شیرکوه

زمان مطالعه: 6 دقیقه

قله شیرکوه که آن را با نام قله تفت نیز می‌شناسند، بلندترین قله در استان یزد محسوب می‌شود که در پروژه سیمرع کوه‌های ایران قرار گرفته است. بلندترین نقطه شیرکوه یعنی قله آن، 4075 متر از سطح دریا ارتفاع دارد. اگرچه در تقسیم بندی‌ها این کوه را مستقل می‌دانند اما درواقع این قله بخشی از رشته کوه‌‌های مرکزی به حساب می‌آید.


قله شیرکوه

    قله شیرکوه در شهرستان تفت سه بخش جدا با نام‌های پیشکوه، میانکوه و پشتکوه به وجود آورده است. بخش پیشکوه شامل نصرآباد و روستای حاجی زینل و حومه می‌شود. ده بالا و طزرجان و منشاد و بنادک سادات و گل افشان قسمت میانکوه را تشکیل می‌دهند و در نهایت نیر و گاریزات مربوط به قسمت پشتکوه می‌شوند، اکثر این روستاها جزو مناطق خوش آب و هوای استان یزد محسوب می‌شوند و ویلاهای زیادی در آنها ساخته شده است.

    در مطلب قله شیرکوه قصد داریم زیر و بم بلندترین قله استان یزد را بررسی کنیم. ابتدا به معرفی آن خواهیم پرداخت، سپس کمی درباره جغرافیای آن حرف خواهیم زد و در نهایت مسیرهای صعود به این قله را بررسی خواهیم کرد. اگر شما هم علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید و یا برنامه صعود به شیر کوه را دارید با ما تا انتهای این مطلب از وب سایت دکوول همراه باشید.

نام قله

شیرکوه

ارتفاع

4075 متر

استان

یزد

ناحیه

کوهستانی

موقعیت

استان یزد، شهرستان تفت، روستای ده بالا

معرفی قله شیرکوه

    قله شیرکوه که آن را با نام تفت نیز می‌شناسند، بلندترین قله در استان یزد است. این قله در شهرستان تفت قرار دارد اما از شهر یزد می‌توانید به راحتی و وضوح آن را ببینید. درباره وجه تسمیه شیرکوه می‌توان گفت، به نظر می‌رسد این نام را به این دلیل روی این ارتفاع گذاشته‌اند که از دور شبیه به یک شیر خفته به نظر می‌رسد. همانطور که در بالا هم ذکر شد، کوهستان شیر کوه از سه بخش مجزا تشکیل شده است که بلندترین نقطه آن 4075 متر ارتفاع دارد. شاید برایتان جالب باشد که بدانید این قله در لیست پروژه سیمرغ (31 قله بلند از 31 استان ایران) نیز قرار گرفته است. به طوری که برای اجرای این پروژه حتما باید شیرکوه را نیز صعود کنید.

    شیر کوه در طول سال میزبان کوهنوردان داخلی و خارجی زیادی است اما جدا از کوهنوردان افراد معمولی زیادی نیز برای کوهنوردی به سراغ این کوه می‌روند. همچنین این منطقه گردشگران زیادی را نیز به سوی خود جذب می‌کند. اکثر کسانی که به دنبال اب و هوای معتدل در دل کویر هستند، به سراغ این منطقه می‌روند. بنابراین اگر شما هم گذرتان به استان یزد افتاد، حتما صعود به قله شیرکوه را نیز در برنامه‌های خود قرار دهید تا لذت سفرتان چندین برابر شود. برای رسیدن به قله شیرکوه ابتدا باید خود را به شهرستان تفت در 30 کیلومتری شهر یزد برسانید، سپس باید از این شهر به روستای ده بالا بروید و یکی از مسیرهای صعود را انتخاب کنید.

درباره وجه تسمیه قله شیر کوه یزد و نحوه صعود به این قله را در دکوول بخوانید.

جغرافیای قله شیرکوه یزد

    درباره زمین‌شناسی قله شیرکوه باید گفت، زیر بنای ارتفاعات شیرکوه گرانیتی است و هنوز هم نتوانسته‌اند قدمت آن را مشخص کنند. بیش از هزار متر سنگ آهک و دولومیت که مربوط به دوره کرناسه هستند، روی گرانیت‌ها را پوشانده‌اند. البته لازم به ذکر است که بخش زیادی از آهک‌ها خصوصا  آنهایی که در قسمت جنوبی شیرکوه قرار دارند، در حال حاضر از بین رفته است. در این قسمت‌های جنوبی به دلیل از بین رفتن قسمت‌های آهکی زیر بنای گرانیتی بیشتر نمایان شده و به این واسطه امکان تحقیق روی این قسمت‌‌ها فراهم گشته است.

    در جنوب این کوهستان تشکیلاتی مربوط به اواخر دوران سوم و چهارم زمین شناسی وجود دارد که به تشکیلات آذرین خروجی معروف است. به نظر می‌رسد این تشکیلات حاصل فرسایش سطحی مربوط به دوره پلئیستوسن باشد. لایه تراورتن هم همزمان با تشکیل این رسوبات به وجود آمده است. مهم‌ترین عاملی که فرسایش در این منطقه را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد، هوازدگی بر اثر یخبندان است.

درباره پوشش گیاهی شیر کوه یزد (تفت) در دکوول بخوانید.

    درباره پوشش گیاهی و جانوری ارتفاعات شیرکوه باید گفت، این منطقه منبع اصلی گیاهان دارویی در استان یزد محسوب می‌شود. از میان گیاهانی که در این منطقه کوهستانی رشد می‌کنند می‌توان به قدومه،‌ گل ختمی، زیره سیاه، هندوانه ابوجهل، کاسنی، گل حسرت، خاکشیر، زیره سبز، شکر تیغال، وشاء، شیرین بیان، آنغوزه، بالنگو، پنیرک خبازی، مورد، مرزنجوش، بارهنگ، مریم گلی، ریواس، تاجریزی، ریواس، گل ماهور، ریواس و کاکوتی و ... اشاره کرد. پوشش جانوری نیز در منطقه شیرکوه بسیار متنوع است. از میان جانورانی که در این کوهستان زیست می‌کنند، می‌توان به مواردی همچون  بز، گرگ، آهو،قوچ، میش، کل و ... اشاره کرد.

حیات وحش شیر کوه یزد و بررسی این قله را در دکوول بخوانید.

مسیرهای صعود به قله شیرکوه

    مسیرهای دسترسی و صعود به قله شیرکوه مانند هر ارتفاع دیگری متنوع است. کوهنوردان می‌توانند براساس شرایط و سلیقه خود یکی از این مسیرها که در ادامه بیشتر درباره‌شان حرف می‌زنیم را انتخاب نمایند. اصلی‌ترین مسیر صعود به قله شیرکوه اما از طریق روستای ده بالا امکان پذیر است که حدود 20 کیلومتر با شهرستان تفت فاصله دارد.

    یکی دیگر از مسیرهای صعود به شیرکوه را باید مسیر آب ریز دانست. آب ریز درواقع دو مسیر فرعی به نام‌های نجیب و لاسرگون دارد. یک تنگه پر از شیب و طولانی به نام نجیب نیز در این منطقه قرار دارد که عبور از آن را سخت‌ترین بخش این مسیر می‌‌دانند. این مسیر را درواقع کوهنوردان حرفه‌ای انتخاب می‌نمایند که چند بار عبور از این تنگه را تجربه کرده باشند. اگر شما جزو این دسته از افراد نیستید و برای اولین بار که می‌خواهید به شیرکوه صعود کنید، بهتر است مسیر دیگری را انتخاب نمایید.

پناهگاه شیر کوه یزد را در دکوول ببینید و درباره آن مطالعه کنید.

    از دیگر مسیرهای صعود به قله شیرکوه در استان یزد که استفاده از آنها کمتر از دو مورد قبلی رایج است و برای استفاده از آنها بهتر است از لیدرهای بومی کمک بگیرید، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • دره سوسن
  • لابیدسرخ
  • دره شمس
  • لابیدشیر
  • لاگردو
  • بیدکبکان
  • لایخچال

    مسیر دسترسی به شیرکوه نیز به این صورت است که ابتدا باید خود را به شهرستان تفت در 30 کیلومتری شهر زیبای یزد برسانید و از آنجا به روستای ییلاقی ده بالا بروید. از این روستا می‌توانید کوه پیمایی خود را شروع کنید. شیرکوه در بیشتر فصل‌های سال پوشیده از برف است بنابراین در طول این کوه‌‌پیمایی پوشیدن لباس مناسب و برداشتن یک دست لباس اضافه را به هیچ عنوان فراموش نکنید.

    اگر قصد دارید شب را در نزدیکی ارتفاعات شیر کوه بمانید، می‌توانید در همان روستای ده بالا ویلا یا خانه‌ای را کرایه کرده و در آن مستقر شوید. همچنین در روستاهای، گلافشان، بنادک سادات و طرز جان نیز امکان اقامت وجود دارد.

درباره مسیر دسترسی به باندترین قله استان یزد در دکوول بخوانید و با ما همراه باشید.

کلام آخر

    در مطلب قله شیرکوه همانطور که از عنوان پیداست، همه چیز را درباره بلندترین قله استان یزد بررسی کردیم. ابتدا به معرفی آن پرداختیم و سپس کمی درباره جغرافیا و مسیرهای صعود به آن حرف زدیم. حالا دیگر اطلاعات کافی برای صعود به این قله را دارید. تنها کافی است با یک تیم حرفه‌ای کوهنوردی همراه شوید و برنامه صعود به شیرکوه را بریزید.

    همانطور که ذکر شد فراموش نکنید که در جریان این صعود، وسایل لازم برای کوهنوردی را همراه با خود ببرید و لباس مناسب بپوشید زیرا در اکثر ایام سال روی قله‌های شیرکوه برف نشسته است. همچنین فراموش نکنید که همراه با خود یک کیسه زباله بردارید و زباله‌های خود را به جای رها کردن در دل طبیعت با خود باز گردانید تا آسیبی به پوشش گیاهی و جانوری این منطقه وارد نشود و آیندگان نیز بتوانند مانند ما از نعمت این جاذبه طبیعی بهره‌مند شوند.

    اگر نکنه دیگری درباره صعود به قله شیرکوه وجود دارد که در این مطلب بدان اشاره نشد، آن را با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید تا دیگران نیز بتوانند از این تجربیات استفاده کنند. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد و بتوانید از آن استفاده کنید.
امتیاز دهی ( میانگین امتیازات: 4 )


شبکه های اجتماعی
دسته بندی ها