کیت بقا

زمان مطالعه: 11 دقیقه

کیت بقا یکی دیگر از وسایل و تجهیزات ضروری برای کوهنوردی است. یک کوهنورد را نمی‌توان پیدا کرد که در یک مسیر فنی و حتی نیمه فنی کوهنوردی قدم بگذارد و همراه خود کیت بقا نداشته باشد. قبل از اینکه به مزایای داشتن یک کیت بقا بپردازیم، باید ابتدا بدانیم و بفهمیم کیت بقا چیست و چه کاربردی دارد. این کیت‌ها به شکل کلی برای مقابله با بلایایی غیر منتظره مانند زلزله، گردباد و سیلاب و کوهنوردی طراحی شده‌اند و مزایای زیادی برای کوهنوردان دارند.


فهرست:

کیت بقا چیست؟

    داخل این کیت‌ها تعداد زیاد اقلام موجود است که زمان ضروری که به هیچ چیز دیگری دسترسی ندارید برای‌تان کاربردی و مفید هستند. به طور مختصر، یک کیت بقا، یک نجات دهنده است و هر شخص چه کوهنورد چه خوانواده چه مغازه باید برای ایمنی اعضایش یک کیت بقا داشته باشد. اما برای کوهنورد داشتن این کیت یک ضرورت است تا بتواند جان خود را در شرایط سخت حفظ کند.

    در مطلب کیت بقا چیست قصد داریم سیر تا پیاز را درباره این وسیله بررسی کنیم. به چیستی آن بپردازیم و مزایا و معایب و دیگر نکات مهم درباره آن را بررسی کنیم. اگر شما هم علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید و یا قصد تهیه یک کیت بقا را دارید و می‌خواهید قبل از خرید بیشتر درباره آن بدانید با ما تا انتهای این مطلب از وب سایت دکوول همراه باشید.

    اولین سوالاتی که به ذهن شما می‌رسد این است که کیت بقا چگونه می‌تواند به شما کمک کند؟ و چگونه یک کیت کوچک شبیه کوله پشتی می‌تواند در روزهای سخت از شما و خانواده‌تان محافظت کند؟ طبیعی است که قبل از خرید کیت بقا به این موضوع فکر کنید.

    با داشتن یک کیت خوب بقا، همه چیز مورد نیاز برای زنده ماندن را در دست خواهید داشت، از غذا گرفته تا لوازم بهداشتی و ابزارهایی که ممکن است در صورت گرفتار شدن در خانه و یا در فضای باز به آنها احتیاج پیدا کنید، می‌تواند در این کیت قرار گیرد. داشتن یک کیت بقا شما را برای رویارویی با چالش‌ها آماده خواهد کرد. علاوه بر این، با کیت، نیازی به جستجوی چیزی ندارید، زیرا همه چیز را یکجا دارید. این کوله پشتی کوچک حاوی اقلامی است که در شرایط خاص به آن نیاز پیدا خواهید کرد و به همین دلیل است که هر خانوار باید یکی از این کیت بقا داشته باشد.

یک کیت بقا چه مزایایی دارد؟

    در مقابل تمام بلایای طبیعی از جمله طوفان‌، زلزله، سیل، بهمن و.... آمادگی دارید، آمادگی مهمترین و ابتدایی‌ترین حرکت است که می‌تواند ایمنی و حفاظت از شما را تضمین نماید. دانستن آنچه باید انجام دهید واجب است، اما داشتن تجهیزات مناسب نیز ضروری به نظر می‌رسد. دلایل زیر لزوم داشتن یک کیت بقا شرح خواهد داد. با ما همراه باشید.

آرامش روحی و ذهنی

    داشتن آرامش روحی در شرایطی که شما با در خطر افتاده‌اید، بسیار مهم است و شما می‌توانید با داشتن یک کیت بقا در خانه به این آرامش روحی و ذهنی برسید. با وجود یک کیت بقا، شما آمادگی مقابله با دوران سختی که در آن قرار دارید و کمکی در دسترس نیست را خواهید داشت. این کیت‌ها اقلام مختلفی در خود دارند که وجودشان می‌تواند از شما محافظت کند و به شما در زنده ماندن کمک خواهد کرد. حتی وقتی ما پیشرفته‌ترین ابزارها را داریم، شانس کمتری برای پیش‌بینی فاجعه آینده وجود دارد و آنجاست که یک کیت اضطراری نجات به آرامش روحی و ذهنی ما کمک خواهد کرد.

ارتباط با دنیای بیرون

    برای متوجه کردن دیگران و درخواست کمک از دیگران، راه‌های ارتباط با آنها بسیار مهم است. زمانی که یک اتفاق طبیعی مانند زلزله یا بهمن می‌افتد، تقریباً ممکن نیست که همه چیز را سر جایش نگه داریم. شارژ تلفن همراه شما ممکن است از بین برود و کمبود برق هیچ محدوده‌ای برای شارژ آن باقی نمی‌گذارد. معمولا تمامی کیت‌های بقا دستگاه‌های رادیویی AM/FM دارند که می‌توانید برای گوش دادن به پخش از آنها استفاده نمایید. با استفاده از رادیو، اطلاعات مهمی در مورد آنچه اتفاق می‌افتد و چه زمانی تیم‌های نجات به شما خواهند رسید، دریافت خواهید کرد. در بیشتر موارد، دستگاه‌های رادیویی به مردم در حمل و نقل هوایی کمک می‌کنند و به همین دلیل است که یک کیت بقا یک نجات دهنده است.

پناهگاه موقت

    سرپناه بدون شک یکی از مفیدترین چیزهایی است که باید در شرایط بحرانی پیدا کنید. شما می‌توانید خانواده و حیوانات خانگی خود را در داخل پناهگاه در حالی که منتظر رسیدن کمک هستید، حفظ کنید. کیت‌های بقا یا اضطراری دارای چادرهایی هستند که می‌توانید به راحتی آنها را به عنوان پناهگاه موقت برای نگه داشتن همه در یک مکان امن استفاده نمایید. علاوه بر این، این کیت‌ها دارای کیسه خواب و پتو هم هستند که در صورت زندگی در منطقه‌ای با آب و هوای سرد، شما را از مشکلاتی مانند هیپوترمی و سرمازدگی محافظت می‌کند.

نکات بهداشت

    توجه کردن به مسائل بهداشتی در زمان اتفاق افتادن یک فاجعه مهم است و تقریباً غیرممکن می‎شود که مردم در آن زمان بهداشت خود را به طور کامل رعایت کنند. در کیت‌های نجات، اقلامی از جمله نوار بهداشتی، شانه، تیغ، صابون، دستمال مرطوب و اقلامی دیگر را وجود دارد که می‌توانید از آنها برای مسائل بهداشتی استفاده کنید.

نجات زندگی

    با داشتن یک کیت بقا، ممکن است بتوانید جان یک شهروند را نجات دهید. این کیت‌ها شامل مواردی مانند طناب نایلونی، عینک ایمنی، ماسک، دستکش چرمی، کیف و موارد دیگر از این قبیل است که می‌توانید برای نجات دیگران و یا حیوانات خانگی استفاده کنید. همه از شما برای این حرکت تشکر خواهند کرد و وظیفه شماست که مردم را در مواقعی که نیاز به کمک دارند، نجات دهید. کیت‌های اضطراری مجهز به این موارد هستند که در آن زمان بسیار مفید خواهند بود.

    همراه داشتن یک کیت اضطراری خوب باعث ایجاد سوراخ در جیب شما نمی‌شود. علاوه بر این، استفاده از آن آسان است و هیچ چیز مهم‌تر و با ارزش‌تر از از زندگی نیست. این کیت‌ها ابزارهایی هستند که می‌توانید در زندگی روزمره از آنها استفاده کنید.

نیازی به تکیه بر شخص دیگری نیست

    یکی از بزرگترین و مهم‌ترین وسایل همین کیت بقا است. با داشتن کیت بقا لازم نیست برای نجات خود به شخص دیگری  تکیه کنید "زمان بسیار مهم است و هر ثانیه در شرایط اضطراری مساوی است با درصد احتمال زنده ماندن بیشتر"، به همین دلیل است که شما به یک کیت بقا نیاز دارید تا در هنگام کوهنوردی و کمپینگ در امان باشید. ایمن ماندن بخشی از سرگرمی است.

آماده و در دسترس

    دلایل متعددی وجود دارد که چرا هر خانوار باید حداقل یک کیت بقا داشته باشد. شما باید کیت را پس از مشاهده محتویات آن خریداری کنید علاوه بر این، کیت را بر اساس تعداد اعضای خانواده و یا گروه خود انتخاب کنید. منتظر اتفاق بد نباشید و یک کیت نجات قابل اعتماد تهیه کنید که در مواقع ضروری به شما کمک کند. در نهایت، فقط کیت‌هایی را بخرید که دارای گواهینامه باشند و برای مقابله با شرایط اضطراری آزمایش شده‌ باشند.

چگونه یک کیت بقا تهیه کنیم؟

    یکی از بخش‌های مهم کوهنوردی این است که همه وسایل مورد نیاز خود را به شکلی تهیه کنید که می‌تواند نجات دهنده زندگی شما در شرایط نیاز و لحظه اتفاق در کوه‌ها باشد. همراه نداشتن تغذیه، عایق، نور، نقشه، قطب نما، سرپناه یا جعبه کبریت، یا حتی یک چیز کوچک می‌تواند در کوهستان وسیع و زیبا، برای کوهنورد خطرناک باشد. بسته به پیاده‌روی، صعود و کمپینگ وسایل مورد نیاز را می‌توان استخراج کرد یا حتی موارد ضروری‌تر را بنا به اقتضای زمان وموقعیت اضافه نمود. کیت بقا در فعالیت‌های بیرونی در مکان‌های دورافتاده که آب و هوا غیرقابل پیش‌بینی است و تلفن‌های همراه کار نمی‌کنند ضروری به نظر می‌رسد.

    یک کیت بقا به عنوان تجهیزات اجباری برای علاقه‌مندان به کوهنوردی در نظر گرفته می‌شود. شما باید بدانید که در صورت انتخاب اشتباه تجهیزات، ممکن است در زمان وقوع حادثه زندگی خود را در معرض خطر قرار دهید. اما، اگر یک کیت بقا برای خود تهیه کرده باشید، شانس زنده ماندنتان بسیار افزایش پیدا می‌کند.

    با این حال، درک این نکته ضروری است که افراد مختلف به تجهیزات متفاوتی در کیت بقا نیاز پیدا خواهند کرد و شما باید کیت خود را متناسب با نیازهای خاص خود و شرایطی که احتمالا با آن روبرو خواهید بود، مخصوص به خودتان سفارشی کنید. این بدان معناست که احتمالاً بهتر باشد از خرید یک کیت از پیش مونتاژ شده اجتناب کنید و در عوض وسایل مختص به خود را جمع‌آوری کنید. در زیر، برخی از مهم‌ترین اقلام را برای بسته‌بندی در یک کیت بقا، و همچنین مواردی که هنگام مونتاژ اقلام خود باید در نظر بگیرید، توضیح داده‌ایم. با ما همراه باشید.

لوازم ضروری  کیت بقا

    اهمیتی نداره ک مقصد شما کجاست و قرار است در چه شرایطی قرار بگیرید، با چه نوع خطری روبرو هستید یا چقدر تجربه دارید، همیشه چند مورد کلیدی را در کیت بقا خود قرار دهید. این موارد شامل:

 • ابزارها

ابزار چندکاره / چاقوی جیبی / انبر

 • روشنایی

چراغ قوه / هدلامپ / دو مجموعه باتری اضافی / شمع اضطراری

 • قرص تصفیه آب
 • طناب و نوار

نوار چسب / 200 فوت پاراکورد / 100 یارد نخ ماهیگیری تک رشته‌ای

 • کیت آتش سوزی

    آتش مهم‌ترین  نقش در زنده نگه داشتن ما در سرما دارد، باعث می‌شود حیوانات وحشی را دور نگه دارید و همچنین می‌توان از دود آن برای کمک گرفتن استفاده کرد. کافور علاوه بر کبریت، فندک، استارتر یا هر چیز دیگری، نقش مهمی در آتش زدن چوب / بوته‌ها دارد. چند قرص کافور همراه خود ببرید. بسیار قابل اشتعال است حتی در رطوبت نیز به افروختن آتش کمک می‌کند.

 • سنگ چخماق یا منیزیم Firestarter
 • طناب اضطراری
 • ذره بین
 • قابلمه یا لیوان فلزی
 • پتوی کمپینگ
 • پانچو اضطراری
 • باتوم

پین‌های ایمنی / سوزن / سنجاق / گیره / میخ

 • جیره غذایی اضطراری فاسد نشدنی
 • تارپ بزرگ

کمک‌های اولیه / کیت پزشکی

 • نوارهای کمکی در اندازه‌های مختلف
 • گاز پانسمان
 • بانداژ آس
 • آسپرین
 • آنتی هیستامین
 • دستمال مرطوب ضدعفونی کننده
 • پماد آنتی بیوتیک سه گانه
 • موچین

    داروهای تجویز شده (در صورت وجود)

 • کرم ضدآفتاب (SPF 15+)
 • قرص سردرد، معده، بدن درد، سرماخوردگی، تب
 • گچ، بانداژ

    قرص پرمنگنات پتاسیم یا قرص کلر یا ید (در درمان زخم/ ضدعفونی کننده / درمان با آب مفید است)

 • ناوبری / سیگنال دهی
 1. آینه سیگنالینگ
 2. سوت
 3. نقشه‌ها
 4. قطب نمای مغناطیسی
 5. سیستم ناوبری GPS
 6. رادیو دو طرفه / بیسیم واکی تاکی

    این وسایل برای یادگیری اصول ناوبری ستاره شناسی توصیه می‌شود.

 • ژاکت بارانی
 • کلاه
 • دستکش
 • بادگیر
 • گتر
 • جوراب
 • عینک
 • وسایل شخصی

    برای مناطق مستعد بهمن باید از دستگاه بیکن استفاده کرد این برای ارسال و دریافت امواج رادیویی که به وسیله این دستگاه می‌توان محل مدفون شدن فرد بهمن زده را مشخص کرد، به کار می‌آید.

نگهداری از لوازم کیت بقا

    زمانی که کیت بقا را تهیه کردید یا وسایل و ابزار را جمع‌آوری نمودید، باید آنها را به روشی بسیار خوبی  نگه دارید.با توجه به نوع  موارد داخل کیت، کوله پشتی یا کیف شما باید به اندازه کافی محکم باشد تا حداقل 10-15 کیلوگرم را تحمل کند. نه تنها محکم بلکه قادر به حمل آن به راحتی بر روی پشت خود باشید. برای تقسیم‌بندی مناسب وزن در کیف خود، حداقل دو محفظه جداگانه نیاز دارید. در نهایت، از نظر اندازه کیف، سعی کنید آن را از اندازه بدن خود بزرگتر نکنید. کیف نباید از شانه‌های شما بالاتر و از پشت شما پهن‌تر باشد.

کوله پشتی

    برخی از کوهنوردان یک کوله پشتی اسکیت را برای کیت بقا بسیار بزرگ و حجیم مناسب‌تر می‌دانند، اما اگر با یک وضعیت اضطراری ناگهانی روبرو شدید و مجبور شدید یک مورد را بگیرید و بدوید، کوله‌پشتی کوهنوردی یکی از بهترین چیزها است. علاوه بر این، برای کسانی که کیت‌های بقا بسیار مجهز را ترجیح می‌دهند، کوله‌پشتی جای زیادی دارد.

کیف مخصوص حمل نرم

    این کیف معمولا از پارچه ساخته می‌شود و مجهز به یک زیپ واحد است، کیف‌های مخصوص حمل نرم محبوب‌ترین کیف‌ها برای کیت‌های بقا به حساب می‌آیند. این کیف‌ها دارای وزن کمی هستند و نگهداری از آنها آسان است، اما این کیف‌ها نمی‌توانند محافظت چندانی از وسایل شکننده داخلشان بکنند، بنابراین اگر این مدل را انتخاب می‌کنید، باید بسته‌بندی وسایل را با دقت انجام دهید.

اهمیت رنگ کیت بقا

    در حالی که بسیاری از علاقه‌مندان به کوهنوردی و طبیعت‌گردی اهمیتی به رنگ کیت بقا نمی‌دهند، اما فکر کردن در مورد این ویژگی بخش مهمی از انتخاب کیت بقا است. به عنوان مثال، در شرایط اضطراری اگر کیت بقایتان گم شودريال اگر دارای رنگ روشن یا منعکس‌کننده باشد بسیار آسان‌تر آن را پیدا خواهید کرد. در مقابل، ممکن است در موقعیتی قرار بگیرید که مجبور شوید از افراد خطرناک دوری کنید. در این موارد، شما نیاز به یک کیت نجات سیاه و سفید دارید که مانع از جلب توجه دیگران به خود شوید. هیچ پاسخ درست یا غلطی در این زمینه وجود ندارد، اما عاقلانه است که قبل از انتخاب، موضوع را با دقت بررسی نمایید.

کلام آخر

    جمع‌آوری کیت بقا نیازمند به یک روش بسیار شخصی است. زندگی شما در برخی مواقع به انتخاب‌هایتان بستگی دارد، بنابراین در مورد بلایای احتمالی که ممکن است با آن روبرو شوید فکر کنید و تمام تلاش خود را برای جمع‌آوری وسایلی که به شما در زنده ماندن کمک می‌کند، بکار بگیرید. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد و بتوانید از آن استفاده کنید.