راهنمای جامع چادرهای کوهنوردی و طبیعت‌گردی

زمان مطالعه: 15 دقیقه

سفر کردن هم نیاز به برنامه‌ریزی دقیق برای خود دارد، خصوصا اگر مقصد در دل کوهستان برنامه کوهنوردی باشد و یا اینکه طبیعت باشد. استفاده از تجهیزات متناسب با نوع برنامه ای که پیش رو دارید بسیار در افزایش کیفیت این سفر کمک خواهد نمود.


فهرست:

چادرهای کوهنوردی و طبیعت‌ ­گردی

    سفر کلمه‌ای می­‌‌باشد که برای ما خاطرات خوب زندگی‌مان را یادآور می‌‌شود. خصوصا در شرایط کنونی زندگی که مملو از استرس و روزمرگی است. برای گذراندن اوقاتی رها از دغدغه‌ های فکری و روزمرگی، احتمالا سفر بهترین گزینه باشد. تفاوت وجود ندارد برای سفر جایی دور یا نزدیک را انتخاب می­‌کنید، مهم این است که بتواند حال خوش را هدیه به خود و همراهان‌تان هدیه دهید.

    برای رسیدن به این هدف لازم نیست هزینه‌های گزافی را پرداخت نمایید، به راحتی می‌توانید با بهره ­گیری از یک چادر مناسب نوع برنامه مد نظر تجربه­‌ای لذت بخش و سرشار از زیبایی را برای خود و خانواده­‌تان به ارمغان آورید با ما همراه باشید تا در این مقاله از وب سایت دکوول شما را بهتر و بیشتر با چادرهای کوهنوردی و طبیعت‌گردی آشنا خواهیم کرد.

    از جمله لوازمی که برای یک برنامه در دل طبیعت به آن نیاز دارید می‌­توان به یک چادر کوهنوردی ویا طبیعت­‌ گردی که از ضروریات است اشاره نمود، چه در یک قله هشت هزار متری در هیمالیا باشید و یا چه در یک پیمایش چند روزه یا کمپی در نزدیکی اتومبیل به چادر نیاز دارید. موارد متنوع ، برندهای گوناگون ، نوع صعود و نوع فعالیت و … روی انتخاب تاثیر خواهند گذاشت. بعضی از عوامل موثر به عبارتند از:

 • نوع سفر (کمپینگ): کوهپیمایی در یک پارک ملی، یا پیمایشی طولانی و چندین روزه
 • تعداد نفرات شرکت کننده در برنامه: آیا به فضای بیشتر نیاز دارید یا یک چادر جمع و جور کافی می‌­باشد؟!
 • بررسی پیش بینی وضعیت آب و هوا و فصل صعودتان(صعود در زمستان و یا کوله کشی در تابستان بی بارش).
 • ویژگی­هایی که به دنبال آن هستید به دقت بررسی کنید، بعضی از چادرها ساختار با کمترین حجم را دارند.(حداقل تیرک و …) بعضی دیگر امکانات بیشتر و فضاهای بیشتر دارند.

بررسی مزایا و ویژگی‌های چادرهای کمپیک در دکوول بخوانید.

چادر مناسب برای نوع برنامه سفر شما

    نوع برنامه سفر به شدت بر روی نوع چادری که می‌خواهید استفاده کنید، تاثیر می‌گذارد. حتما بررسی کنید که لازم است چادرتان را در کوله حمل کنید. یا اینکه آن را با اتومبیل جا به جا خواهید کرد؟

چادر سفر(کمپینگ) با اتومبیل

    اگر می‌خواهید با اتومبیل به محلی برنامه سفر بگذارید، انتخاب­‌های زیادی خواهید داشت. چرا که نهایتا وزن چادر را ماشین قرار است، تحمل و جابجا کند و همچنین اندازه چادر هم نگرانی زیادی ایجاد نمی­‌کند. در اینجا می‌توان از چادر سفر اتومبیل car camping tents  استفاده کرد.

درباره چادرهای کمپینگ ماشین با این مقاله از دکوول همراه باشید.

ویژگی­های چادر سفر (کمپینگ) اتومبیل

    این نوع چادرها بزرگ هستند و سقف بلندی دارند. بیشتر افراد می توانند در این مدل‌ها بایستند.  تعداد زیادی پنجره دارند. به طور معمول از بزرگترین چادرها هستند. اگر به دنبال چادر برای تعداد زیاد افراد هستید این مدل‌ها مناسبند.  دارای وزن کم وفشرده نیستند بنا به کاربردی که دارا می‌­باشند.

چادر سفر در کوهستان و طبیعت­‌گردی

    اگر شرایط برنامه به نحوه‌­یست است که باید چادر را خودتان جابجا کنید، سایز و وزن تبدیل به موارد بسیار حائز اهمیت می‌­شوند. باید بدانید که به غیر از چادر سایر لوازمات هم هستند که باید آنها را حمل کنید. در اینجا از چادرهایی بهره ببرید که مناسب کوهنوردی و طبیعت‌­گردی هستند.

ویژگی­های چادر سفر در کوهستان و طبیعت‌­گردی

    بسیار سبک وزن هستند، فشرده شدن خوب برای حفظ فضای کوله پشتی،  دارای سایز کوچک برای استفاده در فضاهای کمپ کوچک. نکته قابل توجه این است که: با کمتر شدن وزن این مدل‌ها دارای دوام پایین­‌تر و همچنین فضای داخلی کمتر هم هستند. پس باید بتوانید بین نیاز مد نظر و وزن و اندازه تعادل برقرار بنمایید.

برخی از ویژگی‌های چادرهای کوهنوردی و طبیعت­‌گردی:

    این نوع چادرها دارای فرمی تقریبا گرد (گنبدی) هستند و با تیرک‌های فلزی از جنس آلومینیوم، تیتانیوم یا فایبرگلاس که در برابر بادهای تند مقاوم‌اند، ساخته می‌شوند، سریع برپا و جابجا می‌شوند، جنس بدنه‌ی چادر از گورتکس است که قابلیت تنفس و خاصیت ضد آب دارد. به‌منظور تبادل هوا، فاصله‌ای ده سانتی‌متری بین دو لایه رویین و زیرین وجود دارد. پنجره‌هایی تعبیه شده در چادر، مانع تعریق آن می‌شود.

چادر دیواره‌نوردی (پرتلیج کمپین) :

    این چادر از دسته چادرهای مدرن می­‌باشد و در مسیرهای بلند روی دیواره‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده از این چادرها تجربه خوابیدن و کمپ زدن در حالی که از دیواره­‌ی، صخره یا درخت آویزان باشید، را برای‌تان به ارمغان خواهد آورد. کوهنوردان، صخره نوردان و ماجراجویان در سنگنوردی‌­هایشان برای استراحت از این شیوه­‌ی چادر زدن استفاده می‌کنند. در واقع پرتلیج نوعی چادر و تجهیزات همراه آن است که برای استراحت شبانه صخره‌نوردان کاربرد دارد.

درباره چادر دیوتری نوردی یا عمان پرتلیج کمپیت در دکوول بخوانید.

چادر کوهنوردی و ظرفیت آن

    مسئله مهم دیگر که باید در هنگاه تهیه چادر به آن توجه نمود میزان ظرفیت چادر است. هر چادر دارای یک ظرفیت مشخص برای استفاده توسط تعداد نفرات تعیین شده در سایز استاندارد آن چادرمی­‌باشد. استاندارد هم در اینجا بر اساس اندازه کیسه خواب معمولا مشخص می‌شود.  اگر یک کوله گرد هستید، دوست دارند فضای بیشتری در چادر داشته باشند، پس باید بدانید که این مساله به شدت به سبک فعالیت بستگی دارد.

پیش­بینی وضعیت آب و هوا و فصل صعود

    اکثر چادرهای استاندارد مناسب کوهنوردی و طبیعت­گردی ضد آب هستند و دارای تیرک‌های مقاوم می­‌باشند. اما شرایط در ارتفاعات  و فصل زمستان با شرایط ناپایدار جوی می­‌تواند در صورت انتخاب نادرست چادر به ویرانی آشیانه موقتی شما منجر شود.

سفرهای طبیعت­گردی و کوهنوردی در بهار ، تابستان و پاییز

    اکثر چادرها برای سه فصل استفاده طراحی شده‌اند. این مدل چادرها در برابر باد و باران مقاوم هستند، اما نمی‌توانند بار سنگین برف و بادهای قدرتمند زمستانی در هیمالیا را تحمل کنند.  اگر به دنبال تهیه چادر برای فصل گرم هستید، چادری را انتخاب کنید که دارای هواکش‌های مختلف باشد.

سفرهای طبیعت­گردی و کوهنوردی در زمستان

    اگر برنامه مد نظرتان در زمستان بنا بر برگزاری آن است، به چادر چهار فصل نیاز خواهید داشت که از شما در برابر هوای ناپایدار نگهداری کند. این مدل به شما یک مکان امن برای اسکی تورینگ، کمپ زمستانی و یا اکسپدیشن در ارتفاع هدیه می‌کند، این مدل برای تحمل برف و باد سنگین ساخته شده‌­اند. نکته مورد توجه دیگر این است که : پیش از خرید چادر ، حتما نظرات و دانسته‌­های دیگران را درباره تجربه استفاده از آنها بپرسید. بعضی از چادرهای چهارفصل با وجود طراحی پیشرفته در عمل عملکرد خوبی ارائه نداده­‌اند.

بخش‌های اصلی چادر کوهنوردی و طبیعت­گردی

    اسکلت نگه‌دارنده که معمولاً از فلز، چوب و فایبرگلاس است، اسکلت در واقع روکش را نگه می‌دارد و به چادر شکل می‌دهد. روکش بخش دوم چادر است که از پارچه‌های مختلف تهیه شده و سقف و دیواره‌های چادر را ایجاد می‌کند.

اجزای قسمت‌های مختلف چادرهای کوهنوردی و طبیعتگردی در دکوول بخوانبد.

قسمتهای مختلف چادرهای طبیعت‌­گردی و کوهنوردی

درهای چادر

    داشتن بیش از یک در ممکن است باعث این شود که افراد کمتر در طول مدت زمان استفاده از روی همدیگر برای بیرون رفتن عبور کنند. البته طبق تجربه داشتن یک در بهتر است چون حجم و وزن چادر کمتر خواهد شد.

درباره قسمت‌های مختلف چادرهای کوهنوردی در دکوول مطالعه نمایید.

راهرو ورودی

    در بین افراد کوهنورد و طبیعت­‌گرد به آشپزخانه معروف است . یک فضای در ورودی چادر که معمولا برای نگهداری کفش ، قرار دادن کوله پشتی و … استفاده می‌شوند. اندازه و مدل این فضا متفاوت است. چادرهای بسیار سبک وزن فاقد این قسمت می‌باشند.

بررسی راهروهای چادرهای کوهنوردی در دکوول بخوانید.

نصب آسان

    اکثر چادرهای کوهنوردی و طبیعت­‌گردی مدرن نصبی آسان دارند. بسیاری از مدل­‌ها از رنگ­بندی برای مشخص کردن محل استفاده هر قطعه بهره جسته­‌اند. بعضی از چادرها هم دارای یک راهنمای نصب هستند. حتما قبل از رفتن به برنامه هر یک از نفرات تیم چند بار چادر را در خانه برپا کنند، تا به نحوه راه اندازی آن مسلط شوند.

جیب ها و سازمان دهی

    جیب در چادر باعث می شود که وسایلی مانند عینک ، فندک ، چراغ پیشانی و … را بهتر سازمان دهی کنید و همچنین یکسری از کمپانی‌­ها برای اینکه بتوانند از این مزیت در چادرهای بدون جیب خود استفاده کنند برای آنها گیره­هایی در نظر گرفته­‌اند که مشکلات اضافه وزن وحجم کلی چادر را برطرف کرده است .

بررسی جیب‌ها و گیره‌ها در چادرهای کوهنوردی و طبیعت گردی در دکوول بخوانید.

بررسی انواع چادرهای کوهنوردی و طبیعت‌گردی دو پوش و تک‌پوش

چادر دو پوش

    پوش داخلی با فاصله از پوش خارجی قرار می‌گیرد و قابلیت تنفس را دارا می­‌باشد به این صورت که بخار حاصل از تنفس از میان پوش داخلی عبور و از چادر خارج می‌شود، همچنین پوش خارجی، قابل جدا شدن از چادر و خاصیت ضد آب این پوش، مانع ورود باران به چادر می‌شود و بخار حاصل از تنفس را جمع و بین دو جداره چادر تبدیل به آب می‌کند. در این چادر، دو پوش نباید با هم تماس داشته‌ باشند، زیرا موجب نشت آب با داخل چادر می‌شود.پوش خارجی چادر کوهنوردی باید تمام چادر و ورودی آن را تا نزدیک زمین پوشش دهد تا مانع ورود آب باران شود.

معرفی چادرهای کوهنوردی دوپوس و بررسی بهترین چادرها در دکوول بخوانید.

چادر تک‌پوش

    این چادر فقط یک پوش ضد آب دارد، پارچه آن از سه لایه‌ی مجزا که به هم دوخته شده، تهیه گردیده است که جنس لایه خارجی چادر تک‌پوش از نایلون است سبب استحکام آن شده و لایه میانی را محافظت می‌کند، لایه‌ی میانی آب و رطوبت بیرونی را دفع و رطوبت داخلی را نیز خارج می‌کند. لایه‌ی میانی چادر تک‌پوش کرکی و خاصیت جذب رطوبت را دارد.

بررسی ویژگی‌ها و مزایای چادرهای تک پوش کوهنوردی در دکوول بخوانید.

مقایسه تفاوت­های چادرهای دو پوش و تک‌پوش

 • وزن چادر تک‌پوش سبک است، چادر دو نفره آن ۲/۳ کیلوگرم وزن دارد.
 • چادر تک‌پوش موقع وزیدن بادهای شدید آرام و ساکت‌تر است.
 • قیمت چادرهای تک‌پوش گران‌تر است.
 • در چادرهای دو پوش، پوش خارجی هنگام وزش باد با پوش داخلی برخورد و سروصدا ایجاد می‌کند.

اهمیت رطوبت چادرهای کوهنوردی و طبیعت‌­گردی

    چادرها باید از موادی ساخته شده باشند که بتواند رطوبت را تنظیم کند، یعنی رطوبت خارج را دفع و رطوبت داخلی را به بیرون هدایت کند. در هنگام شب، رطوبت حاصل از بازدم زیاد است، اگر چادر کاملاً ضد آب باشد، این بخار بازدم کیسه‌خواب را مرطوب و در نهایت خیس می‌کند و در کف چادر لایه‌ای از آب را ایجاد می­کند، بنابراین چادر هم باید امکان ورود و خروج هوا را دارا باشد.

    کف چادر که از جنس نایلون است، چیزی به نام درگاهی دارد، درگاهی مقدار اضافه بالا آمده کف چادر روی بدنه است. بلندی درگاهی، مانع نفوذ آب باران می‌شود اما وجود همین درگاهی سبب کمتر شدن الیاف تنفسی چادر می‌گردد.

ویژگی‌های چادر کوه‌نوردی و طبیعت‌­گردی 

    قسمت زیرین چادر(کف چادر)، باید در برابر آب و خراشیدگی بیشتر از سایر قسمت‌ها تقویت شده باشد، فشار حاصل  از وزن و حرکت افراد در کف چادر، ممکن است سبب وارد شدن آب به فضای داخلی آن شود. برای آنکه آب وارد چادر نشود، روی پارچه‌ای که چادر از آن ایجاد شده است، با ماده دیگری به نام (اورتن) پوشانده‌ می‌شود. پیشرفت فناوری باعث شده که با استفاده از مواد نوترکیبی، جداره‌های چادر طوری ساخته شوند که نیاز به پوشش مجدد نداشته ‌باشند.

    گاهی برخی از چادرها به شکل دوجداره تهیه می­‌گردند ولی مقاومت چادرهای پوششی (با اورتن) را ندارند، بااین‌حال تهویه هوا به‌ خوبی در آن‌ها انجام می‌شود. مهم‌ترین قسمت چادر، پل‌های آن است که به زمین متصل می‌گردد و اگر کیفیت خوبی نداشته‌ باشند، چادر شما عملاً یک کیسه‌خواب است. دوخت دقیق و درست ورودی و پنجره‌ها به‌منظور جلوگیری از نفوذ حشرات و باران حائز اهمیت است، کیفیت زیپ‌ها و سایر قسمت‌های چادر هم بسیار مهم و تاثیرگذار بر میزان کیفیت آن است.

دسته‌بندی انواع چادرها

چادر مسافرتی فنری

    این چادر در فصل تابستان و سفرهای نورزی به وفور می‌توان در پارک‌ها و طبیعت مشاهده نمود. هر چند که چادر مسافرتی فنری دارای وزن نسبتا بیشتری نسبت به سایر مدل های چادر است ولی از محبوبیت بالایی برخوردار است شاید یکی از دلایلی که بیشتر مردم به استفاده از این چادر روی می‌آورند را بتوان نصب و راه اندازی آسان آن دانست. البته کوهنوردان و طبیعت‌گردها از جمله افرادی هستند که تمایلی به استفاده از این چادر را ندارند چرا که وزن نسبتا زیاد آن حمل و نقل آن را با مشکل روبرو می‌کند.

چادر مسافرتی فنری معایب و مزایا در دکوول بخوانید.

چادر کوهنوردی و طبیعت­‌گردی  عصایی 

    در مقابل مدل فنری اکثر کوهنوردان و طبیعت­‌گردها از طرفداران پر و پا قرص این نوع چادر هستند. چرا که این محصول از وزن کمی برخودار است و توان و انرژی کمتری را از کوهنوردان و طبیعت­گردان می‌گیرد و به راحتی می توان آن را در مسیرهای صعب العبور نیز حمل نمود؛ این چادر به این دلیل وزن کمی دارد چون ستون‌هایی که در سازه این چادر به کار رفته است از جنس عصاهای فایبرگلاسی است؛ که از ویژگی های آن می توان به استحکام بالا و وزن کم اشاره نمود. همچنین این چادر دارای مقاومت بسیار خوبی در برابر آب یا دمای بالا می‌باشد.

بررسی ویژگی‌ها و معایب و مزایای چادرهای عصایی کوهنوردی

چادر کوهنوردی و طبیعت­‌گردی  اتوماتیک

    این مدل چادر برای افرادی که حوصله باز و بسته کردن آن یا زمان کافی برای این کار را نداشته باشند مناسب است. این چادر را می توان به چتر تشبیه کرد. این نمونه‌­ها دو ساختار فنری و عصایی را با هم ترکیب کرده‌­اند و در واقع ستون‌های عصایی را با ساختاری شبیه به چتر و بدون نیاز به نصب و جمع آوری مجزا در اختیار کوهنوردان و طبیعت­‌گردان قرار داده‌اند،  فقط کافی است چادر را بسته بندی آن خارج کرده و پایه های آن را باز کنید. سپس با کشیدن قسمت مرکزی به بالا سازه آن شکل می‌گیرد.

    در نهایت نیز پس از استفاده با آزاد کردن قلاب قسمت مرکزی سازه می توانید همچون چتر آن را به داخل فشار دهید تا کل سازه به صورت اتوماتیک بسته و جمع شود. چادر اتوماتیک نسبتا وزن زیادی دارد و برای حمل و نقل با وسیله مناسب می‌باشد. این چادر از به روز ترین مدل های موجود در زمینه وسایل کمپ و سفر به شمار می‌روند.

بررسی چادرهای اتوماتیک در دکوول بخوانید.

دسته بندی چادر­ها براساس ظاهر، کاربرد و اندازه

چادر کوهنوردی و طبیعت­‌گردی  گنبدی dome tent

    این نوع چادر یکی از پر استفاده‌ترین نوع چادر کوهنوردی و طبیعت­‌گردی به شمار می‌رود. معمولا فرم اولیه و ساده آن به این صورت است که هر یک از ستون‌های عصایی را خم می‌کنند تا حالتی نیم دایره به خود بگیرد و با متصل کردن دو ستون خم شده از وسط به هم چادر شکل می‌گیرد.

    اگر چادر مسافرتی گنبدی دارای دو ستون باشد بعد از برپایی شکلی مربعی را به خود خواهد گرفت. ولی اگر دارای سه ستون باشد چادری با فرم یک شش ضلعی را پدید خواهد آورد. یکی از مزیت‌های این محصول این است که فضایی داخلی وسیع تری را به دلیل وجود دیواره های عمودی برای شما پدید می‌آورد. لازم به ذکر است که ثبات چادر مسافرتی گنبدی به ظرفیت آن بستگی دارد. هر چه ظرفیت آن بیشتر باشد از ثبات کمتری برخوردار خواهد بود؛ و برعکس هر چه ظرفیت آن کمتر باشد از ثبات بیشتری برخوردار خواهد بود.

بررسی و ویژگی‌های چادرهای کوهنوردی و طبیعت‌گردی گنبدی شکل را در دکوول بخوانید.

چادر کوهنوردی و طبیعت­‌گردی  ژئودزیک  Geodesic tent

    این چادر در خانواده چادرهای گنبدی دسته‌بندی می‌شود و نام این چادر از واژه ژئودزیک که یک عبارت ریاضی است گرفته شده است. چادر مسافرتی ژئودزیک همان طور که از نامش پیداست دارای پیچیدگی های زیادی در ساختار است به طوری که ستون های آن بارها و بارها همدیگر را قطع می‌نمایند و مثلث‌های را به وجود می آورند. همین طراحی منحصر به فرد سبب شده است که این چادر رتبه نخست را بین با ثبات ترین چادر ها از آن خود نماید؛ بنابراین می توانید در شرایط آب و هوایی طوفانی با آسودگی خاطر از آن استفاده نمایید.

    لازم به ذکر است انواع چادر مسافرتی نیمه ژئودزیک در بازار نیز یافت می‌شوند؛ که از همین طراحی منحصر به فرد در ساخت آن ها بهره گرفته شده است. این چادرها برای شرایط آب و هوایی نیمه طوفانی و کوهپایه های بادخیز کوهستانی مناسب هستند.

بررسی و معرفی چادرهای کوهنوردی و طبیعت‌گردی ژئودیک را در دکوول بخوانید.

چادر کوهنوردی و طبیعت­‌گردی تونلی tunnel tent

    این نوع چادر هم همان طور که از اسمش  مشخص است، تونلی شکل می باشد. در چادر مسافرتی تونلی همانند مدل گنبدی ستون های فایبرگلاسی را خم می نمایند تا فرم نیم دایره ای به خود بگیرند ولی برخلاف مدل گنبدی آن ها را در یک خط قرار می دهند. البته ذکر این نکته ضروری است که در ساخت بعضی از مدل‌های این چادرها از ستون های سخت بهره گرفته می‌شود.

بررسی و معرفی چادرهای تونلی کوهنوردی و طبیعت‌گردی را در دکوول بخوانید.

چادر کوهنوردی و طبیعت­‌گردی  خط الراسی  ridge tent

    نام دیگر این چادرها گرده‌ماهی یا مثلثی می‌­باشد. همان طور که می‌دانید در ادوار گذشته آن ها دارای یک ستون در هر قسمت بودند و بعضی اوقات برای اتصال این ستون ها به هم از یک ستون اضافی بهره می گرفتند تا سقف چادر بالا نگه داشته شود.

این چادر دارای ثبات بالایی هستند. چادر مسافرتی خط الراسی در سایزهای مختلفی تولید می‌گردند از مدل یک نفره گرفته تا مدل های با ظرفیت بسیار بالا می‌­باشد.  همچنین نصب و راه اندازی آن ها آسان است. یکی از معایب چادر مسافرتی خط الراسی این است که از ارتفاع مناسبی برخوردار نمی‌باشند بنابراین اگر می‌خواهید از این چادر فقط برای خوابیدن بهره بگیرید مشکل ارتفاع آن مسئله مهمی نخواهد بود در غیر این صورت این چادر گزینه مناسبی برای نخواهد بود.

بررسی و معرفی چادرهای خط راسی کوهنوردی و طبیعت‌گردی در دکوول بخوانید.

چادر کوهنوردی و طبیعت­گردی هرمی pyramid tent 

    این نوع چادرها دارای یک ستون هستند و در ساخت آن از مدل و طراحی چادر سرخپوستی بهره گرفته شده است. چادر مسافرتی هرمی از محبوبیت بالایی برخودار هستند. با وجود جذابیت ظاهری بی نظیر، اغلب این چادر مسافرتی برای آب و هوای طوفانی و سرد مناسب نیستند چرا که این چادرها را از یک لایه می‌سازند.

بررسی چادرهای هرمی کوهنوردی و طیسعت‌گردی و ویژگی‌ها و مزایای آنها را در دکوول بخوانید.

کیسه بیواک  

    کیسه بیواک وسیله‌­ای مناسب برای شب مانی های اجباری و فوری می­‌باشد. در بعضی از صعودها، پیمایش های یک نفره و حتی برخی صعودهای آلپی از انواع یک نفره و حتی دو نفره این وسیله می­‌توان استفاده نمود. البته این ابزارهم مزایا و معایب خود را دارد که درادامه مطلب به آنها اشاره خواهیم کرد:

 • وزن : کیسه بیواک به طور عمومی از چادر کوهنوردی سبک‌تر است، که باعث می‌شود که گزینه مناسب برای کسانی باشد که به سبکی در سفر اهمیت می‌دهند.
 • جمع شدن : کیسه بیواک زمانی که جمع می­‌شود بسیار کوچک‌­تر می‌گردد که فضای کمتری نسبت به چادر خواهد گرفت.
 • روش استفاده آسان: استفاده و تنظیم کردن یک کیسه بیواک آسان­‌تر از چادر است. اکثرا هیچ تیرکی ندارند.
 • تنفس: بخار تنفس یک ضعف بزرگ در کیسه بیواک است. این کیسه‌ها اغلب ضد آب هستند. یک لایه بودن در این چادرها هم مثل چادر تک پوش باعث برفک زدن می‌شود.
 • فضا: کیسه بیواک از چادر کوهنوردی بسیار کوچک‌تر است که باعث می‌شود فقط مناسب خوابیدن باشد. هیچ راهرویی برای قرار دادن سایر تجهیزات و کفش وجود ندارد. شما درون این کیسه­‌ها نمی‌توانید وسایل‌تان را عوض کنید. از همه بدتر در هوای خراب در یک جای تنگ محصور می­‌شوید.
 • محافظت : یک کیسه بیواک می‌تواند از چادر گرم‌تر باشد که دلیل آن هوای کمتر اطراف کیسه خواب برای گرم شدن است، اما در ارتباط بیشتری هم با فضای بیرون هستید . برف یا باران درست روی شما می‌بارد.

درباره کیسه بیواک معایب و مزایای آن با پایگاه داده دکوول همراه باشید.

نکات دیگر در مورد انتخاب و خرید چادر کوهنوردی و طبیعت‌­گردی

    چادرهای کوهنوردی به خاطر استفاده در مکان‌هایی با آب و هوای مختلف و برای محافظت و سلامت در برابر باد و طوفان ارتفاع چادر کمتر می­‌باشد نسبت به چادرهای دیگر، اندازه چادر را هنگامی که بسته است مورد بررسی قرار دهید. چادر را در محل فروش، باز کنید و سالم بودن تمام قسمت‌های آن (درزها، چسب‌ها، زیپ‌ها و…) را کنترل نمایید.

    توسط مثل چراغ‌قوه یا هدلایت ، ضخامت چادر و دیده‌ نشدن داخل آن را مورد ارزیابی قرار دهید، چادرهایی از جنس کتان، خنک‌ترند ولی توجه داشته باشید در مقابل باران مقاوم نیستند، همچنین چادرهای پلاستیکی در برابر بارش مقاوم هستند ولی دارای تهویه مناسب نیستند. هنگام خرید به وزن چادر دقت نمایید، چرا که حمل چادرهای سنگین خیلی دشوار است. نکته قابل توجه همیشه سعی کنید، اندازه چادری که خریداری می‌کنید، یک نفر بیشتر از جمعیت شما باشد فضایی را برای کوله ها و بارهایی که همراه خود دارید در نظر بگیرید.

نحوه نگهداری چادر کوهنوردی و طبیعت‌گردی

    در زمان استفاده از چادر اگر خیس شد حتما ابتدا آن را خشک و سپس جمع­ آوری کنید و در صورت اجبار به جمع کردن سریع آن در اولین فرصت چادر را خشک نمایید. همواره قبل از برپا کردن چادر، برای مقاوم کردن کف(زیره) چادر یک زیرانداز قرار دهید. تسمه­‌های چادر را به ‌اندازه بکشید، چراکه فشار بیش از حد سبب  پارگی تسمه و بدنه می‌شود.

    زیپ چادر را با هر دو دست و به‌ صورت راست و بدون زاویه باز و بسته کنید.همواره مواظب تیرک ها باشید و برای پیشگیری از مفقودی و کج و شکسته شدن تیرک‌ها و میخ‌ها، آن‌ها را در کیسه مخصوص حملشان قرار دهید و بعد از جمع کردن چادر، تعداد آنها را مورد بررسی و شمارش قرار دهید. چادر را در محیطی مناسب قرار دهید، پارگی‌های کوچک و آسیب‌های جزئی را به‌موقع بررسی و ترمیم کنید. جنس چادر از پارچه است، مراقب باشید با اجسام تیز و برنده تماس نداشته‌باشد.

کلام آخر

    انسان‌­های زیادی بر روی این زمین زیبا زندگی می‌کنند که طالب برنامه‌های ماجراجویانه­‌ هیجان انگیز هستند اگر شما هم جز این دسته از افراد هستید به راحتی می‌توانید با خرید یک چادر کوهنوردی و یا طبیعت­‌گردی و رفتن به دل طبیعت سفری سرشار از خاطره و زیبایی را تجربه نمایید. فقط به یاد داشته باشید که قبل از سفر حتما از وضعیت آب و هوایی مقصد خود اطلاع به دست آورید چرا که سفرهای طبیعت‌گردی علاوه  بر اینکه می تواند لذت بخش و هیجان انگیز باشند می‌تواند خطرات و مشکلاتی را نیز در برداشته باشد.

    پس نیاز به یک برنامه ریزی دقیق و بهره گیری از لوازم مناسب محیط و شرایط آب و هوایی اقدام به سفر نمایید. همچنین به یاد داشته باشید مدل­‌های چادر معمولا به شکل گنبدی ، آرک یا تونلی هستند. این فرمها به دلیل شکل سازه ای مقاومت بیشتر در برابر باد و برف سنگین دارند و اگر مدت زمان زیادی را در طول سال در طبیعت می‌گذرانید بهتر است از دو چادر استفاده کنید. یک چادر سه فصل که معمولا قیمت مناسب‌­تری دارند و دیگری یک چادر زمستانی که کمتر استفاده می‌شود.

همچنین در مقاله دیگر از وب سایت دکوول می‌توانید درباره نحوه برپایی چادر اطلاعات کامل و جامع بدست آورید