همه چیر درباره کیسه خواب

زمان مطالعه: 10 دقیقه

کسانی که اهل طبیت‌گردی‌ها و کوهنوردی‌های چند روزه هستند، شاید زمان‌هایی ناگزیر شوند شب را در هوای باز اقامت کنند، حتی با وجود داشتن چادر هم، برای کسب آسایش و راحتی لازم وجود یک کیسه خواب ضروری است. برای اینکه یک کوهنورد یا طبیعت‌گرد بتواند تجدید قوا کند، به خواب نیاز دارد. داشتن یک کیسه خواب راحت و نرم و گرم از بسیار مهم است. در این مطلب قصد داریم سیر تا پیاز را درباره کیسه خواب ها بررسی کنیم. اگر شما هم علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید، تا انتهای این مطلب با وب سایت دکوول همراه باشید.


فهرست:

معرفی انواع کیسه خواب

    جنس کیسه خواب‌ها را می‌توان به دو نوع پَر و الیاف تقسیم کرد. درون کیسه خواب‌های پر که از قدیم هم مورد توجه بوده‌اند؛ پر قو وجود دارد. تنها عیب این کیسه خواب‌ها را باید این دانست که در صورتی که خیس شوند، خشک شدنشان زمان زیادی می‌برد و خیس شدن در زمستان نیز برابر با یخ زدگی و یا مرگ است! برای حل این مشکل، الیاف جدیدی به شکل لوله‌های تو خالی، در ساخت کیسه خواب‌های استفاده شده است که با وجود سبکی حجم بالایی دارند و بسته‌بندی آنها در کوله کمی سخت است. البته این عیب را نیز در الیاف جدیدی به نام ترمو لایت حل کرده‌اند.

مزایا و معایب انواع کیسه خواب

    آیا قصد دارید هنگامی که بارش باران شدید است، در طبیعت بخوابید؟ آیا جایی که می‌خواهید به آن سفر کنید هوای گرم و مرطوب دارد یا سرد و مرطوب؟ آیا هوای مقصدتان گرم و خشک است یا بسیار سرد؟ آیا کیسه خواب را باید خودتان حمل نمایید؟ آیا می‌توانید زمان زیادی را برای رسیدگی و مراقبت از کیسه خوابتان صرف کنید؟ این سوالاتی است که قبل از خرید یک کیسه خواب باید به پاسخ آنها فکر کنید و در نهایت انتخاب‌تان را بین دو گزینه کیسه خواب پر و کیسه خواب الیاف انتخاب نمایید. در ادامه معایب و مزایای هر کدام از این دو مورد را با هم مقایسه خواهیم کرد تا شما بتوانید انتخاب مناسبی داشته باشید.

   

کیسه خواب پر

کیسه خواب الیاف

مزایا

 • نسبت به وزنش گرمای زیادی دارد.
 • تراکم پذیری  و فشرگی آن بالاست.
 • راحت‌تر می توان آن را حمل کرد.
 • بیشتر عمر می‌کند
 • سریع‌تر گرم می‌کند.

معایب:

 • نیاز به رسیدگی و مراقبت زیادی دارد.
 • رطوبت را آسان‌تر جذب می‌کند.
 • در صورت خیس شدن، در مدت زمان بیشتری خشک خواهد شد.

مزایا

 • حدود 70 درصد عایق آب است.
 • کمتر نیاز به مراقبت و رسیدگی دارد.
 • رطوبت را به سختی جذب می‌کند.
 • در صورت خیس شدن، در مدت زمان کمتری خشک خواهد شد.

معایب:

 • نسبت به کیسه خواب پر وزن زیادتری دارد.
 • حمل آن سخت است.
 • عمر کوتاه‌تری دارد.
 • زمان بیشتری طول خواهد کشید تا شما را گرم کند.

در صورتی که دنبال یک کیسه خواب عایق با وزن کم و حجم کوچک هستید، کیسه خواب پر، انتخاب مناسبی برای شما خواهد بود.

یکی دیگر از مزایای این کیسه خواب این است که رطوبت را به سختی به خود جذب می‌کند.

البته این را می‌توان عیب بزرگ آن هم دانست چراکه اولا با جذب رطوبت، پرها گلوله شده و به هم می‌چسبند و قدرت عایق بی‌نظیرشان را از دست می‌دهند.

دوما در صورتی که کیسه خواب خیس شود، خشک شدن آن زمان زیادی به طول خواهد انجامید.

نکته مهمی که باید بدانید این است که حتی رطوبت بدن هم روی کیسه خواب پر تاثیر خواهد گذاشت و امکان دارد کیفیت آن را کاهش دهد.

کیسه خواب‌های پر قیمت بیشتری از کیسه خواب‌های الیاف دارند و نگهداری از آنها هم سخت‌تر است.

این نوع کیسه خواب برای مصارف و سفرها زیر مناسب است: 

 • کوه‌نوردی
 • پیاده‌روی و گردش در مناطقی با رطوبت نرمال یا کم
 • سفرهای با دوچرخه

کی سه  خواب‌های الیاف، رطوبت را سخت به خود جذب می‌کنند و بسیار سریعتر از نوع پر خشک خواهند شد.

در صورتی که خیس شوند گلوله نخواهند شد و عایق بودنشان را بیشتر حذف خواهند کرد.

کیسه خواب‌های الیاف قیمت کمتری نسبت به کیسه خواب‌های پر دارند و نگهداری از آنها هم نسبتا آسان‌تر است.

این نوع کیسه خواب برای مصارف و سفرهای زیر مناسب است: 

 • مقاصدی با رطوبت بالا.
 • مقاصدی که دمای خیلی پایینی ندارند.
 • اگر از کیسه خواب بسیار زیاد استفاده می‌کنید که باعث می‌شود مجبور باشید اغلب آنها را بشویید (مثلا برای کودکان)
 • اگر کیسه خواب‌تان را خودتان حمل نمی‌کنید. در نتیجه وزن کیسه خواب برایتان مهم نیست.
 • اگر یک کیسه‌خواب می‌خواهید برای استفاده در همه نوع سفر
 • سفرهای تابستانی.

    در سال‌های اخیر نوعی الیاف ساخته شده است که هم مانند کیسه خواب های پر سبک است و گرما را تا حد زیادی حفظ می‌کند و  هم مانند کیسه خواب های الیاف قابل استفاده در جاهای مرطوب و بسیار سرد است. این کیسه خواب‌ها اگرچه قیمت بالایی دارند اما کیفیت‌شان نیز به همان اندازه بالاست و برای نقاط بسیار سرد همچون ارتفاعات 8000 متری هیمالیا و قطب جنوب فقط باید از آنها استفاده کرد. 

معرفی و بررسی انواع کیسه خواب در دکوول بخوانید.

دمای کیسه خواب

    هنگامی که قصد انتخاب کیسه خواب را دارید، باید این انتخاب را با توجه به شرایط و نوع فعالیت‌ و دمای مورد نیازتان انجام دهید. مثلا اگر قصدتان شب مانی در جنگل است، باید انتخاب متفاوت‌تری نسبت به شب مانی در کویر داشته باشید. نکته مهم این است که احساس سرما و یا گرمای بیش از حد برای بدن مطلوب نیست و توان جسمی را کاهش خواهد داد.

    در سال 2004 استاندارد اروپایی En13537، آزمایش توان گرمایی کیسه خواب‌ها را برای یکسان‌سازی اعداد اعلام شده انجام داد. اگرچه شرایط آزمایشگاهی این آزمون کاملا شبیه به واقعیت نیست اما، این استاندار یک شرایط همسان برای همه آزمایشگاه‌ها مشخص کرد و به عبارت دیگر روش‌های مختلف آزمایشگاه‌ها را به شکلی یکسانی در آورد. ذکر این نکته ضروری است که راحتی کیسه خواب، هنگام استفاده به عوامل بسیار زیادی بستگی دارد.

مفهوم اعداد مختلف اعلام شده برای یک کیسه خواب

حداکثر دمای راحتی 

    حداکثر دمایی را نشان می‌دهد که یک مرد عادی بدون اینکه بشدت عرق کند، می‌تواند در  کیسه خواب بخوابد. این در حالتی است که زیپ کیسه خواب کاملا باز باشد، دست‌ها بیرون آن قرار بگیرد و کلاه کیسه خواب نیز باز باشد.

دمای راحتی 

    دمایی را نشان می‌دهد که زن عادی درون کیسه خواب تمامی شب را با آرامش می تواند سپری کند.

کمترین دمای راحتی

    کمترین دمایی را نشان می‌دهد که یک مرد عادی در شب به مدت هشت ساعت درون کیسه خواب بدون اینکه از خواب بیدار شود، می‌تواند بخوابد.

دمای حد تحمل

    کمترین دمایی را نشان می‌دهد که کیسه خواب می تواند از یک زن عادی در مقابل از دست دادن دمای عمومی بدن محافظت نماید. این حالت امکان شش ساعت خواب غیر راحت را بدون اینکه دمای داخلی بدن تا مرحله خطرناک پایین بیاید، برای فرد فراهم می‌کند.

** لازم به ذکر است که شرکت های تولید کننده براساس بازه دمایی کیسه خواب‌ها را می‌فروشند.

مفهوم اعداد مختلف اعلام شده برای یک کیسه خواب را در دکوول بخوانید.

روش استفاده درست از کیسه خواب

    برای استفاده بهینه و درست از کیسه خواب به خاطر داشتن نکات زیر ضروری است:

 • برای کیسه خوابتان یک زیرانداز خوب تهیه کنید: از آنجایی که انتقال گرما از زمین سرد بیشتر از هوای سرد است، داشتن یک زیرانداز خوب ضروری به نظر می‌رسد. خوابیدن روی زمین بدون زیرانداز دمای بدن را کاهش می‌دهد و این نکته را نمی‌توان به کیفیت کیسه خواب ربط داد. پس همیشه حتی وقتی در چادر هستید از زیرانداز استفاده نمایید.
 • کیسه خوابتان را عایق کنید: در صورتی که کیسه خواب شما عایق نیست می‌توانید با استفاده از پانچو یا بارانی برای آن عایق درست نمایید و تا حد زیادی آن را از خطر رطوبت و خیسی دور نمایید.
 • خود را در معرض باد قرار ندهید: بهتر است در جایی کمپ کنید که در معرض باد نیست و اگر چنین امکانی نداشتید می‌توانید از کیسه های بیواک ( Sleeping Bag Cover) استفاده نمایید.
 • ترکیب لباس مناسب و کیسه خواب: برای بالا بردن گرما بهتر است حتی درون کیسه خواب نیز از جوراب و لباس مناسب استفاده کنید.
 • سر خود را بپوشاند: اگر عادت دارید سرتان را از کیسه خواب بیرون نگه دارید، حتما مطمئن شوید پوشش کافی و مناسب برای آن در نظر گرفته‌اید.
 • کیسه خواب فقط گرما را حفظ می‌کند: برای اینکه گرمای بدن‌تان به حد نرمال برسد به اندازه کافی بخورید، به اندازه کافی بنوشید، از خوردن الکل خودداری کنید و لباس‌هایتان را خشک نگه دارید.

روش استفاده درست از کیسه خواب را در دکوول بخوانید.

انتخاب برند

    اگر به صورت حرفه‌ای کوهنوردی می‌کنید، حداقل به 2 کیسه خواب نیاز خواهید داشت. یکی برای فصل گرم که اصطلاحا به آن کیسه خواب سه فصل می‌گویند و استفاده از آن برای تابستان تا اوایل پاییز مناسب است و دیگری برای اواخر پاییز تا اواسط بهار. کیسه خواب اول حجم، وزن و قیمت کمتری نسبت به کیسه خواب دوم دارد و کیسه خواب دوم هم گرم‌تر، سنگین‌تر و البته گران‌تر از مورد اول است.

کیسه خواب های سه فصل

    شما برای انتخاب کیسه‌ خواب‌های سه فصل گزینه‌های زیادی پیش رو دارید اما در این انتخاب باید به نکاتی همچون وزن، حجم، قیمت توجه نمایید. هم کیسه خواب های پر و هم کیسه خواب های الیاف زیادی مناسب سه فصل در بازار وجود دارد. در ادامه برخی از آنها را به شما معرفی خواهیم کرد.

    الیاف: کیسه خواب گایا (قایا=Gaya) با مدلهای 200 و 300 با کیفیت خوب و ایرانی است و برای طبیعت‌گردی و کوهنوردی در سه فصل مناسب است. مارک‌های چینی و گرانی چون ماموت، کمپ، فرینو، دویتر نیز وجود دارد ولی آنقدرها با مدل ایرانی  فرق ندارد، البته افراد قد بلند و یا سنگین وزن باید کیسه خواب مناسب خود را پیدا کنند.

پر: سبک‌تر و کم حجم‌تر و گران از الیاف هستند و استفاده از آنها برای کوهنوردان و طبیعت‌گردانی که سفر دو روزه می‌روند بسیار مناسب است.

کیسه خواب های زمستانه

    کیسه خواب‌های زمستانه رابطه مستقیمی با جان و زندگی شما دارند بنابراین باید با دقت و وسواس زیادی این نوع را انتخاب کرد. پس بهتر است به هیچ عنوان سراغ مدل‌های چینی یا تقلبی و حتی ایرانی نروید. به ترتیب اعتبار برندهای ماموت  Mammut ،رب Rab ، میلت Millet ، فرینو Ferrino ، نورث فیس North Face، دویتر(دیوتر)  Deuter و ... گزینه های مناسبی برای خرید هستند. این شرکت ها کیسه خواب های خود را با جدیدترین تکنولوژی‌ تولید می‌کنند و شما با خیال راحت می‌توانید در زمستان از آنها استفاده کنید.

معرفی و بررسی کیسه خواب زمستانه را در دکوول بخوانید.

مراقبت و نگهداری کیسه خواب

 • از آنجایی که کیسه خواب وسیله گران‌قیمتی محسوب می‌شود؛ خرید آن را باید یک سرمایه‌گذاری جدی دانست. با انتخاب یک کیسه خواب مناسب و مقداری توجه و مراقبت از آن می‌توان برای سال‌ها این وسیله را حفظ کرد. در درجه اول همیشه باید توصیه‌های تولیدکننده را جدی بگیرید. کارخانه‌ای که کیسه خواب را تولید کرده است، قطعا بهتر می‌داند که چطور باید از آن مراقبت نمود.
 • نکته دوم اینکه همیشه کیسه خواب را در حالت آزاد نگه دارید. کیسه خواب را برای مدت زیاد به صورت فشرده نگه ندارید.
 • نکته سوم اینکه مراقب باشید کیسه خوابتان کثیف نشود. همچنین از یک آستر درونی مجزا استفاده نمایید تا کیسه خواب بر اثر تماس چربی بدن چرک نشود.
 • برای تمیز کردن نقاطی از کیسه خواب که کثیف شده، بهتر است از مواد تمیزکننده‌ای که تولیدکننده توصیه کرده استفاده نمایید.

شستشوی کیسه خواب

    به طور کلی بهتر است هر چند وقت یک بار کیسه خواب خود را بشویید. اما به هیچ عنوان این کار را به خشک‌شویی نسپارید. با کمک پودری نه چندان قوی، داخل یک ماشین لباسشویی بزرگ با سرعت چرخش کم، عملیات شستشو را انجام دهید. سپس چند بار کیسه خواب را آبکشی کنید تا مطمئن شوید که همه مواد شستشو از آن خارج شده است. برای خشک کردن هم، آن را در معرض حرارت متوسط یک دستگاه خشک‌کن بگذارید. 15 دقیقه آخر   فرایند خشک کردن یک توپ تنیس در آن قرار دهید تا پرها را پخش کند.

    شستن و خشک کردن یک کیسه خواب چند ساعت طول می‌کشد. مغازه‌هایی هم هستند که کار تعمیرات و سرویس وسایل کوهنوردی و از جمله شستن کیسه خواب را انجام می‌دهند. بنابراین در صورتی که خودتان فرصت و توان انجام این کار را ندارید، کیسه خوابتان را به این مغازه‌ها بسپارید.

معرفی و بررسی قسمت های مختلف یک کیسه خواب را در دکوول بخوانید.

کلام آخر

    در مطلب همه چیز درباره کیسه خواب، هر آنچه را لازم بود درباره کیسه خواب، انواع آن، نحوه شستشو و مراقبت از آن و ... بدانید، بیان کردیم. پس از خواندن این نوشته باید بتوانید یک کیسه خواب مناسب برای خود انتخاب کنید و نحوه مراقبت از آن را هم بدانید. اگر نکته دیگری درباره کیسه خواب وجود دارد که در این مطلب بدان اشاره نشد؛ حتما آن را با ما و دیگران به اشتراک بگذارید. همچنین اگر تجربه استفاده از یک برند کیسه خواب را دارید، درباره آن با ما حرف بزنید تا دیگران نیز بتوانند از تجربیات شما استفاده کنند. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد و بتوانید از آن استفاده کنید.