مزایای سفر برای کودکان

زمان مطالعه: 7 دقیقه

بی‌شک شما هم شاهد کودکانی در نزدیکی خود بوده‌اید، که هیچگاه در هیچ سفر دوستدار کودک و یا گردشگری کودکان شرکت نکرده‌اند. متاسفانه به دلایلی، هیچگاه تجربه حضور در کنار هم سن و سال‌های خود در طبیعت و مکان‌های باز را به دست نیاوردند. آنها گردشگری کودک را چه همراه خانواده و چه همراه تور گردشگری کودکان و نوجوانان امتحان نکرده و هیچ استفاده‌ای از مزایای سفر برای کودکان، نکردند. این کودکان مهارت‌های ارتباطی بسیار ضعیفی دارند، به سختی قادرند تا با هم سن و سال‌های خود ارتباط برقرار کنند. عدم توانایی در تشکیل روابط دوستانه، آنهارا بیش از حد تنها و شاید بسیار پرخاشگر نماید. و گاهی نیز شرایط بالعکس خواهد بود و این کودکان معصوم، بسیار گوشه‌گیر و ساکت و غرق در دنیای بازی‌های کامپیوتر و محسور در جهان رویایی خودشان می‌شوند. اگر شما عزیزان هم مایلید تا نسبت به انجام وظایف خود در قالب والدینی آگاه و مسئولیت پذیر، موفقیت و سلامت روحی و جسمی کودک خود را در جوانی تضمین کنید با دکوول تا انتهای این مطلب بسیار کاربری همراه باشید.


فهرست:

حال چرا باید کودکان سفر کنند؟

    کودکان هر چقدر در سنین کمتری باش ند و خردسال‌تر محسوب شوند، حرکات و رفتارهایشان برای والدین و اطرافیان بیش از هر زمان دیگری غیر قابل پیش‌بینی خواهد بود. پس به همین دلیل سفر به همراه کودکان، نیازمند برنامه ریزی‌های دقیق و رعایت نکات ایمنی بیشتری در جهت حفظ سلامتی کودکان است. گفتنی است که یکی از بهترین خاطرات هر فرد بالغی شرکت در یک سفر مناسب کودکان همراه با خانواده است.

    سفر کودکان همراه با خانواده چه در قالب سفری جاده‌ای با استفاده از خودروی خانوادگی باشد، چه شرکت کودکان در یک تور گردشگری کودک، از مزایای بسیار زیادی برخوردار است. مزایایی که اگر در زمان مناسب و شرایط مناسبی که کودکی و سنین خردسالی تا اوایل نوجوانی، نسبت به تشکیل و تقویت آنها در فرزندان اقدام نگردد، ممکن است تا سالهای زیادی برای بدست آوردن هر یک از آنها وقت و هزینه‌‌های بسیاری صرف شود و باز هم نتیجه‌ای که باید داشته باشد را نخواهد داشت.

چرا سفر برای کودکان مفید است؟

    سفر برای کودکان مفید است. می‌توان گفت سفر در سنین کودکی برای کودکان مانند آموزشی است که یک کبوتر برای پرواز به جوجه‌اش می‌دهد. اگر به شیوه زندگی انسان در تاریخ نگاهی بیاندازیم، والدین با رسیدن کودکان به سن مشخصی شروع به آموزش بسیاری از تعالیم مورد نیاز جوامع آن دوران می‌نمودند. جهان مدرن امروزی ما نیازی به آموختن تیراندازی با کمان و اسب سواری و شمشیر زنی ندارد و در عوض مهارت‌های دیگری را برای موفقیت در زمینه‌های دیگر نیازمند است.

    سفر کودکان، چه در قالب سفر همراه با خانواده باشد و چه در قالب شرکت کودک در یک تور گردشگری کودکان، بهترین فرصت‌ها را برای آموختن برخی از مهم‌ترین مهارت‌ها به کودکان فراهم می‌کند. مهارت‌هایی که تحت نام مزایای سفر برای کودکان، دکوول در این مطلب بسیار کاربردی خدمت شما عزیزان ارائه نموده است. با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

درباره سفر و گردشگری کودکان با این مقاله از وب سایت دکوول همراه باشید.

آشنایی با مزایای سفر برای کودکان

    همانطور که تا اینجای مطلب متوجه شده‌اید، سفر کردن برای کودکان چه همراه با خانواده و چه در قالب شرکت در یک تور گردشگری کودکان مزایای بسیاری را به دنبال دارد. در ادامه به برخی از مهم‌ترین مزایای سفر برای کودکان اشاره خواهیم نمود و سپس هر یک را به صورت مجزا توضیح داده و مورد بررسی قرار می‌دهیم. مزایای سفر برای کودکان بی‌شمار است و کودکی در بستر شرایط محیط مناسب می‌تواند تا اوج خلاقیت و مهارت‌های انسانی پر بکشد.

    در هر صورت برخی از مهم‌ترین مزایای سفر برای کودکان را در ذیل معرفی نموده‌ایم:

 • ایجاد احساسات مثبت در کودکان توسط سفر
 • افزایش و ارتقاء میزان سازگاری کودکان با محیط و شرایط متفاوت توسط سفر
 • درگیر شدن در فعالیت‌های گوناگون و کارهای جدید
 • تقویت روابط خانوادگی کودکان در هنگام سفر به همراه خانواده
 • افزایش خلاقیت کودکان توسط سفر و شرکت کودکان در سفرهای خانوادگی
 • بهبود سلامت جسمی و روحی کودکان
 • شناسایی استعدادهای کودکان
 • افزایش قدرت حل مساله در کودکان با سفر
 • بدست آوردن قدرت تصمیم گیری در لحظه
 • اقدام و واکنش درست در لحظه و افزایش این مهارت در کودکان با سفر کودک
 • و بسیاری دیگر از مزایا

درباره آشنایی با مزایای سفر برای کودکان با این مقاله از دکوول همراه باشید.

ایجاد احساسات مثبت در کودکان به وسیله سفر

    یکی از بهترین راه‌کارهایی که برای تقویت احساسات مثبت و از بین بردن افسردگی‌های کودکان توسط متخصصین فعال در این حوزه تجویز می‌گردد، شرکت کودکان در تور گردشگری کودکان و استفاده از مزایای سفر برای کودکان است. احساسات جذابی که کودکان در حین سفر با انجام فعالیت‌های مختلف و پذیرش مسئولیت‌هایی هر چند کوچک تجربه می‌کنند باعث افزایش اعتماد به نفس در آنها می‌شود.

    آشنایی کودکان با پشتکار داشتن و استفاده از پشتکار در انجام وظایف محوله به آنها باعث می‌شود تا کودک در سنین بالاتر نیز با در اختیار داشتن چنین فضیلت مهم و بزرگی، می‌توانند از پس بزرگترین چالش‌های زندگی برآیند. پشتکار یکی از ابزارهای بسیار مهم و مهارت‌های اساسی و بسیار کارآمدی است که موفقیت چهره‌های معروفی را در سطح جهان، به ادعای خودشان رقم زده است.

درباره ایجاد احساسات مثبت در کودکان به وسیله سفر با این مقاله از وب سایت دکوول همراه باشید.

افزایش قدرت حل مساله در کودکان با سفر

    یکی دیگر از مهارت‌های فردی بسیار مهم که به عنوان، یکی از مزایای شرکت کودکان در تور گردشگری و یا مزایای سفر برای کودکان قابل دسترس خواهد بود. مزایای سفر برای کودکان با قرار گرفتن آنها در محیط‌های نا‌آشنا و جدید که نیازمند مواجه با چالش‌های محیطی مختلف و متعدد می‌باشد می‌تواند تا حد بسیار بالایی باعث گسترش و افزایش قدرت حل مساله توسط کودک شود.

    در طول زندگی به کررات در موقعیت‌هایی قرار خواهیم گرفت که می‌بایست، به موقع و به بهترین شکل اقدام به حل مسائل مهمی در زندگی نماییم. هنر حل مساله نیز یکی از مزایای سفر برای کودکان، با خانواده و یا از طریق شرکت در تور گردشگری کودک، می‌تواند به راحتی برای کودک در دسترس قرار گیرد.

درباره افزایش قدرت حل مساله در کودکان با سفر با این مقاله از دکوول همراه باشید.

افزایش و ارتقاء میزان سازگاری کودکان با محیط

    از دیگر مزایای سفر برای کودکان، می‌توانیم به افزایش میزان سازگاری و صبر کودکان اشاره کنیم. با خارج شدن کودک از حاشیه امن خود در خانه، وارد تجربه‌ی بسیار سازنده‌ی مواجهه و کاوش در مکان‌های جدید و دنیاهایی بسیار متفاوت‌تر از خانه و مکان‌های آشنای همیشگی می‌شود.

    به لطف قرار گیری کودکان در مناطق و نواحی و شرایط متفاوت، میزان سازگاری کودک با شرایط نیز افزایش پیدا می‌کند. و از آنجا که کودکان به ذات بسیار عجولانه در رابطه با خواسته‌هایشان برخورد می‌کنند، در صورت بروز هر گونه تاخیری در پرواز و یا حرکت و یا رسیدن به مقصد، به این دلیل که انتخاب و چاره‌ای دیگر برای کودک در جهت تامین خواسته‌هایش وجود ندارد، زمینه ساز افزایش سطح صبر در کودکان نیز می‌شود که به عنوان یکی دیگر از مزایای سفر برای کودکان می‌توان از آن نام برد.

به دست آوردن قدرت تصمیم گیری در لحظه

    تصمیم گیری! یکی از توانایی‌‌های فردی که در بسیاری از بزرگسالان نیز همچنان شاهد عدم شکل گیری صحیح آن هستیم. اما قدرت تصمیم گیری می‌تواند در سنین کودکی در فرد ایجاد شود؛ به شرط آنکه والدین آگاه با اطلاع از مزایای سفر برای کودکان، زمینه مناسب برای آموزش این ابزار بسیار ریشه‌ای و مهم فراهم می‌‌کند.

درباره افزایش و ارتقاء میزان سازگاری کودکان با محیط با این مقاله از دکوول همراه باشید.

اقدام و واکنش درست در لحظه

    اقدامات و واکنش‌های درست و دقیق در لحظه، یکی از مهارت‌های مهمی است که هر فرد بالغی آرزوی داشتن آن را دارد. اقدامات در لحظه و به موقع، آنهم توسط بهترین انتخاب‌ها که منجر به  انجام اقدام و واکنش درست در لحظه می‌گردد. یکی از نکات بسیار مهم در رابطه با داشتن این مهارت این است که، جوانان در بسیاری از موقعیت‌های احتمالی در زندگی واقعی احتیاج به واکنش‌های بسیار سریع و اقدامات صحیح و به موقع دارد.

    با به دست آوردن چنین مهارتی است که جوانان از بروز اشتباهات جبران ناپذیر در زندگی خود می‌توانند جلوگیری کرده و طعم تلخ شکست را با طعم شیرین تجربیات کودکی عوض کنند. در این موقعیت‌ها که کودکان موفق به اقدام و واکنش درست در لحظه می‌شوند، ناخودآگاه از عمل و اقدام خود راضی بوده و باعث افزایش اعتماد بنفس در کودکان به لطف برخوردار از مزایای سفر برای کودکان می‌شود.

درگیر شدن در فعالیت‌های گوناگون و کارهای جدید

    یکی دیگر از مزایای سفر برای کودکان، شرکت در فعالیت‌های گوناگون و کارهای گروهی است. برای مثال، در یک سفر خانوادگی به همراه کودکان، هنگامی که یکی از اعضای خانواده شروع به اجرای یک فعالیت هیجانی مانند یک نوع بازی و یا ورزش می‌کند، دیگر اعضای خانواده و کودکان حاضر در آن جمع و سفر خانوادگی نیز نسبت به شرکت در آن فعالیت تمایل پیدا می‌کنند.

    نکته مهم اینجاست که درگیر شدن کودکان از صمیم قلب در فعالیت‌هایی که برای آنان لذت بخش است، می‌تواند به طور قابل توجهی برای حفظ سلامت روانی و جسمی آنان کاربرد داشته باشد.

    تقویت روابط خانوادگی کودکان در هنگام سفر به همراه خانواده

    با توجه به این حقیقت که خانواده اولین جامعه‌ و مهمترین جمعی است که انسان در آن حضور می‌یابد. ایجاد و حفظ همبستگی و صمیمیت بین اعضاء خانواده یکی از مهمترین اولویت‌ها و اهداف در هر خانواده‌ای است. با توجه به این مساله که انسان در اصل موجودی است بسیار اجتماعی که در صورت داشتن روابط اجتماعی مناسب و سازنده می‌تواند بسیار رشد کرده و پرورش پیدا کند.

    یکی دیگر از مزیت‌های بسیار مهم در بین مزایای سفر برای کودکان، احساس امنیتی است که از حضور در کنار خانواده خود و دیدین شادی اعضاء خانواده پیدا می‌کند.

درباره اقدام و واکنش درست در لحظه با این مقاله از دکوول همراه باشید.

افزایش خلاقیت کودکان توسط سفر و شرکت کودکان در سفرهای خانوادگی

    خلاقیت یکی از مهم‌ترین فاکتور‌های موفقیت هر فردی در زندگی است. در واقع می‌توان گفت که خلاقیت یکی از مهم‌ترین ابزارهای فرد در پیشبرد اهداف خود، در زمینه‌های شخصی و شغلی و ... است. حال خلاقیت کودکان از بدو کودکی قابل افزایش است و یکی از مهم‌ترین انواع مزایای سفر برای کودکان، افزایش خلاقیت کودکان با شرکت در سفر است.

    کودکان در هنگام سفر به مناطق و محیط‌های جدید و ناشناخته، در مواجه با الهامات بسیار عظیمی قرار می‌گیرند و همین تجربیات است که باعث می‌شود ذهن کودکان در سفر خلاق‌تر شده و بدین صورت یکی دیگر از مزایای سفر برای کودکان را تقویت و افزایش خلاقیت کودکان در سفر و در هنگام شرکت در تور گردشگری کودکان تشکیل می‌دهد.

بهبود سلامت جسمی و روحی کودکان

    سفر کودکان چه همراه با خانواده باشد و چه همراه با یک تور گردشگری کودکان و نوجوانان، از قابلیت بسیار مهمی برخوردار است. و این قابلیت مهم امکان فعالیت‌های جسمی است. چه شرکت در فعالیت‌هایی مانند پیاده روی در طبیعت باشد و چه شنا در آب‌های گرم دریاچه‌ای محلی، به صورت کلی سفر کودکان زمینه لازم را برای فعالیت بدنی آنها ایجاد می‌کند.

    افزایش فعالیت‌های فیزیکی کودکان در هنگام سفر باعث ایجاد، بهبود و حفظ سلامت جسمی و فیزیکی کودکان می‌شود و از بین برنده صد در صد افسردگی در کودکان و نوجوانان نیز شناخته شده است.

شناسایی استعدادهای کودکان مزیت دیگری در سفر کودکان

    سفر کودکان، و قرارگیری آنها در شرایط و وضعیت‌های متفاوت و مختلف درست مانند یک پروژکتور قوی عمل می‌کند. به این شکل که بر بدنه استعدادهای کودک می‌تابد تا در هنگام مواجه کودک با فرهنگ‌های مختلف و محیط‌های متفاوت و همینطور شرکت در فعالیت‌های مختلف گروهی و انفرادی و در کل تجربیات جدید، کوچکترین رد و اثری از استعدادی نهفته را نمایان کند.

درباره افزایش خلاقیت کودکان توسط سفر و شرکت کودکان در سفرهای خانوادگی با این مقاله از دکوول همراه باشید.

کلام آخر

    دکوتریپ در ابتدا از نیاز‌های که کودکان امروز، در جامعه مدرن و سبک زندگی حال حاضر دارند صحبت کرد، و نیاز کودکان به شرکت در فعالیت‌هایی که در فضاهای باز و جدید صورت بگیرد را مطرح نمود. از اهمیت آموزش‌های صحیح در دوران کودکی برایتان گفت و به ایجاد بستری مناسب برای انتقال برخی مفاهیم و آموزه‌های حیاتی به کودکان متذکر شد.

    در ادامه سعی کردیم به چند نمونه از بهترین مزایای سفر برای کودکان پرداخته و خدمت شما عزیزان، هر یک را توضیح داده و مورد بررسی قرار دهیم.

    لطفا اگر حس می‌کنید فعالیت و مزیت دیگری و یا هرگونه مطلب و عنوانی در این رابطه، جایش در محتوای پیش رویتان خالی است، ما را مطلع کرده و کمک نمایید تا محتوایی کاربردی در رابطه با گردشگری کودک و مزایای سفر برای کودکان و نوجوانان پدید به کمک و لطف شما عزیزان تشکیل شود.


پوریا حبیبی
پوریا حبیبی