مهمترین نکات که در سفر هوایی با کودک باید به آنها توجه کرد

تاریخ انتشار: 1402/8/30 - تاریخ آخرین تغییرات: 1403/3/3

یکی از کارهای بسیار هیجان انگیز و دوست داشتنی برای انسان‌ها، در هر سن و سالی سفر کردن است. سفرهای ما در طول زندگی تشکیل دهنده زیباترین و جذاب‌ترین خاطرات ما هستند. جذابیت سفر در مواقعی که سفر به صورت هوایی باشد و با هواپیما به سمت مقصد خود حرکت کنید، بسیار هیجان ‌انگیز‌تر خواهد بود. اما سفر هوایی برای والدینی که دارای فرزندان خردسال دارند، امری پر استرس و نگران کننده است. در بسیاری از موارد خانواده‌هایی که دارای فرزندان خردسال هستند، از سفر با هواپیما صرف نظر می‌کنند. کلافه شدن والدین در طول سفر هوایی با کودک، به خاطر تلاش‌هایی که برای آرام نگه داشتن و متوقف کردن گریه و بهانه گیری آنها، به کلی سفر هوایی را به کام مادران می‌تواند تلخ نماید. دکوول نیز با درک این مساله مهم که باعث شده تا بسیاری از مادران جوان از سفر هوایی با کودک خود صرفنظر کرده و نتوانند تا سال‌ها از این نوع سفر هیجان انگیز لذت ببرند، اقدام به تهیه و منتشر کردن این مطلب بسیار کاربردی نموده است. از شما همراهان همیشگی و دوستان عزیزی که به تازگی با وب‌سایت مجموعه دکوول آشنا شده‌اند، دعوت می‌کنیم تا انتهای این مطلب از سری مطالب بسیار کاربردی تیم حرفه‌ای دکوتریپ، با ما همراه باشید. در انتها با اطلاعات بسیار مهم و مفیدی که در زمینه، سفر هوایی با کودک به دست خواهید آورد می‌توانید به راحتی با رعایت نکات و انجام راه‌کارهای اعلام شده توسط کارشناسان دکوول، از سفر هوایی با کودک خود لذت برده و دیگر مجبور به انتظاری چند ساله برای آمادگی کودک و مناسب شدن سن فرزندان برای سفر هوایی، نباشید. لطفا با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.


آنچه میخواهید درباره مهمترین نکات که در سفر هوایی با کودک باید به آنها توجه کرد بدانید:

همه چیز در رابطه با سفر هوایی با کودک

    همانطور که خدمت شما عزیزان عرض کردیم، نکات بسیار مهمی در رابطه با سفر هوایی با کودک وجود دارد که در صورت آگاهی از این نکات و عمل به راه‌کارهایی بسیار تاثیرگذار، قادر خواهید بود از سفر هوایی با کودک و فرزندان خود لذت برده و حتی به تور گردشگری با کودکان نیز با استفاده از سفرهای هوایی بروید و به هیچ عنوان نیز نگران دردسرهای کودک خردسال خود در حین سفر نباشید.

    در همین رابطه، دکوول در ادامه با سفر هوایی با کودک و نجات والدین از نگرانی‌ها و استرس‌های مربوطه، نکات بسیار کاربردی‌ای را خدمت شما عزیزان ارائه نموده است. در صورت همراهی دیگر نگران سفر هوایی با کودک خود نخواهید بود. با دکوتریپ همراه باشید.

درباره سفرهوایی با کودکان با این مقاله از دکوول همراه باشید.

نکات مهم در رابطه با سفر هوایی با کودک

    کلیه موارد و نکات منتشر شده در ذیل، توسط بهترین مشاورین و فعالین در عرصه کودک و خردسالان تهیه شده، لطفا آنها را با دقت مطالعه نمایید.

  • انتخاب ساعت پرواز مناسب برای سفر هوایی با کودک

    از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار در شرایط و وضعیت سفر هوایی با کودک، ساعتی است که برای مراجعه به فرودگاه و شروع پرواز خود انتخاب می‌نمایید. در همین رابطه اگر تمایل دارید سفری آرام را همراه با کودک خود در هواپیما تجربه نمایید، اولین قدم انتخاب پروازهایی است که در ساعات اولیه روز انجام می‌شوند.

    عدم تداخل ساعت پرواز با ساعاتی که معمولا کودک شما در آن ساعت‌ها زیادی فعال و یا زیادی خسته است می‌تواند باعث دردسر برای شما والدین محترم شود. سفر در ساعات اولیه روز که فرودگاه‌ها نیز خلوت‌تر بوده و به نسبت ساعات دیگر، پروازهای کمتری نیز انجام می‌شود بهترین ساعت مراجعه برای اقدام به سفر هوایی با کودک است.

    بدین طریق به هیچ وجه با حالت شلوغی فرودگاه مواجه نخواهید شد و با خیالی راحت می‌توانید به انجام امور جاری مثل اخذ کارت پرواز و دیگر امور بپردازید.

  • سرگرم کردن کودکان در حین پرواز

    یکی دیگر از عوامل موثر در حفظ آرامش کودک و جلوگیری از اذیت و گرفتن انرژی تمام حاضرین در هواپیما، سرگرم نگه داشتن کودک در تمامی طول پرواز است. بسته به اینکه به کدام نقطه و کدام کشور و یا شهر با چه فاصله‌ای از مبدا قرار است سفر کنید، مشخص می‌کند که چه لوازمی همراه خود و به چه میزانی داشته باشید.

    هرچقدر زمان سفر شما هوایی با کودک برای شما طولانی‌تر باشد، شما عزیزان نیاز خواهید داشت تا خوراکی و موارد سرگرم کننده بیشتر همراه خود به داخل هواپیما ببرید. ساعت‌ها کودک را سرگرم نگه داشتن نیاز به تمهیدات بسیار زیاد و هوشمندانه‌ای دارد که هر مادر و پدری با شناختی که از کودک خود دارد می‌تواند حدس بزند چه چیزهایی را باید همراه خود داشته باشد.

    به یاد داشته باشید که در طول سفر هوایی با کودک، برای آرام و سرگرم نگه داشتن کودک، باید مدام حواس کودک را با لوازم و ابزارهای جدیدی برای بازی و سرگرمی او پرت کنید. اگر اسباب بازی‌های خیلی جذابی برای کودک در خانه ندارید و وقت کافی و شرایط به گونه‌ای است که در آن لحظه نمی‌توانید به میزان کافی اسباب بازی‌های جذاب برای کودک خود تامین نمایید، نگران نباشید.

    قبل از حرکت در تلفن همراه هوشمند خود و همچنین در تبلت، چندین بازی جدید و مهیچ نصب نمایید. اقدام به دانلود و ذخیره چند انیمیشن جدید و جذاب کنید که ترجیحا کودک شما هنوز موفق به دیدن آنها نشده باشد. در کل کودک شما باید در حین سفر هوایی همراه شما، حواسش به هرچیزی غیر از عدم گذر زمان نسبتا طولانی در پرواز باشد. شاید مجبور باشید برای دقیقه‌های طولانی او را در آغوش گرفته و از شیشه پنجره کناری اقدام به نشان دادن هر آنچه که معلوم است آنهم با آب و تاب و هیجان بسیار بالایی شوید.

    به یاد داشته باشید که استرس و ترس باید از کودک شما تا حد بسیار بالایی دور شود، لازم به ذکر است که نباید به هیچ عنوان به فرزند خود در هنگام سفر هوایی با کودک اجازه حرکت و راه رفتن و دویدن در راهروهای هواپیما را ندهید. به هر دلیلی ممکن است هوایپما ناگهان مورد تکان‌های بسیار شدیدی قرار گیرد و به همین دلیل هر لحظه امکان دارد تا سلامت کودک شما به صورت جدی تحت خطر قرار بگیرد.

درباره نکات مهم در رابطه با سفر هوایی با کودک  با این مقاله از وب سایت دکوول همراه باشید.

  • کنترل گریه کودکان در سفر هوایی با کودک

    یکی از بزرگترین چالش‌های سفر هوایی با کودک، گریه‌های مداوم آنها در زمانی است که دیگر کلافه شده حوصله تحمل حتی یک دقیقه دیگر نشستن بر روی آن صندلی را ندارند. در سفر هوایی با کودک، زمانی که کودکتان زیر گریه می‌زند، بیش از والدین کودک در این مواقع پر از استرس، کافی است خودتان را آرام کرده و سپس تلاش کنید تا کودک خود را نیز آرام کرده و با انتقال آرامش خود به کودک، از گریه او جلوگیری نمایید.

    نگران نباشید حتی اگر بعد از تلاش‌های مکرر شما کودک در هنگام سفر هوایی آرام نگرفت، مسافران شاهد تلاش‌های شما بوده‌اند. تماشای تلاش‌های شما برای آرام کردن کودکتان باعث می‌شود تا به جای خشمی که آنها را در بر گرفته با شما هم ذات پنداری کرده و شرایط شما را درک کنند. آنها با دیدن تلاش‌های شما برای ساکت کردن صدای گریه کودک در هواپیما متوجه خواهند شد که در تلاش هستید و دیگر به جای خشم با شما با رویی باز رفتار خواهند کرد.

  • تعویض پوشک در سفر هوایی با کودک

    یکی دیگر از بزرگترین مشکل‌های سفر هوایی با کودک و شرکت در گردشگری کودک با هواپیما، آن هم با حضور کودک خردسالتان، تعویض پوشک‌های کثیف او است. حتی می‌توان گفت یکی از دلایل گریه کودک می‌تواند، دیر اقدام کردن برای تعویض پوشک کثیف او باشد.

    با توجه به وضعیتی که قرار است با کثیف شدن پوشک کودک در سفر هوایی با کودک خود دچارش شوید، بهتر است از البسه دارای زیپ برای کودکتان در هنگام سفر هوایی استفاده نمایید. از این طریق می‌توانید به راحتی پوشک کودک را در هواپیما عوض کنید.

    توجه داشته باشید که حتما قبل از سوار شدن به هواپیما پوشک کودک خود را چک کرده و در صورت کثیف بودن، قبل از ورود به هواپیما و آغاز سفر هوایی با کودک، آن را تعویض کنید. با این کار تایم تعویض بعدی ممکن است در مقصد از راه برسد و خیال شما و دیگر مسافران حاضر در هواپیما راحت خواهد شد.

    اما اگر شانس با شما یار نبوده و نیاز به تعویض پوشک کودک خود در حین پرواز با هواپیما پیدا کردید. به یاد داشته باشید که اکثر هواپیماها درست در کنار سرویس‌های بهداشتی خود، دارای یک محل مناسب برای تعویض پوشک هستند و شما می‌توانید با خیال راحت و دور از چشمان دیگران اقدام به تعویض پوشک کودک خود نمایید.

  • استفاده از صندلی کودک در سفر هوایی با کودک

    اگر کودک شما زیر دو سال سن داشته باشد، نیازی به گرفتن صندلی مجزا ندارید. اما اگر کودک شما در هنگام سفر هوایی با کودک دارای سن بالای دو سال است نیاز به استفاده از یک صندلی مجزا دارد. شما می‌توانید در این رابطه از ایرلاینی که برای خرید بلیط به آن مراجعه کردید در رابطه با نصب صندلی مخوص کودکان سوال نمایید. در این صورت خیالتان از بابت ایمنی کامل کودک خود در سفر هوایی راحت خواهد بود.

نکات مهم در رابطه با سفر هوایی با کودک  در دکوول بخوانید.

کودکان و تغییرات جوی و فشار هوا

    یکی از مهمترین و واجب‌ترین کارهای شما در رابطه با سفر هوایی با کودک، اقدام به چک کردن و بررسی ضعیت سلامت کودکتان است. اطمینان از وضعیت سلامتی کودک یکی از اصلی‌ترین اقداماتی است که می‌بایست قبل از سوار شدن به هواپیما انجام داده باشید.

    در صورتی که کودکان از سلامتی کامل برخوردار باشد و هیچگونه مشکلی متوجه وضعیت جسمانی وی نباشد، باز هم به عنوان محکم کاری، بهتر است تا چند دارویی که فکر می‌کنید برای دل درد و حالت تهوع و سر درد و دلپیچه و مشکلاتی که عموما کودکتان درگیرشان می‌شود را همراه خود به داخل هواپیما بیاورید.

    یکی دیگر از نکاتی که باید در هنگام سفر هوایی با کودک در نظر داشته باشید و به آن توجه بسیاری بالایی داشته باشید، به لحظه اوج گیری هواپیما مربوط است که کودکتان ممکن است نسبت به تغییر ارتفاع از ناحیه گوش دچار مشکلاتی شود و احساس گرفتگی و درد در این ناحیه داشته باشد پیشنهاد می‌شود که شیرخوران با خوردن پستانک و یا شیشه شیر و خردسالان و کودکان نیز با آگاه سازی در این مورد که باید دهان خود را باز نگه‌ دارند تا این لحظات سپری شود به این ترتیب می‌توان کمک کرد تا این مشکل مرتفع شود.

    آمادگی حداکثری شما در هنگام سفر هوایی با کودک الزامی است، بی‌تعارف خدمتتان عرض می‌کنیم، شما باید خود را برای رو به رو شدن با هر شرایط آب و هوایی و هر نوع مشکلی آماده کنید و بعد از آمادگی صد در صد اقدام به شروع سفر هوایی نمایید. در رابطه با تغییرات ارتفاعی نیز خوردن شیر و آب نبات می‌تواند به کودک شما کمک نماید، پس برای اینکه کودکتان متوجه اوج گیری و تغییر ارتفاع نشود، بهتر است اقدام به دادن شیر و آبنبات‌های شیرین و خوشزه به او نمایید.

    بی‌شک مطلع هستید که با اوج گیری هواپیما، تغییرات دمایی نیز، می‌تواند یکی دیگر از مشکلات احتمالی شما باشد. هر چقدر هواپیما بالاتر رود دمای داخل هواپیما پایین‌تر آمده و هوا نیز چند درجه‌ای سردتر می‌شود. پس بهتر است حتما برای هوای سرد نیز یکی دو دست لباس آماده در کنار خود و در کابین داشته باشید که در صورت متوجه شدن این مساله که کودکتان احساس سرما میکند بتوانید سریعا، لباس‌های گرم را تنش کنید.

درباره کودکان و تغییرات جوی و فشار هوا هواپیما و راه های پیشگیری از آن در دکوول بخوانید.

کلام آخر

    تمام تلاش تیم دکوول در این مطلب، آمادگی کامل شما والدین عزیز برای سفر هوایی با کودک و فرزندان خود بود. در این مطلب آموختیم که قبل از شروع سفر هوایی با کودک خود می‌بایست چه اقداماتی را انجام دهیم، از بررسی وضعیت سلامتی، تا بررسی استفاده از صندلی ایمنی کودک و آماده سازی وسایلی که می‌بایست در طول سفر همراه داشته باشید.

    سپس به رفع مشکلاتی نظیر حالت تهوع و گریه کودک و ... در هنگام پرواز پرداختیم، و در رابطه با کلیه احتمالات و شرایطی که ممکن است برای شما و کودکتان در هنگام پرواز پیش آید صحبت کردیم. تمهیداتی که لازم بود در رابطه با تغییر دما و تغییر ارتفاع بیاندیشید نیز خدمتتان ارائه کردیم.

    ضمن تشکر از شما همراهان همیشگی دکوول و تیم دکوتریپ، از شما دعوت می‌کنیم تا تجارب خود را در رابطه با سفرهای هوایی همراه با کودک و خاطراتی که از این سفرها برایتان به یادگار مانده را با ما و دیگر همراهان خوب دکوول به اشتراک بگذارید. بی صبرانه منتظر دریافت انتقادات و پیشنهادات شما هستیم، اگر موضوع و مطلبی را در نظر دارید که می‌توانیم برای شما عزیزان آماده و منتشر کنیم، حتما از طریق راه‌های ارتباطی در موردش با ما صحبت کنید.


پوریا حبیبی
پوریا حبیبی