راهنمای جامع کوله پشتی کوهنوردی و طبیعت گردی

زمان مطالعه: 9 دقیقه

زمانی که صحبت از کوهنوردی و طبیعت‌گردی به میان می‌آید، انتخاب یک کوله پشتی خوب و مناسب بسیار به ما در نحوه سفرکردن و حمل وسایل مورد نیاز کمک خواهد کرد. پس با ما در وب سایت دکوول همراه باشید تا اطلاعات کامل و جامعی در ارتباط با کوهنوردی و تجهیزات مورد نیاز این ورزش در اختیار شما قرار بدهیم.


فهرست:

 کوله پشتی کوهنوردی و طبیعت گردی

    کوله پشتی‌های کوهنوردی و طبیعت‌گردی در انواع و اقسام تولید شرکت‌های مختلف در بازار  وجود دارد. بنابراین شما می‌توانید با بررسی نیازهای خودتان و برنامه‌هایی که ممکن است در آنها شرکت کنید کوله پشتی مد نظر خودتان را انتخاب کنید. در راهنمای جامع کوله پشتی کوهنوردی و طبیعت‌گردی به موارد مهمی که می‌توانند در انتخاب شما تاثیر بسزایی داشته باشند خواهیم پرداخت. اگر شما هم به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید، تا انتهای این مطلب از وب سایت دکوول با ما همراه باشید.

نکات مهم در انتخاب کوله پشتی کوهنوردی

  • جنسیت کوهنورد استفاده کننده از کوله پشتی
  • حجم (واحد اندازه‌گیری) کوله پشتی کوهنوردی و طبیعت‌گردی
  • نوع برنامه‌هایی که قصد شرکت در آن را دارید
  • بررسی ساختار و اجزای مهم و کاربردی کوله پشتی

جنسیت کوهنورد 

    بسیاری از برندهای مهم در تولید کوله پشتی‌های کوهنوردی و طبیعت‌گردی آناتومی بدن انسان را به عنوان یک عامل مهم در نظر می‌گیرند و این تغییرات را معیار طراحی خود قرار می‌دهند. کوله پشتی‌های کوهنوردی و طبیعت‌گردی برای بانوان متناسب با اسکلت بدنی آنان طراحی شده و دارای ویژگی‌هایی است که در ادامه به برخی از آنها اشاره می‌کنیم:

  • دارای سرشانه‌های کوچکتری نسبت به کوله پشتی‌های کوهنوردی و طبیعت‌گردی مردانه هستند. (بندهای شانه‌ای به هم نزدیکتر هستند)
  • دارای طول نیم تنه(Torso Length)  کوچکتری هستند. 
  • بند کمری کوله پشتی دارای شکلی مخروط مانند است.

    البته ذکر این نکته ضروری است که انتخاب کوله پشتی به ابعاد جسم شما بستگی دارد و امکان دارد شرایطی پیش بیاید که آقایان مجبور به استفاده از کوله پشتی بانوان و یا بالعکس شوند. آن چیزی که می‌تواند ملاک مهمی در این زمینه باشد سایز نیم تنه افراد است. همچنین کوله پشتی‌هایی وجود دارند که به اصطلاح برای هر دو جنس مرد و زد قابل استفاده هستند که به شکل تخصصی UniSex نامیده می‌شوند و می‌توانند مورد استفاده تمام افراد به شرط انطباق طول نیم تنه قرار گیرند.

حجم کوله پشتی کوهنوردی و طبیعت گردی 

    در بررسی معیارهای مهم انتخاب کوله پشتی برای برنامه‌هایی که مد نظر شما است، شاید مهم‌ترین معیار خرید حجم و ظرفیت آن است که برحسب لیتر یا اینچ مکعب بیان می‌شود. کوله پشتی‌ها برحسب مدت زمان برنامه، اندازه نیم تنه، مقدار تجهیزاتی که می‌خواهید حمل کنید تقسیم‌بندی می‌شوند که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد. 

کوله پشتی‌های کمتر از 30 لیتر برای برنامه‌های یک روزه

    این کوله پشتی‌ها بیشتر برای دوچرخه سواری (البته کوله پشتی تخصصی دوچرخه سواری نیز وجود دارد)، پیاده‌روی در مسافت‌های کوتاه چه در برنامه‌های کوهنوردی و چه در برنامه‌های طبیعت‌گردی که نیاز به حمل تجهیزات زیاد ندارند مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کوله کوهنوردی 30 لیتر مناسب برای برنامه‌های یک روزه در دکوول بخوانید.

کوله پشتی‌های 30 تا 50 لیتری برای برنامه‌های یک تا سه روزه 

    در یک برنامه آخر هفته یک تا سه روزه پیشنهاد می‌کنیم از کوله پشتی‌های در این رده استفاده شود. شما به راحتی می‌توانید وسایلی مانند کیسه خواب، ظروف پخت و پز و تجهیزات جانبی، کیف امداد، غذا، چادر و دیگر وسایل مورد نیاز خود را در آن جای دهید. این توصیه ما را به خاطر داشته باشید که در تمام برنامه‌ها از حمل تجهیزات اضافی و سنگین جدا خودداری نمایید تا بتوانید در طول برنامه هم از مسیر لذت بیشتری ببرید و هم به سلامت فیزیکی خود ارزش قائل باشید.

کوله پشتی‌های 30 الی 50 لیتری برای برنامه‌های چند روزه مناسب هستند را در دکوول بخوانید.

کوله پشتی‌هایی با حجم 50 تا 80 لیتری برای برنامه های سه تا پنج روزه

    یک برنامه چند روزه، به نسبت میزان غذا و تجهیزاتی که نیاز است همراه‌تان باشد، با یک برنامه کوتاه مدت بسیار متفاوت است. اصولا در برنامه‌های چند روزه به غذا و وسایل و تجهیزات بیشتری نیاز دارید، بهترین انتخاب برای این برنامه‌ها کوله پشتی‌های 50 تا 80 لیتری به شمار می‌روند.

کوله پشتی‌هایی با حجم 80 تا 110 لیتری برای برنامه های پنج روزه و بیشتر

    برنامه‌های بیشتر از چند روز و حتی اکسپدیشن‌ها، برنامه‌های زمستانی، نیاز به کوله پشتی‌های بزرگتر و وسایل بیشتری دارند. این کوله پشتی‌ها معمولا با ظرفیت بیش از 70 لیتر در دسترس هستند و می‌توانند تا 110 لیتر را نیز در بر گیرند. البته با توجه به تجاربی که ما داریم و با توجه به پیشرفت تکنولوژی‌های امروزی خواهید توانست در حجم‌های بسیار کم تمام تجهیزات خودرا انتخاب و حمل کنید.

کوله پشتی‌هایی با حجم 80 تا 110 لیتری برای برنامه های پنج روزه و بیشتر را در دکوول بخوانید.

انتخاب حجم کوله پشتی متناسب با فیزیک بدنی 

    کلیدی‌ترین موضوع برای مشخص کردن حجم مناسب کوله پشتی، آشنایی با فیزیک بدنی است. برای این آشنایی نیاز است که اندازه طول نیم تنه و طول لگن خود را بدانید، البته می‌توانید از روش زیر برای تعیین آن استفاده کنید:

طول نیم تنه  Torso Length

  • برای اندازه‌گیری طول نیم تنه صاف بایستید، سر خود را جلو خم کنید به گونه‌ای که برآمدگی مهره در قسمت پشت گردن مشخص شود. این برآمدگی انتهای بالایی نیم تنه را نشان می‌دهد و مهره هفت گردنی است.
  • انگشت اشاره را به سمت جلو و انگشت شصت خود را  به سمت بیرون قرار دهید روی استخوان لگن و یک خط فرضی بین شصت‌های خود ترسیم کنید. همچنین خطی از مهره گردن به وسط این خط متصور شوید مانند T برعکس که کلاه آن بر روی کمر واقع شده است.
  • از یکی از دوستان خود بخواهید تا فاصله بین خط فرضی بین دو انگشت شصت و مهره هفتم گردن شما را اندازه‌گیری کند این اندازه، طول نیم تنه شما خواهد بود.

انتخاب حجم کوله پشتی متناسب با فیزیک بدنی را در دکوول بخوانید.

اندازه لگن یاHip Size  

    اندازه لگن معیار مهمی در انتخاب کوله پشتی طبیعت‌گردی و کوهنوردی است. اکثر کوله پشتی‌ها به نحوی طراحی شده‌اند که وزن را از طریق لگن به پا منتقل کنند تا خستگی شانه‌ها را در پی نداشته باشند. روش‌های مختلفی برای اندازه‌گیری لگن وجود دارد که به شکل ساده فرآیند زیر را به شما توصیه می‌کنیم:

    برای اندازه‌گیری طول لگن متر را بالای لگن خود قرار دهید، معمولا این خط بالای کمربند شما است. البته توجه داشته باشید که غالب کوله پشتی‌ها در دو سیستم مختلف ارائه می‌شوند یا قابلیت تنظیم بخش پشتی خود را دارند و یا همانند لباس دارای سایزبندی از کوچک تا بزرگ هستند که باید کوله پشتی متناسب با خودتان را انتخاب کنید.

انواع کوله پشتی 

    در ادامه برخی از انواع کوله پشتی‌ را به شما معرفی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

کوله پشتی طبیعت گردی

    این نوع کوله پشتی دارای جیب و زیپ‌های بسیاری هستند، وجود بندهای بیرونی امکان قرار دادن چادر، زیرانداز و دیگر تجهیزات را نیز ایجاد می‌کند. این کوله پشتی‌ها همچنین دارای ابعاد مختلفی هستند و معمولا رنگ‌هایی در طراحی آنها به کار می‌رود که تغییر رنگ زیادی را با طبیعت ایجاد کنند تا امکان شناسایی آنها وجود داشته باشد. در مورد حجم مورد نیاز، لازم است با توجه به طول سفری که برنامه‌ریزی کرده‌اید آن را تهیه کنید.

معرفی کوله پشتی های مناسب برنامه‌های متلف را در دکوول بخوانید.

کوله پشتی دوچرخه سواری

    کوله پشتی‌های دوچرخه سواری به گونه‌ای طراحی می‌شوند که علاوه بر سبک بودن بتوانند دسترسی دوچرخه سوار را نیز به تجهیزات خود تسهیل بخشد. همچنین طراحی آنها باید به گونه‌ای باشد که در مقابل باد کمترین مقدار مقاومت را ایجاد کنند.

معرفی کوله پشتی مناسب دوچرخه سواری را در دکوول بخوانید.

کوله پشتی کوهنوردی

     در موارد زیادی تفاوت خاصی با کوله پشتی‌های طبیعت‌گردی ندارد اما اگر بخواهیم به شکل تخصصی نگاه کنیم، این کوله‌ها معمولا سبک‌تر هستند و با دوام بیشتری تولید می‌شوند، امکانات مختلفی برای دسترسی‌های مختلف و سریع به داخل کوله، امکان بستن کلنگ، قرار دادن کلاه ایمنی یا هلمت از جمله تمایزهایی است که می‌توانند با انواع کوله پشتی‌های طبیعت‌گردی داشته باشند. اما به شکل کلی نمی‌توان اختلاف خیلی معناداری آنها مشاهده کرد.

معرفی کوله پشتی سبک و مناسب کوهنوردی در دکوول بخوانید.

کوله پشتی فنی و آلپی

    این نوع کوله پشتی‌ها کشیده‌ترین شکل را دارند و گاها از جیب در اطراف آنها هم خبری نیست همچنین در طراحی آنها برای حمل وسایلی مانند چوب اسکی، کرامپون، تبر یخ جایی را در نظر گرفته شده است.

معرفی کوله پشتی فنی و آلپی در دکوول بخوانید.

کوله پشتی غارنوردی و دره نوردی

    کوله‌ای بسیار کشیده و به شکل استوانه است که معمولا  ظاهری بسیار ساده دارند و ضدآب هستند. این کوله پشتی‌ها در مقابل سایش، مقاومت بسیار خوبی را از خود نشان می‌دهند.

معرفی کوله پشتی مناسب غارنوردی و دره نوردی را در دکوول بخوانید.

کوله پشتی جهت کاربردهای خاص 

     امداد و نجات، شکار، حمل کودک از جمله کاربردهای خاصی هستند که برندهای مختلف کوله پشتی طراحی و وارد بازار می‌کنند.

معرفی انواع کوله پشتی با کاربردهای خاص را در دکوول بخوانید.

بررسی ساختار و اجزای کوله پشتی

    در ابتدا باید بدانیم که کوله پشتی‌ها به دو گروه کلی با و بدون فریم تقسیم می‌شوند که در ادامه به  بررسی تخصصی این دو گروه خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

کوله پشتی با فریم

    فریم دار داخلی: شماری از کوله پشتی‌ها دارای اسکلت داخلی هستند. این اسکلت استحکام بالایی در آنها ایجاد می‌نماید. اگر بخواهیم راجع به کول پشتی‌های کوهنوردی به طور کلی نظر دهیم، ایده‌آل‌ترین آنها برای صعودهای طولانی مدت و سنگین همین کوله پشتی دارای فریم است چرا که قدرت تحمل بیشتر و همچنین استحکام کافی دارد.

    فریم دار خارجی: کوله پشتی‌های دارای اسکلت خارجی دارای ظرفیت و استحکام زیادی هستند و بیشتر برای حمل بارهایی که اشکال نامتعارف و بزرگ دارند برای مثال کایاک، تشک‌های سنگ‌نوردی و تجهیزاتی از این مدل کوله پشتی استفاده می‌کنند.

کوله پشتی بدون فریم

    کوله پشتی‌های بدون فریم اسکلت داخلی ندارند. کوله‌های قدیمی به این شکل بوده‌اند و در بخش طبیعت‌گردی و کوهنوردی می‌توان این نوع را منسوخ شده دید. اما، در حال حاضر این مدل برای کاربردهای خاص مانند غار و دره و ... استفاده می‌شود. سبک بودن و امکان بارگیری بیشتر از جمله مزایای این طراحی به حساب می‌آیند.

بررسی ساختار پشت کوله پشتی از نظر فریم برای کاهش فشار بر بدن را در دکوول بخوانید.

کمربندها و تسمه‌ها

    کوله پشتی‌های کوهنوردی و طبیعت‌گردی معمولا دارای تسمه‌هایی هستند که در بخش سینه و کمر برای انتقال بار بهتر و همچنین پایداری بهتر استفاده می‌شوند. این بندها  تسمه‌ها تا حد زیادی بار را از روی شانه برمی‌دارند و به کمر منتقل می‌کنند. همچنین تسمه‌های دیگری در روی کوله پشتی است که برای فشرده سازی حجم آن و یا حتی بستن تجهیزات طراحی شده‌اند.

حلقه‌های اتصال

    از این حلقه‌ها که  بسیار هم مورد توجه کوهنوردان هستند، برای اتصال تجهیزات کوهنوردی استفاده می‌کنند. در بسیاری از کوله پشتی‌های پیشرفته و تخصصی، حلقه‌ای برای  اتصال باتوم کوهنوردی  به صورت جداگانه تعبیه شده است.

بررسی قسمت‌های مختلف کوله پشتی در دکوول بخوانید.

کلام آخر 

    در این مطلب هر آنچه را که لازم بود درباره کوله پشتی کوهنوردی و طبیعت‌گردی بدانید بیان کردیم. به معرفی انواع آن پرداختیم و درباره اطلاعات مهم دیگر مربوط به آن نیز حرف زدیم. شما باید پس از خواندن این نوشته باید بتوانید یک کوله پشتی مناسب براساس کاربردی که از آن انتظار دارید، تهیه نمایید. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد و بتوانید از آن استفاده کنید.