آشنایی با قله کازیسکو

تاریخ انتشار: 1401/4/27 | تاریخ آخرین ویرایش: 1402/8/28

قله کازیستو را باید بلندترین قله در کشور استرالیا دانست. که در رشته کوه برفی، یعنی طولانی‌ترین رشته کوه در استرالیا، قرار گرفته است. این کوه اگرچه با ارتفاع 2228 متر در میان قله‌های بلند جهان ارتفاع ناچیزی دارد اما، باز هم باید آن را در لیست هفت قله بلند هفت قاره قرار داد.


قله کازیسکو

    در سال 1840 یک کاوشگر لهستانی، نام کازیسکو Kosciuszko را روی این قله گذاشت. این نام براساس اسم یکی از ژنرال‌های قهرمان کشور لهستان به نام ژنرال کوزیوسکو انتخاب شده است. در مطلب آشنایی با قله کازیسکو قصد داریم سیر تا پیاز را درباره این بلندترین کوهستان کشور استرالیا بررسی کنیم. ابتدا به معرفی این قله خواهیم پرداخت و سپس درباره دیگر نکات مهم مربوط به آن حرف خواهیم زد. اگر شما هم علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید، با ما تا انتهای این مطلب از وب سایت دکوول همراه باشید.

    قله کازیسکو را باید بلندترین قله استرالیا دانست که به اعتقاد بسیاری از افراد در لیست هفت قله بلند هفت قاره قرار دارد. البته برخی دیگر نیز معتقدند به جای این کوهستان باید قله پونکاک جایا را در لیست هفت قله قرار داد. پونکاک جایا یا کارستنس پیرامید بلندترین قله‌ای است که در اقیانوسیه قرار دارد. کوهنوران حرفه‌ای قله کازیسکو را به هیچ عنوان به عنوان یک فعالیت کوهنوردی جدی نمی‌گیرند اما این منطقه را می‌توان یک پارک ملی فوق‌العاده دانست که به اعتقاد بسیاری از افراد یکی از زیباترین پارک‌های ملی جهان است و پوشش گیاهی و جانوری بسیار غنی و ارزشمندی دارد.

    همانطور که در بالا ذکر شد قله کازیسکو در رشته کوه برفی Snowy Mountains واقع شده است. این رشته کوه در جنوب ایالت نیو ساوت ولز قرار دارد و طویل‌ترین رشته کوه کشور استرالیا محسوب می‌شود. از آنجایی که این منطقه تنها ارتفاعات برف‌گیر استرالیا که می‌توان در آن اسکی کرد را در خود جای داده نام رشته کوه برفی را روی آن گذاشته‌اند.

درباره قله کازیسکو واقع در استرالیا در دکوول بخوانید.

راه های دسترسی به قله کازیسکو

    شاید برایتان جالب باشد که بدانید تا همین چند سال پیش از راه گردنه شارلوت می‌شد با اتومبیل و موتور سیکلت تا نزدیکی قله بالا رفت تا اینکه در سال 1977 ورود اتومبیل به منطقه را ممنوع کردند تا آن را از خطرات زیست محیطی دور نگه دارند. قله کازیسکو سالانه شمار زیادی گردشگر و کوهنورد را به چشم می‌بیند. صعود به قله کازیسکو درجه سختی کمی دارد و به همین دلیل هم سالانه بیش از 100 هزار نفر برای فتح آن اقدام می‌کنند.

مسیرهای صعود به قله کازیسکو

    مسیرهای صعود به این قله متنوع است و مسیر نسبتا سخت نیز دارد اما با این حال به طورکلی باید همه مسیرهای صعود به قله کازیسکو را غیر فنی دانست. سخت‌ترین و طولانی‌ترین مسیر صعود در این قله مسیر ترک هانل است که شما را از شمال غربی به قله خواهد رساند. اصلی‌ترین مسیر همان گردنه شارلوت است. در حال حاضر مسیر ماشین رو آن بسته شده و باید پیاده و یا با دوچرخه نزدیک به 8 کیلومتر را طی نمایید تا به گذرگاه راسون، در ارتفاع 2100 متری برسید. در گذرگاه راسون باید دوچرخه خود را درون قفسه دوچرخه‌ها قرار دهید و برای رسیدن به قله 1.4 کیلومتر پیاده‌روی کنید.

    یک مسیر دیگر به نام Thredbo  برای صعود به این قله وجود دارد که در تمام طول آن تله کابین در دسترس است. به طور کلی صعود به قله کازیسکو از این مسیر  بیشتر از اینکه یک فعایت کوهنوردی باشد یک طبیعت‌گردی فوق‌العاده مهیج است. اما اگر به دنبال یک مسیر پرچالش‌تر هستید؛ می‌توانید دوباره به مسیر پر چالش و تاریخی Spur Hannel's بازگردید و آن را انتخاب نمایید. در این مسیر که در شمال غربی قرار دارد، تنوع زیست محیطی فوق‌العاده‌ای را خواهید دید. این همان مسیری است که کاوشگری به نام پل استرزلکی در سال 1840 از طریق آن به قله کازیسکو صعود کرد و همچنین همان مسیری است که روزگاری دامداران بومی، گاوهایشان را از دره تقریباً 2 کیلومتری برای چرا در چمنزارهای کوهستانی بالا می‌آوردند.

قله کازیسکو را با دکوول بشناسید

تفریح در قله کازیسکو

    قله کازیسکو در بهار و زمستان پوشیده از برف است و به یک محل مناسب برای ورزش اسکی تبدیل می‌شود. همچنین کازیسکو را باید یک پارک ملی فوق‌العاده زیبا دانست که گردشگران اجازه کمپ کردن در آن را دارند. البته در چند نقطه پارک نمی‌توانید کمپ کنید اما به جز آن نقاط، چادر زدن در نقاط دیگر آزاد است. درحال حاضر این منطقه را باید یک منطقه پر رفت و آمد دانست که سالانه گردشگران زیادی برای بازدید از آن اقدام می‌کنند. در این پارک ملی استراحتگاه‌های زیادی برای گردشگران تعبیه دیده شده است.

کلام آخر

    در مطلب آشنایی با قله کازیسکو هر آنچه را که لازم بود درباره این بلندترین قله استرالیا بدانید بیان کردیم. ابتدا به معرفی آن پرداختیم و در نهایت مسیرهای صعود و پتانسیل‌های گردشگری این کوهستان را بررسی کردیم. این قله ۲۲۲۸ متری به سه دلیل شهرت فراوانی پیدا کرده است. دلیل اول این است که از معدود ارتفاعات برف‌گیر استرالیا به حساب می‌آید و طرفداران ورزش اسکی بسیار به آن علاقه دارند.

    دلیل دوم اینکه به عنوان یکی از زیباترین و مهم‌ترین پارک‌های ملی جهان شناخته می‌شود که پوشش گیاهی و جانوری غنی و ارزشمندی دارد و دلیل سوم اینکه در لیست هفت قله بلند هفت قاره قرار گرفته است. اگر نکته دیگری درباره قله کازیسکو وجود دارد که در این مطلب بدان اشاره نشد، حتما آن را با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد و بتوانید از آن استفاده کنید.