزاحم و آفتاب راحت کنید.

 • البسه مناسب با وضعیت آب و هوایی مقصد

    قبل از شروع سفر لازم است تا آب و هوای مقصد را از طریق هوانشاسی و یا به لطف برنامه‌های اینترنتی موجود در تلفن همراهتان بررسی نمایید. اگر مقصد نیاز به لباس‌های گرم دارد و احتمال بارش در آن قسمت بالا است، پوشاندن لایه‌های متعدد البسه، طبق روش صحیح می‌تواند هم از خروج گرمای بدن کودکتان جلوگیری نماید. همچنین از بدن کودکان در برابر بارش باران و خیس شدن محافظت نماید. اگر شرایط به گونه‌ای دیگر پیشرفت و در صورت احساس گرما به راحتی می‌توانید یکی از لایه‌های لباس کودکتان را در آورید.

 • جعبه کمک‌های اولیه

    کودکان عاشق کاوش در حین پیاده روی و طبیعت‌گردی هستند و این یک حقیقت است که شما مدام نمی‌توانید حواستان را به انگشتان و دستهای کودکتان معطوف نمایید. یک شاخه تیز و یا لیز خوردن و یک خراشیدگی کوچک می‌تواند در حالی که از مراکزی درمانی بسیار دور هستید، نگرانتان کند.

    پس برای چنین اوضاعی نیز آماده باشید و در لیست لوازم طبیعت‌گردی ویژه کودکان، سعی کنید همیشه چسب زخم و باند و چسب‌های کاغذی مناسب برای پانسمان و بتادین و البته آنتی بایوتیک و در صورت امکان پادزهرهای مارهای سمی موجود در آن منطقه را، یادداشت و تهیه کرده و در هنگام سفر همراه خود داشته باشید.

    خالی از لطف نیست که قبل از سفر به یکی از اعضای خانواده خود و یا همسرتان، یا حتی به یکی دوستان خانوادگی اطلاع دهید که کجا خواهید رفت و از طریق چه مسیری این سفر را انجام می‌دهید و در چه زمانی قصد بازگشت دارید. در صورت امکان اگر یک دستگاه جی پی است نیز در اختیار داشته باشید بسیار عالی است.

درباره مهمترین لوازم طبیعت‌گردی ویژه کودکان در دکوول بخوانید.

کلام آخر

    مثل همیشه، ضمن تشکر از همراهی گرمتان تا انتهای این مطلب امیدواریم که این محتوای آموزشی نیز مانند محتواهای دیگر توانسته باشد در جهت ارتقاء کیفیت سفرهای خانوادگی شما مفید واقع شده و توانسته باشید از اطلاعات مندرج در این مطلب نهایت استفاده را نموده باشید.

    در این مطلب، از ابتدا با هدف آگاهی بخشی و ارتقاء کیفیت طبیعت‌گردی با کودکانتان سعی در ارائه بهترین و مهمترین نکات را در این زمینه به شما عزیزان نمودیم. در ابتدا از اهمیت آمادگی و برنامه‌ریزی قبل از شروع به سفر شروع کرده و از اهمیت حفظ سلامت خود و کودک در هنگام طبیعت‌گردی نکاتی را به اطلاعتان رساندیم.

    در کنار یکدیگر متوجه شدیم که لوازم طبیعت‌گردی، هنگامی که کودکی را همراه خود داریم، از پیچیدگی و شرایط متفاوتی برخوردار خواهد بود و مطلع شدیم که لیست لوازم طبیعت‌گردی ویژه کودکان می‌تواند بسیار طولانی شود و در عوض خیال همگی را در سفر راحت می‌کند.

    در ادامه به معرفی برخی از مهمترین لوازم طبیعت‌گردی ویژه کودک پرداختیم و موارد مختلفی را از جمله: کریر کودک تا اسپری دفع حشرات و جعبه کمک‌های اولیه و تنقلات و آب کافی و البته البسه مناسب مانند کفش ها و چکمه‌های مناسب برای طبیعت‌گردی، خدمت شما همراهان همیشگی و البته دوستان جدیدی که به تازگی با دکوول آشنا شده‌اند، ذکر کردیم.

    سپس به اهمیت برنامه‌ریزی دقیق قبل از سفر همراه کودک خود به دل طبیعت اشاره کردیم و متذکر شدیم که در چنین گردشگری‌هایی بهتر است برای هر شرایطی آماده و به صورت صد در صد انتظار هر اتفاقی را داشته باشید. در ادامه از مزایای طبیعت‌گردی ویژه کودکان گفتیم که چطور می‌توان با در نظر گرفتن تمامی نکات ایمنی و داشتن یک برنامه‌ریزی مناسب به مزایای بسیار خوبی که دارد، دست یافت.

    و در آخر نیز لیستی از مهمترین لوازم طبیعت‌گردی ویژه کودکان را به همراه توضیحات هر یک، که توسط تیم حرفه‌ای دکوتریپ با دقت اولویت بندی‌های خاص انتخاب و در لیست قرار گرفته بودند را خدمتتان ارائه نمودیم؛ تا در صورت تجربه چنین سفری آنهم برای نخستین بار، به راحتی بتوانید موفق به تهیه مهمترین لوازم مورد احتیاج گردید.

    خواهشمندیم از تجربیات خود در رابطه با طبیعت‌گردی ویژه کودکان برای ما و دیگر اعضای وبسایت مجموعه دکوول بنویسید تا بتوانیم از تجربیات شما استفاده کرده و از خاطرات شیرین و آموزنده شما استفاده نماییم. در صورت داشتن هرگونه صحبتی، از انتقاد و پیشنهاد تا سوالاتی در رابطه با گردشگری می‌توانید با تلفن‌های موجود در وبسایت و صحبت با کارشناسان دکوول، اقدام به دریافت مشاوره رایگان نمایید.


پوریا حبیبی
پوریا حبیبی