گردشگری کودکان در تهران

تاریخ انتشار: 1402/8/26 - تاریخ آخرین تغییرات: 1403/2/4

گردشگری کودکان یکی از مهمترین موضوعاتی است که خانواده‌ها به دنبال آن هستند. دکوول در این مقاله تلاش کرده است تا بهترین مراکز گردشگری کودک در شهر تهران ارائه دهد. توجه داشته باشید این لیست می‌تواند فرصت‌های بی‌نظیری برای شما ایجاد کند تا بتوانید با جنبه‌های مختلف گردشگری کودک آشنا شوید. ارائه خدماتی تخصصی گردشگری و تفریحات و همچنین استعدادیابی برای کودکان را می‌توان از مهمترین نیازهای خانواده‌ها در دنیای مدرن امروزی دانست. تا انتهای مقاله با ما در دکوول همراه باشید.

گردشگری کودکان در تهران، می‌تواند شامل سفرهای درون شهری چند ساعته کودک، همراه با خانواده و یا حتی جمعی بزرگتر و متشکل از هم سن‌ و سال‌های خودشان شود. معمولا گردشگری کودکان در شهر تهران خلاصه به پارک‌های عمومی و فضاهای سبز نیست. بلکه مراکز و جاذبه‌های بسیار زیادی در شهر تهران وجود دارد که می‌توانند مقاصد مناسبی برای گردشگری کودکان در تهران باشند.

بی‌شک می‌توان گفت که، گردشگری و حضور کودکان در محیط‌های تفریحی به همراه والدین و دوستان خود، می‌تواند به طور قابل توجهی بر کیفیت زندگی کودکان تأثیر مثبتی داشته باشد. کودکان در گردشگری‌های شهری، می‌توانند فرصت‌های بی‌نظیری برای بدست آوردن تجربیات فردی، بهبود روابط اجتماعی و البته  به دست آوردن تجربیات آموزنده، و همینطور پیدا کردن دوستان جدید در شهر خود را داشته باشند.


آنچه میخواهید درباره گردشگری کودکان در تهران بدانید:

    مزیت‌های گردشگری کودکان در تهران

    آشنا شدن با جوامع، شرایط و محیط‌های مختلف از دیگر مزیت‌های گردشگری کودکان در محیط‌های شهری است. کودکان از طریق سفر‌های چند ساعته درون شهری می‌توانند، دیدی بازتر به دست آورند و از درک و توجه بیشتری نسبت به تفاوت‌های فرهنگی و فردی در جامعه مطلع شوند. شناخت شهر محل سکونت، نیاز هر کودک و نوجوانی است که این شناخت، می‌تواند از طریق معاشرت با افراد دیگر، در محیط‌های سالم و در قالب گردشگری شکل بگیرد.

    علاوه بر این، گردشگری کودکان در تهران می‌تواند به عنوان منبعی از انگیزه نیز عمل کند و کودکان را ترغیب کند تا در موضوعاتی مانند تاریخ، زمین‌شناسی، صنایع‌دستی و علم به کاوش بپردازند. برنامه‌ریزی یک گردشگری صحیح شهری، و انتخاب مجموعه‌ای مناسب می‌تواند مزیت‌های بسیار زیادی را برای کودکان شما به همراه داشته باشد. از آنجایی که تهران بزرگ، از این دست مراکز و مجامع، کم ندارد. در این مطلب به معرفی برخی از بهترین مراکز و مجموعه‌های گردشگری کودکان در تهران پرداخته‌ایم.

    اما برنامه‌ریزی یک تور چند ساعته گردشگری کودکان در تهران، فقط مختص به کودکان نخواهد بود. تجربه در این مورد اطمینان ایجاد کرده کرده است که بزرگسالانی که همراه کودکان در این گشت‌های چند ساعته حضور دارند، بیش از آنها لذت می‌برند.

درباره گردشگری در شهر تهران با این مقاله از وب سایت دکوول همراه باشید.

  معرفی مجموعه‌های گردشگری کودکان در تهران

    شهر تهران به عنوان پایتخت ایران و مدرن‌ترین شهر کشور، دارای مراکز متعددی برای گردشگری کودکان است. از انواع پارک‌ها و مجموعه‌های سرپوشیده تا باغ وحش‌های وسیع با انواع حیوانات، تهران از نظر تعداد مراکز و کیفیت مجموعه‌های گردشگری کودکان در تهران چیزی کم ندارد. با توجه به شیوه زندگی آپارتمانی که این روزها روش قالب بر جامعه شده است، کودکان نیاز به فضاهایی برای تعامل بیشتر با هم سن و سال‌های خود در قالب بازی و گردش دارند.

    مکان‌هایی که کودک بتواند در عین گشت و گذار و استفاده از زیبایی‌ها و جاذبه‌های محیط، استعدادهای خود را نیز کشف کند. موارد ذیل، همگی دارای پتانسیل و شرایطی بسیار مناسب برای این منظور هستند. با ما باشید تا 10 مرکز گردشگری کودکان در تهران را بشناسید.

دکتر لند

    مجموعه دکتر لند به عنوان یکی از بهترین مجموعه‌های مسقف تهران که در داخل موزه حیات وحش دارآباد تاسیس شده است، مکان بسیار خوبی برای بروز استعدادهای کودک شماست. آموزش در کنار بازی و آزادی عملی که کودکان در این مجموعه دارند، باعث شده تا محیطی پویا برای کشف استعداد آنان در زمینه‌های پزشکی و پرستاری باشد.

    حضور کودکانتان در چنین محیط‌هایی، باعث ایجاد یک شرایط ویژه می‌شود. شرایطی که در گردشگری کودکان در تهران به آنها اجازه می‌دهد تا در نقش‌های پزشکان متخصص و گروه‌های پرستاری با ماموریت‌های مراقبت از بیماران، ظاهر شده و والدین بتوانند استعداد کودکان را شناسایی کنند.

    فرقی نمی‌کند کودکان در مجموعه دکتر لند، چه نقشی را انتخاب کنند، زیرا در هر نقشی که کودکانتان در این تور گردشگری انتخاب کنند، فارغ از پزشک متخصص، دندان‌پزشک و پرستار، خواهید دید که خود را غرق در سناریوهای خلاقانه می‌کنند. این نه آن‌طور که بچه‌ها را درگیر می‌کند، بلکه به سرپرستان اجازه می‌دهد تا در عین داشتن اوقاتی عالی، شاهد آشکار شدن ظرفیت‌ها و استعدادها و همینطور نقاط ضعف فرزندانشان باشند.

درباره دکتر لند در تهران با این مقاله از وب سایت دکوول همراه باشید.

شهربازی فان تایم پالادیوم

    ما برای مقصد بعدی شما برای گردشگری کودکان در تهران ، شهربازی فان تایم در مجموعه تجاری پالادیوم را پیشنهاد می‌دهیم. ایستگاهی پر از وسایل و تجهیزات مدرن و به روز برای پرداختن کودکان به بازی و سرگرمی که در یکی از بهترین و لاکچری‌ترین مراکز خرید تهران، به نام پالادیوم که واقع در خیابان مقدس اردبیلی است، ساخته شده است.

    این مجموعه تفریحی سرپوشیده در تهران به عنوان شهربازی‌ای بسیار جذاب و دوست‌داشتنی برای کودکان و نوجوانان در تمامی طول سال آمادده ارائه خدمات است. به واقع می‌توان گفت که گردشگری کودکان در تهران می‌تواند بارها در این مجموعه انجام گیرد و هر بار هم حس متفاوت و جدیدی توسط کودکان تجربه شود.

    فضایی 400 متر مربعی که حدودا 70 دستگاه سرگرمی برای گروه‌های سنی مختلف را داراست، شانس رقابت را از رقبای بسیاری گرفته است. لازم به ذکر است که این مجموعه دارای دسته‌بندی‌های مختلفی برای دستگاه‌های سرگرمی خود دارد. از موضوعات ذهنی و واقعیت مجازی و ... می‌باشد و در حقیقت همین گستردگی است که فان تایم را از دیگر رقبا متمایز نموده است.

درباره شهربازی فان تایم پالادیوم در تهران با این مقاله از وب سایت دکوول همراه باشید.

رصد خانه موزه دارآباد

    رصدخانه موزه دارآباد به عنوان یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری کودکان در تهران، که مناسب سنین نوجوان و جوانان نیز می‌باشد، یکی از جذابترین مراکز در لیست مراکز گردشگری کودکان در تهران است. با وجود اینکه این محیط برای کودکان خردسال مناسب نیست، اما در عوض برای نوجوانان و جوانان بسیار جذاب و آموزنده و سرگرم کننده است.

     این بنا که در داخل مرکز تاریخی موزه حیات وحش طبیعی دارآباد قرار دارد، و زیر نظر هلدینگ تفریحی ایران فان مدیریت می‌شود. این رصدخانه که قبلا به عنوان رصدخانه دارآباد شناخته می‌شد در مرکز تاریخی شهاب سنگ تهران واقع شده است.

    این رصدخانه با یک چارچوب تلسکوپ پیشرفته شامل یک مرکز یاب رباتیک، دو تلسکوپ مدرن، درجه یک و پرقدرت تجهیز و آماده‌سازی شده است. در نتیجه، عنوان پیشروترین و مجهزترین رصدخانه خورشیدی در تهران را به خود اختصاص داده است. بی شک شما هم با دیدن آسمان در شب، می‌توانید شگفت زده شوید.

درباره رصد خانه موزه دارآباد در دکوول بخوانید.

شهربازی موضوعی کار بازیا

    شهربازی کار بازیا واقع در برج میلاد تهران است. می‌توان گفت که کار بازیا در نوع خود یک شهربازی بسیار پیشگام است و می‌تواند مقصدی فوق‌العاده برای گردشگری کودکان در تهران محسوب شود. این مجموعه بسیار جالب و شگفت انگیز، در سال 1396 با ماموریت ارائه یک تجربه یادگیری منحصر به فرد که ترکیبی از سرگرمی و آموزش به کودکان دو تا سیزده ساله افتتاح شد.

    در صورت انتخاب کار بازیا به عنوان یکی از مراکز و مقاصد گردشگری کودکان در تهران، به کودکان خود این فرصت را می‌دهید که اکثر مشاغل مهم در سطح جامعه را تجربه کنند. از فعالیت در تلوزین تا جراحی و آتش نشان و حتی رانندگی تاکسی. در واقع با شناخت و آشنایی با مزیت‌های کار بازیا، والدین و سرپرستان تشویق می‌شوند که فرزندان خود را به این مرکز بیاورند.

    گردشگری کودکان در تهران و آنهم در مجموعه کار بازیا، جایی که آنها می توانند مشاغل مختلف را امتحان کنند و حرفه‌های مورد علاقه خود را انتخاب کنند، استعداد‌ها و سلایق کودکان شناخته می‌شود. همچنین روابط اجتماعی و مهارت‌های اجتماعی فردی کودکان با قرار گرفتن در این مجموعه و بین هم سن و سال‌های خود بسیار تقویت می‌شود. حضور در کار بازیا، تجربه‌ای است که از تمام جوانب موجبات رشد کودکان را به دنبال دارد.

درباره شهربازی موضوعی کار بازیا در دکوول بخوانید.

شهر کودک شاپرک

     گردشگری کودکان در تهران شامل مقصدی دیگر و بسیار جالب به نام شهر کودک شاپرک می‌باشد. البته گفتنی است که مراکز و مجموعه‌های بسیار زیادی در تهران وجود دارند که ممکن است جایشان در این مطلب خالی باشد. شهر کودک شاپرک به عنوان یکی از مقاصد گردشگری کودکان در تهران شامل بخش‌های مختلفی به نام دهکده‌ها، دهکده بازی، دهکده تجاری، دهکده آموزشی و پرورشی و دهکده پزشکی است.

    دهکده بازی در اصل یک شهربازی است که با فوکوس بر افزایش مهارت‌های کودک نظیر، فعالیت‌های بدنی و بازی‌های مکانیکی تمرکز دارد. علاوه بر تفریحات معمولی موجود در بیشتر پارک‌ها، مانند ترامپولین، ماشین‌های برقی (تصادفی) و سرسره‌های بادی، کودکان می‌توانند در شهر بازی شاپرک به ماهیگیری بپردازند؛ و یا در شن‌های موجود در بخش مربوطه بازی کنند و به گروه‌های هم سن و سال خود بین شن‌ها ملحق شوند. ضمنا انواع دیگری از  بازی‌های مهارتی نیز در این مقصد گردشگری مخصوص کودکان در تهران وجود دارند که کودکان می‌توانند به راحی از آنها لذت ببرند.

    در دهکده آموزش مجموعه شاپرک که به واقع مقصدی بسیار جالب برای گردشگری کودکان در تهران است، دروس متنوع و کاربردی از جمله موضوعاتی مانند زبان، موسیقی و کارگاه‌های تعامل بین والدین و کودکان نیز وجود دارد. دهکده غذا نیز موجود است که کودکان می‌توانند از انواع غذاهای موجود در این دهکده لذت ببرند. و در آخر نیز، در دهکده تجاری بسیاری از برند‌های مربوط به البسه و دیگر نیازهای کودکان وجود دارند که محصولات بسیار با کیفیتی را برای فروش قرار داده‌اند.

درباره شهر کودک شاپرک در دکوول بخوانید.

موزه عروسک‌های ملل

    یکی دیگر از مراکزی که می‌توانید برای گردش کودکان در تهران به لیست خود اضافه نموده و از آنجا نیز دیدن کنید، موزه‌ عروسک‌های ملل است. این عمارت با جمع آوری مجموعه‌ای متنوع از عروسک‌های آشنا که هر کدام شخصیت خاص خود را دارند، جذابیتی منحصر به فرد پیدا کرده است.

    این مجموعه را می‌توانید به عنوان نماینده یک کشور خاص و فرهنگش در نظر بگیرید. ملیت و سنت‌های منحصر به فردی که در قالب عروسک‌هایی نام آشنا که دهه‌ها آشنای چندین نسل بوده‌اند، کنار هم جمع شده و یک فرهنگ را به نمایش گذاشته‌اند. یکی از بهترین مراکز برای آشنایی کودکان با اقوام مختلف ایران و همینطور کشورهای دیگر است. موزه‌ای پویا و جذاب که در بسیاری از موارد، بازدیدکنندگان بزرگ سال بیش از کودکان در آنجا دیده می‌شوند.

درباره موزه عروسک‌های ملل با این مقاله از وب سایت دکوول همراه باشید.

رویا پارک تهران

    در نوروز 1397 تهران صاحب مرکز گردشگری و جاذبه توریستی جدیدی به نام پارک رویا شد. این مجموعه واقع در موزه طبیعت و موزه حیات وحش دارآباد قرار دارد. شاید یکی از پیشروترین‌ مقاصدی که می‌توانید برای گردشگری کودکان در تهران و حتی نوجوانان و جوانان و بزرگسالان در نظر بگیرید، پارک رویا است.

    این پارک نوآورانه از همان ابتدا توجه تمام بازدید کننده را به خود جلب کرد. پارک رویا اولین پارک مسحور کننده ایران است، که در بین مردم به نام «خطای دید» معروف است، این مجموعه فوق‌العاده جذاب توسط تیمی از متخصصان ایرانی و به سرپرستی شخصی که با عنوان، آقای خطای دید شناخته می‌شود با دقت و ظرافت بسیار بالا مهندسی و ساخته شد.

    در حقیقت رویا پارک، که به عنوان مقصدی بسیار جالب بین مقاصد گردشگری کودکان در تهران در این لیست قرار گرفته است، محیطی است چند وجهی که شامل مجموعه‌ای از موزه‌ها و ترکیبی از فضای سه بعدی، تبدیل به مرکزی بسیار سرگرم کننده و آموزشی شده است. در این پارک، بازدیدکنندگان می‌توانند در حدود 100 نمایشگاه جذاب و غرفه‌های بسیار جالب را بازدید کرده و از آنها استفاده کنند. برای ساخت هر یک از این نمایشگاه‌ها حدود 7 ماه وقت صرف شده است. قابل توجه است که این نمایشگاه‌ها به گونه‌ای بسیار هوشمندانه طراحی شده‌اند که هر پنج حواس انسان را به خود جذب کنند.

درباره  رویا پارک تهران با این مقاله از وب سایت دکوول همراه باشید.

باغ موزه مینیاتور

    موزه مینیاتور باغ تهران، واقع در شرق پایتخت یکی دیگر از مقاصد گردشگری کودکان در تهران است که بیش از 3 هکتار وسعت دارد. این نمایشگاه بسیار بزرگ و وسیع، به لطف طراحان و مهندسی زبده‌اش توانسته 13 مکان تاریخی مهم و شناخته شده بین المللی در ایران را در اندازه‌های مینایتوری به نمایش گذارد.

    آنچه که این پارک را از سایر پارک‌های جهان متمایز می‌کند، توجه دقیق به مجموعه‌های میراث جهانی و ادغام آن‌ها با مناظر ایرانی است. باغ مینیاتوری این بناها را با دقت در مقیاس 125 بازسازی نموده و محیطی را ایجاد کرده است که به طور صادقانه جغرافیای ایران را معرفی و به نمایش می‌گذارد. در اطراف این نقوش پیچیده، نمایندگانی از پوششهای گیاهی بومی مناطق زاگرس و البرز نیز توجه‌ بینندگان را جلب می‌کند.

    بی شک با سفر به این مقصد گردشگری کوکان در تهران، می‌توانید تا حد بسیار زیادی کودکان خود را با این سرمایه‌های ملی آشنا نمایید.

درباره باغ موزه مینیاتور با این مقاله از وب سایت دکوول همراه باشید.

باغ پرندگان تهران

    امروز قصد داریم سری به شمال شرق تهران بزنیم و در پارک پرندگان واقع در وسط جنگل لویزان سراغ مقصد بعدی گردشگری کودکان در تهران برویم. این باغ که یکی از بزرگ‌ترین پناهگاه‌های پرندگان در سطح خاورمیانه است، در دو فاز کاملا مجزا مهندسی، طراحی و ساخته شده است. چیزی که این باغ را بسیار قابل توجه کرده است، تعهد آن به ایجاد یک زیستگاه طبیعی برای تمامی پرندگان حاضر در مجموعه است. با ایجاد این زیست بوم مناسب، به این پرندگان زیبا اجازه داده شده تا در محیطی که شباهت زیادی به محیط طبیعی و امن و آزاد خود دارد، رشد کنند.

    همانطور که قبلا ذکر شد، باغ پرندگان دارای دو فاز است. فاز اول پذیرای پرندگانی است که اغلب در قفس نگهداری می‌شوند یا قادر به پرواز نیستند. فاز دوم، منطقه وسیعی را در گرفته است که در آن پرندگان آبزی می‌توانند با آزادی کامل پرواز محدودی داشته باشند. دیدن از این مقصد گردشگری کودکان در تهران، بی شک یکی از بهترین تجارب خانوادگیتان خواهد شد. ممکن است برخی از پرندگان موجود در آنجا را برای اولین بار در زندگی خود ببینید.

درباره باغ پرندگان تهران با این مقاله از دکوول همراه باشید.

شهر بازی ژوپیتر

    و اما مقصد شماره ده ما که محیطی است مسقف و مناسب برای گردشگری کودکان در تهران، شهربازی ژوپیتر نام دارد. این شهر بازی واقع در طبقه دوم کوروش مال تهران قرار دارد و به عنوان یکی از برترین و شناخته‌ترین شهربازی‌های سرپوشیده تهران مدتهاست که فعالیت داشته و پذیرای هم وطنان است.

    این شهربازی تم فضایی جذابی دارد که یادآور شهربازی برج میلاد در کار بازی است. اما بیشتر جاذبه‌ها برای القای حس بودن در فضا طراحی شده‌اند. و اما در رابطه با انواع سرگرمی‌های موجود در این مجموعه هم باید عرض شود که مناسب سنین 4 تا 25 سال است و بسیاری از نیازها را کاملا حساب شده در نظر گرفته است.

    برای مثال می‌توانیم به: تونل‌های فضایی، سرسره‌های فضایی، ایستگاه‌های فضایی، لوکوموتیوهای عجیب و غریب، ماشین سواری، ماشین های برقی (تصادفی)، والیبال روی یخ و بازی‌های رایانه‌ای مختلف اشاره کنیم.

کلام آخر

    مکان‌های گردشگری کودک بسیاری در سطح ایران و در سطح تهران وجود دارند که فرصت‌های بی‌نظیری را برای کودکان و والدین ایجاد می‌کنند تا بتوانند در فضایی بی‌نظیر یک روز کامل را با کودکان خود به بازی و گردشگری بپردازند. دکوول قصد دارد تا با شما همراه این لحظات خوش باشد بنابراین رسالت خود می‌دانیم که با شفافیت کافی بتوانیم اطلاعات مورد نیاز را برای شما و کودکان دلبندتان ارائه دهیم.


پوریا حبیبی
پوریا حبیبی