درای تولینگ

زمان مطالعه: 5 دقیقه

درای تولینگ فرمی از سنگنوردی است که در آن از تبر یخ برای صعود در روی مسیرهای سنگی که غالبا با یخ و برف پوشیده نشده است استفاده می‌شود. در واقع اصل و اساس آن از صعودهای ترکیبی، یخنوردی و اخیرا صعودهای ورزشی نشات گرفته است. درای تولینگ همواره در بین صعود کنندگان موضوعی مناقشه‌ای باقیمانده است و ورزشکاران نظرات بسیار متفاوتی در این زمینه دارند. برای بعضی از افراد درای تولینگ حکم ورزشی مهیج را دارد در صورتی که باقی افراد از روش‌های غیر متداول صعود و همچنین آسیب‌های دائمی ناشی از انجام این ورزش به طبیعت و همچنین ورزشکار موافق انجام این ورزش نیستند. با این مقاله از وب سایت دکوول همراه باشید.


فهرست:

درای تولینگ

    بسط و گسترش درای تولینگ به شکل مدرن را می‌توان به کوهنورد بریتانیایی با نام استویه هاستون (Stevie Haston) نسبت داد که در ایتالیا نسبت به پیاده‌سازی و گسترش اصول این ورزش پرداخت در حالی که در آمریکا و کانادا کوهنورد نامی جف لووه (Jeff Lowe) این مهم را بر عهده داشت و با طراحی مسیر با نام اکتوپوسی از درجه M8 این کار را گسترش داده بود.

    ایده اولیه انجام این صعودها معمولا رسیدن به یخشارهایی بود که به زمین نرسیده بودند و از زمین فاصله داشتند و معمولا از میانی‌هایی مانند ابزار میانی، پیچ یخ و میخ‌ها استفاده می‌شود. این مساله نشان می‌دهد که در واقع درای تولینگ را می‌توان کوهنوردی و صعود ترکیبی دانست و اساس و اصول خود را از یخنوردی و صعودهای میکس وام گرفته است. اخیرا درای تولینگ در مسیرهای کاملا ایمن به انجام می‌رسد مسیرهایی که اصلا یخ وجود نداشته و ندارد و صرفا برای انجام درای تولینگ طراحی شده‌اند. در واقع مسیرهای درای تولینگ نیز همانند مسیرهای صعودهای اسپرت بولت گذاری و ایمن سازی می‌شوند و فقط برای این نوع صعود مورد استفاده قرار می‌گیرند.

تجهیزات درای تولینگ

    درای تولینگ در واقع با استفاده از تبر یخ و همچنین کرامپون یا کفش سنگنوردی قابل انجام است. رشد مشاهده شده در تکنولوژی‌های به کار رفته در تجهیزات را می‌توان ناشی از افزایش علاقه‌مندان این حوزه و گسترش رقابت‌ها و مسابقات درای تولینگ دانست. تبرهای یخ بدون بند حمایت تا کفش‌های بسیار سبکی که کرامپون در داخل آنها قرار گرفته است را می‌توان از این جمله دانست که توسط جامعه بزرگی از کوهنوردان پذیرفته شده و مورد استفاده قرار می‌گیرند.

درباره درای تولینک ورزشی از زیر مجموعه ورزش های کوهستانی در دکوول بخوانید.

چرا درای تولینگ در بین کوهنوردان دارای محبوبیت است؟

    درای تولینگ را می‌توان روشی فوق العاده برای تقویت مهارت‌های صعود دانست و این از جمله مهمترین دلایلی است که افراد مختلف انگیزه کافی برای انجام درای تولینگ را دارند. همچنین این ورزش را می‌توان در بسیاری از کشورها دنیا انجام داد فقط کافی است به کوهستان‌ها بروید و موقعیت‌های مناسبی را برای انجام درای تولینگ پیدا کنید و به انجام این ورزش بپردازید.

    در صعودهای مختلف بسیار پیش می‌آید که کوهنوردان با مسیرهای مواجه می‌شوند که امکان برخورد با مسیرهای سنگی بدون یخ و برف وجود دارد. برای کسی با تکنیک‌های درای تولینگ آشنایی نداشته باشد این بخش از مسیرها بسیار عجیب و سخت و استرس آفرین به نظر خواهند آمد. اما اگر به این تکنیک‌ها آشنا باشید به سادگی می‌توانید بدون چالش زیاد از آنها عبور کنید و به ادامه مسیر بپردازید.

    همچنین در درای تولینگ باید در کنار تجهیزات آمادگی ذهنی بالایی نیز داشته باشید تا به جاگذاری و قرار دادن ابزارهای خود اعتماد کافی داشته باشد. از آنجایی که با استفاده از ابزار در حال لمس سنگ‌ها هستید نمی‌توانید آنها را حس کنید و صرفا با تجربه و نگاه به آنها باید به ابزار خود اعتماد کنید و حرکت را انجام دهید.همچنین بسیاری از افرادی که در حال درای تولینگ هستند به دلیل استفاده از ابزارهای یخنوردی در حوزه یخ و صعود آبشارهای یخی نیز تخصص و مهارت کافی را دارند و صعود کنندگان نسبتا حرفه‌ای به شمار می‌روند.

چرا درای تولینگ در بین کوهنوردان دارای محبوبیت است درباره آن در دکوول بخوانید.

نکاتی برای درای تولینگ

    دانستن تکنیک‌های مربوط به درای تولید و مسلط بودن به این تکنیک‌ها می‌تواند به عنوان یک اصل مهم در راستای لذت بیشتر و انجام صعودهای ایمن باشد. در ادامه به چند نکته پیرامون درای تولینگ می‌پردازیم.

تا جای ممکن در حین حرکت تبر یخ را ثابت نگه دارید

    موقعیت تبر یخ را با توجه به زاویه‌ای که به آن نیرو وارد می‌کنید حتی در حین حرکت باید ثابت نگه دارید و پایداری کافی را در اعمال نیرو به تبر یخ و طبع آن به سنگ یا گیره حفظ کنید. اگر در حین حرکت تغییری در جهت تبر یخ ایجاد شود به احتمال زیاد ابزار در خواهد رفت و دیگر در آن جهتی که در ابتدا ابزار را روی گیره قرار داده بودید نخواهید توانست نیروی کافی را وارد کنید و پایداری خود را حفظ کنید. البته گفتن این موضوع راحت است اما باید سعی کنید با تمرکز بر جایگذاری ابزار در حین انجام درای تولینگ بر پایداری نیرویی که وارد می‌کنید بیافزایید.

ترس خود را مدیریت کنید

    البته باید به این واقعیت که بعضا صعود می‌توانید ترسناک باشد نیز اعتراف کرد. باید در حین انجام این ورزش و برای بهبود مهارت‌های خود قدرت و توان ذهنی خود را نیز افزایش دهید. صعود خود را ارزیابی کنید و با سقوط‌ها و پاندولی‌ها نیز کنار بیایید و ذهن خود را برای این رخداد آماده کنید. اگر برای صعود توانستید ایمنی کافی را ایجاد کنید پس آن صعود را انجام دهید. حال کسب مهارت در این حوزه نه تنها تاثیر بسیار زیادی در درای تولینگ شما خواهد داشت بلک استیل و مهارت صعود شما نیز بسیار بهبود خواهد یافت.

آرامش خود را حفظ کنید

    باید توجه داشته باشید که به نکات بالا همواره توجه کنید و سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید. دست خود را از تبر یخ آزاد کنید و آن را تکان دهید تا گردش خون بیشتر در ایجاد آرامش کافی مفید واقع شود. همچنین بر تنفس خود متمرکز باشید و افکار خود را متمرکز و مثبت نگه دارید. آرامش تاثیر قابل ملاحظه‌ای در کیفیت صعود شما خواهد داشت.

کفش سنگ

    اگر صعود با کرامپون برایتان سخت است و احساس می‌کنید که می‌تواند خطرناک باشد بنابراین در صورت امکان از کفش سنگ استفاده کنید. البته در شرایطی که مسیر یخ زده نیست و این امکان وجود دارد.

از بند حمایت استفاده نکنید

    استفاده از بند حمایت به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود زیرا در حین سقوط امکان در رفتن آن و ایجاد برخورد شدید با بدنتان وجود دارد. بنابراین به هیچ عنوان از بندهای حمایت متصل به هارنس استفاده نکنید.

به تبر یخ دقت کنید

    ابزارهای پشت تبر یخ خود مانند چکش یا تیغه را تا جای ممکن در بیاورید چون اگر تبر یخ در حین صعود از گیره رها شود و به سمت صورت شما حرکت کند امکان ایجاد آسیب برای شما وجود خواهد داشت. بنابراین در صورت امکان اتصالات پشتی تبر یخ خود را جدا کنید.

نکاتی برای درای تولینگ در دکوول بخوانید.

کلام آخر

    در این مقاله سعی کردیم شما را با ورزش مهیج درای تولینگ آشنا کنیم. در ایران نیز سایت‌های داخل سالن و همچنین طبیعت مختلفی برای درای تولینگ وجود دارد که در صورت علاقه‌مندی می‌توانید به آنها مراجعه کنید. درای تولینگ به عنوان ورزشی که نسبت به یخنوردی، سنگنوردی و همچنین صعودهای ورزشی قدمت کمتری دارد همواره در حال رشد است و علاقه‌مندان زیادی را جذب خود کرده است. با دکوول همراه باشید.