برف انبار قم

زمان مطالعه: 6 دقیقه

 قله برف انبار قم از شمال به روستای فردو و از شرق به وسف (دهکده محققین) می‌رسد. برف انبار همچنین از طرف غرب به رشته کوه پلنگ آبی و از جنوب هم به شهرستان دلیجان و استان مرکزی منتهی می‌شود. دره‌ای به عمق 600 متر در کنار قله برف انبار وجود دارد که در فصل زمستان و بعضا فصل‌های دیگر سال میزان زیادی برف درون این دره انباشه می‌شود. شاید دلیل اصلی نامگذاری این کوهستان را بتوان در همین مساله جستجو کرد.


قله برف انبار قم

    قله برف انبار قم را باید با ۳۲۲۴ ارتفاع، بلندترین نقطه در استان قم دانست. این قله که 60 کیلومتر با شهر قم فاصله دارد در لیست پروژه سیمرغ (31 قله بلند از 31 استان) نیز قرار گرفته است. یعنی اگر کوهنوردی بخواهد این پروژه را به سرانجام برساند باید حتما به برف انبار صعود کند. قله برف انبار قم از شمال به روستای فردو و از شرق به وسف (دهکده محققین) می‌رسد.

نام قله قله برف انبار
ارتفاع 3224 متر
موقعیت استان قم، جنوب روستای فردو، بخش کهک
موقعیت قله 39S   488908    3784112

    برف انبار همچنین از طرف غرب به رشته کوه پلنگ آبی و از جنوب هم به شهرستان دلیجان و استان مرکزی منتهی می‌شود. دره‌ای به عمق 600 متر در کنار قله برف انبار وجود دارد که در فصل زمستان و بعضا فصل‌های دیگر سال میزان زیادی برف درون این دره انباشه می‌شود. شاید دلیل اصلی نامگذاری این کوهستان را بتوان در همین مساله جستجو کرد. صعود به قله برف انبار قم در کنار صعود به قله دومیر استان مرکزی از جمله برنامه‌هایی است که طرفداران بسیار زیادی در بین برنامه‌های کوهنوردی برگزار شده توسط باشگاه‌های کوهنوردی دارد.

    در مطلب قله برف انبار قم قصد داریم سیر تا پیاز را درباره این جاذبه طبیعی بررسی نماییم. ابتدا به معرفی آن خواهیم پرداخت، سپس مسیرهای صعود را بررسی خواهیم کرد و در نهایت هم درباره دیگر نکات مهم مربوط به این قله حرف می‌زنیم. اگر شما هم علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید، با ما تا انتهای این مطلب از وب سایت دکوول همراه باشید.

قله برف انبار قم کجاست و صعود به قله برف انبار قم چگونه است را در دکوول بخوانید

برف انبار قم کجاست؟

    قله برف انبار در 60 کیلومتری جنوب شهر قم، در جنوب روستای فردو از توابع بخش کهک قرار دارد. این کوهستان که بلندترین نقطه آن 3224 متر ارتفاع دارد، نه تنها کوهنوردان را به سوی خود می‌کشاند، بلکه مقصد بسیاری از گردشگران و علاقمندان به جاذبه‌های طبیعی نیز هست زیرا اطراف این کوهستان را جاذبه‌هایی مانند همین دره که بالاتر از آن نام بردیم و همچنین دو چشمه آب سرد و ... نیز فرا گرفته‌اند. همچنین کسانی که به ورزش‌های زمستانی مانند اسکی علاقه دارند می‌توانند در فصل زمستان راهی این ارتفاعات شوند.

    قله برف انبار از نظر پوشش گیاهی و جانوری بسیار متنوع است، از میان گیاهانی که در این منطقه می‌روید می‌توان به مواردی همچون  درختچه‌های بادام کوهی، ازگیل و پسته وحشی اشاره کرد. همچنین حیواناتی همچون شغال، گرگ، روباه، خرگوش، کبک و تيهو، عقاب دشتی، دلیجه، شاهین، کرکس و انواع گنجشک این منطقه را به عنوان زیستگاه خود انتخاب کرده‌اند. این کوهستان جزو قلل منفرد به حساب می‌آید اما از غرب به رشته کوه پلنگ آبی می‌رسد.

قله برف انبار در قم قرار دارد و برای صعود به آن می‌توانید اطلاعات را از دکوول بخواهید.

مسیرهای صعود به قله برف انبار

    قله برف انبار نیز مانند همه ارتفاعات دیگر مسیرهای صعود متعددی دارد. برخی از این مسیرها رایج‌تر و متداول‌تر از دیگران هستند و برخی دیگر فقط توسط محلی‌ها استفاده می‌شوند. در ادامه برخی از مسیرهای صعود به قله برف انبار را بررسی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

 • مسیر صعود از سمت دره روستای کرمجگان
 • مسیر صعود از منطقه جاسب
 • مسیر صعود از دره روستای فردو
 • مسیر صعود از دره وسف

    رایج‌ترین مسیرها را باید مسیر روستای فردو و مسیر دره وسف دانست. در ادامه بیشتر مسیرهای صعود به این قله حرف خواهیم زد.

درباره قله برف انبار با این مقاله از دکوول همراه باشید.

مسیر دره وسف

    مسیر از یک جاده خاکی آغاز می‌شود که مشرف بر دره وسف است. ابتدا باید از دامنه سحلستان عبور کنید و به خط الرسی برسید که در جنوب شرق قله برف انبار قرار دارد. پس از رد کردن این خط الرس ابتدا به جان‌پناه برف انبار برسید و سپس مسیر رسیدن به قله را در پیش بگیرید.

مسیر روستای فردو

    روستای فردو را باید متداول‌ترین مسیر رسیدن به قله برف انبار دانست. این مسیر پاکوب است و به همین دلیل در میان کوهنوردان استفاده از آن رایج‌تر شده است. البته دلیل دیگر محبوبیت این مسیر را باید وجود باغاتی دانست که روستای فردو را بسیار زیبا کرده است. در این مسیر ابتدا باید خود را به روستای فردو برسانید، سپس چهار امامزاده را پیدا کنید. مسیر صعود از همین نقطه آغاز می‌شود. طول راه در این مسیر حدود 12 کیلومتر است.

درباره پوشش گیاهی قله برف انبار با این مقاله از دکوول همراه باشید.

مسیر منطقه جاسب

    این مسیر که طول آن بیش از پنج کیلومتر است؛ کمترین تردد را میان کوهنوردان دارد. مسیر منطقه جاسب نیز مانند فردو پایکوب است اما بیشتر محلی‌ها از آن استفاده می‌کنند.

مسیر روستای کرمجگان

    این مسیر را بعد از روستای فردو باید پر طرفدارترین مسیر دانست چراکه تردد بیشتری نسبت به سایر گزینه‌ها دارد. این مسیر پایکوب نیست و طول آن بیشتر از چهار کیلومتر است.

درباره محل قرارگیری قله برف انبار و نحوه صعود به این قله با این مقاله از دکوول همراه باشید.

نکات مهم درباره قله برف انبار

 • در مسیر صعود به قله آب انبار تلفن همراه آنتن می‌دهد، بنابراین با خیال راحت می‌توانید صعودتان را شروع کنید.
 • در طول مسیر دو چشمه وجود دارد که در صورت تمام شدن آب آشامیدنی‌تان می‌توانید از آب آشامیدنی مورد نیاز خود را از این چشمه‌ها تامین کنید.
 • قله برف انبار 60 کیلومتر با شهر قم فاصله دارد و اگر بخواهید مسیر روستای فردو را برای صعود انتخاب کنید، از جمکران هم خواهید گذشت.
 • بسته به اینکه چه مسیری را برای صعود انتخاب می‌کنید باید، بین 500 تا 600 برای آغاز این کوهنوردی ارتفاع بگیرید.
 • برف انبار یک منطقه جذاب کوهستانی در دل منطقه کویری است. به همین دلیل هم جدا از کوهنوردان، گردشگران زیادی را به سوی خود جذب می‌کند.
 • این قله در لیست پروژه سیمرغ نیز قرار گرفته است و اگر کسی بخواهد این پروژه را به سرانجام برساند باید حتما قله برف انبار را نیز فتح کند.
 • درجه سختی صعود به قله برف انبار را می‌توان در گروه آسان قرار دارد. اگرچه این قله بلندترین نقطه در استان قم است اما کوه‌های بلند قامت بسیاری در ایران هستند که ارتفاع بیشتری از اب انبار دارند و مسیر صعود به آنها سخت‌تر است.
 • بهترین زمان صعود به قله برف انبار را باید فصل‌های بهار و پاییز دانست. این قله معمولا زمستان‌های سردی دارد اما به دلیل ورزش‌های زمستانی گردشگران و کوهنوردان زیادی ترجیح می‌دهند، زمستان‌ها به آب انبار صعود کنند.
 • حتما دو جفت جوراب اضافه و یک دست لباس اضافه همراه با خود ببرید تا در صورت نیاز بتوانید از آن استفاده کنید.

درجه سختی قله برف انبار بستگی به توانایی قرد از متوسط تا آسان قابل تغییر است برای کسب اطلاعات بیشتر با دکوول همراه باشید.

کلام آخر

    در مطلب قله برف انبار قم هر آنچه را که لازم بود درباره این بلندترین قله استان قم بدانید بیان کردیم. ابتدا به معرفی آن پرداختیم. سپس مسیرهای صعودش را بررسی کردیم و در نهایت نیز درباره نکات مهم آن حرف زدیم. حالا آماده برنامه‌ریزی برای صعود به این قله هستید. توجه داشته باشید که برف انبار یک جاذبه طبیعی است. بنابراین سعی کنید هنگام صعود به آن هیچگونه آسیبی به این طبیعت وارد ننمایید. بهتر است یک کیسه زباله همراه با خود داشته باشید تا در طول مسیر زباله‌هایتان را به جای رها کردن در دامان طبیعت درون این کیسه بریزید و به پایین باز گردانید.

    اگر نکته دیگری درباره قله آب انبار وجود دارد که در این مطلب بدان اشاره نشد و یا اگر تجربه صعود به آب انبار را دارید، حتما آن را با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد و بتوانید از آن استفاده کنید.
امتیاز دهی ( میانگین امتیازات: 3 )


شبکه های اجتماعی
دسته بندی ها