بررسی ارتباط بین خلاقیت و سفر برای کودکان

زمان مطالعه: 8 دقیقه

خلاقیت در ابعاد اجتماعی و فردی، یکی از مهم‌ترین ابزارهای موفقیت و مهارت‌های شخصی برای هر عضوی از جوامع می‌باشد. امروزه نیز در زمینه‌های آموزشی و نکاتی که جهت ارتقاء کیفی آموزش کودکان و نوجوانان در سطح جهانی منتشر می‌شود، شاهد تاکید‌های مکرر اساتید و بزرگان این حوزه به مسئولین و سیستم‌های آموزشی و بالاخص والدین، برای ایجاد بسترها و زمینه‌های مناسب برای آموزش کودک و نوجوان هستیم. همواره در امتداد چنین تاکیدات و نکاتی، نام سفر و گردشگری کودکان وجود داشته است. در حقیقت در چند سال اخیر و به لطف گسترش علومه مربوطه از سفر کردن کودکان، به عنوان یکی از بهترین بسترها بری آموزش و افزایش خلاقیت کودکان و همینطور ارتقاء مهارت‌‌های مختلف شخصیتی نام برده شده است. تیم دکوتریپ نیز، در ادامه مباحت و مطالبی که در این حوزه تا کنون با هدف آگاهی بخشی به والدین عزیز و جامعه فرهیخته ایران، منتشر نموده است با این مطلب جدید در خدمت شماست. در ادامه قرار است به ارتباط خلاقیت و سفر برای کودکان و اهمیت افزایش خلاقیت کودک در سنین خردسالی تا نوجوانی بپردازیم. سپس به مطالب بسیار کاربری دیگری خواهیم پرداخت که از شما عزیزان دعوت می‌کنیم مثل همیشه در کنارمان، تا پایان این مطلب ما را همراهی کنید.


فهرست:

اهمیت خلاقیت برای کودکان

    به لطف سال‌های بسیار که اندیشمندان و و دانشمندان فعال در حوزه‌های مربوطه، معتقد هستند که:

    «خلاقیت به عنوان یک ابزار موفقیت و مهارتی بسیار ارزشمند و سازنده در هر یک از حوزه‌های فردی و اجتماعی دارای اهمیت و جایگاهی بسیار قبل تامل و توجه است.»

    از طرفی دیگر مدت‌ها است که در حوزه‌های مربوط به آموزش و پرورش کودکان ، شاهد تأکیدات مکرر و البته ویژه‌ای در رابطه با ایجاد خلاقیت در کودکان و نوجوانان هستیم. امروزه دیگر اهمیت خلاقیت در کودکان و ایجاد شرایط و زمینه‌های مناسب، جهت ارتقاء سطح خلاقیت کودکان بر کسی پوشیده نیست. اما دکوول با توجه به اهمیت بسیار زیاد این مساله که نه تنها بر آینده شخصی کودکان دارد، بلکه به دلیل تاثیراتی که بر آینده جامعه خواهد داشت در ادامه به بررسی ارتباط خلاقیت و سفر برای کودک پرداخته است.

درباره خلاقیت و اهمیت آن در کودکان با این مقاله از وب سایت دکوول همراه باشید.

ارتباط بین سفر و افزایش خلاقیت کودکان

    رشد تکنولوژی و سهل و آسان شدن سفر، امروزه سفر رفتن و مسافرت کردن برای خانواده‌ها دیگر محدودیت‌ها و سختی‌هایی که در زمان‌های دور شامل این مساله می‌شد را خوشبختانه ندارد. امروزه تنها با تهیه یک بلیت می‌توانید به دورترین نقاط جهان سفر کنید، در صورتی که گذشته به این صورت نبود و سفر پر از سختی‌هایی بود که، سرو کله زدن با اسب و قاطر و الاغ کوچکترین مسائل آن دوران بودند.

    اما امروزه با سهولت در رفت و آمد و رواج صنعت گردشگری، مخصوصا گردشگری کودکان و سفرهای کودک‌پسند باعث شده تا همه جوامع به پتانسیلی که سفر برای ارتقاء کیفیت رشد ذهنی کودکان دارد، پرداخته و از آن صحبت کنند. به واقع نیز سفر کودکان از مقدار پتانسیل بسیار بالایی برای ایجاد کنجکاوی و همینطور کاوش و اکتشاف در کودکان برخوردار است.

    در حقیت گردشگری کودکان و سفر کودک محور و دوستدار کودک، می‌تواند نقشی بسیار تعیین کننده و اساسی در روند و کیفیت رشد قوای ذهنی کودک ایفا کند. شاید تابحال از این موضوع مطلع نشده‌اید که سفر کردن همراه نوزادان، باعث رشد بسیار سریعتر قدرت تکلم و اصطلاحا زبان باز کردن آنها می‌شود.

درباره ارتباط بین سفر و افزایش خلاقیت کودکان با این مقاله از دکوول همراه باشید.

افزایش خلاقیت و مهارت‌های ارتباطی کودکان با سفر

    سفر کردن با کودکان و نوزادان و فرزندان خردسال می‌تواند مملو از چالش‌‌های ریز و درشت، مخصوصا برای زوج‌ها و والدینی که برای اولین بار سفر خانوادگی همراه با کودک و گردشگری کودکان همراه با خانواده را تجربه می‌کنند. این سفر پر چالش در حالی سخت و دشوار به نظر می‌آید که، جمع کثیری از کارشناسان مدعی هستند:

    «تجربه سفر کودکان با خانواده و یا همان گردشگری کودک همراه والدین، به میزان بسیار قابل توجهی به افزایش میزان خلاقیت کودکان و بالا رفتن قدرت برقراری ارتباط‌های اجتماعی کودکان کمک می‌کند» 

    سفر کردن کودکان این شانس را به آنها می‌دهد تا با فرهنگ و زبان‌های متفاوت، و همینطور دیدار و آشنایی با اقلیم‌ها و زیستگاه‌های متنوع به درک بهتری از همزیستی با همنوعان و قبال دیگر برسد. البته مواجه شدن کودکان با وضعیت‌های ناشناخته و جدید برای آنان بسیار جذاب و شگفت‌ انگیز خواهد بود. و یکی از مزیت‌های چنین شانسی برای کودکان، ارتقاء میزان خلاقیت آنها در سنین خردسالی خواهد بود.

درباره افزایش خلاقیت و مهارت‌های ارتباطی کودکان با سفر با این مقاله از دکوول همراه باشید.

بهترین زمان برای افزایش خلاقیت کودکان با گردشگری کودک

    طبق سال‌ها آزمایش و تعداد بسیار بسیار زیادی تحقیقات علمی، اثبات شده است که کودکان تا رسیدن به سن پنج سالگی، بیشترین میزان رشد مغزی انسان را تجربه می‌کنند. در حقیقت تا پنج سالگی کودکان، والدین و مربیان و ... قادر خواهند بود در هر حوزه ذهنی، اقدام به پرورش و افزیش بسیار قابل توجه مهارت‌های ذهنی و حتی جسمی کودک در مقایسه با دیگر کودکان آنهم در پنج سال ابتدایی زندگی کودکان، نمایند.

    جالب است بدانید که این مساله تا حدی جدی و تاثیرگذار است که، در هنگام پیاده‌روی با کودک زیر پنج ساله و یا پنج ساله خود در محله، و شهر محل سکونت‌تان، در واقع این شانس را به کودک داده‌اید که از شیوه زندگی و هرآنچه که در این سفر شهری کوتاه کودکانه می‌بیند را به طور کامل اسکن کرده و از آنها به عنوان پیشفرض‌های فکری خود در ارتباط با شیوه زندگی استفاده کنند.

درباره بهترین زمان برای افزایش خلاقیت کودکان با گردشگری کودک با این مقاله از دکوول همراه باشید.

خلاقیت چیست؟

    اگر قصد توضیح خلاقیت را به صورت کاملا مختصر اما مفید داشته باشیم، باید در پاسخ این پرسش که خلاقیت چیست، بگوییم:

    خلاقیت یکی از مهم‌ترین و حیاتی‌ترین مهارت‌های زندگی بری شخصی است که هرچقدر اشخاص از میزان خلاقیت بیشتری برخوردار باشند، توسط عملکرد‌ها و فعالیت‌های خلاقانه‌ی خود که تضمین کننده موفقیتشان در آینده است بیشتر مورد احترام جامعه و تحسین اطرافیان قرار خواهد گرفت. و ارتباط خلقیت و سفر برای کودکان نیز، در حقیقت فرصتی است که کودکان در هنگام گردشگری کودک و یا سفر کودکان همراه با خانواده برای افزایش و ارتقاء خلاقیت بدست می‌آورند.

آشنایی با جنبه‌های مختلف خلاقیت

    در ذیل، چند نمونه از انواع مختلف خلاقیت را خدمت شما عزیزان و همراهان گرامی آماده کرده‌ایم که بیشتر با این تاثیراتی که سفر کودک و شرکت کود در گردشگری کودکان می‌تواند بر پرورش خلاقیت آنان داشته باشد، آشنا شوید و از اهمیت افزایش میزان خلاقیت در کودکی با خبر گردید. با ما همراه باشید.

درباره خلاقیت چیست با این مقاله از دکوول همراه باشید.

انواع اشکال خلاقیت

    خلاقیت دارای اشکال مختلفی است که در صورت پرورش هرچه بهتر و بیشتر آن در کودک خود توسط سفر کودک، می‌تواند مهارت‌های مهم فرزند شما در آینده و نوجوانی و یا جوانی وی باشد.

  • خلاقیت شناختی
  • خلاقیت هنری
  • خلاقیت تجربی
  • خلاقیت اجتماعی 
  • خلاقیت پژوهشی

درباره انواع اشکال خلاقیت در دکودکان با این مقاله از دکوول همراه باشید.

اهمیت خلاقیت کودکان

    اهمیت رسیدگی صحیح و به موقع برای افزایش و ارتقاء سطح خلاقیت کودکان، در حیقت به دلیل سرعت دگرگونی و توسعه و تغییر جوامع است. چنین سرعتی در تغییرات اساسی مانند تغییرات در بازار کار و شیوه‌های موفقیت و تشکیل خانواده، نیازمند داشتن خلاقیت بسیار بالا، برای هماهنگ شدن شخص با شرایط جامعه و استفاده از ایده‌های بسیار موفقیت آمیز در مسیر رسیدن به اهدافش است.

سفر بهترین کلاس درس کودکان

    سفر کودکان و یا گردشگری کودک نه تنها قادر است تا فرصتهای تفریحی بسیار هیجان انگیزی برای کودکان فراهم کند، بلکه به ادعای بسیاری از دانشمندان و کارشناسان سفر بهترین کلاس درس برای کودکان است.

    حضور در شرایط جغرافیایی متفاوت، آشنایی با فرهنگ‌ها و مردمانی که تا قبل از سفر کودک، در دنیای او وجود خارجی نداشتند؛ و فرصت کاوش در تمام ابعاد این جهان نو و جدید، باعث بدست آمدن تجربه‌ای بسیار غنی‌ برای وی گردد.

درباره سفر بهترین کلاس درس کودکان با این مقاله از دکوول همراه باشید.

ایجاد خلاقیت در کودکان با سفر و گردشگری کودک

    سفر کودک وی را وارد جنبه‌های مختلف و بسیار جدیدی از زندگی‌ای که تا آن لحظه داشته است می‌کند.

از جمله:

  • ایجاد دوستی های جدید
  • کسب تجربیات تازه
  • بافتن روایت‌های جدید

    که در رابطه با مورد آخر، می‌توان گفت که یکی از اصلی‌ترین عوامل ارتقاء خلاقیت کودک توسط گردشگری کودک و یا همان سفر کودک محسوب می‌شود. سناریوهای جدیدی هر بار در ذهنش به شکلی دیگر، تنها از یک رویداد و یک خاطره و یک تجربه ایجاد می‌کند و وی را هر سری برای تکمیل سناریوی جدید وارد چالش با خلاقیت خویش می‌نماید. درست مانند عضله‌ای که تحت تمرین‌های بدنسازی در حال قوی، بزرگ و قدرتمند شدن است.

درباره ایجاد خلاقیت در کودکان با سفر و گردشگری کودک  با دکوول همراه باشید.

سفر چگونه باعث افزایش خلاقیت کودک می‌شود؟

    سفر به مناطق و مقاصد جدیدی که کودک تا آن لحظه هیچ تصوری از آنجا و رسم و رسومات و زبان و فرهنگ آن ندارد، باعث ایجاد روند کاوش و کنجکاوی در ذهن کودک می‌گردد و کودک از نظر ذهنی با محیط جدید درگیر شده و در تجربه‌های جدیدش که شامل انواع بوهای جدید، رنگها و صورتها می‌شود غرق می‌گردد.

    در این مرحله از سفر کودک است که می‌توان به ارتباط خلاقیت و سفر برای کودکان از نظر علمی پرداخت. ذهن کودک در این مرحله وارد توسعه سیناپسی عصبی شده و اقدام به اضافه کردن سیناپس‌های عصبی جدید می‌نماید. این مرحله بسیار حساس در سفر کودکان و گردشگری کودک به همراه خانواده و یا حتی شرکت در تورهای مخصوص کودکان، می‌تواند به افزایش دانش و بینش کودک منجر شود. ارتباط خلاقیت و سفر برای کودکان، همانطور که تا این مرحله از این مطلب مشاهده نموه‌اید از طریق الگوهای متفاوتی انجام می‌پذیرد.

نکته مهم در رابطه با افزایش خلاقیت کودک در سفر

    قرارگیری کوک در آن شرایط جدید و ناآشنا می‌تواند باعث ایجاد سیستم عصبی بسیار غنی و قدرتمند شود. تحقیقات اخیر، که در مجله آکادمی مدیریت برجسته شده است، تأکید می کند که افزایش خلاقیت تنها به بازدید از مکان های جدید و ملاقات با افراد وابسته نیست. عمق و نحوه تعامل با این محیط های جدید به همان اندازه بسیار مهم است.

درباره سفر چگونه باعث افزایش خلاقیت کودک می‌شود؟ بااین مقاله از دکوول همراه باشید.

اهمیت افزایش خلاقیت در کودکی فرزندانمان

    تاکنون به ارتباط خلاقیت و سفر برای کودکان، بیشتر از منظر شخصی نگاه کرده و به دنبال آموزش‌های کارآمد برای والدین جهت ارتقاء سطح کیفی ابزارهای ذهنی کودک و مهارت‌های شخصی در رابطه پیشرفت و شکوفایی هرچه بیشتر و بهتر ی در آینده شخصی فردی بود.

    اما با کسب اجازه از شما همراهان همیشگی، در این قسمت به تاثیر ارتباط خلاقیت و سفر برای کودکان در آینده یک ملت و یک کشور خواهیم پرداخت. بدیهی است که پیشرفت و ترقی و آبادانی هر ملتی در گرو تولیدات، ایده‌های نوآورانه اقتصادی و علمی و ... است.

افزایش خلاقیت کودکان در سفر و تاثیرات سطح کشوری

    یکی از نیازهای اصلی و بنیادین یک ملت آنهم تحت پرچمی واحد، آینده بینی و نگهداری مناسب از منابع تجدید پذیر برای نسل‌های بعدی است.

    اما در رابطه با افزایش خلاقیت کودکان در سفر و گردشگری کودکان، باید گفت که این اقدام، یک نیاز اساسی و البته برنامه‌ا‌ی بسیار مناسب و به جا برای تربیت و پرورش کودکانی بسیار کنجکاو و خلاق است. کودکانی که با رویکرد مناسب دولت‌ها در رابطه با پرورش کودکان خلاق امروز که شهروندان تاثیرگذار فردا خواهند بود، در حال حاضر به صورت جدی و حرفه‌ای در بسیاری از کشورهای جهان در حال اجرا است..

کلام آخر

    در این مطلب به ارتباط خلاقیت و سفر برای کودکان پرداختیم، سپس اقدام به توضیح معنا و انواع خلاقیت نمودیم و در مراحل بعدی از پتانسیل‌های سفر و گردشگری در آموزش کودکان و افزایش مهارت‌های مختلف فردی و اجتماعی برای شما عزیزان مطالبی را ارائه و منتشر کردیم.

    ضمن تشکر از شما برای همراهی دکوول در مطلبی دیگر، خوهش می‌کنیم اگر تجربه‌ای در این رابطه دارید که احساس می‌کنید می‌تواند به پرسش‌های کاربران دیگر می‌تواند پاسخ دهد، و یا در صورت داشتن هرگونه پیشنهاد و انتقادی، برای ما بنویسید و ما را از نظرات و تجربیات خد مطلع نمایید.


پوریا حبیبی
پوریا حبیبی