کوه بل

زمان مطالعه: 4 دقیقه

کوه‌ها را باید یکی از جاذبه‌های طبیعی دانست که شگفتی‌های زیادی را در خود جای داده‌اند. به همین دلیل است که جدا از کوهنوردان و علاقمندان به ورزش کوهنوردی، گردشگران زیادی نیز برای بازدید از زیبایی‌ها و جاذبه‌های مناطقه کوهستانی راهی فتح‌شان می‌شوند زیرا کوهستان‌ها پر از جاذبه ناشناخته و جذاب برای بازدید است. قله بل بلندترین قله استان فارس است که در لیست پروژه سیمرغ نیز قرار گرفته است.


 قله بل

    قله بل بلندترین قله در استان فارس است که چهار هزار و پنجاه متر از سطح دریا فاصله دارد و بلندترین نقطه از کوهستان سفید به حساب می‌آید. کوه بل که در زبان پهلوی بلند معنا می‌شود، در منطقه اقلید استان فارس قرار گرفته است. درواقع برای رسیدن به ابتدای مسیر صعود به قله بل باید خود را به جنوب شهر اقلید برسانید.  همانطور که ذکر شد، بل بلندترین قله استان فارس است و بنابراین بدیهی است که در لیست پروژه سیمرغ نیز قرار داشته باشد. کوهنوردانی که قصد دارند این پروژه را به اتمام برسانند باید 31 قله بلند از 31 استان کشورمان را فتح کنند که قله بل نیز یکی آنها است. به عبارت ساده‌تر بدون صعود به قله بل امکان اتمام این پروژه وجود ندارد.

  نام قله بل 

ارتفاع

4050 متر

  موقعیت استان فارس، جنوب شهرستان اقلید

ناحیه

کوهستانی

    در مطلب قله بل قصد داریم سیر تا پیاز را درباره این جاذبه طبیعی بررسی کنیم. ابتدا به معرفی این قله خواهیم پرداخت. سپس مسیرهای صعود به آن را بررسی خواهیم کرد و در نهایت هم درباره اطلاعات مهم دیگر درباره این بلندترین قله استان فارس حرف خواهیم زد. اگر شما هم علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید و یا قصد دارید به آن صعود کنید و می‌خواهید قبل از این کار بیشتر درباره آن بدانید؛ با ما تا انتهای این مطلب از وب سایت دکوول همراه شوید.

معرفی قله بل

    قله بل ( به معنای بلند در زبان پهلوی) یکی از بلندترین قله‌های ایران و استان فارس است. این ارتفاع را باید بخشی از رشته کوه زاگرس دانست که در کوهستان سفید قرار دارد. از نظر سختی مسیر این قله در گروه نیمه سخت قرار دارد. از ویژگی‌های آن باید به وجود چشمه در آن اشاره کرد.

بررسی و معرفی قله بل و مسیرهای دسترسی به آن را دردکوول بخوانید

    در بیشتر نقاط مسیر کوه نوردی و صعود به قله بل آنتن دهی موبایل اختلال دارد و بنابراین بهتر است تما‌س‌های ضروری را از شروع مسیر انجام دهید تا بعدا به مشکل برنخورید. نوع مسیر نیز پاکوب است و در صورتی که کفش مناسب پوشیده باشید به راحتی می‌توانید آن را طی کنید. یک جان‌پناه در مسیر صعود به قله بل وجود دارد که جایش در کنار چشمه است.

    اکثر گروه‌های کوه‌نوردی به گونه‌ای برنامه‌ریزی می‌کنند تا بتوانند زمان استراحتشان را در این جان‌پناه بگذرانند. همچنین یک دره معروف به دره زمستانی در کنار این جان‌پناه قرار دارد که در گذشته نقش یخچال کوهستانی را داشته است. این جان‌پناه در جبهه غربی قرار دارد، تا قله حدودا یک و نیم کیلومتر راه است. کمی قبل از اینکه به جان‌پناه برسید، شیب مسیر نسبتا زیاد می‌شود و این را باید یکی از سختی‌های مسیر پس از گذشتن از جان‌پناه دانست. توجه داشته باشید برنامه صعود به قله بل برای یک گروه کوهنوردی معمولی حدود هفت ساعت برآورد شده است. البته بسته به شرایط و نوع راهپیمایی این زمان برای افراد و گروه‌های مختلف می‌تواند متفاوت باشد. از نظر آب و هوایی هم اگرچه نمی‌توان به درستی آب و هوای نقاط مرتفع را بررسی کرد اما این منطقه از نظر جوی معتدل است. با این وجود باز هم هر گاه رهسپار این صعود شدید، حتما لباس گرم همراه و جوراب اضافه با خود ببرید.

پوشش گیاهی قله بل

    در این منطقه پوشش گیاهی متنوعی وجود دارد و این مساله ارزش زیست محیطی قله بل و اطراف آن را دو چندان می‌کند. از میان این پوشش گیاهی متنوع می‌توان به درختچه های خوشک، ارژن ، آلبالو وحشی ، بوته‌های گون، شلال، زاز ، جاشیر و چویل، تره کوهی، اویشن ، گل هرمونه ، بو مادران و گینه خروسی اشاره کرد.
 

مسیرهای صعود به قله بل

    برای صعود به قله بل نیز مانند هر قله و ارتفاع دیگری مسیرهای متعددی وجود دارد که برخی از این مسیرها در میان کوهنوردان و علاقمندان به کوهنوردی رایج است و برخی دیگر کمتر شناخته شده است و فقط با راهنمایی لیدرهای محلی می‌‎توانید پیدایشان کنید. در ادامه برخی از مسیرهای صعود به قله بل را به شما معرفی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

  • دره ریواس (شمالی): نام ریواس را به این دلیل رویش گذاشته‌اند که ریواس زیادی در آن می‌روید.
  • دره زمستانه (شمال غربی): این مسیر کمی سخت‌تر و فنی‌تر است.
  • دره لای شکفت (غربی): این مسیر برای صعوهای زمستانی بسیار مناسی است و از منطقه سردآب آغاز می‌شود.
  • باغ ضرغامی (شرقی): این مسیر که از باغ و چشمه ضرغامی آغاز می‌شود کمی طولانی‌تر از سایر مسیرهاست.
  • دره سبز (جنوبی): این مسیر نیز نسبتا طولانی است و از دشت نخودزار آغاز می‌شود.

    اما رایج‌ترین و متداول‌ترین مسیر صعود به این قله را باید دره لای شکفت در سمت قله دانست. برای اینکه به این مسیر برسید باید وارد یک جاده خاکی شوید و خود را به کارخانه قند برسایند. این شروع مسیر است و تابلوی راهنمای صعود به قله را نیز می‌توانید در این منطقه ببینید. در این مسیر یک آبگیر کوچک نیز می‌توانید ببینید. برای اینکه به جان‌پناه کوه بل برسید، باید خود را به ارتفاع سه هزار 550 متری برسانید. این جان‌پناه روی یک گردنه قرار دارد. متاسفانه از آنجایی که زیاد از این پناهگاه استفاده نمی‌شود خالی از امکانات است. از جان پناه تا قله حدود یک و نیم کیلومتر راه است اما شیب مسیر پس از جان‌پناه بیشتر از قبل می‌شود.

معرفی قله بل و آب وهوای منطقه آن را در دکوول بخوانید.

بهترین فصل صعود به قله بل

    برای صعود به قله بل اقلید در استان فارس دقت به قرار گیری موقعیت جغرافیایی آن و ارتفاع قله بسیار حائز اهمیت است اما بهترین فصول برای صعود به این قله فصل‌های بهار و تابستان بخصوص در ماه‌های اردیبهشت و شهریور می‌باشد. دلیل انتخاب این ماه‌ها وجود جوی آرام و هوایی معتدل در منطقه است، ولی دقت کنید همیشه قبل از صعود شرایط آب و هوایی منطقه را بررسی نمایید.

کلام آخر

    در مطلب آشنایی با قله بل هر آنچه را که لازم بود درباره این بلندترین قله استان سمنان بدانید بیان کردیم. ابتدا به معرفی قله پرداختیم. سپس مسیرهای صعود به آن را بررسی کردیم. حالا آماده فتح این قله هستید. توجه داشته باشید که برای صعود به این قله باید با یک تیم حرفه‌ای کوهنوردی همراه شوید و یا یک لیدر محلی همراه خود داشته باشید. همچنین توجه داشته باشید که قله بل یک جاذبه طبیعی است بنابراین سعی کنید هیچگونه آسیبی به آن وارد ننمایید تا آیندگان نیز مانند ما بتوانند از این گنجینه طبیعی استفاده کنند.

    بهتر است همراه با خود یک کیسه زباله ببرید و زباله‌هایتان را به جای رها کردن در طبیعت درون کیسه بریزید و با خود به پایین برگردانید تا آسیبی از جانب شما به طبیعت وارد نشود. اگر نکته دیگری درباره قله بل وجود دارد که در این مطلب بدان اشاره نشد، و یا تجربه صعود به این قله را دارید آن را با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید تا دیگران نیز بتوانند از تجربیات شما استفاده کنند. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد و بتوانید از آن استفاده کنید.