رشد کودکان در سایه گردشگری کودک

تاریخ انتشار: 1402/8/27 - تاریخ آخرین تغییرات: 1403/3/3

هدف از گردشگری کودک، صرفا گشت و گذار و تفریحات نیست. امروزه با رشد روانشناسی، اکثر والدین می‌دانند و به این موضوع واقف هستند که گردشگری کودک و نوجوان فرصتی طلایی برای رشد و خودشناسی کودک است. رشد کودکان در سایه گردشگری کودک، مقوله‌ای بسیار قابل توجه است. تاثیرات گردشگری بر رشد کودک شامل جنبه‌های مختلفی از شخصیت هویت کودک می‌شود و تاثیری بسیار گسترده است. لذا با توجه به اهمیت گردشگری کودک و تاثیر آن بر رشد کودکان، دِکوتریپ مثل همیشه با مطلبی جدید در خدمت شماست تا اطلاعات مفیدی را در این زمینه تقدیم حضورتان نماید. با ما در دکوول همراه باشید.


آنچه میخواهید درباره رشد کودکان در سایه گردشگری کودک بدانید:

    بی شک والدین عزیز و زوج‌هایی که به تازگی حضور یک کودک را به عنوان فرد جدید خانواده، آنهم برای اولین بار در حال تجربه کردن هستند تعریف کلی و خاصی از وظایف خود دارند. مطمئناً در وهله اول، هر پدر و مادری وظیفه خود را فراهم کردن محیطی امن و ایجاد خانه‌ای ثابت و مناسب برای نگهداری و پرورش کودک و یا کودکان خود می‌‌داند. بله، این تصور و هدفی کاملاًپ درست است، تامین نیازهای اولیه کودکان اولویت هر زوج و پدر و مادری است.

    اما کودکان بعد از داشتن مکانی امن برای زندگی و محلی مناسب برای خواب شبانه و نیازهایی مانند خوراک و پوشاک، نیازهای دیگری هم دارند، نیازهایی که به رشد هرچه بهتر و عمیق‌تر آنها کمک کند. در حقیقت امروزه، نیازهای کودک در مسکن و خوراک و پوشاک خلاصه نمی‌شود.

    یکی از نیازها و یا بهتر است بگوییم، یکی از واجب‌ترین عرصه‌هایی که کودک نیاز دارد تا از طریق آن به رشد فردی بهتری برسد، بدست آوردن تجارب و رویارویی با شرایط مختلف از طریق سفر است. اینجاست که گردشگری کودک دارای نقشی بسیار حیاتی در رشد کودک پیدا می‌کند.

درباره گردشگری کودکان و آموزش آنها در دکوول بخوانید.

گردشگری کودکان و رویکرد‌های اشتباه والدین

    بیان این جمله به کودک از طرف والدین : "جای هیچ گونه نگرانی نیست، من این اوضاع را کنترل می‌کنم و همه چیز درست می‌شود"، می‌تواند تخریب کننده رشد و شخصیت کودک شما باشد. بدون شک در آینده‌ای نه چندان دور حاصل و نتیجه اینکار را به وضوح مشاهده خواهید کرد. نتیجه آن می‌تواند یا در افت شدید تحصیلی پدیدار شود، یا حتی اقدام به ترک تحصیل و درگیر شدن با افسردگی و تنهایی و ... که تماما حاصل بیان همان جمله آرامش بخش است.

   خب شاید در این مرحله برای شما این سوال پیش آید، که اصلاً این نکته چه ارتباطی می‌تواند به رشد کودکان در سایه گردشگری کودک داشته باشد؟ در پاسخ به سوال شما، گفتنی است که گردشگری کودک، و یا سفر کودک در شرایط و شیوه درست، در حقیقت همان رضایت والدین است که، فرزندان به طور مستقل با چالش‌هایی متفاوت آنهم در محیط‌هایی جدید روبرو شوند. شاید تنها یا به نوعی بهترین راه جلوگیری از متکی بودن کودک و عدم رشد توانایی‌های فردی وی گردشگری کودک باشد.

درباره گردشگری کودکان و رویکرد‌های اشتباه والدین  در دکوول بخوانید.

شیوه رشد کودکان در سایه گردشگری کودک

    رشد کودکان در سایه گردشگری کودک مراحلی جادویی و غیرقابل توصیفی نیست! بلکه تمامی این مزیت‌ها از طریق آشنایی آنها با توانایی‌های خود و کسب آمادگی‌های لازم برای پیشرفت حضور در شرایط سخت میسر می‌گردد. موثرترین راه برای به دست آوردن چنین مهارت‌هایی نیز، به لطف آزمایشات بسیاری که در این زمینه صورت گرفته، شرکت کردن در یک تور گردشگری کودک است.

مهم‌ترین رویکردها در گردشگری کودکان چیست؟

    موثرترین رویکردهای اجرا و برگزاری تورهای گردشگری کودک و نوجوان، در امتداد اهدافی است که برای پرورش استعدادهای کودکان طراحی و معین می‌گردند. از بارزترین اهداف مورد نظر که از نتیجه شرکت کودک در تور گردشگری کودکان باید انتظارش را داشته باشیم : یادگیری مهارت‌های عملی و به کارگیری ایده‌های خلاقانه، در طول سفر با تورهای گردشگری کودک و نوجوان است.

    تاثیر گردشگری کودک از طریق چالش‌هایی است که در طول سفر وجود دارد و این چالش‌ها و مشکلات هستند که توانایی‌های کودکان را تحریک می‌کنند. و در حقیقت رشد کودکان در سایه گردشگری کودک از طریق چنین دستاورهایی است که در سفر باعث می‌شوند شخصیت آنها ارتقاء پیدا کند.

درباره مهم‌ترین رویکردها در گردشگری کودکان چیست؟ در دکوول بخوانید.

عدم شرکت کودکان در تورهای گردشگری کودکان و نوجوانان

    مشکل بزرگ و نتیجه عدم شرکت کودکان در تورهای گردشگری کودک، می‌تواند باعث ایجاد مشکلات بسیاری در آینده وی شود. اگر به کودک فرصتی داده نشود که در این نوع سفرهای گردشگری کودک و نوجوان، شرکت کرده و شانس دریافت آموزش‌‌ها را پیدا کند، می‌تواند به درگیر شدن کودک با چالش‌هایی در آینده مانند تصمیم‌های ضعیف زندگی، مشکل در حل مشکلات و وضعیت‌‌های سخت مشابه دیگر منجر شود.

مزایای شرکت فرزندان در تورهای گردشگری کودک

    در رابطه با مزایای شرکت کودکان در تورای گردشگری مناسب سن آنها که مربوط به صنعتی گردشگری کودک می‌شود، مزایایی بی‌شمار است که در ادامه با آنها آشنا خواهیم شد و در حقیقت دلایل رشد کودکان در سایه گردشگری کودک نیز همان مزایای بی‌شمار است.

    برای نمونه می‌توان به قرار گرفتن کودک در معرض فرهنگ‌های متنوع و آشنایی با آنها نام برد. یا آشنایی با انواع غذاها و خوراک‌های مخصوص هر اقلیم و طعم‌های جدید، دیدن مناظر جذاب، ماجراجویی‌های هیجان‌انگیز و افزایش ارتباطات دوستانه و اجتماعی، همگی از مزایای بی شمار گردشگری کودکان برای کودک شما می‌باشند.

درباره مزایای شرکت فرزندان در تورهای گردشگری کودک در دکوول بخوانید.

مزایای گردشگری کودک از نظر روانشناختی

    از نظر جنبه‌های روان‌شناختی نیز گردشگری کودکان باعث رشد کودک در زمینه‌های شخصیتی و روانی مختلف می‌گردد که شامل: دگرگونی‌های بیولوژیکی، تغییرات مثبت عاطفی و ارتقاء قوای ذهنی می‌شود. کودکان از دوران کودکی تا پایان نوجوانی در پروسه رشد و تقویت این زمینه‌های مهم هستند که با شرکت آنان در تورهای گردشگری می‌توان به بهترین شکل، باعث ارتقاء این توانایی‌ها در کودکان شد.

    حقیقتا که این دانش فوق‌العاده حاصل یک تلاش مستمر توسط اندیشمندان و صاحبین علوم است که باعث ایجاد چنین پیشرفت‌های بزرگی در زمینه ارتقاء سطح پروش‌ کودکان شده است. از نظر حرفه‌ای ارتقاء و شکل گیری بسیاری از مهم‌ترین توانایی‌های فردی انسان در کودکی و تا حد بسیار زیادی توسط برخوردها و تجربیات آموزشی فرد در قالب سفر و تورهای گردشگری کودکان و نوجوانان می‌تواند شکل بگیرد. بهتر است از این به بعد گردشگری کودک را به چشم جویباری مملو از اطلاعات و توانایی‌های بسیار ارزشمند نگاه کنیم.

درباره مزایای گردشگری کودک از نظر روانشناختی در دکوول بخوانید.

پرورش مهارت‌های فردی کودکان در گردشگری کودک

    با وجود این که کودکان می‌توانند مسائلی را به شکل تئوریک در مدرسه بیاموزند، برای مثال درباره وقایع تاریخی‌ای مانند امپراتوری روم می‌توانند در زنگ تاریخ خود مطالبی را یاد ‌بگیرند. اما حقیقت این است که میزان و کیفیت درک آنها در زمانی که به صورت فیزیکی بتوانند در کولوسئوم حضور داشته باشند، بسیار عمیق‌تر خواهد بود و به ندرت آن مطالب را ممکن است به فراموشی بسپارند.

   ارتباط بین تجربیات مستقیم از طریق شرکت در یک تور گردشگری کودک از نوع آموزشی، و درس‌های تئوری در کلاس درس می‌تواند به طور قابل توجهی در یادگیری کودکان نقش عمیق و تاثیرگذاری را ایفا کند. این کاربرد در دنیای واقعی دانش می‌تواند به دانش آموزان کمک کند تا مطالب آموزشی را بسیار بهتر درک کرده، و مهارت‌های شناختی مانند: تفکر انتقادی، توان حل مسئله و افزایش قدرت حافظه را تا میزان بسیار زیادی به دست آورند.

کنترل رفتار در سایه گردشگری کودک

    سفر و گردشگری کودکان در محیط‌های جدید، چه در بازارهای بسیار شلوغ و چه در خطوط و سیستم‌های پیچیده قطار شهری و مترو، می‌تواند باعث تقویت و توسعه فضایی مکانی و تفکر استراتژیک را در کودکان بسیار تسهیل کند. با شرکت در تورهای گردشگری کودک، کودکان یاد می‌گیرند که رفتار خود را با محیط پیرامون خود به بهترین شکل تطبیق دهند. مثلا در موزه به آرامی صحبت کنند یا در سمت راست پله برقی بایستند تا به دیگران اجازه عبور بدهند و ... .

درباره پرورش مهارت‌های فردی کودکان در گردشگری کودک در دکوول بخوانید.

آشنایی با دیگر مزایای گردشگری کودکان در رشد کودک

  • گردشگری کودکان را از محیط آشنا و راحت و امن همیشگی خود دور می‌کند و آنها را در معرض محیط و شرایطی جدید، فرهنگ‌های متنوع و تجربیات سازنده و با ارزشی قرار می‌دهد. شرکت کردن کودکان در تورهای گردشگری کودک و نوجوتن افق دید آنها را بسیار می‌تواند وسعت ببخشد. سفر کودکان در گردشگری کودک و نوجوان آنها را تشویق می‌کند تا تعصبات پوچ خود را رها کرده و با جهان و دیدی جدید روبرو شوند.
  • دهکده‌ی جهانی و شهروند جهانی دو واژه‌ی بسیار معروف در جهان امروز ما هستند. کودکان با شرکت کردن در تورهای گردشگری کودکان و دیدن و آشنا شدن با اقوام و فرهنگ‌های مختلف می‌آموزند که خود و شهر محل سکونتشان مرکز دنیا نمی‌باشد و همین امر باعثت می‌شود تا بلکه او نیز به حقیقت یکسان بودن تمام انسان‌ها و احترام به تمامی اقوام برسد.
  • رشد کودکان در سایه گردشگری کودکان، از طریق عمیق‌تر شدن ادراکاتشان نیز صورت می‌پذیرد. کودکان به جای خواندن فقط حقایقی در بین سطرهای کتب و آمار‌ها در مورد زندگی، قادر خواهند بود با شرکت در یک تور گردشگری کودک، خود را در تجربیات جدید غوطه ور ‌کنند. چنین شرایطی می‌تواند توانایی یادگیری آنها را تا حد بسیار زیادی افزایش دهد.
  • سفر کودک و شرکت او در تورها‌ی گردشگری کودک و نوجوان، وی را در مواجه با افکار و علایق جدید قرار می‌دهد و در عین حال می‌تواند علایق موجود اما نهفته و استعداد‌های پنهان در آنها را پرورش دهد.
  • یکی دیگر از شیوه‌های رشد کودکان در سایه گردشگری کودک، مواجهه و رویارویی با موقعیت‌هایی بسیار خاص در سفر است، این اوضاع و شرایط به کودکان قدرت‌های بسیار ارزشمندی مانند : انعطاف پذیری و سازگاری با محیط پیرامون آنهم در جهت رویارویی با چالش‌های غیرمنتظره را می‌بخشد.
  • در مجموع، رشد کودکان در سایه گردشگری کودک، از طریق افزایش و ارتقاء ابعاد مختلف شخصیتی در وی، میسر می‌گردد. تجربه‌هایی که خلاقیت در سفر را در کودک زنده می‌کند و افزایش می‌بخشد، و یا حتی قدرت تکلم و درک مفاهیم لغوی بیشتری که منجر به ارتقاء مهارت‌های زبانی وی می‌شود، تا افزایش و پرورش تعاملات اجتماعی، افزایش میزان تحرکات فیزیکی و بسیاری مورد دیگر، همگی از مزیت‌های سفر در جهت رشد کودکان در سایه گردشگری کودک است.
  • شاید یکی از جدی‌ترین و مهم‌ترین ابعادی که با سفر و شرکت کردن کودک در تورهای گردشگری کودکان، در وی ایجاد و ارتقاء پیدا می‌کند، رسیدن او به دید اکولوژیکی وسیع‌تر و متعادل‌تری نسبت به طبیعت و جهان باشد. کودکان در سایه گردشگری کودک یاد می‌گیرند که به جای اتخاذ یک بینش غالب یا صرفا عضوی از جامعه که برچسب مصرف گرایی را بر پیشانی دارد، به طور بسیار هماهنگ‌تر و مسئولیت ‌پذیرتری با محیط خود تعامل داشته باشد.
  • و در آخرین نکته از مزایای بی‌شمار سفر و گردشگری کودک، گفتنی است، سفر در تورهای کودکان و نوجوانان که به صورت طبیعت گردی در دل محیط زیست انجام می‌شود، هوش کودکان را در جنبه‌ها و ابعاد مختلف از جمله بصری، موسیقایی، ریاضی، برون گرا و درون گرا تحریک می‌کند. هیچ عامل دیگری مانند حضور در سفر و آشنایی با جهانی جدید و یگانگی با طبیعت نمی‌تواند انرژی سازنده را در کودک شما، آنهم برای هرچه بهتر ساختن آینده و شکوفایی استعدادهایش تامین کند.

کلام آخر

    دِکوتریپ در این مطلب سعی کرد تا از زوایای مختلفی به چگونگی و چرایی رشد کودکان در سایه گردشگری کودگ و نحوه رسیدن آنها به این رشد و ترقی بپردازد و در جهان تاریکی که هنوز خیلی از اعضای جامعه‌ عزیزمان با آشنا نشده‌اند، پیش قدم در محیطی تاریک شده است تا نور را به سمت نکات و مسائلی بیاندازد که تا قبل کمتر به آنها پرداخته شده و تا کنون در این زمینه آنطور که باید تلاش در جهت اشاعه فرهنگ اجرا و مدیریت تورهای گردشگری کودک و نوجوان صورت نپذیرفته.

ضمن تشکر از همراهیتان، با آرزوی فراهم شدن بستر‌های مناسب برای استفاده از پتانسیل‌های بی‌اندازه ایران عزیزمان در صنعت گردشگری کودکان، از شما دعوت می‌کنیم تا دیگر بخش‌ها و مطالب موجود در دِکووِل را نیز مطالعه بفرمایید.


پوریا حبیبی
پوریا حبیبی