آشنایی با معروف ترین موزه های شهر تفلیس

تاریخ انتشار: 1401/6/7 - تاریخ آخرین تغییرات: 1403/3/2

اگر کنجکاو و مشتاق باشید تا جاذبه‌های جدیدی در تفلیس کشف کنید؛ موزه‌ها انتخاب خوبی برای بازدید هستند. این موزه‌ها که تنوع و جذابیت بسیاری دارند، به شما این امکان را می‌دهند تا با بخش جدیدی از جاذبه های گردشگری تفلیس آشنا شوید. در مطلب پیش رویتان قصد داریم به سراغ مهم‌ترین موزه‌های شهر تفلیس و شاید کل گرجستان برویم آنها را به شما به شما معرفی کنیم تا روزی اگر قصد سفر به این شهر را داشتید، بتوانید از این لیست استفاده نمایید. اگر شما هم علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید و دوست دارید مهم‌ترین موزه‌های شهر تفلیس را بشناسید؛ با ما تا انتهای این مطلب از وب سایت دکوول همراه باشید.


آنچه میخواهید درباره آشنایی با معروف ترین موزه های شهر تفلیس بدانید:

موزه ملی گرجستان

    قطعا اولین و بهترین گزینه برای موزه‌گردی در شهر تفلیس بازدید از موزه ملی گرجستان است. این موزه با مجموعه‌های خارق‌العاده نمایی جذاب از فرهنگ، سنت و گذشته کشور گرجستان را به رخ همگان می‌کشد.

    باید توجه داشته باشید که موزه ملی گرجستان، موزه هنرهای زیبا و گالری ملی گرجستان در مرکز شهر تفلیس و خیابان شوتا روستاولی ( Shota Rustaveli ) جای گرفته‌‎اند و هر سه بخشی از یک موزه بزرگ‌تر یعنی همان موزه ملی را تشکیل می‌دهند. این موزه مساحت عظیم و چشمگیری دارد و در آن مجموعه اشیایی از عصر برنز، یعنی چیزی در حدود ۳۵۰۰ سال پیش تا اوایل قرن بیستم به نمایش در آمده است.

    یکی از قسمت‌های جالب در موزه ملی، بخش جواهرات دست ساز آن است. این جواهرات ارزشمند که از طلا و نقره ساخته شده، مربوط به چند هزار سال پیش است و زیبایی آنها شما را مبهوت خود خواهد کرد. از بخش‌های جذاب دیگر این موزه می‌توان به بقایایی از نخستین انسان‌های خارج از آفریقا و فسیلی از انسان کارورز اشاره کرد. در قسمت معاصر هم چیزهایی مربوط به زندگی مردم گرجستان در زمان اتحاد جماهیر شوروی به نمایش در آمده است که آنها هم از جذابیت ویژه برخوردار هستند.

    این موزه جدا از ساختمان اصلی، پنج موزه معروف دیگر را نیز در خود جای داده است که همگی زیر مجموعه موزه ملی گرجستان به حساب می‌آیند. مجموعه‌هایی مانند گالری ملی، موزه قوم‌نگاری، موزه هنرهای زیبا، موزه تاریخ تفلیس و موزه اشغال شوروی همگی در موزه ملی گرجستان قرار دارند که در ادامه بیشتر درباره آنها حرف خواهیم زد. شما می توانید همه روزهای هفته به جزو دوشنبه، در ساعات کاری 10 تا 18 از موزه ملی گرجستان بازدید نمایید.

درباره موزه ملی گرجستان در دکوول بخوانید.

موزه هنرهای زیبا تفلیس

    موزه‌ای که در حال حاضر به عنوان موزه هنرهای زیبا شناخته می‌شود؛ در اواخر قرن نوزدهم متعلق به مدرسه‌ای مذهبی بوده که افرادی چون جوزف استالین (رهبر کمونیستی و معروف شوروی) در آن تحصیل کرده‌اند. سال‌ها بعد یعنی در سال ۱۹۳۲ میلادی ساختمان این مدرسه را تغییر کاربری دادند و بعد از آن موزه هنرهای زیبا رسما رونمایی و افتتاح شد. همانطور که از نام این موزه مشخص است امروزه این مکان به محلی برای نمایش هنرهای زیبا تبدیل شده است و در آن مجموعه‌هایی از آثار هنری باستانی و قرون وسطی نیز مشاهده می‌شود که بسیار هنرمندانه و زیبا به نمایش درآمده‌اند.

    مجموعه‌ این موزه فقط شامل نقاشی و آثار هنری نیست بلکه گنجینه‌ای از مقدس‌ترین اشیاء کشور گرجستان نیز در آن نگهداری می‌شود که از جمله این وسایل ارزشمند می‌توان به تندیس‌های مذهبی، صلیب و جواهراتی از فلزها و سنگ‌های قیمتی اشاره نمود. تاکید بر این نکته ضروری است که زیبایی و ارزش این گنجینه به هیچ عنوان قابل توصیف نیست. همانطور که بالاتر هم ذکر شد؛ موزه هنرهای زیبا در مجموعه موزه ملی گرجستان درست در قلب شهر تفلیس واقع شده است. اگر خود را جزو علاقمندان به تاریخ و هنر می‌دانید، بازدید از این موزه در طول سفر به تفلیس، انتخاب خوبی برایتان خواهد بود.

    لازم به ذکر است که این موزه تاریخ قرون وسطی گرجستان را نیز، به صورت یک مجموعه به نمایش عموم مردم می گذارد. این مجموعه شامل گنجینه‌های مربوط به مسیحیت قرون وسطی می‌شود و از آن می‌توانید اطلاعات خوبی درباره فرهنگ و تاریخ مردم گرجستان در آن دوران به دست آورید.

    موزه هنرهای زیبای تفلیس هر روز به جز روزهای دوشنبه، بین ساعت 10 صبح تا 7 شب باز است. هزینه ورودی این موزه 2 دلار بوده و برای کودکان زیر 6 سال هم بازدید از موزه رایگان است. همچنین درصورتی که نیاز به راهنما به زبان انگلیسی یا روسی داشته باشید با پرداخت 8 تا 10 دلار این امکان برای شما فراهم خواهد شد تا بتوانید از توضیحات راهنماهای این مجموعه به این دو زبان استفاده نماید  .

درباره موزه هنرهای زیبا تفلیس در دکوول بخوانید.

موزه قوم نگاری روباز

    موزه قوم نگاری تفلیس را باید موزه‌ای بزرگ و فوق‌العاده کامل دانست که در فضایی روباز طراحی و ساخته شده است. جالب است بدانید که  بیش از ۵۰ هکتار زمین از پارک ویک تفلیس به این موزه اختصاص یافته است. در این فضا بیش از ۷۰ ساختمان وجود دارد که در هر یک مجموعه‌ای عظیم و باشکوه از اسباب و اثاث کاملا سنتی مردم نواحی مختلف گرجستان به نمایش عموم مردم گذاشته شده است.

    موزه قوم نگاری را باید به ۱۰ قسمت مختلف تقسیم کرد که در هر قسمت به صورت اختصاصی یکی از جنبه‌های زندگی و فرهنگ مردم گرجستان را به نمایش می‌گذارد. جالب آن که هر یک از این ساختمان‌ها با الهام از ساختمان‌های مشهور گرجستان طراحی و ساخته شده‌اند. به طور مثال یک نمونه از برج نگهبانی مشهور سوانتی در این موزه وجود دارد و همچنین سازه‌هایی با الهام از خانه‌های مناطق آبخازیا، آجارا و ... را می‌توانید در این موزه رو باز ببینید. توجه داشته باشید که در هر ساختمان هم اشیا و مجموعه‌هایی مربوط به همان بخش مانند لباس‌های محلی، سرامیک، ظروف و وسایل زندگی روزمره و ... به نمایش در آمده است.

    این موزه در همه روزهای هفته از ساعت 10 الی 20 باز است و علاقمندان به تاریخ و فرهنگ می‌توانند از آن بازدید کنند. همانطور که در بالا هم گفته شد، این موزه بر فراز تپه‌های پارک زیبای ویک قرار دارد و به همین دلیل هنگامی که به موزه قوم‌نگاری تفلیس رسیدید، منظره‌ای زیبا از شهر تفلیس پیش چشم‌تان نمایان خواهد شد.

درباره موزه قوم نگاری روباز در دکوول بخوانید.

موزه تاریخ تفلیس

    موزه تاریخ تفلیس که داخل یک کاروانسرای تاریخی قرار دارد را باید یکی دیگر از موزه های مهم این شهر دانست. شاید جالب باشد که بدانید این کاروانسرا را درست قبل از افتتاح این موزه، برای استفاده عموم مردم بازسازی کرده‌اند.

    یقینا انتخاب یک کاروانسرا برای محل دائمی موزه تاریخ تفلیس، ایده جالبی را پشت خود دارد و احتمالا به این مساله باز می‌گردد که تفلیس در راه ابریشم قرار دارد و در قدیم کی از مهم‌ترین قسمت‌های شهرهایی که در راه ابریشم قرار داشته‌اند و عبور و مرور در آنها زیاد بوده است؛ کاروان سراها بوده‌اند. دلیل این مساله این بوده که این مسافرخانه‌های تاریخی، در واقع محل اسکان تاجران و محل گردهمایی اکثر بازرگانان بشمار می‌رفته است.

    در طول سفرتان به شهر تفلیس، بازدید از موزه تاریخی این شهر یک انتخاب فوق‌العاده محسوب می‌شود و حتما لطف سفرتان را دو چندان می‌کند. چراکه مجموعه‌ای ۵۰ هزارتایی از اشیاء و وسایل بی‌نظیری را در این موزه خواهید دید که در به نمایش عموم در آمده‌اند. از میان این وسایل می‌توان به انواع سرامیک‌ها، سلاح‌ها، ابزار آلات موسیقی، سکه‌ها، پارچه‌ها و منسوجات و البته لوازم خانگی متعلق به عصر برنز (۳۵۰۰ تا ۱۲۰۰ سال پیش ) اشاره کرد.

     در آخر لازم است بدانید که برای رسیدن به این موزه دیدنی و جذاب می‌توانید از مترو استفاده کنید. برای این منظور باید در ایستگاه میدان آزادی پیاده و راهی این موزه معروف شوید.

درباره موزه تاریخ تفلیس در دکوول بخوانید.

گالری ملی گرجستان

    گالری ملی گرجستان نیز در محدوده موزه ملی گرجستان درست در خیابان روستاولی تفلیس قرار دارد. جالب است که ورودی این گالری در میان سایه‌های درختان پارک امپراتور الکساندر شهر تفلیس که امروزه نام آن به پارک 9 آوریل تغییر داده شده‌اند، پنهان شده است. طبیعتی زیبا و جذاب در اطراف این موزه مشاهده می‌شود. همچنین در این گالری ملی یک کلکسیون فوق‌العاده جالب شامل نقاشی‌های هنرمندان گرجستان و مجسمه‌های زیبا و خلاقانه وجود دارد که شما می‌توانید از نزدیک آن را مشاهده کرده و لذت ببرید.

    گالری ملی گرجستان همچنین یک کافه تراس فوق‌العاده دارد. بازدیدکنندگان می‌توانند در تراس بزرگ و رو به پارک این گالری، نوشیدنی‌های فوق‌العاده خوش طعم سفارش دهند و از آن لذت ببرند و دمی را به استراحت بپردازند. هزینه ورودی این گالری نیز بین 2 تا 3 لاری بوده که این هزینه برای کودکان زیر 6 سال به صورت رایگان است.

گالری ملی گرجستان را در دکوول ببینید و درباره آن بخوانید.

موزه ابریشم تفلیس

    اگر تا اینجای مطلب را خوانده باشید یقینا می‌دانید که  تفلیس یکی از شهرهایی است که در مسیر جاده ابریشم قرار دارد و جالب‌تر اینکه تولید ابریشم هم در این منطقه دارای سابقه‌ای طول و دراز است. بنابراین طبیعی است که یک موزه ابریشم در این شهر قرار داشته باشد. موزه ابریشم تفلیس دو ویژگی منحصر به فرد و خاص دارد که آن را از دیگر موزه‌های ابریشم جهان متمایز می‌کند. ویژگی اول اینکه باید آن را جزو قدیمی‌ترین‌ها به حساب آورد و ویژگی دوم آنکه، در این موزه تنوع و گستردگی کلکسیون‌های موجود بسیار به چشم می‌خورد.

    این کلکسیون‌ها فرایند تولید ابریشم از زمان تولد کرم‌های در میان برگ‌های درخت توت تا تبدیل آن به نخ ابریشم و همچنین نمایش ابزارهای مختلف این فرایند که در دوره‌های مختلف استفاده می‌شده است؛ را به نمایش می‌گذارد. لازم است بدانید که که ساختمان این مجموعه در بین سال های 1887 تا 1891 میلادی توسط یک معمار لهستانی ساخته شد. بازدید از چنین موزه جذابی حتما می‌تواند لذت سفرتان را دو چندان کند.

درباره موزه ابریشم تفلیس در دکوول بخوانید.

کلام آخر

    در مطلب معرفی معروف‌ترین موزه‌های تفلیس، درباره مهم‌ترین و مشهورترین موزه‌هایی که در این شهر قرار دارد حرف زدیم و آنها را به شما معرفی کردیم. حیف است به شهر زیبای تفلیس سفر کنید و با بخشی از فرهنگ و تاریخ جالب این منطقه اشنا نشوید. شهر تفلیس تاریخ پر فراز و نشیبی را پشت سر گذاشته و چه از زمانی که که به عنوان یکی از شهرهای مهم در راه جاده ابریشم، میزبان تجار و عابران این راه بوده و چه در زمانی که بخشی از اتحاد جماهیر شوروی به حساب می‌آمده؛ این شهر حرف‌های زیادی برای گفتن داشته است.

    اگر نکته دیگری درباره موزه های تفلیس وجود دارد که در این مطلب بدان اشاره نشد و یا اگر تجربه بازدید از هر کدام این موزه‌ها را دارید؛ آن را با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد و بتوانید از ان استفاده کنید.