قله کان صیفی

زمان مطالعه: 5 دقیقه

قله کان صیفی که یکی دیگر از قله‌های موجود در لیست پروژه سیمرغ است که آن را به عنوان بلندترین قله استان ایلام می‌شناسند. کان صیفی را باید یک قسمت از کبیرکوه و رشته کوه زاگرس دانست. کبیر کوه در واقع یک رشته کوه طولانی است که از 20 کیلومتری شهر ایلام شروع می‌شود و تا نزدیکی اندیمشک دراستان خوزستان ادامه دارد. قله کان صیفی در نزدیک روستای چنار باشی و روستای چشمه پهن قرار گرفته است.


قله کان صیفی

    درباره قله کان صیفی می‌توان به این نکته اشاره کرد که برخی معتقدند 2900 متر از سطح دریا فاصله دارد. این درحالی است که برخی دیگر ارتفاع این قله را 3050 متر می‌‌دانند. در واقع در ارتفاعات کبیر کوه قلل زیادی وجود دارد که کان صیفی تنها یکی از آنهاست. در دامنه شمالی این کوه چشمه‌ای به نام صیفی وجود دارد و اصلا نام این قله را هم از روی نام این چشمه برداشته‌اند.

    در مطلب قله کان صیفی قصد داریم سیر تا پیاز را درباره این بلندترین قله در استان ایلام بررسی کنیم. ابتدا به معرفی آن خواهیم پرداخت. سپس مختصری جغرافیای این قله را بررسی می‌کنیم و در نهایت به صحبت درباره مسیرهای صعود آن خواهیم پرداخت. اگر شما هم علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید با ما تا انتهای این مطلب از وب سایت دکوول همراه باشید.

نام قله کان صیفی
ارتفاع 3050 متر
موقعیت استان ایلام، شهر ملکشاهی، روستای چنار باشی
ناحیه  کوهستانی

معرفی قله کان صیفی

    قله کان صیفی یکی از قله‌های موجود در ارتفاعات کبیر کوه است و به طور کلی در رشته کوه زاگرس قرار دارد. کبیر کوه را باید بزرگ‌ترین و مهم‌ترین ارتفاع در استان ایلام دانست. محلی‌ها به این رشته کوه که 160 کیلومتر طول دارد، لری کۆوِر می‌گویند. بخش‌های زیادی از این منطقه تحت حفاظت محیط زیست قرار دارد و این نشان دهنده آن است که پوشش زیستی و جانوری این منطقه با خطر رو به رو است.

    دو مسیر رایج برای صعود به قله کان صیفی ایلام وجود دارد که در ادامه این مطلب بیشتر درباره این مسیرها حرف خواهیم زد. یکی از این مسیرها شمالی و دیگری جنوبی است. توجه داشته باشید که هر کدام از این مسیرها را که برای صعود انتخاب می‌کنید، از همان مسیر هم به پایین قله بازگردید تا خستگی راه به تن‌تان نماند و گم نشوید. بهتر است برای صعود به قله کان صیفی از صبح زود حرکت خود را آغاز کنید تا بتوانید قبل از شب باز گردید زیرا نزدیک به قله چشمه آب شیرینی وجود ندارد و در صورتی که آب آشامیدنی‌تان تمام شود، یافتن آب سخت خواهد بود. همچنین به نظر می‌رسد هیچ جان پناهی در مسیر فتح این قله وجود ندارد و بنابراین شب ماندن در این کوه کار سخت و پر خطری است.

    سعی کنید با یک تیم حرفه‌ای راهی قله کان صیفی شوید زیرا در صورتی که مسیر را گم کنید و یا مشکلی برایتان پیش بیاید یک تیم حرفه‌ای و یا لیدر محلی می‌تواند کمک‌تان کند. همچنین سعی کنید، یک کوله سبک تهیه نمایید و وسایل ضروری را در آن جای دهید. اینها جزو اصول اولیه کوهنوردی است که قبل از شروع حرکت باید بدانید.

قله کان صیفی بام استان ایلام را با پایگاه داده دکوول بشناسید.

مختصری درباره جغرافیای قله کان صیفی

    قله کان صیفی و اطراف آن دارای پوشش گیاهی و جانوری متنوعی است. این تنوع ارزش منطقه را بسیار بالا برده و همچنین باعث شده برخی از قسمت‌های آن تحت حفاظت از محیط زیست قرار بگیرد. در این منطقه هرچقدر که از روستاها دورتر و به مناطق کوهستانی نزدیک‌‍تر می‌شوید، وضعیت پوشش گیاهی بهتر می‌شود. گونه درختی ارتفاعات این منطقه بلوط ایرانی است.

    از میان گیاهانی که در منطقه کبیرکوه و کان صیفی می‌روید می‌توان به زبان گنجشک، داغداغان، ارژن، آلبالو وحشی، پرسیاوش، اسپند، گوش بره، دافنه، بلوط ایرانی، بروموس، بومادران، جو دوسر، چمن، بنه، بادام، زالزالک، تمشک، گاو زبان، کنگر، پنیرک، ملیکا، شنبلیله و اشاره کرد. درباره پوشش گیاهی منطقه نیز باید گفت، این منطقه به دلیل شرایط خاص و پستی و بلندی‌های متنوعش، پوشش جانوری متنوعی نیز دارد. اگرچه به طور کامل نمی‌توان لیستی از همه جانورانی که در این منطقه زندگی می‌کنند ارائه داد.

     اما از میان آنها می‌توان به خرس قهوه‌ای، پلنگ، گربه وحشی، کاراکال، گرگ، شغال، روباه معمولی، کفتار، سمور، راسو، کل و بز، گراز، خرگوش، سنجاب ایرانی، خارپشت اروپایی، خارپشت گوش بلند، هامستر خاکستری و موش خانگی اشاره کرد. همچنین در منطقه کبیر کوه و کان صیفی تاکنون 46 گونه پرنده نیز شناسایی شده است.

درباره پوشش گیاهی قله کان صیفی و پوشش جانوری آن در دکوول بخوانید.

مسیرهای صعود به قله کان صیفی

    قله کان صیفی نیز مانند هر قله دیگری مسیرهای متعددی برای صعود دارد که برخی از این مسیرها رایج و شناخته شده‌ هستند و به دلایل زیادی مانند مسیر زیباتر، سختی راه کمتر و... بیشتر مورد توجه گروه‌های کوهنوردی قرار می‌گیرند. در ادامه رایج‌ترین مسیرهای صعود به قله کان صیفی را به شما معرفی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

مسیر شمالی

    مسیر شمالی از سوی روستای چنار باشی می‌گذرد. اگر تصمیم گرفتید این مسیر را برای صعود انتخاب کنید، حتما زمانی هم برای بازدید از تنگه رازیانه که در نزدیکی این روستای زیبا قرار دارد کنار بگذارید، تا لذت سفرتان دو چندان شود. در این مسیر باید خود را از شهر ایلام به روستای چنار باشی برسانید و از یال شمالی کوه بالا بروید تا به قله برسانید.

مسیر جنوبی

    مسیر دیگری که می‌تواند شما را به قله کان صیفی برساند و مسیر جنوبی از راه روستای چشمه پهن است. در این مسیر هم باید خود را به شهر ایلام برسانید و از آنجا به شهر ملکشاهی بروید. از شهر ملکشاهی تا روستای چشمه پهن تقریبا 15 کیلومتر راه است. این فاصله را طی کرده وخود را به روستای چشمه پهن برسانید. مسیر قله از کنار یک مرغداری، نرسیده به روستا آغاز می‌شود و از یال جنوبی شما را به قله می‌رساند. مسیر جنوبی را باید رایج‌ترین و محبوب‌ترین مسیر صعود به قله کان صیفی دانست که اکثر کوهنوردان ترجیح می‌دهند آن را انتخاب کنند.

    در میان مسیر صعود امکان دارد که به سنگ‌های کوتاهی برسید که امکان ریزش دارند. هنگام عبور از این مسیر دقت کنید تا با خطر رو به رو نشوید. پس از عبور از این قسمت شیب مسیر کمی افزایش می‌باید و در نهایت شما به قله خواهید رسید. در مسیرهای صعود چشمه‌های آب و همچنین پناهگاه وجود ندارد. بنابراین آب آشامیدنی کافی همراه با خود داشته باشید. برای رسیدن به قله شش کیلومتر راه پیش روی شما است. براساس این عدد زمان حرکت خود را برنامه‌ریزی کنید.

درباره مسیرهای صعود به قله کان صیفی در دکوول بخوانید.

کلام آخر

    در مطلب قله کان صیفی هر آنچه را که لازم بود درباره بلندترین قله استان ایلام بدانید بیان کردیم. همانطور که در بالا هم ذکر شد این قله در لیست پروژه سیمرغ (31 قله بلند از 31 استان) قرار دارد و برای اینکه بتوانید این پروژه را به اتمام برسانید باید حتما به قله کان صیفی صعود کنید.

    بهترین زمان صعود به قله کان صیفی را باید فصل بهار دانست. با این حال اگر در این فصل هم برای صعود اقدام کردید حتما لباس گرم با خود بردارید تا در طول مسیر در صورت نیاز از آن استفاده کنید. در مسیر این قله تلفن همراه آنتن دهی ندارد، بنابراین در صورتی که تماس ضروری دارید قبل از حرکت انجام دهید.

    قله کان صیفی یکی از جاذبه‌ها و گنجینه‌های طبیعی استان ایلام و کشورمان محسوب می‌شود. بنابراین اگر قصد صعود به این قله را دارید به هیچ عنوان به این طبیعت و زیست گیاهی و جانوری ان آسیب نزنید. همراه با خود یک کیسه زباله ببرید تا زباله‌هایتان را به جای رها کردن در طبیعت با خود برگردانید. اگر نکته دیگری درباره قله کان صیفی وجود دارد که در این مطلب بدان اشاره نشد، آن را با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید تا دیگران نیز بتوانند از تجربیات شما استفاده کنند. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد و بتوانید از آن استفاده کنید.
امتیاز دهی ( میانگین امتیازات: 5 )


شبکه های اجتماعی
دسته بندی ها