10 وسیله ضروری برای کوهنوردی

تاریخ انتشار: 1401/9/5 - تاریخ آخرین تغییرات: 1403/2/28

همراه داشتن 10 وسیله ضروری در روزهایی که می‌خواهید به طبیعت بروید حتی اگر قرار است در طی یک برنامه یک روزه در منطقه‌ای که می‌شناسید طبیعت گردی کنید بهتر است که این 10 وسیله را به همراه داشته باشید. درست است، حتی در یک سفر معمولی که ممکن است فقط چند ساعت زمان نیاز داشته باشد بهتر است عادت همراه داشتن این 10 وسیله را در خود ایجاد کنید. فقط زمانی قدر این تجهیزات را خواهید دانست که در طی مسیرها یا کوهپیمایی‌ها مشکلی برایتان پیش می‌آید و آن وقت است که ارزش کار را خواهید دانست. این تجهیزات می‌توانند حتی جان شما را نجات دهند.

از زمان‌های قدیم همواره لیستی از تجهیزات ضروری در سفرهای طبیعت گردی و در ماجراجویی‌ها وجود داشته است و از آن همان موقع افراد به دنبال این بودند که بدانند چگونه می‌توانند در شرایط اضطراری خودشان را نجات دهند. در آن زمان‌ها که قدمت آنها شاید به 100 سال پیش هم می‌رسد تجهیزات تشابه زیادی به وسایلی داشتند که امروزه هم در لیست ما قرار دارند.

نقشه، قطب نما، عینک آفتابی و لباس ضد آفتاب، لباس اضافی، هدلامپ یا چراغ قوه، کیف کمک‌های اولیه یا کیت بقا، آتش زنه، کبریت، چاقو و غذای اضافی. در طی سال‌ها تجهیزات به سمتی رفته‌اند که به صورت پک و بسته‌بندی شده بتوانند تمام این موارد را در داخل کوله پشتی خود داشته باشند. جهت کشب اطلاعات بیشتر با این مقاله از وب سایت دکوول همراه باشید.


آنچه میخواهید درباره 10 وسیله ضروری برای کوهنوردی بدانید:

لیست 10 وسیله ضروری در برنامه کوهنوردی

 1. سیستم جهت یابی: می‌تواند شامل نقشه، جهت یابی، ارتفاع سنج، دستگاه GPS و ارسال کننده موقعیت شخصی (Personal Locater Beacon) باشد.
 2. هدلامپ: به همراه باطری اضافی
 3. مراقب در برابر آفتاب: شامل ضد آفتاب، لباس اضافی و همچنین عینک آفتاب
 4. کیف امداد و کیف کمک‌های اولیه که باید شامل وسایل مراقبت از پا و مراقبت از حشره باشد
 5. چاقو و کیت بقا
 6. آتش زنه که می‌تواند شامل کبریت و مواد دیگر مورد نیاز برای درست کردن آتش باشد.
 7. پناهگاهی که می‌توانید با خود حمل کنید (برای مثال یک کیسه بیواک اضطراری بسیار سبک)
 8. غذای اضافی: باید بیشتر از کمینه مقدار مورد نیاز خود غذا حمل کنید
 9. آب اضافی: باید بیشتر از مقدار مورد انتظار آب همراه داشته باشید.
 10. لباس اضافی: باید بیشتر از مقدار لباس مورد انتظار لباس همراه داشته باشید.

    البته توجه داشته باشید مقدار، نوع و تنوع وسایلی که می‌خواهید همراهتان باشند را می‌توانید با توجه به سفری که در پیش دارید انتخاب کنید. برای مثال، در یک سفر خیلی کوتاه در منطقه‌ای مشخص می‌توانید سیستم PLB، قطب نما و نقشه را به همراه داشته باشید و باقی تجهیزات مثل GPS خود را در خانه رها کنید.

    در سفرهای طولانی و جاهایی که پیچیدگی در میسر وجود دارد ممکن است تصمیم بگیرید از انواع دستگاه‌های دیگر استفاده کنید تا بتوانند موقعیت شما را نمایش دهند. در شرایطی که می‌خواهید پیرامون تجهیزاتی که قصد حمل آنها را دارید تصمیم بگیرید کافی است به شرایطی مانند آب و هوا، سختی مسیر، مدت زمان و مسافت توجه کنید. در ادامه به توضیحات بیشتری پیرامون لیست ارائه شده و بررسی جزئیات این تجهیزات خواهیم پرداخت:

جهت یابی

    وسایل امروزی جهت یابی به 5 بخش ضروری تقسیم می‌شوند: نقشه، قطب نما، ارتفاع سنج، دستگاه جی پی اس و دستگاه ارسال کننده موقعیت شخصی (PLB). در ادامه به ارائه توضیحات پیرامون تک تک این موارد خواهیم پرداخت:

 • نقشه: همراه داشتن یک نقشه توپوگرافی که شامل جزئیات کامل منطقه‌ای که قصد سفر دارید یک ضرورت است و می‌تواند اطلاعات بسیار کامل و جامعی برای شما پیرامون طبیعتی که قصد بازدید از آن را دارید در اختیار شما قرار دهد.
 • قطب نما: یک قطب نما در کنار دانش خواندن نقشه برای رفتن به طبیعت کاملا ضروری است. بسیاری از گوشی‌های هوشمند، دستگاه‌های جی پی اس و همچنین ساعت‌ها دارای قطب نماهای الکترونیک هستند،  اما بهتر و منطقی‌تر این است که یک قطب نمای دستی همراه داشته باشید، مزیت اصلی این دستگاه این است که وابسته به باتری نیست و همواره می‌توانید از آن استفاده کنید. پس قطب نما جزو جدایی ناپذیر از آنچیزی است که شما باید در سفرهای طبیعت گردی همراه داشته باشید.

    توجه مهم: قطب‌نماهایی که دارای آیینه باشند می‌توانند در شرایط اضطراری به منظور علامت دادن به اشخاص یا هلیکوپتر امداد نیز استفاده شوند.

 • دستگاه جی پی اس: دستگاه جی پی اس به شما این اجازه را می‌دهد که با دقت بالایی لوکیشن خود را به صورت دیجیتالی مشاهده کنید. دستگاه‌هایی که برای طبیعت گردی و ادونچر طراحی شده‌اند دستگاه‌های محکمی هستند و معمولا هم به شکل ضد آب طراحی می‌شوند. یکی دیگر از آپشن‌هایی که محبوب است و می‌توانید استفاده کنید این است که در روی گوشی‌های هوشمند خود اپلیکیشن‌های GPS را داشته باشید و در شرایط مهم از آنها استفاده کنید. فقط توجه کنید که این اپلیکیشن‌ها و دستگاه‌ها تماما بر پایه باطری هستند و باید استفاده از آن را مدیریت کنید و حتما باطری اضافی نیز همراه داشته باشید.
 • ساعت‌های ارتفاع سنج: این تجهیزات نیز به نوعی از جمله وسایل مهمی هستند که می‌توانید همراه داشته باشید. این تجهیزات از سنسورهای بارومتریک برای اندازه‌گیری فشار هوا و یا دریافت اطلاعات از ماهواره‌ها برای نمایش ارتفاع استفاده می‌کنند. اطلاعاتی که دریافت می‌کنید می‌تواند در پیدا کردن موقعیت شما در روی نقشه بسیار مهم و مفید باشد.

درباره جهت یابی در کوهستان در دکوول بخوانید.

هدلامپ

    با کمک هدلامپ می‌توانید مسیر خود را در شب پیدا کنید و به نوعی برای هرگونه پیمایش در شب وسیله‌ای ضروری به شمار می‌رود، بنابراین همیشه نیاز دارید تا هدلامپ خود را همراه خود داشته باشید.هدلامپ نسبت به چراغ قوه و یا انواع دیگر روشنایی‌هایی ممکن محبوبیت بیشتری در بین طبیعت گردان دارد. یادتان نرود باطری اضافی همیشه همراه داشته باشید.

درباره هدلامپ در دکوهستان در دکوول بخوانید.

مراقبت در برابر آفتاب

    همیشه عینک آفتابی، کرم ضد آفتاب و لباس محافظ در برابر آفتاب همراه داشته باشید و در طبیعت از آنها استفاده کنید. عدم استفاده از این تجهیزات می‌تواند سبب آفتاب سوختگی و برف کوری در کوتاه مدت و همچنین پیری پوست، سرطان پوست و آب مروارید در طولانی مدت می‌شود.

 • عینک آفتابی: یک عینک آفتابی با کیفیت را می‌توان بخش جدایی ناپذیر از فعالیت در محیط‌های طبیعی دانست که از ورود هر گونه آسیب به چشم‌های جلوگیری می‌کند. اگر قصد دارید که سفرهای طولانی مدت در مناطق برفی و یخچالی داشته باشید باید از عینک‌هایی با لنز به حد کافی تیره استفاده کنید. این عینک‌ها باید دارای لنزهای با کفیت تایید شده و همچنین محافظ در برابر اشعه فرابنفش باشند. همچنین توجه داشته باشید که در یک گروه حتما باید یک عینک اضافی نیز وجود داشته باشد که در صورت بروز شکستگی در عینک کسی بتوان آن را جایگزین کرد.
 • ضد آفتاب: گذراندن مدت زمان طولانی در برابر آفتاب و اشعه فرابنفش، سبب بروز آفتاب سوختگی، پیری زودرس پوست و همچنین سرطان پوست می‌شود. استفاده از کرم ضد آفتاب می‌تواند این مساله را به طرز قابل توجهی کاهش دهد. البته باید در انتخاب نوع کرم ضد آفتاب به نظر متخصصان نیز توجه کنید:

    مقدار SPF آنها حداقل باید عدد 15 باشد و در فعالیت‌های مختلف این مقدار متفاوت است. در فعالیت‌های معمولی SPF 30 نیز کافی است اما در ارتفاعات بالاتر نیاز به اعداد بالاتر خواهد بود. فرمول این کرم باید در برابر UVA و UVB محافظت داشته باشد

    به حد کافی از کرم ضد آفتاب استفاده کنید و به تمام بخش‌های پوستتان که در برابر آفتاب قرار می‌گیرد اعمال کنید. UV می‌تواند از روی آب و همچنین برف منعکس شود و حتی به زیر بینی و همچنین زیر چانه شما را نیز تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین اطمینان حاصل کنید که تمام بخش‌های پوست خود آغشته به کرم می‌کنید. وابسته به پارامترهای زیادی مانند ساعت روز، شدت تابش، میزان عرق) به طور منظم بین 2 تا 4 ساعت باید کرم خود را تجدید کنید. همچنین از پمادهای دارای SPF لب نیز غافل نشوید.

 • لباس‌های محافظت کننده در برابر خورشید: همچنین استفاده از لباس‌های مناسب نیز می‌تواند راهی بسیار خوب و عالی برای مقابله و محافظت از پوست در برابر آفتاب می‌باشد (البته توجه کنید که به هیچ عنوان این روش جایگزین استفاده از کرم نیست و برای جاهایی که در معرض آفتاب قرار می‌گیرند مانند گردن، گوش، صورت و دست باید از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.

مراقبت در برابر آفتاب در دکوول بخوانید.

کیف کمک‌های اولیه

    حمل کیف کمک‌های اولیه و همچنین داشتن دانش کافی پیرامون استفاده صحیح از آن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. کیف‌های کمک‌های اولیه را هم می‌توانید به شکل آماده خریداری کنید و هم می‌توانید با توجه به نیازهای شخصی خود آن را جمع آوری کنید. بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند که خودشان کیف مورد نیاز و اقلام داخل آن را جمع آوری کنند. تجهیزات مربوط به مدیریت زخم، بانداژ، داروهای مسکن، خودکار یا مداد و کاغذ. استریل کننده و اقلام بسیار دیگری هستند که باید در داخل کیف شما قرار گیرند.

    البته توجه کنید که طول سفری که در پیش دارید و همچنین تعداد افرادی که گروه را شکل می‌دهید از پارامترهای مهمی هستند که در زمینه کیف کمک‌های اولیه می‌توانند تایین کننده باشند. همچنین ایده استفاده از اقلام داخل کیف کمک‌های اولیه نیز می‌تواند ایده خوبی باشد که در شرایط اضطراری از آنها بهره بگیرید.

کیف کمک‌های اولیه در کوهستان در دکوول بخوانید.

چاقو

    چاقو می‌تواند ابزاری بسیار مهم در زمینه تعمیر تجهیزات، آماده کردن غذا، استفاده در شرایط امداد، برپایی آتش و حتی دفاع از خود مورد استفاده قرا رگیرد. تمام افراد بزرگسال باید یک چاقو در کوله پشتی خود داشته باشند. یک چاقو معمولی و یک تیغه تاشو دارد: در حالی که چاقوهای امروزی می‌توانند همانند همه کاره‌ها تجهیزات متنوعی را در دل خود داشته باشند. به عبارتی تجهیزاتی مانند در باز کن، پیچ گوشی و بسیاری از تجهیزات کاربردی دیگر از این جمله هستند که در یک پکیج قرار دارند و می‌توانید از آنها بهره بگیرید.

    علاوه بر چاقو ممکن است یک کیت تعمیر نیز به همراه داشته باشید. همراه داشتن این ابزار نیز تا حد زیادی به این وابسته است که چقدر مسیری که می‌روید دور از دسترس می‌باشد. اقلامی که در این کیت معمولا قرار می‌گیرند عبارتند از: نوار چسب، طناب، نوار تعمیر پارچه، زیپ، سنجاق ایمنی و قطعات تعمیر فیلتر آب، تیرک‌های چادر، اجاق گاز، پد خواب، کرامپون، کفش برفی و اسکی.

درباره ضرورت به همراه داشتن چاقو در طبیعت در دکوول بخوانید.

آتش

    در شرایط اضطراری باید تجهیزاتی در اختیار داشته باشید که بتوانید آتش را روشن کنید و آن را در حالت روشن حفظ کنید. برای بسیاری، فندک وسیله‌ای ایست که استفاده می‌کنند اما کبریت قابلیت اطمینان بیشتری دارد که می‌توانید نوع ضد آب آن را خریداری کنید و یا آن را در ظرفی آب بندی کنید تا خیس نشود.

پناهگاه

    همیشه سعی کنید نوعی از پناهگاه‌های اضطراری را به همراه داشته باشید که در مقابل باد و سرما و موارد دیگر بسیار می‌تواند مفید باشد و یا در شرایطی که در مسیر آسیب دیدید و نیاز به شبمانی اضطراری بود می‌توانید از آن بهره بگیرید. موارد مختلفی وجود دارد که می‌توانید استفاده کنید. پانجو، کیسه بیواک و پتوی نجات از جمله این موارد هستند.

درباره پناهگاه‌های اضطراری در دکوول بخوانید.

غذای اضافی

    در نظر داشته باشید که حداقل برای یک روز خود غذا برای سفر به همراه داشته باشید زیرا ممکن است در شرایطی و به دلایلی سفر شما بیشتر از آنچیزی که شما برنامه‌ریزی کرده‌اید به طول بیانجامد. بهتر است از غذاهایی استفاده کنید که نیازی به پخت و پز ندارند و می‌توانید در داخل کمپ اضطراری خود میل کنید. مواردی مانند میوه خشک، آجیل و مغزیجات و همچنین انرژی بار از جمله موارد خوب و قابل قبول به شمار می‌روند.

اگر شما برای پیاده‌روی طولانی می‌روید و یا به ادونچر در زمستان علاقه‌مند هستید حتما باید منبع غذایی مازاد شما برای بیش از یک روز کافی باشد.

آب اضافی

    حمل آب کافی یا ایجاد آمادگی برای تامین آب با توجه به منطقه‌ای که برای سفر انتخاب کرده‌اید اهمیت بسیاری دارد. این روش می‌تواند از نوع نی تسویه آب باشد، یا قرص‌های شیمیایی و یا استفاده از برف برای آب کردن آن و درست کردن. زمانی که نیاز دارید تا تصمیم بگیرید که چقدر آب نیاز برای حمل نیاز دارید در نظر بگیرید که یک شخص در طی یک فعالیت عادی در طبیعت حدود نیم لیتر اب نیاز دارد که اگر شرایط محیطی گرم‌تر باشد نیز متفاوت خواهد بود. بنابراین در نظر بگیرید که آبی بیشتر از مقدار محاسبه شده همراه داشته باشید که در شرایط مختلف آب کافی همراه داشته باشید.

لباس اضافی

    شرایط محیطی در طبیعت می‌تواند بسیار متغییر باشد و ممکن است با توجه به تبدیل به باران یا شرایط دیگر شود. امکان ایجاد آسیب در طبیعت و نیاز به شب مانی می‌تواند ایجاد شود. بنابراین همواره سعی کنید لباس برای شرایط اضطراری همراه داشته باشید.

    بنابراین زمانی که می‌‌خواهید تصمیم بگیرید که چه چیزی به همراه داشته باشید باید تجهیزات مورد نیاز برای زنده ماندن در مدت زمان طولانی‌تر از آنچیزی که برنامه‌ریزی کرده‌اید را داشته باشید. از جمله مواردی که در این شرایط می‌توانید از آن بهره بگیرید عبارت است از جوراب اضافی، لباس بیس، دستکش و کلاه گرم. در زمستان البته باید تجهیزات و پوشاک گرم‌تری را به همراه داشته باشید.