همه چیز درباره پانچو

تاریخ انتشار: 1401/6/7 - تاریخ آخرین تغییرات: 1403/2/2

پانچو را باید پوشش محبوب طبیعت‌گردها و کوهنوردانی دانست که دوست دارند زیر باران قدم بزنند و یکی از وسایل کوهنوردی در زمان بارش باران است. آنها افرادی هستند که اگر در طول طبیعت‌گردیشان باران شروع به باریدن کند، مسیر خود را زیر باران ادامه می‌دهند زیرا به باران علاقه دارند یا مجبورند زودتر به کمپ اصلی برسند. درباره پانچو با این مقاله از وب سایت دکوول همراه باشید.


آنچه میخواهید درباره همه چیز درباره پانچو بدانید:

پانچو

    خیس نشدن و خشک ماندن لباس‌ها برای کوهنوردان و طبیعت‌گردان امری بسیار ضروری است، چراکه اگر لباس‌ها خیس باشد و با کاهش دمای هوا و وزش باد همراه شود، به تشکیل مثلت مرگ (سرما- رطوبت- باد) منجر شده و می‌تواند خطر هایپوترمی و حتی مرگ را به دنبال داشته باشد.

    در اینگونه موارد پانجو می‌تواند کارگشای مشکل باشد. پانچو یک پوشش سبک و کاملا ضد آب محسوب می‌شود که می‌تواند کوهنوردان و طبیعت‌گردان را در مواقع ضروری از خیس شدن و عواقب بعدی آن حفظ کند. در واقع پانچو را باید یکی از  مهمترین ملزوماتی دانست که طبیعت‌گردها  باید همراه با خود داشته باشد. پانچو روی لباس‌ها و حتی کوله پشتی و تمام سطح بدن شما می پوشاند و مانع خیس شدنتان خواهد شد.

    پانچویی مناسب است که به اندازه کافی گشاد باشد. این گشاد بودن کمک می‌کند تا هوا در زیر آن کاملا جریان داشته باشد و از تعریق جلوگیری کند. در انتخاب پانچو  بهتر شاید بهتر باشد گزینه‌ای را انتخاب کنید که بلند و گشاد باشد و دستانتان کمی از آن بیرون بماند تا اگر نیاز شد به راحتی بتوانید دستان‌تان را حرکت دهید و یا بتوانید به راحتی به زیپ لباس‌های زیر پانچو دسترسی پیدا کنید.

معرفی قسمت های مختلف پانچو در دکوول بخوانید.

    در انتخاب پانچو باید به رنگ آن نیز توجه نمود. انتخاب رنگ پانچو فقط به سلیقه مربوط نیست بلکه این انتخاب می‌تواند دلایل محیطی هم داشته باشد. در برنامه‌های بازدید از حیات وحش بهتر است پانچو شما رنگی سازگار با طبیعت داشته باشد، به طوری که رنگ آن آرامش حیوانات ساکن در منطقه را برهم نزند. اما در صورتی که طبیعت‌گرد هستید انتخاب رنگ‌های شاد و روشن انتخاب مناسب‌تری است زیرا که در صورتی که گم شوید، این رنگ‌ها در میان رنگ‌های طبیعت، به راحتی قابل تشخیص است و می‌تواند به پیدا شدن شما کمک کند.

    شما می‌توانید هم از پانچوهای یک بار مصرف استفاده کنید و هم از پانچوهایی که قابلیت شستشو و استفاده و مجدد را داشته باشد. پانچوی کوهنوردی، در موارد مختلفی استفاده می‌شود و بنابراین نباید تنها کاربرد آن را حفظ گردشگر در مقابل باران و رطوبت استفاده کرد. در واقع به همراه داشتن یک پانچو گاهی می‌تواند به بقاء جان افراد کمک کند و آنها را از خطر مرگ نجات دهد.

    از طرف دیگر، کوهنوردان و طبیعت‌گردان همیشه با مشکل بار اضافه و حجم زیاد وسایل مواجه هستند. استفاده صحیح از این پوشش در بسیاری موارد می‌تواند کوهنوردان را از حمل بار اضافه نجات دهد.

همه چیز درباره پانچو را در دکوول بخوانید.

موارد استفاده از پانجو

    پانچو را باید یکی از تجیهزات کاربردی، کم حجم و ارزان قیمت کوهنوردی دانست که می کاربردهای فراوانی برای طبیعتگردان و کوهنوردان دارد. در ادامه برخی از این موارد استفاده اشاره خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

چادر و پناهگاه

    پانچو را می‌توانید در مواقع ضروری به عنوان یک پناهگاه موقت یا چادر مورد استفاده قرار دهید. از آنجایی که پانچو ضد آب است، هنگام بارندگی برای ساخت یک پناهگاه سریع وسیله مناسبی محسوب می‌شود. برای این کار لازم است آن را روی یک چوب درخت یا باتوم خود پهن نمایید و اطراف آن را با استفاده از چند میخ چادر یا با چند قطعه سنگ محکم نمایید.

زیرانداز

    در مناطق گرم و در صورت خشک بودن هوا هم می‌توانید هنگام استراحت از پانچو به عنوان زیرانداز استفاده نمایید. از این وسیله در مکان‌های خیس هم می‌توان به عنوان زیرانداز استفاده کرد چراکه این پوشش ضد آب شما و وسایل‌تان را از خیس شدن محفوظ نگاه دارد.

کیسه خواب

    در مواقع ضروری پانچو می‌تواند به عنوان یک کیسه خواب هم استفاده شود. خیلی اینکه کوهنوردان بتوانند هنگام استراحت، بدن خود را گرم و خشک نگه دارند؛ مساله بسیار مهمی محسوب می‌شود. در مواقع نیاز و در صورت نبودن کیسه خواب و یا خیس شدنش می‌توان با قرار دادن پتو داخل پانچو و پیچیدن آن دور بدن و خوابیدن در لابه لای برگ درختان یا گیاهان،یک کیسه خواب گرم و مناسب درست کرد و خود را از شر سرما و رطوبت در امان نگاه دارد.

کیسه حمل آب/ جمع آوی آب

    استفاده از پانچو گزینه مناسبی برای حمل آب هم محسوب می‌شود.  با درست کردن یک مشک  بوسیله پانچو در موارد ضروری می‌توان آب مورد نیاز را به کمپ و محل استراحت منتقل نمود. در هنگام بارندگی نیز با استفاده از پانچو و یک طنابچه انفرادی می‌توانید آب باران را جمع‌آوری کنید. همچنین پانچو برای جمع‌آوری برف و ذوب کردن آن نیز وسیله مناسبی محسوب می‌شود.

خشک نگه داشتن زخم

    در صورتی که قسمتی از بدن شما زخمی شده باشد، باید برای ترمیم آن محل زخم را خشک نگه دارید. برای این کار باید قسمتی از پانچو را ببرید و آن را روی پانسمانتان قرار دهید و به این صورت سطح پانسمان را از رطوبت دور نکه دارید.

انبار غذا

    در صورتیکه محفظه و یا چادری مخصوص مواد غذایی‌تان در معرض گزند حیوانات قرار دارد، شما می‌توانید از پانچو خود به عنوان انبارمواد غذایی هم استفاده نمایید. برای این کار باید مواد غذایی خود را داخل آن قرار داده و آن را بالای درختی آویزان نمایید تا هم از خیس شدن و هم از حمله حیوانات گرسنه محفوظ بماند.

جمع آوری مواد غذایی

    اگر به دل جنگل‌های بکر و یا کوهپایه‌ها رفتید، می‌توانید پانچوی خود را به کیسه تبدیل کنید و در آن گردو، تمشک، گیاهان خوراکی و دارویی، توت وحشی و سبزیجات معطر جمع‌آوری نمایید و آن را گره زده و از چوب دستی یا باتوم  برای حمل آن استفاده نمایید. این خورکی‌ها را می‌توانید در اولین استراحتگاه نوش جان نمایید.

حفاظت در برابر باد

    در صورتی که وزش باد شدید باشد می‌توانید از یک طنابچه انفرادی یا مقداری طناب معمولی استفاده کنید و  با پهن کردن پانچو روی آن و قرار دادنش در فضای بین دو درخت یک پانل ضد باد درست کرده و  از آن برای روشن کردن آتش، و استراحت کردن استفاده نمایید.

علامتگذاری

    از پانچو به خصوص رنگ روشن آن می‌توان هنگام گم شدن در طبیعت استفاده کرد. اگر گم شوید می‌توانید از پانجوی خود نوارهای کوچک درست کنید و این نوارها را به درختان و گیاهانی که در مسیرتان وجود دارد، متصل نمایید. با این کار می‌توانید جهت حرکت را برای تیم امداد و نجات مشخص نمایید.