دیواره پل خواب

تاریخ انتشار: 1401/5/19 | تاریخ آخرین ویرایش: 1402/11/15

وجود رشته کوه‌های طولانی و قله‌های مرتفع در ایران زمینه برای ورزش سنگ نوردی یا صخره نوردی را در کشور ما فراهم کرده است و از جمله جاهای مناسب برای انجام این ورزش دیواره پل خواب در استان البرز و کنار جاده چالوس است که در آن سنگ نوردی را با چاشنی طبیعت گردی تجربه می‌کنید.


دیواره پل خواب

    پل خواب روستایی در البرز و در بخش آسارای استان البرز است. این روستا عمدتا با طبیعت بکری شناخته می‌شود که تا حدی شبیه طبیعت روستاهای کوهستانی نزدیک رشته کوه البرز و از طرف دیگر شبیه طبیعت جنگلی مازندران است.

    هم جواری این روستا با جاده چالوس که از آن با عنوان یکی از زیباترین و خاطره انگیزترین جاده‌های ایران یاد می‌شود و همچنین نزدیکی آن به تهران و کرج، باعث شده که پل خواب شناخته شده و مورد توجه باشد. در پل خواب یک دیواره سنگی وجود دارد که آن هم جزو جاذبه‌های این روستا به حساب می‌آید و به ویژه علاقه‌مندان به سنگنوردی و صخره نوردی را به خود جذب می‌کند.

    دیواره سنگی پل خواب که در ۷۰ کیلومتری تهران و در ۳۵ کیلومتری کرج واقع شده است، دیواره‌ای با ارتفاع ۱۵۰ متر است و مرتفع‌ترین مسیر صعود آن به ۱۱۰ متر می‌رسد. جز این مسیر ۱۱۰ متری، ۳۸ مسیر سنگنوردی دیگر در این دیواره وجود دارد که از جمله آنها می‌توان به چکش، کلاهک سلام، نگار، مارمولک، آیندگان، سی سخت، بوبو، محمد پل خوابی، آینه، روجا، زیر باران، مادر، شیرین، پرستو و ایران و سوئیس اشاره کرد.

    دلیل این نامگذاری‌ها به اولین صعود اتفاق افتاده در هر مسیر بر می‌گردد، به این صورت که مسیر سنگنوردی نام خود را از اولین کسی که موفق به انجام این کار شده گرفته یا بر اساس اتفاق و ماجرایی که حین صعود رخ داده، نامی برای یک مسیر تعیین شده است. برای مثال مسیر چکش یک مسیر کارگاهی آماده است و صعود به آن با ابزار انجام می‌شود یا مسیر ایران و سوئیس مسیری است که بخش ایران آن توسط افشین رمضانی و قسمت سوئیس آن توسط دو سنگ نورد سوئیسی به نام‌های جو و فرانچسکو باز شده است. پر صعودترین مسیر دیواره پل خواب مسیر سی سخت است.

مکان‌های مناسب برای سنگنوردی

    سنگنوردی یکی از سخت‌ترین ورزش‌ها است که به قدرت بدنی بالا نیاز دارد. به همین دلیل کسانی که می‌خواهند به صورت حرفه‌ای این ورزش را پیگیری کنند باید مدام تمرین کرده و مهارت‌های خود را بالا ببرند. برعکس بسیاری از ورزش‌ها که می‌توان در یک محیط مصنوعی مانند ورزشگاه یا باشگاه انجام‌شان داد، سنگنوردی نیازمند تمرین در یک محیط واقعی است. مکان‌هایی برای تمرین این ورزش در سالن‌های ورزشی وجود دارد، اما این مکان‌ها نمی‌توانند آمادگی افراد را تا حد لازم بالا ببرند و کسانی که به طور حرفه‌ای سنگنوردی می‌کنند هر از گاهی باید خود را از صخره‌های واقعی بالا بکشند.

    طبیعت ایران این امکان را برای سنگ نوردان فراهم می‌کند که در محیطی واقعی آمادگی خود در این ورزش را بسنجند. هر چند مکان‌های مناسب سنگنوردی در ایران با عناوینی مانند دیواره شاخک، دیواره غربی قله قاش مستان، دیواره قله آزادکوه، دیواره سنگی بیستون، دیواره سنگی بند یخچال و … شناخته می‌شوند، مکان‌های مناسب دیگری هم برای این ورزش وجود دارند که شاید دسترسی به آنها آسان‌تر بوده و از آنجا که ارتفاع کمتری دارند برای تمرین بهتر باشند.

    در اطراف تهران چند سایت مناسب سنگنوردی وجود دارد که کسانی که این رشته را به عنوان رشته ورزشی خود انتخاب کرده‌اند به این مکان‌ها رفته و مهارت و توانایی خود را در این زمینه می‌سنجند. بعد از دیواره سنگی بند یخچالِ دربند تهران که از آن به عنوان یکی از مهم‌ترین مکان‌ها برای سنگنوردی در ایران یاد می شود، دیواره سنگی پل خواب نیز مکانی نزدیک به تهران برای انجام این ورزش است.

    محل قرار گیری دیواره سنگی پل خواب که در نزدیکی دو شهر بزرگ یعنی تهران و کرج است و همچنین طبیعت بکر اطراف این محل آن را به جایی مناسب برای ورزش و تفریح تبدیل کرده است و روزانه افراد زیادی از مناطق مختلف به دیواره پل خواب می‌روند تا ضمن یک طبیعت گردی لذت بخش به سنگنوردی هم بپردازند.

سنگنوردی در پل خواب را در دکوول بخوانید.چند نکته درباره دیواره پل خواب

    برای رسیدن به دیواره پل خواب از کنار جاده باید مسیری خاکی با شیب متوسط ۵۰ درجه را طی کنید. طی کردن این مسیر ۱۰ تا ۱۵ دقیقه طول می‌کشد. سنگنوردی ورزشی حرفه‌ای و نیازمند ابزار و تمرین مناسب است. بدون داشتن ابزار و آمادگی کافی به هیچ وجه اقدام به سنگنوردی در دیواره پل خواب نکنید.

    همانطور که عنوان شد چندین مسیر و کارگاه‌های مصنوعی برای صعود در دیواره پل خواب وجود دارد. تمامی این مسیرها امن و مناسب همه افراد نیست و شما قبل از صعود باید اطلاعات کافی درباره مسیری که می‌خواهید انتخاب کنید به دست بیاورید. اتفاقات رخ داده و تجربه دیگران نشان می‌دهد که برخی از مسیرها بسیار ناامن و خطرناک هستند. برای مثال مسیر ایگر که توسط یک سنگ نورد فرانسوی گشوده شده است به دلیل تغییر موقعیت سنگ و شل شدن رول‌ها ایمن نیست و تا جای ممکن باید از انتخاب آن خودداری کنید.

    این وضعیت در مورد مسیر نگار طول سه هم وجود دارد. در واقع اگر قصد سنگنوردی در دیواره پل خواب را دارید یا مسیرهایی را انتخاب کنید که قبلا امتحان کرده‌اید یا اینکه از ابزار کمکی بهره گرفته و برای مثال نه تنها از طناب استفاده می‌کنید که سر آن را نیز گره بزنید. زمان مناسب برای سنگنوردی در دیواره پل خواب فصل بهار است. در فصول دیگر سرما یا گرمای هوا و همچنین بازندگی، سنگنوردی در این دیواره را دشوار و حتی غیر ممکن می‌کند.

    برنامه سنگنوردی در دیواره پل خواب نه تنها یک برنامه ورزشی برای ورزشکاران حرفه‌ای محسوب می‌شود که برنامه‌ای تفریحی با چاشنی طبیعت گردی نیز هست. جایی که پل خواب و دیواره سنگی‌اش در آن قرار گرفته جایی ویژه و از نظر طبیعی جذاب است. جاده چالوس خود یک جاذبه طبیعی است که هر روز بسیاری را به سمت خود جذب می‌کنند.

    جز مسافرانی که به شمال سفر می‌کنند، هستند کسانی که فقط برای دیدن جاده چالوس، کمپ کردن در اطراف آن و لذت بردن از طبیعتش به آنجا می‌روند. روستاهای واقع شده در کنار جاده چالوس از جمله خود روستای پل خواب، جذاب و دیدنی هستند و بازدید از آنها تجربه‌ای فراموش نشدنی برای شما خواهد بود. علاوه بر این اگر تا دیواره سنگی پل خواب رفته اید، فاصله‌ای کم یعنی تنها ۱۵ کیلومتر تا سد کرج دارید که خود از جمله جاذبه‌های جاده چالوس به حساب می‌آید.

نکات مهم درباره سنگنوردی در پل خواب در دکوول بخوانید.

کلام آخر

    برخی از ورزش‌ها با طبیعت و طبیعت‌گردی گره خورده‌اند و به همین دلیل کسانی که به این ورزش‌ها می‌پردازند علاوه بر لذت بردن از ورزش، از جاذبه‌های طبیعی نیز لذت می‌برند. کوهنوردی و سنگنوردی از جمله این ورزش‌ها هستند و هر چند دومی ورزش سختی است، اما فراوانی مکان‌های جذاب برای انجام این ورزش در ایران باعث گرایش بسیاری از افراد به آن شده است.

    رشته کوه‌های البرز و رشته کوه زاگرس به عنوان رشته کوه‌های طویل فلات ایران هر کدام قله‌هایی مرتفع و مکان‌های مناسبی برای سنگنوردی دارند. صعود به برخی از این مکان‌ها که با عنوان سایت‌های سنگنوردی شناخته می‌شوند، بسیار سخت است و تنها کسانی که به صورت کاملا حرفه‌ای سنگنوردی کرده‌اند قادر به این کار هستند. اما سایت‌هایی هم وجود دارد که ورزشکاران معمولی سنگنوردی می‌توانند به آنها مراجعه کرده و کار صعود را انجام دهند. از جمله این سایت‌ها که بسیار هم پرطرفدار است، دیواره پل خواب است.

    اگر این مکان را برای سنگنوردی انتخاب می‌کنید گشت و گذاری مفرح خواهید داشت، چرا که با کوهستانی خشک و بی‌آب و علف رو به رو نیستید، بلکه در دل طبیعتی زیبا، هم سنگنوردی می‌کنید و هم از جاذبه‌های طبیعی لذت می‌برید، ضمن اینکه دسترسی آسانی هم به این مکان دارید. 
امتیاز دهی ( میانگین امتیازات: 5 )


شبکه های اجتماعی
دسته بندی ها