ورزش و فعالیت بدنی برای کودکان

زمان مطالعه: 6 دقیقه

دوران کودکی یکی از مهمترین دوران‌ها و سنین بسیار حساس در طول عمر یک انسان است. حضور کودکان در سنین حساس در شرایطی که زمینه کافی برای استفاده از قدرت‌ها و توانایی‌های خود را نداشته باشند، می‌تواند به یک تراژدی واقعی در بزرگسالی تبدیل شود. دکوول مثل همیشه با یک مطلب آموزنده دیگر در رابطه با کودکان و نوجوانان در خدمت شما همراهان عزیز است و اینبار کارشناسان زبده دکوتریپ به اهمیت ورزش و فعالیت بدنی برای کودکان در کنار حضور آنها در برنامه‌های گردشگری کودک  خصوصا برنامه‌های توسعه پایدار در گردشگری کودکان پرداخته‌اند. درست مانند مثال بالا در صورتی که کودکان در سال‌های اولیه زندگی خود، از فعالیت‌های بدنی و ورزشی دور باشند بزرگسالی بسیار کسالت‌آوری را در پیش روی خواهند داشت درست است که در حضور کودکان در محیط‌هایی به غیر از خانه و مدرسه با چالش‌هایی روبرو خواهند شد اما با مطالعه دقیق درباره رویکرد و چالش در گردشگری کودکان می‌توان آن را تا حدودی مدیریت کرد.. متخصصین معتقدند که تمامی کودکان پنج و شش ساله و بالاتر از این سنین می‌بایست حداقل روزانه به میزان یک ساعت فعالیت بدنی، که شامل ورزش‌های نرم و تمرینات هوازی از سطوح متوسط تا شدید می‌شود را داشته باشند. حتی در رابطه با ورزش و فعالیت بدنی برای کودکان زیر پنج سال نیز الزامی است که در تمامی طول روز کودکان دو تا پنج سال، بدن کودک کاملا فعال باشد تا بتواند مراحل رشد و تکامل استخوانی و عصبی خود را به بهترین شکل ممکن سپری کند. در ادامه، به اهمیت ورزش و فعالیت بدنی برای کودکان خواهیم پرداخت. از تاثیراتی مثبت ورزش و فعالیت بدنی برای کودکان و فوایدی که در بزرگسالی برایشان به همراه دارد اشاره می‌کنیم و به این موضوع نیز خواهیم پرداخت که یکی از بهترین راه‌های فعال و آماده نگه داشتن بدن کودکان چیست؟ پس لطفا با دکوول و تیم متخصصین دکوتریپ تا انتهای این مطلب همراه باشید.


فهرست:

اهمیت ورزش و فعالیت بدنی برای کودکان

    این‌ روزها  با کمی توجه به میزان تاثیری که پیشرفت تکنولوژی بر شیوه زندگی تمامی جوامع از کشورهای به اصطلاح جهان سومی تا مدرن‌ترین کشورهای دنیا، داشته مردم محکوم به انتخاب یک سبک زندگی غیر فعال و کاملا بی تحرک شده‌اند. اما متاسفانه سازمان‌ها و تشکل‌های بسیار کمی در حال پرداختن به این موضوع و گوشزد به جوامع در رابطه با این حجم عظیم بی‌تحرکی و تاثیراتی که بر تک تک اعضای جامعه، مخصوصا کودکان دارد، هستند.

    بنابراین تمامی وظایف نگهداری و حفظ سلامت فرزندان و کودکان امروز، که جوانان و آینده‌سازان فردای کشورها هستند کاملا بر عهده کانون خانواده و والدین قرار دارد، والدین می‌توانند رشد کودک را در سایه گردشگری بهبود ببخشند و برای کودکان شاریطی مهیا کنند تا روند رشد و فعالیت آنها تغییر کند. ما نیز در این مطلب با مخاطب قرار دادن والدین‌ کودکان ایرانی عزیز در تلاش هستیم تا از نهادینه شدن این بی تحرکی جمعی جلوگیری نموده و با معرفی روش‌های فعالیت‌های هیجانی برای کودکان از جمله:

 • شرکت در فعالیت‌های ورزشی محلی
 • شرکت در فعالیت‌های پیاده‌روی خانوادگی همراه با دوستان
 • شرکت خانواده در تور گردشگری مناسب کودک
 • داشتن یک برنامه منظم در رابطه با فعالیت‌های روزانه
 • و ....

    درصدد حفاظت از نسل آینده کشور بر آمده و سعی نموده‌ایم با معرفی راه‌کارهای مختلف، زمینه‌ای فراهم نماییم تا کودکان در کنار خوشگذرانی، به افزایش تحرک و ورزش نیز درگیر شوند.

درباره اهمیت ورزش و فعالیت بدنی برای کودکان با این مقاله از وب سایت دکوول همراه باشید.

 • برگرفته از وب سایت sportanddev.org

خطرات عدم تحرک کافی و فعالیت بدنی در کودکان

    آیا تابحال همراه کودک و یا کودکان خود در یک تور گردشگری کودکان شرکت کرده‌اید؟ آیا تابحال به همراه خانواده و فرزندان خردسالتان به نقاط مناسب برای پرداختن به فعالیت‌های بدنی و ورزش کودکان در قالب بازی و سرگرمی سفر کرده‌اید؟ آیا در طول روز مراقب کودک خود هستید تا به اندازه کافی تحرک جسمی داشته باشد و دچار بی تحرکی نشود؟ اگر پاسختان برای تمامی این پرسش‌ها منفی است، از شما دعوت می‌کنیم تا پاراگراف بعدی را با دقت بسیار بالایی مطالعه نمایید.

    طبق تمامی آزمایشات و تحقیقات انجام شده در حوزه سلامت جوامع از طریق کنترل میزان مناسب فعالیت اشخاص در سنین کودکی تا نوجوانی و بزرگسالی، حقایق بسیار قابل تاملی اثبات شده است. از جمله این حقیقت که عدم استفاده از قوای جسمی و حسی در سالهای ابتدایی زندگی و کودکی، منجر به بروز بیماری‌های حسی و بیماری‌های عصبی و جسمی حرکتی، بسیار خطرناکی می‌شود.

درباره خطرات عدم تحرک کافی و فعالیت بدنی در کودکان با این مقاله از دکوول همراه باشید.

 • تصویر برگرفته از وب سایت cpakids.com

میزان مورد نیاز فعالیت بدنی و ورزش در کودکان چقدر است؟ 

    سطح فعالیت بدنی و ورزش برای کودکان در هر سنی متفاوت است. طیف زمانی مختلفی برای فعالیت‌های ورزشی کودکان نیز وجود دارد. به تشخیص کارشناسان و متخصصین این حوزه از سنین سه تا پنج سال به صورت مداوم و تا مرز خستگی، تا حداقل یک ساعت فعالیت بدنی برای سنین شش تا هفده سال را شامل می‌شود.

    شاید در نگاه اول کمی سخت به نظر برسد، اما باور کنید در گردشگری کودک، زمانی که تصمیم دارید به صورت منظم هفتگی به یکی از مقاصد مناسب گردشگری و ورزش کودکان سفر کنید فرزندان خردسال شما بیش از آنچه که فکر می‌کنید می‌توانند فعالیت بدنی داشته باشند و به فعال نگه داشتن بدن خود ادامه دهند.

درباره میزان مورد نیاز فعالیت بدنی و ورزش در کودکان چقدر است؟ در دکوول بخوانید.

 • تصویر برگرفته idrottsforum.org

لزوم ورزش و فعالیت بدنی برای کودکان

    به هر جهت حقیقت این است که شرکت کردن در برنامه‌های ورزشی مختلف باید یکی از ابعاد و جنبه‌های جدایی ناپذیر از مراحل کودکی تا بلوغ و نوجوانی فرزندانتان باشد. با وجود اینکه ممکن است علاقمند کردن کودکان به ورزش گاهی مواقع بیش از حد سخت شود، اما راه‌های زیادی برای شروع این راه وجود دارد.

    برای مثال، اگر کودکی خردسال و بی‌تحرک دارید که مدام در حال تماشای تلویزیون و بازی با ابزارهای الکترونیکی است، سعی کنید به صورت منظم او را به سفر برده و یا در یکی از انواع تور گردشگری کودکان که با هدف طبیعت گردی کودک برگزار می‌گردد ثبت نام نموده و شرکت نمایید. بدون شک وقت گذراندن در طبیعت و مواجه شدن با انواع حیوانات می‌تواند بسیار او را به تکاپو و جنبش بیاندازد.

    نیاز است که به این نکته بسیار توجه داشته باشید که در سال‌های ابتدایی زندگی کودکان که به دوران شکل‌گیری نیز شناخته می‌شود، شرکت کردن در انواع فعالیت‌های ورزشی باعث رشد جسمی و ذهنی و روحی کودکان می‌شود. بازی‌های سنتی می‌توانند یکی از بهترین راه‌های ایجاد فعالیت‌های جسمی روزانه و به نوعی فعالیت‌های ورزشی غیر حرفه‌ای نیز محسوب می‌شوند. پس در صورت مواجه شدن والدین با حرکاتی که هیچ شباهتی به بازی‌های آشنا و ورزش‌های متفاوت ندارند بهتر است کودکان را تشویق و از آن لحظه برای آموزش حرکات هوازی صحیح استفاده نمایند.

درباره لزوم ورزش و فعالیت بدنی برای کودکان با این مقاله از دکوول همراه باشید.

 • تصویر برگرفته از وب سایت food.unl.edu

تاثیرات ورزش و فعالیت بدنی برای کودکان

    هدف اصلی این مطلب از سری مطالب مجموعه دکوول پرداختن به تاثیراتی است که ورزش و فعالیت‌های جسمی می‌توانند برای کودکان، هم در زمان خردسالی و کودکی و نوجوانی و هم در سال‌های بزرگسالی به دنبال داشته باشند. بدن کودکان هرچقدر در سالهای ابتدایی فعال‌تر باشد، رشد عضلانی و استخوانی و عصبی بهتری را در کنار هماهنگی کامل و بی نقش ذهن و چشم با اندام‌های حرکتی مانند دست‌ها و پاها را شاهد خواهیم بود.

    در ادامه برخی از برجسته‌ترین تاثیرات مثبت ورزش و فعالیت بدنی برای کودکان را تقدیم حضورتان نموده‌ایم. به یاد داشته باشید، حتی اگر کودکان خردسال شما به ورزش علاقه‌ای نشان نمی‌دهند نیز می‌توان به سادگی با شرکت در تورهای گردشگری کودکان و افزایش غیر مستقیم فعالیت‌‌های بدنی آنان، آرام آرام به فعالیت‌‌های بیشتر جسمی کودکان دامن زد.

درباره تاثیرات ورزش و فعالیت بدنی برای کودکان با این مقاله از پایگاه داده دکوول همراه باشید.

 • تصویر برگرفته از وب سایت wustl.edu

جلوگیری از ابتلاع کودکان به انواع بیماری‌ها با فعالیت بدنی

    متاسفانه بسیاری از افراد بزرگسال جوامع بر این باورند که بیماری‌های خطرناکی مانند چاقی و انواع دیابت و بیماری‌های قلبی و عروقی صرفا متعلق به سنین بالا هستند و هیچگاه گریبان‌گیر کودکان نخواهند شد. اما گفتنی است که تمامی این بزرگسالانی که درگیر چنین بیماری‌هایی هستند را بارها مورد آزمایش‌های گوناگون قرار داده و متخصصین در سطح جهان به اتفاق مدعی هستند که ریشه بیماری‌ها در عدم تحرک و دوری از روش زندگی سال در کودکی بوده است.

    داشتن رژیم‌های غذایی اشتباه و دوری از تحرکت در سنین ابتدایی کودکی و نوجوانی، آغازگر شیوه اشتباهی از زندگی است که قرار است فرد را در چند سال بعدی زندگی و در اوج جوانی درگیر بیماری‌های خیلی خطرناکی مانند بیماری قلبی و چاقی و دیابت نماید. پس با کنترل میزان فعالیت جسمی کودک خود و اطمینان از داشتن میزان کافی تحرک در طول روز و ورزش کردن او، در حقیقت از جان و جوانی و عمر فرزندتان مراقبت نمایید.

درباره جلوگیری از ابتلاع کودکان به انواع بیماری‌ها با فعالیت بدنی با دکوول همراه باشید.

 • تصویر برگرفته از وب سایت cmosc.org

جلوگیری از چاقی با ورزش و فعالیت بدنی در کودکان

    نکته مهم در رابطه با جلوگیری از چاقی با ورزش و فعالیت بدنی در کودکان این است که هیچگاه به صورت مستقیم ارتباط عدم تحرک و چاقی در کودکان بیان نشده اما این موضوع قطعی است که ورزش کردن می‌تواند خیلی زود باعث کم کردن وزن و رسیدن به اوزان مناسب و دلخواه شود.

    در حال حاضر یکی از بزرگترین نگرانی‌های اهل تفکر و اندیشه، درگیر شدن جوانان با مشکلاتی مانند فشار خون بالا و چاقی‌های بسیار خطرناک است. البته نگرانی این دسته از متفکران بی راه نیست و چاقی به صورت مستقیم باعث بهم ریختگی هورمونی در جوانان شده و افسردگی و گوشه گیری و تنهایی، می‌تواند تنها از کوچکترین مشکلاتی باشد که برای این عزیزان بوجود خواهد آمد.

    عدم کنترل و ایجاد علاقه در کودکان در زمینه ورزش و فعالیت بدنی می‌تواند زمینه ساز چنین مشکلات بزرگی باشد که تنها چاقی به تنهایی می‌تواند جان آنان را در سالهای نزدیک با خطراتی مانند مشکلات تنفسی و استخوانی و فشار خون بالا و دیابت نوع دو و عدم تعادل هورمونی بدن، به خطر بیاندازد.

درباره جلوگیری از چاقی با ورزش و فعالیت بدنی در کودکان با این مقاله از دکوول همراه باشید.

 • تصویر برگرفته از وب سایت gohealthuc.com

رشد بهتر سیستم استخوان‌بندی کودکان با ورزش و فعالیت جسمی

    بی‌شک فعالیت‌های بدنی به صورت منظم می‌تواند تاثیرات ثابتی بر رشد و بلوغ اسکلت استخوانی کودکان در سنین خردسالی و همینطور در جوانی آنان با افزایش سن کودک داشته باشد. از آنجایی که همواره ورزش و فعالیت بدنی برای کودکان باعث افزایش سطح مواد معدنی در کودک می‌گردد، احتمال درگیر شدن کودک در سنین بالاتر به پوکی استخوان را بسیار بسیار کم خواهد کرد.

    آزمایشی در رابطه با اثبات این ادعا، بر روی 40 مرد بالغ داوطلب صورت گرفت و این عزیزان فقط هفته‌ای سه جلسه و به مدت سی دقیقه به ورزش مشغول می‌شدند. نتایج آزمایشات و مطالعاتی که بر روی آنان انجام شد بسیار شگفت انگیز است، حجم استخوان در نواحی کمر و ساق پا و حتی میزان مواد معدنی آنان دو برابر حالت طبیعی و دیگر افرادی بود که فعالیت ورزشی کمتری داشتند.

    انجام ورزش با افزایش سطح مواد معدنی در بدن به کاهش احتمال پوکی استخوان کمک می کند. مطالعه‌ای بر روی 40 مرد بالغ که سه بار در هفته در جلسات 30 دقیقه‌ای ورزش می‌کردند، نشان داد که حجم استخوان کمر و ساق پا و همچنین غلظت مواد معدنی آنها تقریباً دو برابر بیشتر از افرادی است که فعالیت بدنی کمتری داشتند.

درباره رشد بهتر سیستم استخوان‌بندی کودکان با ورزش و فعالیت جسمی با دکوول همراه باشید.

 • تصویر برگرفته از وب سایت usu.edu

کلام آخر

    ضمن قدردانی از همراهی دکوول تا این مرحله از مطلب، امیدواریم که توانسته باشیم اطلاعات مفیدی را به شما عزیزان در رابطه با ورزش و فعالیت بدنی برای کودکان دلبندتان که آینده سازان این مرز و بوم خواهند بود در اخیتارتان قرار داده باشیم.

    در این مطلب سعی کردیم تا از اهمیت ورزش و فعالیت بدنی برای کودکان و تاثیرات مثبتی که می‌تواند بر سلامتی آنان داشته باشد بگوییم. گاهی نیز بر خلاف میل باطنی مجبور شدیم در جهت آگاهی بخشی به شما عزیزان از بیماری‌‌هایی که می‌توانند با عدم تحرک و ورزش برای کودکانتان به همراه داشته باشد سخن بگوییم.

    رشد استخوانی کودکان یکی از مهمترین مواردی بود که شما والدین عزیز می‌بایست در رابطه با مزایای ورزش و فعالیت بدنی کودکان در رابطه با آن اطلاع پیدا می‌کردید. مزایایی که می‌تواند حتی در قالب گردشگری کودک و سفر به طبیعت به لطف فعالیت‌های جسمی‌ای که کودک در طی آن اوقات خواهد داشت نیز حاصل شود.

    لطفا نظرات و پیشنهادات و تجارب خود را با ما و کاربران مشتاق دیگر دکوول به اشتراک بگذارید تا ما نیز بتوانیم از تجربه‌های گرانبهای شما عزیزان و نظرات مفیدتان بهره‌مند شویم. دکوول به سلامتی و پویایی شما و خانواده ایران می‌اندیشد.


پوریا حبیبی
پوریا حبیبی