نحوه استفاده از کرامپون

تاریخ انتشار: 1401/8/9 - تاریخ آخرین تغییرات: 1403/3/3

در زمان کوهنوردی در ارتفاعات بلندتر، چه در حال صعود به یک قله بلند باشید یا از یک یخچال عبور کنید، آگاهی از نحوه استفاده از کرامپون، به شما امکان می دهد که با اطمینان بیشتری از روی برف های سخت فشرده یا سراشیبی‌ها و ناحیه‌های یخی عبور کنید. در کوهپیمایی، کرامپون یک ابزار مهم فلزی و دارای تیغه است که امنیت بیشتری را جهت ممانعت از سقوط و سایر تصادفات فراهم می‌کند.

   آگاهی از تکنیک‌های استفاده مناسب از پا و مهارت‌های راه رفتن در کوه، آگاهی از نحوه بکارگیری کرامپون، مهارتی است که شما برای حرکت ایمن بر روی برف و یخ­رود (در جاهایی که میزان ریزش برف از میزان ذوب آن بیشتر است برف اضافی انباشته می‌شود و کم‌کم به صورت رودی از برف و یخ با سرعتی بسیار کم به حرکت در می‌آید) در زمان کوهنوردی به آن نیاز خواهید داشت. در این مقاله از وب سایت دکوول، شما موارد ذیل را خواهید آموخت:

 • نکاتی برای پوشیدن کرامپون‌ها
 • زمان استفاده از کرامپون‌ها
 • سه تکنیک استفاده از کرامپون
 • نکاتی برای واردشدن به شیب­‌ها ضمن داشتن کرامپون

قبل از اینکه به سمت سربالایی (سرازیری)  حرکت کنید، مطمئن شوید که کرامپون‌ها با پوتین‌های کوهنوردی شما کاملا متناسب و اندازه آنها هستند. سطح تماس بین کف پوتین‌ها و قالب کرامپون، باید یک‌دست باشد. می‌توانید اطلاعات بیشتر دربارۀ مواد و سطوح متفاوت تماس و نحوه انتخاب کرامپون مناسب برای فعالیت خود را در لینک نحوه انتخاب کرامپون­ها بیابید. شما باید با امنیت کوهنوردی کنید. هیچ مقاله یا ویدئویی نمی‌تواند جای آموزش مناسب و تجربه را بگیرد.


آنچه میخواهید درباره نحوه استفاده از کرامپون بدانید:

 نکاتی برای پوشیدن کرامپون‌ها

 پوشیدن کرامپون‌ها را در منزل و زمانی که دستکش­‌هایتان را به دست کردید، تمرین کنید. وقتی که آنها را پوشیدید، تعداد چیزهایی را که می توانند به نقاط تیز گیر کنند، به حداقل برسانید.

    نکاتی در اینجا مطرح شده‌اند:

 • اجازه ندهید که بافت‌های شل پارچه‌ای یا چیزهای آویزان در اطراف زانوها یا در نزدیکی پاهای شما بر روی لباس‌تان وجود داشته باشند.
 • مطمئن شوید که تمام بندهای کرامپون و بندهای کفش شما، بسته شده‌اند و مرتب هستند.
 • اگر گتر می‌پوشید، قلاب‌­ها باید در سمت بیرونی پاهای شما باشند تا از ایجاد اختلال در حرکت پاهای شما، جلوگیری شود.
 • بندهای کرامپون را طوری ببندید که بین کف کفش‌های شما و کرامپون، سطح تماس یکنواختی برقرار باشد.
 • مطمئن شوید که کرامپون‌­ها ایمن هستند؛ در زمان‌های استراحت، مدام آنها را چک کنید.

درباره نحوه استفاده از کرامپون در دکوول بخوانید.

زمان استفاده از کرامپون‌ها

    وقتی که برداشتن گام‌های ضرب‌ه­ای یا حرکات پاهای شما با فقط کفش‌ها و کلنگ‌های کوهنوردی، دیگر ایمن نباشند، یا وقتی که شما می‌بینید که گام برداشتن در برف بسیار دشوار است، زمان آن رسیده است که درباره پوشیدن کرامپون بر روی کفش‌های خود، فکر کنید. در اینجا تعدادی از موقعیت هایی که در آنها به کرامپون نیاز دارید، آورده شده­اند:

 • زمانی که برف خیلی سفت می‌شود.
 • زمانی که زاویه شیب افزایش می‌یابد.
 • زمانی که می‌خواهید به طور موثر و بدون اینکه مجبور به برداشتن تعداد زیادی گام ضربه‌ای باشید، مسیر را طی کنید.
 • در صورتی که در حال طی مسیر بر روی یک یخ­رود باشید.

    اما پوشیدن آنها را خیلی به تأخیر نیاندازید. شما باید ناحیه را بررسی کنید تا ببینید چه چیزی پیش روی شما رخ می‌دهد و قبل از اینکه وارد مسیر شوید، کرامپون‌ها را بپوشید. برای انجام این کار، یک نقطه ایمن و مسطح را در مسیر بیابید و مطمئن شوید که هیچ­گونه خطر آسیب فیزیکی یا سقوط وجود ندارد.

نکاتی برای پوشیدن کرامپون­ها در دکوول بخوانید.

سه تکنیک استفاده از کرامپون‌ها

    برای راه رفتن با کرامپون‌ها، سه تکنیک وجود دارد، هر چند بیشتر تازه­کاران احتمالا فقط دو مورد اول را انتخاب می‌کنند:

 • پای صاف، که تکنیک فرانسوی نیز نامیده می‌شود
 • فرانت پویینتینگ که بعنوان تکنیک آلمانی نیز شناخته می‌شود (تکنیکی که برای صعود از شیب‌های یخی متوسط تا تند در کوهنوردی و یخ­نوردی بکار می‌رود. به ضربه زدن بر نقاط جلویی کرامپون‌های مخصوص یخنوردی جهت فروبردن آنها در یخ متکی است بنحوی که امکان بالارفتن عمودی را برای شما فراهم می­کند).
 • هیبرید که تکنیک آمریکایی نیز نامیده می‌شود.

    هر تکنیکی را که بکار ببرید، تمایل خواهید داشت که حالت ایستاده نسبتا بازتر از حد نرمال را برای بدن حفظ کنید، و پاهایتان را چند اینچ از هم دورتر نگه دارید. یک وضعیت ورزشی (قدرتی) داشته باشید (مخصوصا در زمان پایین آمدن از سراشیبی) و زانوهایتان را شل و خمیده نگه دارید.

پای صاف (تکنیک فرانسوی)

    وقتی که شیب ها تند می‌شوند، قصد شما این است که تا حد ممکن، تعداد بیشتری از دندانه‌های تیز کرامپون را با برف تماس بدهید. هر پا بصورت صاف روی برف فرود می‌آید. در هر گام، کرامپون‌های خود را با تأمل و آگاهانه با برف تماس دهید و پاها و زانوی خود را بگونه‌ای حرکت دهید که تمام دندانه‌های کرامپون در برف یا یخ فرو بروند. اگر فقط دندانه‌های قسمت بالایی (جلوی پا) کرامپون در برف قرار بگیرند، شما اساسا بر روی یک طرف (بدن) به تعادل می‌رسید و احتمالا سُر می­خورید. زاویه کف پای شما باید با زاویه شیب تطبیق داشته باشد. چه در حال خمیده راه­رفتن باشید یا با یک گام تقاطعی بالا بروید، پاهای (کف پای) خود را صاف نگه دارید.

فرانت پویینتینگ (تکنیک آلمانی)

    فرانت پویینتینگ یک تکنیک پیشرفته­تر است که معمولا در زمان یخنوردی یا بر روی شیب‌هایی که تندتر از 45درجه هستند، بکار می‌رود. در این روش، شما به نحوی پاهای خود را باز می‌کنید و گام بر می‌دارید که دو بخش جلویی (و بیشتر پنجه شما) درگیر گام برداشتن شوند.

هیبرید (تکنیک آمریکایی)

    وقتی که وارد ناحیه‌های شیب­دارتر می‌شوید، گام برداشتن با کف پای صاف خیلی ایمن یا آسان نیست، ضمن اینکه فرانت پویینتینگ می‌تواند شما را کاملا خسته کند. شما ممکن است تمایل داشته باشید که تکنیک هیبرید را بکار ببرید که ترکیبی از دو تکنیک دیگر است.

 • با یک پا، مستقیما به روی سطح شیب­دار ضربه بزنید تا چهار دندانه جلویی کرامپون (نیش‌ها و پیش‌ها) در برف گیر کنند.
 • در این ضمن، پای دیگر را بر روی شیب قرار دهید (با راه رفتن بصورت خمیده)، و مطمئن شوید که آن پا را صاف نگه داشته‌اید و تمام دندانه‌های کرامپون در برف گیر کرده‌اند.
 • با استفاده از این تکنیک، شما فقط می‌توانید از هرگام تا گام دیگر استراحت کنید. وقتی که بیشتر وزن خود را بر روی پایی دارید که به سمت بیرون چرخیده است، شما تمایل دارید که وقفه ای داشته باشید و استراحت کنید.

کنترل میزان برف بر روی کرامپون‌های شما

    در حال حاضر تمام کرامپون‌ها به صفحات ضد برف (Anti Snow) زیر پا مجهز هستند تا از گلوله­گلوله شدن برف‌ها یا چسبیدن گلوله‌های برف به کف کرامپون جلوگیری کنند. همچنان برف ممکن است که زیر پا گلوله شود و شما متوجه خواهید شد که تعدادی از دندانه‌های کرامپون در برف گیر نمی‌کنند.

    دو راه برای تمیز کردن کرامپون­ها وجود دارند:

 • پاهای خود را بر روی سطح برف بکشید که اصطکاک ناشی از ساییدن، آن (کرامپون) را پاک می‌کند.
 • میله کلنگ یا تبر یخ خود را بگیرید و آن را محکم به پاهای خود بزنید.

کنترل میزان برف بر روی کرامپون‌های شما درباره آن در دکوول بخوانید.

نکاتی برای واردشدن به شیب­‌ها با کرامپون

    حوادث کوهنوردی معمولا بر روی شیب‌ها رخ می‌دهند. این ممکن است به این دلیل باشد که کوهنوردان خسته‌اند، جاذبه زمین شما را به سمت پایین می‌کشد یا بعلت گرمای برف باشد که باعث می‌شود برف با احتمال بیشتری در کف کرامپون‌های شما جمع شود.

    در اینجا نکاتی آورده شده‌اند که نحوه وارد شدنِ با کرامپون به شیب­ها را عنوان می‌کنند:

 • به واسطه باز بودن پاها به اندازه بیشتر از عرض شانه، زانوهای شل و خمیده، وضعیت ورزشی (قدرتی) را حفظ کنید.
 • همیشه انگشت‌هایتان را در جهت حرکت خود نگه دارید. اگر بر روی توده‌های برف به سمت پایین سراشیبی می‌روید، اگر در سراشیبی حرکت می‌کنید، کرامپون باید در سراسر شیب از نوک (قسمت جلو) حرکت داده شود.

نکاتی برای واردشدن به شیب¬ها با کرامپون در دکوول بخوانید.

زمان درآوردن کرامپون‌­ها

    وقتی به ناحیه  ای رسیدید که مسطح‌­تر است یا برف به اندازه کافی نرم است که شما نیازی به کرامپون نداشته باشید، نقطه امنی را بیابید و آنها را از پاهای‌تان در بیاورید. تا زمانی که در ناحیه‌ای نباشید که عواقب زمین خوردن در آن کم است یا درجایی نباشید که پوشیدن آنها خطرناک‌تر است، مانند برف مرطوب آبکی یا برفی که عمق آن تا ساق پا باشد، آنها را در نیاورید.

نکاتی که باید در زمان درآوردن کرامپون­ها بدانید در دکوول بخوانید.

     کرامپون‌ها، همراه با دقت و آگاهی از اصول ایمنی، شما را به تجربه‌ای متفاوت و هیجان‌انگیز در فعالیت‌های کوهستانی و برفی می‌برند در هر حرکتی که با آنها انجام می‌دهید، ایمنی خود و اطرافیانتان را در نظر بگیرید و لذت ببرید، استفاده از کرامپون در صعودهای زمستانه در مسیرهای یخی و در یخچال‌ها امری اجتناب ناپذیر است دکوول پیشنهاد می‌دهند در مقاله همه چیز درباره کرامپون درباره آن‌ها بیشتر بخوانید و نحوه گام برداری با آنها را فرابگیرید.