طرح سیمرغ کوه‌های ایران

زمان مطالعه: 22 دقیقه

پروژه سیمرغ در واقع یکی از پروژه‌های محبوب در حوزه کوهنوردی است و همواره افراد بسیاری برای دست یابی به این مهم به دنبال صعود مجموعه قللی خاص هستند. بر اساس این پروژه 31 قله بلند هر استان را به عنوان پروژه سیمرغ کوه‌های ایران هدف‌گذاری کرده‌‌اند و هدفشان معرفی و صعود به بلندترین قله هر استان بوده است. بلندترین قله هر استان در این پروژه به عنوان یک جاذبه گردشگری و ورزشی معرفی می‌شود. به یاد داشته باشید که گردشگری فقط محدود به آثار تاریخی نیست و یا صرفا آثار طبیعی را شامل نمی‌شود و تعامل بین تمام المان‌هایی که به هر نحوی سبب ایجاد جذابیت برای گردشگران شود را می‌توان از بخش‌های مهم گردشگری به حساب آورد. اما طرح سیمرغ کوه‌های ایران برخواسته از کوهنوردی ایرانیان را برای سفر به نقاط مختلف کشور در فصول مختلف دعوت می‌کند. با دکوول همراه باشید.


فهرست:

 طرح سیمرغ کوه‌های ایران

    طرح سیمرغ کوه‌های ایران در تاریخ 15 آذر 1395 به عنوان یک پروژه ملی و اقدامی برای توسعه صنعت گردشگری در دستور کار وزارت ورزش و جوانان قرار گرفت و علاقمندان از آن پس می‌‌توانند با ثبت نام در این طرح شرکت کنند. این پروژه قصد دارد در راستای معرفی بلندترین قله هر استان، به معرفی فرهنگ و پتانسیل‌های گردشگری روستا یا شهری که قله در آن قرار دارد نیز بپردازد و به اقتصاد آن منطقه نیز کمک کند.

    در مطلب همه چیز درباره پروژه سیمرغ قصد داریم سیر تا پیاز را درباره این پروژه بررسی نماییم. ابتدا به طور خلاصه به معرفی آن خواهیم پرداخت. سپس اصول و مبانی آن را بررسی خواهیم کرد و در نهایت نیز درباره ماده‌ها و دیگر موارد مهم درباره این پروژه حرف خواهیم زد. اگر شما هم علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید و یا دوست دارید بیشتر درباره پروژه سیمرغ بدانید، با ما تا انتهای این مطلب از وب سایت دکوول همراه باشید.

آشنایی با پروژه سیمرغ

    اگر بخواهیم به ساده‌ترین شکل ممکن پروژه سیمرغ را معرفی کنیم باید بگوییم این پروژه قصد دارد 31 قله را به علاقمندان به کوهنوردی، طبیعت‌گردی و گردشگری معرفی کند که هر کدام از این قله‌ها بلندترین قله در استان خود به حساب می‌آیند. در راستای این معرفی به عنوان یک جاذبه ورزشی-گردشگری مناطقی که این قله‌ها در آنها قرار گرفته‌اند نیز معرفی شده و پتانسیل‌های گردشگری‌شان بررسی می‌شود. به موازات این معرفی به چرخه اقتصادی این مناطق نیز کمک می‌شود.

    اساسنامه این طرح توسط وزارت ورزش و جوانان تصویب شده است. این پروژه یک طرح ملی محسوب می‌شود که هم کمک می‌کند کوهنوردان داخلی و خارجی با قله‌های معروف ایران بیشتر آشنا شوند و هم هدف توسعه گردشگری را دنبال می‌کند. اگر یک کوهنورد بتواند این 31 قله را فتح کند و مدارک آن را هم به فدراسیون کوهنوردی ارائه دهد؛ می‌تواند گواهی‌نامه پروژه سیمرغ را از فدراسیون ورزش و جوانان دریافت نماید.

گفتیم که 31 قله در این پروژه باید فتح شود. در ادامه برای آشنای بیشتر خوانندگان لیست 31 قله این پروژه را قرار خواهیم داد. با ما همراه باشید.

نام قله

ارتفاع قله

نام استان

دماوند

5609 متر

مازندران

قله سبلان

4811 متر 

اردبیل

قله هزار

4501 متر

کرمان

قله قاش مستان

4450 متر

کهگیلویه و بویر احمد

قله خلنو

4374 متر

تهران

کلونچین

4221 متر

چهار محال و بختیاری

شاه البرز

4050 متر

البرز

سیالان

4174 متر

قزوین

سنبران

4150 متر 

لرستان

شیرکوه

4075 متر

یزد

تفتان

4050 متر

سیستان و بلوچستان

شاهان کوه

4040 متر

اصفهان

بل

3965 متر

فارس

شاهوار

3964 متر

سمنان

گاو کشان

3813 متر

گلستان

حوی خانی (شاهو)

3390 متر

کرمانشاه

جنوار

3707 متر

آذربایجان شرقی

اورین

3702 متر

آذربایجان غربی

کان صیفی

3050 متر

ایلام

کینو

3701 متر

خوزستان

سماموس

3720 متر

  گیلان

کوبری

3586 متر

همدان

دومیر

3505 متر

مرکزی

بلقیس

3343 متر

زنجان

شیرباد

3303 متر

خراسان رضوی

تشگر

3267 متر

هرمزگان

برف انبار

3220 متر

قم

زلیخا

  3197 متر 

کردستان

شاه جهان

3064 متر

خراسان شمالی

نایبند

3005 متر

خراسان جنوبی

پازنان

1968 متر

بوشهر

آشنایی با اصول و مبانی پروژه سیمرغ

    طرح سیمرغ کوه‌های ایران مانند هر طرح دیگری اصول و قوانین مشخصی را دنبال می‌کند که شاید دانستن این مبانی برای شما هم جالب باشد. در ادامه به صورت مختصر به این اصول اشاره خواهیم کرد.

 • اعتقاد و التزام به قوانین جاری کشور
 • رعایت نظم و احترام میان اعضای تیم کوهنوردی
 • داشتن بردباری و متانت هنگام اجرای پروژه
 • رعایت عدالت و صداقت هنگام انجام پروژه
 • بهره‌مندی از پوشش مناسب اسالمی بانوان، آراستگی ظاهر و حفظ بهداشت فردی و محیطی
 • همیاری با مردم روستا و شهری که قله در آن قرار دارد
 • برگزاری جلسه هم‌اندیشی قبل از صعود با اعضای تیم و هیئت کوهنوردی استان
 • حمایت و خرید از محصولات و تولیدات و اسکان - حمل و نقل روستاییان و شهری که قله در آن قرار دارد
 • نظارت باشگاه و هیئت کوهنوردی استان به منظور حفظ محیط کوهستانی

    بدیهی است که در بالا به صورت خلاصه وار به این اصول اشاره کردیم. در صورتی که نیاز به اطلاعات دقیق‌تری از پروژه سیمرغ دارید؛ می‌توانید این طرح را در سایت وزارت ورزش و جوانان بخوانید.

شرایط لازم برای شرکت در پروژه سیمرغ

    کوهنوردانی که بخواهند در پروژه سیمرغ شرکت کنند به جز رعایت قوانین و از سر گذراندن مراحل بالا باید شرایط لازم برای این کار را هم داشته باشند. حالا شرایط لازم برای شرکت در پروژه سیمرغ چیست؟

 • شرط اول این است که فرد شرکت کننده سلامت کامل جسمی و روحی داشته باشد. این سلامت باید توسط پزشک معتمد فدراسیون و همچنین هیئت‌های کوهنوردی استان مورد نظر تایید شود.
 • شرط دوم این است که شخص شرکت کننده در این پروژه آمادگی جسمانی لازم برای کوهپیمایی را داشته باشد. در واقع کوهنوردی ورزش سخت و پر تحرکی است که نیاز به آمادگی جسمانی دارد. اگر این آمادگی جسمانی در کوهنوردان وجود نداشته باشد ممکن است در میانه راه نتوانند به مسیرشان ادامه دهند و گروه را با مشکلاتی رو به رو کنند.
 • شرط سوم برای شرکت در این طرح این است که شخص تجربه کافی در کوهنوردی داشته باشد. برای فتح قله‌های بلند و سخت، حتما نیاز به تجربه است. شما باید در گروه‌های کوهنوردی قله‌های کوچک‌تر را فتح کرده باشید تا بدانید چه خطراتی شما را تهدید می‌کند. هنگام مواجهه با این خطرات باید چه کنید و ... پاسخ همه این سوالات با تجربه به دست می‌آید.

     در راستای این تجربه، دوره‌هایی وجود دارد که شما باید آنها را گذرانده باشید و مدرکش را همراه با دیگر مدارکتان هنگام ثبت‌نام به فدراسیون تحویل دهید. بنابراین اگر علاقمند به کوهنوردی هستید و دوست دارید پروژه سیمرغ را انجام دهید اما تجربه کافی ندارید؛ می‌توانید در این دوره‌ها شرکت نمایید.

     از میان این مدارک می‌توان به مدرک دوره کارآموزی کوهپیمایی، دوره کارآموزی مقدماتی سنگ، دوره کارآموزی مقدماتی برف، کارگاه نقشه خوانی و کاربا قطب نما وGPS ، کارگاه مقدماتی پزشکی کوهستان، دوره مقدماتی و هواشناسی و دوره حفظ محیط کوهستان اشاره کرد. آشنایی با تمام این موارد به شما کمک می‌کند تا کوهنورد بهتری شوید.

مراحل اجرای طرح سیمرغ کوه‌های ایران

    به طور کلی مراحل اجرای پروژه سیمرغ را می‌توان به دو مرحله ثبت نام و مرحله اجرا تقسیم کرد که در ادامه این دو مرحله را برایتان توضیح خواهیم داد. کسانی که می‌خواهند پروژه سیمرغ را اجرا کنند باید مراحلی را طی نمایند که اولین آنها ثبت نام در پروژه است. برای این کار باید ابتدا در پورتال فدراسیون ورزش و جوانان عضو شوید، سپس فرم ثبت نام را تکمیل نمایید، در مرحله بعدی ثبت نام باید اسکن مدارک لازم را وارد سایت کنید.

    در آخر نیز اگر به سن قانونی نرسیده‌اید، باید رضایت نامه کتبی یکی از والدین را نیز داشته باشید. پس از اسکن مدارک و انجام کارهای مورد نظر پرونده‌ای برای شما تشکیل شده و کد پروژه نیز برایتان ارسال خواهد شد. پس از مرحله ثبت نام، مرحله دوم اجرایی کردن برنامه کوهپیمایی است. در این مرحله نیز باید نکات مهمی در نظر گرفته شود که در بالا به برخی از آن اشاره شد. این مرحله بیشتر حالت عملیاتی دارد و هماهنگی با گروه و رعایت قوانین و ماده‌های پروژه اصلی‌ترین چیزی است که نباید آن را به هیچ وجه فراموش کرد.

    در پایان و پس از طی کردن هر دو مرحله ثبت نام و اجرا نیز به کسانی که تمام مراحل را طی کرده و پروژه را تکمیل کنند؛ نشان سیمرغ کوه‌های ایران داده می‌شود. این پروژه نه تنها نوعی تفریح و ورزش محسوب می‌شود بلکه به نوعی کمک در صنعت گردشگری و همچنین شناخت و معرفی قله‌های مهم و بلند ایران است. برای کسانی که به کوهنوردی علاقه دارند پروژه سیمرغ فرصت خوبی خواهد بود تا هم تجربیات جدیدتری به دست آورند و هم به این پروژه برای دستیابی به اهداف مفیدش کمک برسانند.

کلام آخر

    در مطلب طرح سیمرغ کوه‌های ایران، همانطور که از عنوان مشخص است همه چیز را درباره این پروژه کوهنوردی فدراسیون ورزش و جوانان بررسی کردیم و با 31 قله موجود در لیست این پروژه نیز آشنا شدیم. حالا شما هم اطلاعات کافی برای ثبت نام در پروژه سیمرغ را دارید و اگر دارای تجربه کوهنوردی هستید و یا علاقمند به کوهنوردی هستید می‌توانید به سایت فدراسیون ورزش و جوانان مراجعه  کنید و پس از طی کردن دوره‌های لازم و تهیه مدارک لازم لازم اقدام به ثبت نام کنید.

    پروژه سیمرغ اهداف زیادی را دنبال می‌کند که در بالا مفصل درباره این اهداف حرف زدیم اما دو هدف توسعه صنعت گردشگری و همچنین شناساندن 31 قله مهم ایران به کوهنوردان ایرانی و خارجی شاید مهم‌ترین این اهداف باشد. اگر نکنه دیگری درباره پروژه سیمرغ وجود دارد که در این مطلب بدان اشاره نشد، حتما آن را با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد و بتوانید از آن استفاده کنید.