آهسته و پیوسته خسته کننده است. آیا انجام آن ضروری است؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه

بعضا در حین تمارین آدم به یاد یکی از سکانس‌های فیلم ماتریکس می‌افتد. آنجایی که نئو نیاز دارد یک مهارت جدید یاد بگیرد و همکارش سیمی به مغز نئو متصل می‌کند و مهارت را بارگذاری می‌کند و نئو در فضای مجازی از آن استفاده می‌کند. به همین سادگی، جالب نیست؟

به جای یک فرآیند آرام و طولانی به سادگی می‌شد یک سیم وصل کنی و تمام. اما زندگی واقعی که این طوری نیست؟ برای حرفه‌ای شدن در چیزی باید کلی زمان گذاشت یک دهه هم شاید زمان کمی باشد.

    فرآیند آرام و آهسته به هیچ عنوان هیجان انگیزی نیست.چشم اندازی دلهره‌آور و خسته کننده به شمار می‌رود. همه از چنین فرآیند آرامی که نیاز به اختصاص زمان فوق‌العاده زیادی دارد فراری هستند و از فکر این همه انرژی و زمانی که باید برای کاری اختصاص دهند پژمرده و دل شکسته می‌شود. اما در مقابل این تفکر که خیلی سریع می‌توانیم چیزی را به دست آوریم و ما خیلی انسان‌های خاصی هستیم بسیار هیجان انگیز است. شاید بتوانیم یک راه میانبر جادویی پیدا کنیم و با کمترین تلاش بتوانیم برای مدت زمان زیادی از منافع آنچه که به دست آوردیم بهره بگیریم.

    این یک فانتزی شایع به شمار می‌رود. متقلبان دقیقا همین موضوع را به عنوان اهرم استفاده می‌کنند و با بهره‌گیری از تنبلی ما می‌توانند خدمات یا تجهیزات خود را بفروشند. ما می‌توانیم در طی سالیان دراز اضافه وزن پیدا کنیم و چاق شیم و در طی شش هفته لاغر شیم. می‌توانیم یک شخص بسیار تنبلی باشیم و در حد 20 دقیقه با تمارین شدیدی به یک ورزشکار المپیکی تبدیل شویم. ما می‌توانیم تمام چیزهایی که می‌خواهیم را به دست آوریم و داشته باشیم و هزینه آن فقط 39.99 دلار است.

    درسته؟ متاسفانه این نمیتونه درست باشه. همانطور که گرگ لموند می‌گوید: "هیچوقت آسان‌تر نمی‌شود بلکه فقط سریعتر می‌شود. این را به یاد داشته باشید: هیچگاه آسان‌تر نمی‌شود.


فهرست:

برندگان واقعی

    چندین سال پیش، دو رفیق که در این مورد صحبت می‌کردند که چه چیزی نیاز است تا تبدیل به یک صعود کننده سطح بسیار بالا شویم. گرگ مدت زمان زیادی بود که صعود می‌کرد اما ساختار بدنی و ذهنی اون انگار برای فوتبال یا راگبی ساخته شده بود. هیچوقت به صعود بیشتر از 5.11 نپرداخته بود. یکی از دوستان گرگ به او گفت بزرگترین مشکل تو این است که خیلی هم سخت تلاش نمی‌کنی.

    زمانی که گرگ 18 ساله بود، او دندانپزشک خود را متقاعد کرد که عصب کشی را بدون استفاده از داروی بیهوشی انجام دهد. انگشتانش مانند دریل یونیت دندان پزشکی را سوراغ می‌کردند. گفته ویل رفیقش که تو به اندازه کافی تلاش نمی‌کنی مثل این بود که به یک گاو وحشی بگویی که انگار به اندازه کافی خشمگین نمی‌شوی. دو سال بعد او اولین 5.13 خود را صعود کرد، توانست 500 پوند وزنه را لیفت کند و اولترا ران 50 مایلی خود را نیز به اتمام رساند.

هیچ رازی وجود ندارد

    کونگفو پاندا را به یاد بیاورید. در مراحلی آخر که وقت گفتن راز می‌رسد. در همان لحظه‌ای که باید آن لوح را باز بگشاید راز برملا می‌شود. هیچ رازی در کار نیست. این مکالمه را به یاد بیاورید. هیچ چیز مخصوصی لازم نیست فقط شما باید باور داشته باشید که خاص هستید.

  • در قدم اول، اینکه باور کنید چیزی خاص است مسیری است که متقلبان و شیادان در پیش می‌گیرند. آنها در تمام روز سعی می‌کنند چیزهای خاصی را به شما بفروشند.
  • قدم دوم، باید بدانید که هیچ چیز خاصی وجود ندارد. ما تمام آن چیزی که نیاز داریم را در اختیار داریم. متغییرهای نامعلوم عبارتند از اینکه چقدر دورتر باید بریم و چطور باید آن را انجام دهید.

    خوشبختانه در برنامه منتورینگ دکوول تمام مسیر برای شما شفاف و مشخص است. اگر بتوانیم تمام آن مسیر را ادامه دهیم و راهپیمایی طولانی را انجام دهیم، موفقیت قطعی است. سوال این نیست که چقدر دورتر باید برویم. سوال این است که آیا باور، ایمان و قدرت این را دارید که بپذیرید آنقدر دور رفتن لازم است یا خیر؟

استقامت چه چیزی نیاز دارد؟

    در وادی تمارین استقامتی، ورزشکاران سطح جهانی و مربیان‌شان تمام اطلاعات و دانش مورد نیاز را دارند. جادویی که ایجاد می‌کنند نحوه ترکیب و استفاده از این دانش و اطلاعات است. تلاش آنها کشف و بسط دادن آن چیزی که کشف نشده است و وجود ندارد نیست.

برای اینکه به حدی که خودتان دوست دارید برسید، تمام چیزی که نیاز دارید را در ادامه به شما می‌گوییم:

  • فروتن باش

    بپذیرید که برای آنکه به جا و موقعیتی که می‌خواهید برسید به سال‌ها تلاش و کار سخت نیاز دارد. تنها راه فرار از ادامه این فرآیند این است که توانایی‌های بالقوه خود را هدر دهید و مسیری که طی می‌کنید را تحقیر کنید (برای انجام دادن اولی در استخرهای کوچک شنا کنید و برای انجام دومی به عملکرد خود در خارج از کاناپه افتخار کنید؟

  • سالم بمانید

    سلامتی پایه و زیرساخت ورزشکاران است. تمارین می‌توانند ناسالم هم باشند و تاثیری که آنها دارند از بین بردن تناسب اندام شما خواهد بود. بر روی سلامت خود تمرکز کنید و مسافتی که در این حالت طی خواهید کرد بسیار بیشتر خواهد بود.

  • محدودیت‌ها را پذیر

    همه، حتی ورزشکاران بسیار حرفه‌ای، نیز محدودیت‌هایی دارند. حرفه‌ای ها نیز همانند تمام انسان‌های دیگر دارای محدودیت هستند. ما نیاز داریم که این محدودیت‌ها را بپذیریم و آنها را قربانی موفقیت خود کنیم.

  • زود شروع کنید
  • مداومت داشته باشید و تدریجی حرکت کنید.
  • سخت نگیرید
  • متمرکز باشید

    فقط فعال بودن کافی نیست و شما باید بر روی هدفی که تعیین کرده‌اید و کاملا مشخص است متمرکز باشید.

  • مقداری شدت به حرکت خود اضافه کنیدی