تنگه شیرز

تاریخ انتشار: 1400/7/8 | تاریخ آخرین ویرایش: 1402/11/28

استان لرستان را به حق می‌توان بهشت جاذبه‌های طبیعی دانست زیرا در هر نقطه از این استان، شمار زیادی جاذبه گردشگری وجود دارد که تماشای آن می‌تواند یک خاطر زیبای ابدی در هر ذهن بسازد. یکی از این جاذبه های گردشگری جذاب، تنگه شیرز کوهدشت نام دارد. در واقع این دره یا تنگه در منطقه زردلان در جایی به نام اولاد قباد قرار گرفته و از روستای گدارگه تا کنار رودخانه سیمره کشیده شده است. دیواره‌های تنگه شیرز لرستان بین 150 تا 200 متر است. این دیواره‌ها شیب‌دار است و در نزدیکی گداره با ارتفاع کمتر از 10 متر شروع می‌شود و هر چه که به انتهای دره نزدیک شوید و به هفت رک برسید این ارتفاع نیز بیشتر می‌شود و به اوج خود می‌رسد. تنگه شیرز دارای پنج کیلومتر طول است و در میان آن رودخانه‌ای جریان دارد که که به رود سیمره می‌ریزد.


راهنمای بازدید از تنگه شیرز

    در مطلب راهنمای بازدید از تنگه شیرز، قصد داریم همه چیز را درباره این جاذبه گردشگری بررسی کنیم. ابتدا به معرفی این دره خواهیم پرداخت. سپس کمی درباره جغرافیای این منطقه حرف خواهیم زد و در نهایت نیز دیگر نکات مهم درباره آن مانند مسیر دسترسی، بهترین زمان بازدید و ... را بررسی می‌کنیم. اگر شما هم علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید، تا انتهای این مطلب از وب سایت دکوول با ما همراه باشید.

تنگه شیزر از جاذبه های گردشگری استان لرستان و از جاهای دیدنی استان لرستان است

تنگه شیرز کجاست؟

    بیایید قبل از هر چیز به این سوال پاسخ دهیم که تنگه شیرز در کدام استان است؟ این تنگه در استان لرستان قرار دارد. در محل تلاقی سه استان ایلام، کرمانشاه و لرستان، یک تکه زمین با طبیعتی چشم نواز مانند نگینی می‌درخشد. این تکه زمین تنگه شیرز نام دارد. در واقع رودخانه سیمره که در این منطقه قرار دارد، خط مرزی استان ایلام و لرستان محسوب می‌شود. قابی را تصور کنید که در آن صخره‌های سخت در کنار درختان سبز قرار گرفته‌اند. دیدن چنین تضادی در یک قاب قطعا جذاب و دیدنی است.

    دیواره‌های تنگه که از جنس آهک است، در اثر بارندگی فرسوده و دچار چین خوردگی شده است. همچنین این فرسایش رگه‌های سیاهی روی دیواره‌های دره ایجاد نموده. ارتفاع صخره‌ها گاهی کم می‌شود و گاهی هم سر به فلک کشیده و در انتهای تنگه به هم می‌رسند. دره شیرز در 55 کیلومتری کوهدشت لرستان در منطقه زردلان قرار گرفته است و برای رسیدن به آن باید وارد جاده اولاد قباد شوید. دره تنگه به طور کلی ساخته دست طبیعت محسوب می‌شود و تنها چیزهایی که در آن نزدیکی توسط انسان‌ها ساخته یک مزرعه پرورش ماهی و یک پارکینگ است.

مسیر پیمایش تنگه شیزر از مسیرهای بسیار زیبای پیمایشی استان لرستان است

    شاید برایتان جالب باشد که بدانید دره شیرز را با دره گرند کنیون که در ایالت آریزونای قرار دارد مقایسه می‌کنند. این دو جاذبه طبیعی بسیار شبیه به هم هستند و از میان دره کنیون نیز رود کلاردو می‌گذرد. البته لازم به ذکر است که کنیون طول بسیار بیشتری از تنگه شیرز دارد اما از نظر ساختار و زمین‌شناسی، این دو بسیار شبیه به هم هستند و نسبت دادن شیرز به آن دور از انصاف نیست.

نحوه شکل گیری و موقعیت جغرافیایی تنگه شیرز

    شیرز را باید جاذبه ژئوتوریستی خاصی در چین خوردگی زاگرس به حساب آورد. به نظر می‌رسد این تنگه که قدمت بسیار زیادی دارد، در نتیجه فرسایش سنگ‌های رسوبی به صورت لایه لایه شکل گرفته است. به نظر می‌رسد قدمت این تنگه مربوط به دوره سوم زمین شناسی یعنی دوران مزوزوییک باشد. لایه‌هایی که این تنگه زیبا را تشکیل داده‌اند به سازندهای آسماری شهره هستند. این سازنده‌ها معمولا از آهک‌های ماسه‌ای و همچنین فسیل نرم تنان تشکیل می‌شوند. ویژگی بارز این سازنده‌ها این است که با وجود سخت بودنشان به راحتی در طول زمان و بر اثر بارندگی انحلال می‌پذیرند و شکلشان تغییر می‌یابد.

تنگه شیزر در کحاست؟ این تنگه در استان لرستان قرار گرفته است و از جاذبه های گردشگری استان لرستان است

    در پاسخ به اینکه تنگه شیرز کجاست باید گفت، این تنگه در 55 کیلومتری کوهدشت لرستان، در منطقه‌ای به نام اولاد قباد که در بخش زردلان است، قرار دارد. در واقع تنگه شیرز در ضلع شرقی کوه  وره زرد و در مجاورت رودخانه سیمره که یکی از شاخه‌های اصلی رود کرخه است، قرار دارد. قدمت این تنگه را برابر با عهد حجر می‌دانند و آثاری از زندگی غار نشینی در اطراف آن کشف شده است.

مسیر دسترسی و بهترین زمان بازدید از تنگه شیرز

    بهترین زمان بازدید از تنگه شیرز را باید فصول بهار و تابستان دانست. زیرا آب و هوای این منطقه کوهستانی است و به همین دلیل در این دو فصل هوای بسیار معتدلی منطقه را فرا گرفته. در حالی که ممکن است در فصل‌های پاییز و زمستان به دلیل سردی هوا این منطقه انتخاب مناسبی برای بازدید و گردش نباشد.

    از هر سه استان کرمانشاه، ایلام و لرستان می‌توانید خود را به تنگه شیرز لرستان برسانید اما بهترین مسیر همان جاده اولاد قباست. زمانی که دو کیلومتر بیشتر با تنگه فاصله ندارید، جاده خاکی می‌شود. سپس به یک مجتمع شیلات و یک پارکینگ در کنار آن خواهید رسید. شما می‌توانید ماشینتان را در این منطقه پارک کنید زیرا ادامه مسیر را باید پیاده طی نمایید.

سفر به تنگه شیزر همراه با دکوول تجربه بسیار خوبی را از بازدید از جاهای دیدنی استان لرستان برای شما به یادگار می گذارد

جاذبه های گردشگری اطراف تنگه شیرز

    در نزدیکی تنگه شیرز لرستان، جاذبه‌های گردشگری دیگری نیز وجود دارد که اگر برای بازدید از این دره اقدام کردید، فرصت دیدن این جاذبه‌ها را نیز نباید از دست دهید. زیرا بازدید از آنها لذت سفرتان را دوچندان می‌کند. در ادامه به برخی از این جاذبه‌ های گردشگری اشاره خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

مناره سنگی 

    یکی از جاذبه های گردشگری که در نزدیکی دره شیرز قرار دارد، مناره سنگی است. در واقع مناره سنگی، ستونی در میان دره است که به صورت طبیعی طی میلیون‌ها سال ایجاد شده. ارتفاع این ستون حدود 80 متر و قطر آن 10 متر تخمین زده می‌شود. این مناره را می‌توان یکی از جذاب‌ترین بخش‌های تنگه شیرز دانست.

غار پل خدا

    تنگه شیرز پل خدا را نیز در خود جای داده است. در واقع در این تنگه غاری با 150 متر طول وجود دارد که رودخانه‌ای از آن می‌گذرد. زمانی که وارد این غار می‌شود، پایتان تا زانو در آب فرو می‌رود این آب از محلی به نام نیزه تامین می‌شود. اگرچه اگر بخواهید از داخل غار دیدن کنید باید از آب سرد عبور نمایید اما به دلیل جذابیت‌هایی که درون این غار انتظارتان را می‌کشد، ارزشش را دارد که این سختی را تحمل نمایید.

آشیان پرندگان

    یکی دیگر از جاذبه‌هایی که می‌توانید هنگام بازدید از تنگه شیرز لرستان ببینید، آشیان پرندگان است. در واقع منظور از این آشیانه‌ها سنگ‌ها و صخره‌های تیزی است که درجای جای دره وجود دارد و پرندگان در آنها آشیانه می‌سازند. در واقع این صخره‌ها را باید مامن و پناهگاه پرندگان دانست.

کلام آخر

    در مطلب راهنمای بازدید ار تنگه شیرز اطلاعات بسیار مفیدی درباره این جاذبه گردشگری فوق‌العاده که در استان لرستان قرار دارد به دست آوردیم. کمی درباره موقعیت جغرافیایی و کمی هم راجع به جاذبه‌هایی که در قبل این دره می‌توانید به بازدید از آنها بپردازید؛ حرف زدیم. حالا شما آماده بازدید از تنگه شیرز هستید.

آشیانه پرنده در تنگه شیزر از جاذبه های پیمایش این تنگه زیبا که در استان لرستان واقع شده است به شمار می‌رود.

    در این سفر لازم است که وسایل لازم برای پیاده‌روی و همچنین لباس گرم و کفش مناسب همراه با خود داشته باشید زیرا در اطراف دره جایی برای خرید چنین وسایلی وجود ندارد. دره شیرز جدا از اینکه به خودی خود یک جاذبه گردشگری فوق‌العاده زیبا و ارزشمند از نظر زمین‌شناسی است، طبیعت بی نظیری را هم اطراف خود دارد. درختان میوه وحشی و همچنین درختان بلوط فضای منطقه را سرسبز کرده و بر زیبایی آن افزوده است.

    اگر نکته دیگری درباره تنگه شیرز لرستان وجود دارد که در این مطلب بدان اشاره نشد، حتما آن را با ما و دیگر خوانندگان دکوول به اشتراک بگذارید. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد و بتوانید از آن استفاده کنید.
امتیاز دهی


شبکه های اجتماعی
دسته بندی ها