نحوه برپا کردن چادر در طبیعت

تاریخ انتشار: 1402/6/23 - تاریخ آخرین تغییرات: 1403/2/31

وقتی زمان طلوع خورشید از پنجره‌ی چادر به داخل آرام‌آرام می‌تابد، پس از یک شب تندبادی خواب عمیق و سرشار، یک مکان پرتاب خوب دارید. اگر تاکنون هرگز چادر ننهاده‌اید، مدتی از آخرین کمپ‌تان گذشته است یا فقط می‌خواهید چند ایده برای تسهیل فرآیند به دست آورید، این مقاله می‌تواند به شما کمک کند تا نحوه برپا کردن چادر در طبیعت را بهتر بیاموزید. جهت کسب اطلاعات بیشتر با این مقاله از وب سایت دکوول همراه باشید.


آنچه میخواهید درباره نحوه برپا کردن چادر در طبیعت بدانید:

راه‌اندازی چادر چهار مرحله دارد:

 1. آماده‌سازی قبل از سفر: تمرین در نصب چادر و اطمینان حاصل کردن از داشتن همه چیز.
 2. انتخاب محل کمپ: کاهش تأثیر و بیشینه‌سازی حفاظت در برابر آب و هوا.
 3. نکات نصب: این مراحل را دنبال کنید تا راه‌اندازی آسان‌تر شود و چادر شما محکم‌تر قرار گیرد.
 4. راهنمایی برای تسمه‌های کمکی: یاد بگیرید چگونه تسمه‌های کمکی را به درستی استفاده کنید تا برای بادهای قوی آماده شوید.

راه‌اندازی چادر: آماده‌سازی قبل از سفر

    قبل از ورود به منطقه و شروع سفر، چادر خود را در خانه برپا کنید: خانه محیطی با کمترین استرس را برای شما فراهم می‌کند تا بر فرآیند نصب چادر جدید را مسلط شوید. بدترین زمان برای یادگیری پس از پایان یک روز طولانی پیاده‌روی، غروب آفتاب و باران به صورت مورب است.

 • دستورالعمل‌ها را به دقت مطالعه کنید و از کامل بودن تجهیزات چادر اطمینان حاصل کنید: مطالعه دستورالعمل‌ها، به جای گرفتن تجربه‌های نادرست، راهی عالی برای جلوگیری از ابهام و خرابی اجزای چادر است. و اگر قطعه‌ای گم شده باشد، زمان لازم برای تهیه آن قبل از سفر را دارید. و فراموش نکنید یک نسخه از دستورالعمل‌ها را همراه خود بیاورید.
 • استراتژی زیرچادری خود را تعیین کنید: اگرچه کف چادرها مقاومت قوی برای مقابله با آب، ساییدگی و سایش دارد، اما زمین می‌تواند استهلاک چادر را به طرز قابل توجهی افزایش دهد. شما می‌توانید با خرید یک زیرچادری یا به طور کلی یک زیر انداز محافظت خوبی در مقابل از بین رفتن چادر خود ایجاد کنید. همچنین می‌توانید مواد تایووک (Tyvek®) را برای ساخت زیرچادر خودتان بخرید یا به سادگی یک پارچه تهیه کنید. زیرچادرها از اندازه کف چادر کوچکتر هستند تا زیر چادر شما آب باران را جمع آوری نکنند. اگر زیرچادر خود را خودتان تهیه می‌کنید، همان کار را انجام دهید. اگر یک تارپ کامل با خود آورده‌اید، آن را زیر کف چادر خود تا آنجا که هیچ بخشی از آن از مرز کف خارج نشود، تا کنید.

درباره راه‌اندازی چادر: آماده‌سازی قبل از سفر با این مقاله با دکوول همراه باشید.

برپا کردن چادر: انتخاب محل کمپ

 • اصول "هیچ اثری از خود برجای نگذارید" را رعایت کنید: این لیست از بهترین شیوه‌ها برای حفظ فضاهای طبیعی شامل راهنمایی در مورد کجا باید چادر خود را برپا کنید.
 • در مناطق پرسفر، به دنبال محل کمپ مناسب موجود باشید.
 • همیشه حداقل ۲۰۰ فوت (حدود ۶۰ متر) از دریاچه‌ها و رودخانه‌ها کمپ کنید. محل کمپ را کوچک نگهدارید: فعالیت خود را در مناطقی که گیاهان وجود ندارند متمرکز کنید.
 • در مناطق بکر، استفاده‌ گسترده را از طبیعت را کنار بگذارید و در محل‌هایی که اثرات کمپ کردن مشاهده می‌شود استفاده کنید. به طور کلی در اماکنی که گیاهان در حال رشد هستند از ایجاد کمپ خودداری کنید.
 • استراتژی‌های باد و باران: اگرچه چادر با کیفیت برای مقابله با باد و باران ساخته شده است، اما می‌توانید با انتخاب مکان‌هایی که محافظت طبیعی دارند، استرس‌ها و خطرات را کمینه کنید.

درباره برپا کردن چادر: انتخاب محل کمپ با این مقاله از دکوول همراه باشید.

برای جلوگیری از مشکلات مربوط به باد:

 • به دنبال محافظ‌های طبیعی باشید: گروهی از درختان یا یک تپه میان شما و باد عمده.
 • از کمپ کردن در نزدیکی درختان آسیب‌دیده یا شاخه‌ها که ممکن است توسط باد شدید به پایین بیافتند، دوری کنید.
 • اگرچه بسیاری از کمپکردن‌ها چادر خود را با کمترین مقاومت به سمت باد جهت‌دهی می‌کنند، اما مهم‌تر است تا جانبی که ساختار قوی‌تری از قطب دارد به سمت باد جهت‌دهی شود.
 • اگر در مناطق گرم کمپ می‌کنید، دریاچه‌ای را به سمت باد جهت‌دهی کنید تا خنک‌شدن داشته باشید.

درباره برای جلوگیری از مشکلات مربوط به باد با این مقاله از دکوول همراه باشید.

برای جلوگیری از مشکلات مربوط به آب:

 • در جستجوی زمین‌های بالاتر و خشک‌تر باشید تا رطوبت کمتری در هوا وجود داشته باشد و در دماهای پایین‌تر تبخیر داخل چادر ایجاد نشود.
 • به دنبال مکان‌های زیر درختان باشید، زیرا آن‌ها اقلیم میکروآب و گرم‌تر و محافظت‌شده‌تری ایجاد می‌کنند که سطوح کم‌تری از تبخیر را ایجاد خواهد کرد.
 • از کمپ کردن در مناطق پایین دست در بین مناطق بلند دوری کنید، زیرا هوای سرد و مرطوب اینجا جا می‌گیرد؛ باران هم می‌تواند از این طریق عبور کرده و وقتی طوفان وارد می‌شود، پرتابل شود.
 • برای جلوگیری از ورود باران، درهای چادر را در جهت باد قرار ندهید.

راه‌اندازی چادر: نکات نصب

 • اظهارات محل زمین چادر را تمیز کنید: هدف شما حفاظت از کف چادر و از بین بردن اشیاءی است که ممکن است شما را در پشت سر خود به زخم بزند. این یک پروژه حفاری نیست، اگرچه: اگر احساس کنید مکان شما به کار بزرگی نیاز دارد، بهتر است مکان دیگری انتخاب کنید.
 • اگر بادی می‌وزد، گوشه‌های چادر را به زمین متصل کنید: باد قوی ممکن است احساس کنید که چادر خود را مثل بادبادک پرواز می‌دهد. سریعاً گوشه‌ها را به زمین متصل کنید؛ این یک کار ساده است که بعداً می‌توانید چادر خود را به موقعیت نهایی آن دوباره متصل کنید.
 • به آرامی با قطب‌ها کار کنید: در طی فرآیند نصب، قطب‌ها ممکن است خم شوند یا تراشه بخورند، بنابراین چند لحظه اضافی وقت بگذارید تا هر بخش قطب را با دقت باز و درست بچینید.

تکنیک‌های اتصال چادر به زمین:

    در اکثر موارد اگر میله را به طور کامل عمودی وارد زمین کنید در بسیاری از بسترهایی که قصد ایجاد کمپ دارید و در انواع خاک حداکثر توان نگهداری را خواهید داشت. فقط کافی است میله به اندازه‌ای بیرون از زمین باقی بماند که بتوان یک تسمه یا بند (اصطلاحات کورد Cord) را به آن متصل کنید. اگر نمی‌توانید میله را با دست یا پا به زمین فشار دهید، می‌توانید از یک سنگ بزرگ برای این کار استفاده کنید؛ همچنین می‌توانید یک چکش مخصوص میله را هم همراه داشته باشید که البته غالبا به خاطر وزن زیاد توصیه نمی‌شود. البته بهتر است برای مواقع ضروری و شرایطی که میله‌های شما آسیب ببینند میله یا گیره اضافی همراه داشته باشید. چون ممکن است هنگام کوبیدن بر زمین سنگی که در زیر بستر وجود دارد سبب کج شدن میله شما شود. بنابراین حتما میله اضافی همراه داشته باشید. همچنین در محیط‌هایی که برف یا شن وجود دارد و عملا نمی‌توان از کوبیدن میله‌های معمول و کوتاه استفاده کرد باید از میله‌های مخصوص آن شرایط که قاعدتا طول خاصی دارند استفاده کنید.

    پیچ‌های باران: در زیر پوشش باران روی بیشتر چادرها، چندین پیچ ولکرو در نزدیکی قطب‌های چادر وجود دارد؛ احاطه این پیچ‌ها را به دور قطب‌های نزدیک کمک به استحکام و تقویت چادر می‌کند. بیاموزید که پوش دوم چادر را به طور صحیح بکشید: یک چادر به خوبی نصب شده پوشش بارانی دارد که کاملا صاف و متقارن است. بیشتر پوشش‌های بارانی دارای بندهایی هستند که می‌توانید در گوشه‌های چادر متصل کرده و مهار کنید. این‌ها را به طور یکنواخت بچینید و دوره‌ای تنش پوشش باران را بازبینی کنید، به ویژه پیش از ورود به چادر هر شب، زیرا تغییرات آب‌وهوا تنش را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

    در مرحله نخست نصب، گوشه اول پوشش باران را بیش‌فشار ندهید؛ به جای آن صبر کنید تا پوشش باران به طور کامل روی چادر قرار گیرد و سپس همه‌ی گوشه‌ها را به طور یکنواخت بکشید تا چادر کاملا صحیح در روی چادر قرار گیرد. با دقت چک نید که کشش ایجاد شده در روی پوش در چهار گوشه چادر یکسان باشد. همیشه بعد از اینکه پوشش باران خیس می‌شود، مقدار کشش در طنابچه‌ها و بندها را مجددا مورد بررسی قرار دهید، زیرا در اغلب مواد پوشش باران وقتی خیس می‌شود کشیدگی پیدا می‌کند.

راه‌اندازی چادر: راهنمایی تسمه‌های کمکی

    بیشتر چادرها دارای تسمه‌های کمکی برای استحکام اضافی در بادهای قوی هستند. شما این تسمه‌ها را به حلقه‌های محکم - نقاط تسمه‌بندی - در مکان‌های استراتژیک در اطراف پوشش باران متصل می‌کنید. شما نقاط تسمه‌بندی را در نیمه راه دیوار چادر و مستقیماً بالای گوشه‌های چادر پیدا خواهید کرد. استفاده از تسمه‌های کمکی اختیاری است. با این حال، اگر پیش‌بینی‌ها مبهم باشد، آنها قبل از غروب خورشید به راحتی برای شما قابل نصب خواهند بود، در حالی که آب و هوا هنوز ملایم است. توجه داشته باشید که حلقه‌های موجود در لبه پایین پوشش باران برای به دور کردن پوشش از چادر نیست، بلکه برای افزودن تسمه‌های کمکی است و حلقه‌هایی که مستقیما بالای قطب چادر قرار ندارند، برای افزایش تنش و تهویه هوا و نه قدرت باد هستند.

    کورد یا تسمه‌های کمکی را به گره‌ای به نام "بولین" متصل کنید. اگر از تنش‌دهنده‌ها عقب بیافتید یا به تنش نیاز نداشته باشید، می‌توانید از "گره تراکرز" برای تنظیم تسمه‌های کمکی در قلاب چادر استفاده کنید. تسمه‌های کمکی را به کدام بخش متصل کنید: اغلب چادر دارای نقاط تسمه‌بندی بیشتری نسبت به تسمه‌های کمکی است. برای حداکثر استحکام، از این تاکتیک‌ها استفاده کنید: حداقل، شما باید تسمه‌های کمکی را در نقاط تسمه‌بندی در سمت بادی چادر (سمتی که باد از آن آمده) متصل کنید. برای استحکام بیشتر، تسمه‌های کمکی را به صورت یکنواخت در اطراف چادر متصل کنید؛ هدف شما این است که تمامی سویهای چادر به طور یکنواخت استحکام یابند.

درباره راه‌اندازی چادر: راهنمایی تسمه‌های کمکی با این مقاله از دکوول همراه باشید.

چگونگی متصل کردن تسمه‌های کمکی:

    یک گره ثابت را به نقطه تسمه‌بندی ببندید، تسمه‌های کمکی را به طور مستقیم از قطبی که زیر نقطه تسمه‌بندی قرار دارد به بیرون کشیده و سپس انتهای دیگر تسمه را روی یک میله قرار دهید که به خوبی از گوشه چادر دور باشد؛ تنش‌دهنده تسمه‌ها را تنظیم کنید. اگر امکانش باشد، تسمه‌های کمکی را عمود بر نقطه تسمه‌بندی نیز مسیردهی کنید. اگر شاخه درختی در دسترس نباشد، از پایه پیاده‌روی: تسمه‌های کمکی را روی قسمت بالای پایه قرار دهید، سپس به یک میله بپیچانید. این به طور قابل توجهی قدرت چادر را افزایش می‌دهد.