نحوه خواندن نقشه‌ های توپوگرافیک

زمان مطالعه: 4 دقیقه

وقتی به پیاده روی یا گشت و گذار در طبیعت می روید، داشتن یک قطب نما و یک نقشه مهم است. اما این نیز بسیار مهم است که بدانید چگونه نقشه را بخوانید تا بتوانید در مورد مکانی که در حال کاوش هستید اطلاعات بیشتری کسب کنید. نقشه می تواند چیزهای جالب زیادی در مورد منطقه ای که در آن هستید به شما بگوید! در این مقاله از دکوول قصد داریم آموزش نحوه خواندن نقشه توپوگرافی را به شما آموزش دهیم و به طور کلی سرفصل‌هایی که قصد داریم مطرح کنیم شامل استفاده از خطوط کنتور، عملکرد مقیاس نقشه، جزئیات مهم در نقشه و همچنین نحوه تهیه این نقشه‌ها خواهد بود.


فهرست:

چگونگی توصیف زمین با خطوط کنتور

    نقشه‌های ساده مسیر برای برنامه‌ریزی سفر مفید هستند، اما برای مسیریابی در زمین، مفید نیستند. نقشه‌های توپوگرافی به دانستن بیشتر در این زمینه کمک می‌کنند، با این که شما را قادر می‌سازند که زمین سه بعدی را از یک قطعه کاغذ صاف ببینید. ویژگی اصلی که این را ممکن می‌سازد، خطوط کنتور شیب زمین را نشان می‌دهند. خطوط کنتور بین نقاطی را که ارتفاع آن‌ها یکسان است، به یکدیگر متصل می‌کنند: جایی که خطوط کنتور نزدیک به هم هستند (هرگز با هم تلاقی نمی‌کنند)، ارتفاع در فاصله کوتاه به شدت تغییر می‌کند و زمین شیب دار است. جایی که خطوط کنتور دور از هم هستند، ارتفاع به آرامی تغییر می‌کند که نشانگر شیب کمی است.

    خطوط کنتور همچنین شکل زمین را نشان می‌دهند. حلقه‌های مرکزی تقریباً مرکز شما را به قله‌ای نشان می‌دهند، و مناطق بین قله‌ها را نقاط گذرگاهی نشان می‌دهند. مطالعه نقشه توپوگرافی منطقه‌ای که با آن آشنایی دارید، روش بسیار خوبی برای یادگیری این است که چگونه ویژگی‌های زمین را با خطوط کنتور روی نقشه هماهنگ کنید.

 • خطوط کنتور اصلی: هر پنج خط کنتور، یک خط ضخیم‌تر "خط کنتور مرجع" است. در نقطه‌ای در امتداد این خط نیز ارتفاع مربوط به آن خط ذکر شده است.
 • فاصله بین خطوط کنتور. تغییر ارتفاع از یک خط کنتور به خط بعدی همیشه در یک نقشه یکسان است. بسیاری از نقشه‌ها دارای فواصل کنتوری ۴۰ یا ۸۰ فوت هستند: یک فاصله کنتوری ۸۰ فوت به این معنی است که هر خط کنتور ۸۰ فوت عمودی از خط بعدی نزدیک‌تر فاصله دارد. شما می‌توانید فاصله کنتوری مربوط به نقشه خود را در جدول نمادهای آن پیدا کنید.

    گاهی اوقات، یک دایره به جای یک قله نشان دهنده یک فرورفتگی است. یک دایره با علامت‌های تیک درون آن نشان دهنده یک غربالگری است. همچنین، همانطور که به سمت غربالگری نزدیک می‌شوید، باید ارتفاعات کاهش پیدا کنند.

درباره چگونگی توصیف زمین با خطوطکنتور با این مقاله از دکوول همراه باشید.

مقیاس نقشه

    مقیاس نقشه به شما می‌گوید که نقشه شما چه قدر جزئی است. به عنوان مثال، یک مقیاس 1:24000 به این معناست که یک اینچ روی نقشه برابر با 24،000 اینچ از ترین واقعی است. اگر نسبت مقیاس به این شکل 1:65000 باشد، این به این معناست که هر اینچ روی نقشه شامل 65،000 اینچ از ترین است. نقشه با این مقیاس یک منطقه بزرگ‌تر را شامل می‌شود - اما جزئیات کمتری در هر اینچ مربع نقشه دارد. اصطلاحات "مقیاس بزرگ" و "مقیاس کوچک" گاهی اوقات به اشتباه تلقی می‌شوند (شامل نسخه قبلی این مقاله). به عنوان مثال، در مثال بالا، توصیف درست نسبت 1/24000 این است که نشانگر "نقشه با مقیاس بزرگ" (با جزئیات بیشتر) است. نسبت 1/65000 نشانگر "نقشه با مقیاس کوچک" (با جزئیات کمتر) است. نقشه‌ها همچنین مقیاس نمایندگی دارند تا به شما در تصویرسازی فواصل واقعی کمک کنند. می‌توانید از این مقیاس و یک رشته یا لبه قطب نما برای برآورد تخمینی فواصل پیاده‌روی در نقشه استفاده کنید.

جزئیات مهم و مفید دیگر نقشه‌های توپوگرافی

    به نقشه راهنما نزدیک شوید و با دقت آن را بررسی کنید. این نقشه حاوی راهنمایی ها و اطلاعات مسیریابی است. با بررسی هر خط، نماد و رنگ معنای آن را بیاموزید. به طور کلی، رنگ سبز گیاهان فراوان را نشان می دهد، در حالی که مناطق روشن یا بی رنگ به معنی مناطق باز است. و به طور معمول، رودخانه ها و دریاچه ها به رنگ آبی نشان داده می شوند. این راهنما همچنین شامل اطلاعات کلیدی مانند مقیاس نقشه، فواصل خطوط تراشه و نشانگر، سیستم شبکه (برای مسیریابی پیشرفته) و انحراف مغناطیسی (برای تنظیم قطب نما) می باشد.

درباره جزئیات مهم و مفید دیگر نقشه‌های توپوگرافی با این مقاله از دکوول همراه باشید.

    با مطالعه و تمرین بر روی نقشه یک منطقه شناخته شده، از ویژگی های مختلف نقشه مانند قله ها و سد ها و ... با دقت بیشتری آگاه شوید. تصور کنید که چگونه زمین در نقاط مهم مانند قله ها با خطوط ارتفاعاتی نقشه مرتبط است. به ویژگی های ظریفی مانند صخره های بلند که خطوط ارتفاعاتی آنها در کنار هم قرار دارند و نوارهای کوهستانی که بین قله ها قرار دارند و خطوط ارتفاعاتی آنها در هر دو طرف کاهش می یابد توجه کنید. دره ها مناطق با ارتفاعات پایین بین نوارهای کوهستانی هستند؛ برخی از آنها ممکن است رودخانه ای در کف داشته باشند، اما این یک الزام برای وجود یک دره نیست.

 • نکته مهم: برای افزایش مهارت خواندن نقشه، در هر سفر از آن استفاده کن.

نقشه‌های USGS

    سازمان مطالعات زمین‌شناسی آمریکا (USGS) قبلا به‌عنوان استاندارد طلا برای نقشه‌های توپو شناخته می‌شد. این نقشه‌ها با پوشش کل کشور، شامل مناطق مستطیلی از زمین به نام چهارچوب هستند ("کواد" به اختصار). از دسترسی به نقشه‌های چاپ شده USGS در بیشتر فروشگاه‌های فروش لوازم خارج از منزل و REI دیگر پایان یافته و به‌طور کلی با یک منبع آنلاین که امکان به‌روزرسانی مداوم داده‌های نقشه را فراهم می‌کند، جایگزین شده است. نقشه‌های دانلود و چاپ شده از اینجا دارای محدودیت اطلاعات مسیر و عدم تأیید در میدان هستند و مشکلات عمده‌ای دارند.

درباره جزئیات مهم و مفید دیگر نقشه‌های توپوگرافی با این مقاله از دکوول همراه باشید.

تولید کنندگان  ویژه نقشه‌های کوهنوردی

    چندین شرکت نقشه‌های توپوگرافی بهبود یافته تولید می‌کنند. آنها ویژگی‌های کلیدی را برجسته می‌کنند و جزئیات را به صورت منظم به روز می‌کنند. این نقشه‌ها به احتمال زیاد برای مناطق محبوب‌تر در دسترس هستند. (پیدا کردن نقشه برای منطقه کمتر شناخته شده دشوارتر خواهد بود.)

    امکانات اضافی که می تواند نقشه را ارزشمندتر کند عبارتند از:

 •  مسیرهای برجسته شده
 • تماس های ارتفاعی
 • فواصل بین تلاقی مسیرها و نشانه ها
 • مسیرهای اولیه
 • کمپینگ های داخلی
 • چشمه ها
 • خطوط مرزی برجسته شده

درباره تولید کنندگان ویژه نقشه‌های کوهنوردی با این مقاله از دکوول همراه باشید.

وب‌ سایت‌های نقشه‌برداری

    تعداد بسیار زیادی از وب سایت‌ها به شما امکان سفارشی‌سازی و دانلود نقشه‌ها را می‌دهند و مزایای مشابه نرم‌افزارهای نقشه‌برداری را به شما ارائه می‌دهند. بعضی از آن‌ها رایگان هستند و بعضی دیگر نیاز به اشتراک دارند.

نقشه‌های محلی

    بسیاری از مناطق اراضی عمومی (پارک‌های ملی، جنگل‌های ملی، پارک‌های ایالتی، مناطق تفریحی) نقشه‌هایی را برای پوشش زمین داخل مرزهای خود تولید می‌کنند. بررسی کنید که آیا آن‌ها نقشه‌های توپوگرافی چاپی یا قابل دانلود برای کاربران پشتیبانی کرده و ارائه می‌دهند.