روستای تمین

زمان مطالعه: 5 دقیقه

سازمان جهانی گردشگری اکوتوریسم را نوعی از گردشگری معرفی می‌کند که در آن مسافرت به مناطق طبیعی دست نخورده با اهداف مطالعاتی و بهره بصری از مناظر و جاذبه‌‌های طبیعی و حیات وحش و با توجه به جنبه‌های فرهنگی هم در گذشته و هم در حال حاضر صورت می‌پذیرد. استان سیستان و بلوچستان را باید یکی از مناطق زیبای کشورمان دانست که پتانسیل بالایی برای اکوتوریسم و جذب گردشگر دارد.

روستایی که در این مطلب قصد داریم درباره‌اش حرف بزنیم یکی از روستای سیستان و بلوچستان به نام تمین است. این روستا را باید یک منطقه توریستی و گردشگری دانست که در شهرستان تفتان قرار گرفته است. روستای تمین به خاطر ویژگی‌های خاصی که دارد موفق شده تا امروز بکر بودنش را حفظ کند و همین دست نخوردگی است که نظر گردشگران را به آن جلب کرده است. برای رسیدن به این روستای زیبا باید خود را به ۶۵ کیلومتری جنوب غربی میرجاوه برسانید.

    در مطلب آشنایی با روستای تمین، قصد داریم همه چیز را درباره این روستای زیبا بررسی کنیم. ابتدا به معرفی این روستا خواهیم پرداخت و سپس درباره دیگر موارد مهم مربوط به آن حرف خواهیم زد. اگر شما هم علاقمند به کسب اطلاعات دیگر درباره این موضوع هستید، با ما تا انتهای این مطلب از وب سایت دکوول همراه باشید.

 


معرفی روستای تمین

    روستای تمین یکی از روستاهای زیبا و بکر استان سیستان و بلوچستان این روستا را می‌توان در شمال قله تفتان و بالاتر از روستای بسیار زیبا و دیدنی لادیز پیدا کرد. روستا تمین دارای سه قسمت است که این بخش‌ها شامل جش، روپس، تمین بالا، تمین مرکزی و تمین پایین می‌شود. هر کدام از این بخش‌ها ۳۰۰ متر از هم فاصله دارند؛ روستای تمین را باید از آن دسته روستاها داسنت که پراز جاذبه گردشگری است و گردشگران را به سوی خود می‌کشاند.

    لازم به ذکر است که سازمان جهانی گردشگری، اکوتوریسم را نوعی از گردشگری در جهان تعریف کرده است که در آن مسافرت به مناطق طبیعی دست نخورده با اهداف مطالعاتی و بهره بصری از مناظر و جاذبه‌‌های طبیعی و حیات وحش با توجه به جنبه‌‌های فرهنگی هم در گذشته و هم در حال صورت می‌پذیرد؛ روستای تمین دارای یک اکوتوریستم جذاب است و باعث می‌شود گردشگران زیادی برای بازدیدش راهی سیستان و بلوچستان می‌شوند.

آب و هوای روستای تمین

    موقعیت جغرافیایی روستای تمین به صورتی است که آب و هوایی خنک دارد و در بیشتر ماه‌های سال، آب و هوایش مطبوع و دلپذیر است. از آنجایی که این روستا در جوار کوه تفتان قرار دارد؛ در آن چشمه‌های جاری دیده می‌شود. وجود این چشمه‌ها به حاصلخیزی خاک روستا کمک زیادی کرده است. پس می‌توان به این نتیجه رسید که هر زمان از سال که دوست داشته باشید امکان بازدید از این روستا وجود دارد.

پوشش گیاهی روستای تمین

    از میان محصولات کشاورزی که در این روستا وجود دارد می‌توان به انجیر، توت، شاه‌توت، گلابی، انگور، هلو، آلبالو و زردآلو اشاره کرد. اکثر این میوه‌ها گرمسیری هستند و به راحتی در آب و هوای استان سیستان و بلوچستان رشد می‌کنند. از میان درختان خودرو این منطقه نیز می‌توان به انجیر کوهی، بنه، ارچن، گز وگواتام (بادام کوهی) اشاره کرد. لازم به ذکر است صیفی‌ جات هم در این منطقه کاشته می‌شود. در کوه‌های این منطقه گیاهان دارویی زیادی درمنه، کلپوره، اسپنتان، مور، زامبول و درنگ وجود دارد. این گیاهان خاصیت دارویی دارند و برای درمان بسیاری از بیماری‌ها می‌توان از آنها استفاده کرد.

درباره روستای تمین با این مقاله از دکوول همراه باشید.

مختصری از تاریخ روستای تمین

    در صورتی که بخواهیم کمی شما را با پیشینه روستای تمین آشنا کنیم، باید از اینجا شروع کنیم که برای مردم شهرستان تفتان و دیگر کسانی که در اطراف آتشفشان نیمه فعال تفتان زندگی می‌گذرانند، این قله اهمیت زیادی دارد. وجود تفتان به بهبود شرایط آب و هوایی و تنوع در آن کمک کرده است و این مساله باعث ایجاد پوشش گیاهی متنوع در این منطقه شده است.

    چیزهایی در اطراف تفتان پیدا شده است که مربوط به انسان‌هایی است که هزاران سال پیش در این منطقه زندگی می‌کرده‌اند. این مساله ثابت می‌کند تمدنی که در این منطقه وجود داشته مربوط به هزاران سال پیش است. در روستای تمین هم تپه‌ها و قبرستان باستانی، چله خانه، معماری صخره‌‌ای، آسیاب‌های آبی، قلعه‌ها، قبرستان هفتاد ملأ، کوره‌‌های ذوب فلز در نواحی مختلف و غارهای باستانی را پیدا کرده‌اند.

    تمام این جاذبه‌های تاریخی نشان از وجود تمدنی عظیم در این روستا و سایر روستاهای اطراف تفتان هستند. درحال حاضر باستان‌شناسان با توجه به شواهد و مدارک علمی و باستانی به دست آمده، حدس می‌زنند که قدمت این تمدن ۸۰ تا ۱۰۰ هزار سال تخمین زده شده است.

جاهای دیدنی روستای تمین

    برای اینکه در روستای گردشگری تمین به گشت و گذار بپردازید انتخاب‌های زیادی پیش رویتان وجود دارد. در ادامه این مطلب برخی از این جاذبه‌ها را به شما معرفی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

قلعه تمین

    قلعه تمین را باید یک بنا با مساحت حدود ۳۰۰۰ مترمربع دانست که حدودا ۲۵ متر از سطح دره ارتفاع دارد. این قلعه برفراز یک صخره بلند ساخته شده و برای ساخت آن از مصالح بومی همچون سنگ و گل رس استفاده شده است. قلعه تمین حدود ۲۵۰ سال قدمت دارد. این قله درواقع مرکز فرماندهی حاکمان این منطقه بوده است که از میان این حاکمان می‌توان به سیدخان، مدت خان و نورمحمدخان اشاره کرد.

    متاسفانه این قلعه در حال حاضر در معرض تخریب قرار دارد و به جز قسمت شمالی و حدود ۵۰۰ مترمربع از خود بنا چیز بیشتری باقی نمانده است. برای جلوگیری از این مساله مسئولان و مردم سیستان و بلوچستان باید تلاش بیشتری انجام دهند تا از تخریب قلعه تمین جلوگیری شود.

درباره قلعه تمین با این مقاله از دکوول همراه باشید.

قبرستان تمین

    یکی دیگر از جاذبه‌هایی که می‌توانید در روستای تمین به بازدید آن بپردازید، باید به یک قبرستان باستانی اشاره کرد که قدمت زیادی دارد. در این قبرستان قبرهای چهار گوش ساده با ابعاد تقریبی ۵۰ در ۵۰ در ۷۰/۱ دیده می‌شود که این قبرها را با سنگ پوشانیده‌اند. از نکات مهمی که درباره این گورستان وجود دارد این است که حدود 60 درصد از قبرها رو به قبله نیستند براساس این فکت می‌توان قبرها را می‌توان مربوط به بزرگان زرتشتی دانست. مدارکی هم درباره هجرت بزرگان اشکانیان (که زرتشتی بودند) به اطراف تفتان در کتاب‌های تاریخی وجود دارد.

درباره قبرستان تمین با این مقاله از دکوول همراه باشید.

چشمه آب معدنی موسی

    همانطور که گفتیم روستای تمین در سیستان و بلوچستان در شهرستان تفتان که منطقه نسبتا کوهستانی است قرار دارد و وجود قله تفتان در جنوب این دهستان سبب شده تعداد زیادی چشمه و قنات در این منطقه در فصل‌های سرد سال به وجود بیایند که تعداد آنها از شمارش خارج می‌شود. وجود این چشمه‌ها و قنات‌ها در منطقه، باعث ایجاد دره‌هایی سرسبز و باغات میوه شده و طبیعت زیبایی را به وجود آورده است. آب اصلی مورد نیاز روستا را همین چشمه‌ها تامین می‌کنند و جدا از تامین آب، خروجشان از دل صخره‌ها منظره بسیار زیبایی را هم پدید آورده است.

درباره چشمه آب معدنی موسی در روستای تمین با این مقاله از دکوول همراه باشید.

    یکی از بهترین چشمه‌هایی که در این منطقه وجود دارد «چشمه آب معدنی حضرت موسی» است. بومیان معتقدند علت نامگذاری این چشمه فرود آمدن عصای حضرت موسی در این نقطه بوده است. این چشمه املاح معدنی مفید زیادی دارد و آب آن در زمستان گرم و در تابستان سرد است. در روستای تمین یک آسیاب آبی هم وجود دارد که قدمت آن مربوط به 150 هزار سال پیش می‌شود. اگرچه این آسیاب در حال حاضر متروکه و درحال نابودی است اما اگر گذرتان به این روستا افتاد حتما سری هم به این جاذبه بزنید.

چله خانه

    در زمان‌های گذشته، مکان‌هایی در ایران وجود داشته است که به آنها نام چله خانه می‌گفته‌اند مسلمانان معتقد به مدت ۴۰ شبانه روز به دعا و عبادت در این مکان‌ها می‌پرداخته‌اند و غذایشان تنها آب و یک دانه خرما بوده است. مطابق با دیگر مناطق تاریخی در این منطقه در حال حاضر استفاده‌‌ای از این مکان نمی‌‌شود و متروکه و در حال تخریب است.

    در روستای تمین منطقه‌ای با مساحت بیشتر از چهار هزار متر مربع دیده می‌شود که دارای یک معماری صخره‌ای است. این منطقه در نوع خود بی مانند است و باید آن را یک جاذبه نادر دانست. مطابق با اسناد و مدارک باستان‌شناسی که موجود است قدمت این سازه‌های معماری به اواخر دوره ساسانی و اوایل دوره اسلامی باز می‌گردد و زمانی که شما به این روستا می‌روید می‌توانید بناهایی را که در دل کوه کنده شده‌اند را مشاهده کنید.

درباره چله خانه روستای تمین استان سیستان و بلوچستان با این مقاله از دکوول همراه باشید.

کلام آخر

    در مطلب آشنایی با روستای تمین شما را با یکی از زیباترین روستاهای استان سیستان و بلوچستان آشنا کردیم. در این روستا جدا از طبیعی بکر و زیبا جاذبه‌های تاریخی زیادی هم وجود دارد که در بالا برخی از این جاذبه را به شما معرفی کردیم. متاسفانه شمار زیادی از این جاذبه‌های تاریخی به خاطر بی توجهی درحال نابودی و تخریب هستند و برای اینکه چنین گنجینه‌ای از بین نرود نیاز به مراقبت بیشتری است.

    اگر نکته دیگری درباره این جاذبه وجود دارد که در این مطلب بدان اشاره نشد و یا اگر تجربه بازدید از این روستا را دارید، حتما آن را با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید تا دیگران هم بتوانند از آن استفاده کنند. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد و از خواندن آن لذت ببرید.