جوراب کوهنوردی و طبیعت گردی

زمان مطالعه: 3 دقیقه

جوراب یار جدا نشدنی کفش است و برخلاف ذهنیت بسیاری از افرا نقش مهمی دارد و باید همانند خرید کفش دقت لازم را در انتخاب جوراب کوهنوردی و طبیعت گردی را نیز داشته باشیم. جوراب­‌های کوهنوردی و طبیعت‌گردی باعث ایجاد لایه‌ای در زیر پا می‏‌شوند و هم خاصیت محافظت از پوست را دارند و هم دمای مناسبی برای آن ایجاد می‌کنند و از تماس مستقیم بین پا و کفش جلوگیری می‏‌کنند. 

برای مثال جوراب­‌های نخی به سرعت از آب اشباع می‏‌شوند و به پا می‏‌چسبند و می‌توانند در کنار از دست دادن خاصیت حفظ دمایی سبب بروز تاول شوند؛ به همین دلیل استفاده از جورابی با جنس و اندازه مناسب از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. جوراب­‌ها برای فصول و همچنین برنامه­‌های مختلف از طبیعت‌گردی ساده تا هیمالیانوردی طراحی می­‌شوند و با انتخاب درست جوراب از راحتی بیشتر پا درون کفش می‌توان لذت برد. با ما همراه باشید تا در این مقاله از دکوول جواب‌های کوهنوردی و طبیعت‌گردی را به شما معرفی نماییم.


فهرست:

چرایی انتخاب صحیح جوراب کوهنوردی و طبیعت گردی

    انگشتان پا، یکی از قسمت­‌های حساس و آسیب‌پذیر در بدن کوهنوردان و طبیعت‌گردان به طور ویژه در شرایط سرما و رطوبت زیاد به شمار می‌رود. به همین دلیل با استفاده از جوراب مناسب، می­‌توان مانع از بروز آسیب دیدگی شد. در هر برنامه‌ای که در طبیعت اجرا می‌شود توصیه اکید بر این است که لباس مناسب با شرایط محیطی از جمله ارتفاع، برودت و رطوبت در نظر گرفته شده و مورد استفاده قرار گیرد.

سایز جوراب کوهنوردی و طبیعت گردی

    از جمله مواردی که باید به آن توجه کافی داشته باشید سایز جوراب است. جوراب‌های با برند معتبر همانند کفش دارای سایزبندی هستند، بنابراین اگر سایز جوراب با پای شما خیلی فاصله داشته باشد عملا کارایی محافظتی خود را از دست می‌دهد و اگر سایز آن برای پا کوچک باشد نیز گردش خون شما را دچار اختلاف خواهد ساخت.

    جورابی مناسب است که در نقاط حساس پا، جاهایی که امکان تاول زدگی وجود دارد محافظت بیشتری را ارائه کند. البته می‌توان با استفاده از چسب زخم نیز محافظت بیشتری را ایجاد کرد که البته توصیه نمی‌شود. بسیاری از جوراب‌های کوهنوردی با برند معتبر از چشم مرینو در کنار پلی‌استر و نایلون استفاده می‌کنند. این نوع پشم هم نرمی و خاصیت گرمایی و جاذب رطوبت بودن را به خوبی ایفا می‌کند.

    باید توجه داشت طول جوراب‌ها نیز اهمیت پیدا می‌کنند. به طور کلی اگر به انواع آن توجه کنیم جوراب‌های مچی تا جوراب‌های زیر زانو وجود دارند. در واقع بلندی ارتفاع جوراب نیز از مواردی است که باید با توجه به کفش و نوع برنامه خود به آن توجه کنید.

جنس جوراب کوهنوردی و طبیعت گردی

جوراب پشمی

    در غالب جوراب‌هایی که در طبیعت مورد استفاده قرار می‌گیرند به نوعی پشم در داخل آنها به کار گرفته شده است. قابلیت گرمایش آن در کنار نرمی مناسبی که ایجاد می‌کند از جمله دلایلی است که جوراب‌های پشمی بسیار محبوب هستند. همچنین پشم خاصیت آنتی باکتریال ذاتی دارد و بر خلاف انواع جوراب‌هایی که از الیاف مصنوعی تولید می‌شوند بو نمی‌گیرند.

جوراب پلی استر

    پلی استر را می‌توان نوعی الیاف مصنوعی به شمار آورد که قابلیت جذب رطوبت و خشک شدن سریعی را داراست. همچنین این نوع فیبرهای مصنوعی می‌توانند دوام جوراب را افزایش دهند.

جوراب نایلونی

    این ماده نیز از نوع الیافت مصنوعی است که به شکل ماده پایه مورد استفاده قرار می‌گیرد و می‌تواند دوام بیشتر در کنار زمان خشک شدن سریع را برای جوراب ایجاد کند.

جوراب ابریشمی

    یک عایق ذاتی است که در کنار راحتی بسیار هم سبک است. اما دوام کمتری دارد و البته گران قیمت‌تر است. بنابراین به شکل صنعتی به وفور مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

جوراب‌ها از نظر کاربرد

جوراب پر

    البته این نوع جوراب که در رده بندی مطرح شده و مورد استفاده قرار می‌گیرد کاربرد متفاوتی نسبت به جوراب‌های دیگری دارد. جوراب‌های پر بیشتر به منظور ایجاد گرمایش کافی در مناطق سرد مانند صعود به ارتفاعات بلند یا صعودهای زمستانی مورد استفاده قرار می‌گیرد و هدف آن فقط ایجاد گرمایش در محل شب مانی و کمپ است. البته انواعی از جوراب‌های پر هستند که دارای زیره گورتکس هستند و می‌توان در محیط بیرون از چادر نیز با رعایت نکات ایمنی از آنها استفاده کرد.

جوراب کوهنوردی زمستانه و مناسب برای هیمالیا نوردی جوراب پر را در دکوول بخوانید.

جوراب بیس

    جوراب‌های بیس معمولا به عنوان لایه اول مور استفاده قرار می‌گیرند. همانطور که در فصول سرد استفاده از لباس بیس می‌توان در انتقال تعرق بدن به لایه‌های بیرونی بسیار موثر عمل کند جوراب بیس نیز همین کاربرد را خواهد داشت. این جوراب‌ها می‌توانند عرق پا را به لایه‌های بعدی انتقال دهند و سپس به دلیل تنفس کفش به بیرون از پا منتقل شود. بدین وسیله گرمایش و بهداشت پا را تامین می‌کنید.

معرفی جوراب‌های کوهنوردی در دکوول بخوانید.

جوراب‌های با کاربری خاص

    امروزه به دلیلی تخصصی شدن اغلب ورزش‌ها جوراب‌های با کاربری‌های مختلف نیز تهیه می‌شوند. برای مثال در ورزش‌های همانند دومیدانی استفاده از جوراب‌هایی که مجهز به بالشتک‌های محافظ پا باشد تا در هر ضربه نقش حامی نقاط حساس پا را داشته باشد اهمیت بسیار بالایی دارد. حتی در وضعیت‌های تخصصی مشاهده می‌شود که جوراب نیز همانندکفش دارای لنگه راست و چپ می‌باشد. این مساله به دلیل انطباق با ارگونومی پا است.

ورزش‌های دیگری نیز وجود دارند که نیاز به جوراب‌های تخصصی خود هستند. دره‌نوردی، غارنوردی و ... از جمله مواردی هستند که می‌توان برای تامین نیازهای خاص آن حوزه دست به تامین تجهیزات تخصصی زد.

ویژه‌گی های جوراب کوهنوردی را در دکوول بخوانید.

کلام آخر

    اگر بخواهید از فعالیت خود در طبیعت لذت ببرید باید علاوه بر کسب دانش پیرامون نحوه انجام آن فعالیت خاص تجهیزات تخصصی آن را نیز تامین کنید. پوشاک اهمیت بسیار زیادی در حفظ سلامت فیزیکی شما دارد. جوراب شاید آنقدرها هم مهم به نظر نرسد اما با توجه به اهمیت پا و شدت فشارهای وارد شده به آن اگر نگهداری کافی از آن صورت نگیرد می‌توان گفت نخواهید توانست به فعالیت طولانی مدت بپردازید.

    آیا بهتر نیست به فکر تامین کالایی متناسب با نیازهای خود باشید و مادام العمر با حفظ سلامت فیزیکی اندام خود به آن ورزش بپردازید؟ جنس جوراب، سایز و اندازه جوراب، نوع محافظتی که برای پای شما ایجاد می‌کند و نهایتا توجه به کاربردی که شما از جوراب انتظار دارید از عوامل موثری هستند که شما را در این مسیر یاری خواهند کرد. دکوول در مقاله راهنمای جامع جوراب کوهنوردی و طبیعت گردی سعی کرد شما را با زیر و بم این پوشاک مهم آگاه سازد.