چگونگی تمیزکردن مخزن آب کوهنوردی

تاریخ انتشار: 1402/5/8 - تاریخ آخرین تغییرات: 1403/3/2

شاید به فکر بیفتید "چگونه که چیزی که با آب تمیز پر می‌کنیم نیاز به تمیزکردن دارد؟" اما باکتری‌ها و قارچ‌ها موجوداتی هستند که خلاقیت بالایی دارند و به هر روشی به دسترسی به مخزن آبی مانند CamelBak، Platypus یا سایر برندهای مشابه پیدا می‌کنند. بهترین دفاع شما، تمیزکردن سیستم خود به طور منظم است. با ما در دکوول همراه باشید.


آنچه میخواهید درباره چگونگی تمیزکردن مخزن آب کوهنوردی بدانید:

چگونه مخزن آبی را تمیز کنیم:

 1. لوازم تمیزکردن خود را جمع آوری کنید، همراه با مایع تمیزکننده، صابون ظرفشویی، برس‌ها و ابزارهای خشک کننده.
 2. آب گرم و مایع تمیزکننده را مخلوط کنید و سیستم را پر کنید.
 3. آن را خیس کرده و آب را خالی کنید، سپس به داخل آن دست بزنید و آن را شستشو دهید و آبکشی کنید.
 4. به آن اجازه دهید کاملاً خشک شود.

درباره چگونه تمیز کردن مخزن آب یا همان کمل بک با این مقاله از دکوول همراه باشید.

لوازم تمیزکردن مخزن آبی

    احتمالاً اگر لوازم مناسب را در دسترس داشت ه باشید، مخزن آبی خود را به طور منظم تمیز کنید. ابزارهای ویژه ضروری نیستند، اما اگر می‌خواهید کار را راحت‌تر و کامل‌تر انجام دهید، مفید است ابزارهایی مناسب برای این کار داشته باشید.

مواد تمیزکننده

    شما به یک صابون ظرفشویی ملایم نیاز دارید، به همراه هر یک از موارد زیر:

 • قرص‌های تمیزکننده مخزن: بدون نیاز به اندازه‌گیری. فقط یک قرص با فرمولاسیون خاص برای حذف رسوباتی که ممکن است در سیستم آبی شما به مرور زمان تشکیل شود را در آن قرار دهید.
 • سودا بیکربنات: یک تمیزکننده چندمنظوره که در برابر بوها موثر است. Platypus توصیه می‌کند 1/4 پیمانه سودا بیکربنات را در هر 3/4 پیمانه آب برای هر لیتر حجم مخزن آبی خود استفاده کنید.
 • سفیدکننده خانگی: باکتری‌ها و ویروس‌ها را می‌کشد. Platypus توصیه می‌کند هر لیتر آب بی‌بو با 2 تا 5 قطره سفیدکننده بی‌بوی خانگی استفاده کنید. توجه کنید که می‌توانید سفیدکننده و سودا بیکربنات را با هم ترکیب کنید تا تمیزکردن کامل‌تری انجام شود.
 • آب لیمو: در کاهش بوی بسیار قوی کمک می‌کند. Platypus توصیه می‌کند هر لیتر آب با 1/4 پیمانه آب لیمو استفاده کنید. همچنین می‌توانید آن را با سفیدکننده و/یا سودا بیکربنات ترکیب کنید، اما باید دهانه مخزن را از خودتان دور کنید زیرا آب لیمو و سودا بیکربنات با هم واکنش جوشاننده‌ای دارند.
 • قرص‌های تمیزکننده دندان مصنوعی: این‌ها از قرص‌هایی که به طور خاص برای سیستم‌های آبی ساخته نشده‌اند استفاده می‌کنند و به عنوان جایگزینی ارزان قیمت مورد استفاده برخی از افراد قرار می‌گیرند.

ابزارهای تمیزکننده

 • برس‌های تمیزکننده برای مخزن و لوله آب: این‌ها به شما کمک می‌کنند تا به تمام گوشه‌ها و زاویه‌ها بهتر دسترسی پیدا کنید.
 • پد سابلیمشی یا برس سابلیمشی: احتمالاً اینها را در خانه دارید، اما ممکن است به تمام نقاط سخت‌دسترسی نرسند.
 • یک رشته گره‌دار: طول رشته باید بیشتر از لوله آب شما باشد و گره باید به اندازه کافی بزرگ باشد که به خوبی در داخل آن جا بخورد. به سادگی رشته را در طول فرآیند اسکراب کردن چندین بار از طریق لوله بکشید.

درباره لوازم تمیزکردن مخزن آبی یا همان کمل بک با این مقاله از دکوول همراه باشید.

لوازم کمکی خشک‌کننده

    کلیدی برای حفظ مخزن آبی، باز بودن کامل آن است تا اجازه گردش هوا داشته باشد. اولویت دارد که مخزن را به صورت برعکس آویزان کنید یا برعکس آن قرار دهید تا آب بتواند به طور آرام آب بریزد.

 • آویز مخزن آب: بیشتر آویزها با هر نوع مخزن آبی سازگار هستند، اما تعدادی از آنها فقط با برخی از مدل‌های مخزن آبی سازگار هستند.
 • گیره لباس و پلاکی‌های چوبی
 • زنجیره آشپزخانه: آن را در داخل مخزن قرار دهید تا آن را به طور کامل باز نگه دارد.
 • دستمال کاغذی: مخزن را به اندازه کافی پر کنید تا باز بماند.

تمیزکردن و اسکراب کردن مخزن آبی

    این یک فرآیند دو مرحله‌ای است.  ابتدا، محلول تمیزکننده را ترکیب و اضافه کرده و در سراسر سیستم ترکیبات آنتی‌باکتریال را نق neutralize کنید. سپس با صابون ظرفشویی شستشو کنید تا تمام بقایای محلول تمیزکننده را حذف کنید.

مرحله اول: اضافه کردن محلول تمیزکننده

 1. مخزن آب را با آب گرم (به اندازه‌ای که ممکن است برایتان سوخته‌کننده باشد) پر کنید، قرص تمیزکننده را (یا مواد تمیزکننده خانگی خود) اضافه کنید، آن را درب ببندید و تکان دهید.
 2. مخزن آب را بالا ببری د و لوله آب را در سینک قرار دهید؛ سپس سر شیری را باز کنید تا آب از آن خارج شود. این اطمینان می‌دهد که کل سیستم مخزن آب با محلول تمیزکننده در تماس است.
 3. آن را به طرفی که جای دیگر است قرار داده و خیس کنید. اگر قرص‌های تمیزکننده مخزن آب دارید، معمولاً دستورالعمل‌ها می‌خواهند برای 5 دقیقه قرار بگیرد؛ اگر از ترکیب مواد تمیزکننده خانگی استفاده می‌کنید، حدود 20 دقیقه صبر کنید. سپس سیستم را خالی کنید.

تمیزکردن و اسکراب کردن مخزن آبی با این مقاله از دکوول همراه باشید.

مرحله دوم: شستشو با صابون ظرفشویی و سپس آبکشی

 1. مخزن آب و لوله را دوباره پر کنید، این بار با ترکیبی از آب گرم و کمی صابون ظرفشویی.
 2. داخل مخزن آب را اسکراب کنید؛ سپس داخل لوله آب را اسکراب کنید. این کار راحت‌تر است اگر سر شیری را که می‌توانید جداگانه اسکراب کنید، بردارید.
 3. همه چیز را به طور کامل آبکشی کنید.

درباره تمیزکردن و اسکراب کردن مخزن آبی یا همان کمل بک با این مقاله از دکوول همراه باشید.

مرحله سوم: خشک کردن هوایی

 1. تمام قطعات را (لوله، مخزن آب و سر شیر) جدا کنید.
 2. مخزن آب را روی آویز خود قرار دهید یا عمودی قرار دهید تا خشک شود.
 3. لوله آب را آویزان کنید و سر شیر را کنار بگذارید. برخی از آویزها دارای کلیپ لوله هستند؛ همچنین می‌توانید لوله را روی یک آویز لباس یا یک میله افقی قرار دهید.

    اگرچه استفاده از حمام به دلیل اینکه تعداد چندانی ریزش آب را اهمیت نمی‌دهید جذاب است، اما بهتر است یک مکان غیررطوبتی و دور از دسترس برای خشک کردن پیدا کنید. سپس به تمام اجزای سیستم آبدهی به اندازه کافی زمان بدهید تا به طور کامل خشک شوند، زیرا قرار دادن آنها با حتی یک مقدار کوچک رطوبت درون، رشد قارچ را جلب می‌کند.

درباره لوازم کمکی خشک‌کننده کمل بک یا همان مخزن آب با این مقاله از دکوول همراه باشید.

کلام آخر

    تمیز کردن ظروف آب از جمله موارد بسیار مهمی است که بسیاری از افراد به آن نمی‌پردازند. حال این بطری را در باشگاه یا در زندگی روزمره استفاده کنید یا در سفرهای کوهنوردی و طبیعت گردی خود باید تمهیدات اشاره شده به منظور تمیز کردن آن را به انجام برسانید. دکوول همراه شمات تا با رعایت استانداردها لذت دو چندان از سفرهای خود ببرید.