صعود به قله مراپیک

زمان مطالعه: 9 دقیقه

صعود به قله‌های هیمالیا رویای هر کسی است که کوهنوردی را به صورت حرفه‌ای دنبال می‌کند. هر چند این رشته کوه زیبا و شگفت‌انگیز با قله اورست که بلندترین قله آن است شناخته می‌شود، اما در بام دنیا چندین قله مرتفع و زیبای دیگر هم هست که فتح هر کدام از آنها تجربه لذت بخشی خواهد بود. قله مراپیک از جمله این قله هاست که در این نوشته با آن آشنا می‌شویم.


قله مراپیک نپال

    نپال کشور شگفتی‌هاست. هر چند این کشور کوهستانی محصور در بین دو کشور بزرگ یعنی هند و چین است، اما ویژگی‌های منحصر به فرد آن باعث شده سالانه هزاران نفر به این کشور سفر کنند و با طبیعت و فرهنگ خاص آن آشنا شوند.

    نپال هم با آیین هندوئیسم، مناسک و عرفان خاص آن و همچنین با تلفیق هندوئیسم و آیین بودایی شناخته می‌شود و هم از نظر طبیعی منطقه ویژه‌ای است و طبیعت منحصر به فرد آن همواره مورد توجه شهروندان دیگر مناطق جهان بوده است. شاید در هم تنیدگی طبیعت و مذهب در نپال یک ویژگی جذاب باشد که به بام دنیا حال و هوای خاص داده است و افراد زیادی را به فکر سفر به این کشور می اندازد.

    رشته کوه هیمالیا که عمده قسمت‌های نپال روی آن قرار گرفته است نام خود را از آیین هندو می‌گیرد. هیمالیا در واقع برگرفته از نام یکی از خدایان هندی یعنی هیماوات است که پدر شیوا از الهگان معروف هندی به حساب می‌آید.

    در رشته کوه هیمالیا چندین قله بلند وجود دارد که معروف‌ترین آنها قله اورست است که بلندترین قله جهان شناخته می‌شود. جز قله اورست که ۸۸۴۸ متر ارتفاع دارد در هیمالیا ۱۴ قله بالای هشت هزار متر دیگر و نزدیک به ۱۰۰ قله بالای شش هزار متر وجود دارد که مراپیک یکی از این قله هاست. ارتفاع قله مراپیک نپال ۶۶۵۴ متر است و زمانی که خود را به نوک این قله برسانید پنج قله بالای هشت هزار متر یعنی قله اورست، قله چوآیو، قله لوتسه، قله ماکالو و قله کانچنچونگا و همچنین تعداد زیادی قله هفت هزار متری را مشاهده می‌کنید.

    یکی از دلایلی که قله مراپیک نپال در میان قله‌های هیمالیا معروف شده و بسیاری در سفر خود به نپال به این قله صعود می‌کنند این است که فتح آن به نسبت بسیاری از قله‌های دیگر هیمالیا آسان‌تر است. از طرف دیگر همانطور که عنوان شد این قله از نظر جغرافیایی موقعیت ویژه‌ای دارد و با صعود به آن به قسمت‌های زیادی از هیمالیا اشراف دارید و می‌توانید از زیبایی‌های آن لذت ببرید.

درباره قله مراپیک در دکوول بخوانید.

مسیرهای صعود به قله مراپیک نپال

    صعود به قله مراپیک هیمالیا معمولا از دو جبهه شمالی و جنوبی صورت می‌گیرد. کوهنوردان اغلب ترجیح می‌دهند صعود خود را از جبهه شمالی انجام دهند، چرا که صعود از جبهه جنوبی کمی سخت و نیازمند داشتن مهارت، تجربه و آمادگی بدنی بالاست.

    لذت بخش بودن صعود به قله مراپیک نپال باعث شده تورهای فتح این قله از جمله تورهای پر طرفدار طبیعت‌گردی باشد. سفر به نپال به منظور فتح قله مراپیک هیجده یا نوزده روز طول می‌کشد و ایرانیانی که با این هدف به نپال سفر می‌کنند، معمولا به کاتماندو پایتخت این کشور می‌روند و روز اول را در این شهر که ویژگی‌های خاص خودش را دارد می‌گذرانند.

    روز دوم، پرواز به فرودگاه لوکلا انجام می‌شود. این پرواز نیز خود می‌تواند هیجان‌انگیز باشد. فرودگاه لوکلا را یکی از خطرناک‌ترین فرودگاه‌های جهان می‌دانند، چرا که باند آن در دامنه کوه ساخته شده و شیب نسبتا تندی دارد. اگر اهل هیجاناتی از این دست باشید باید از فرودگاه کاتماندو سوار هواپیمایی ملخی و دو موتوره شوید و حدود ۴۰ دقیقه بر فراز جنگل‌های زیبا و بکر پرواز کرده تا به فرودگاه لوکلا برسید. ارتفاع باند این فرودگاه از سطح دریا ۲۸۶۰ متر است که خود نشان می‌دهد در چه جای مرتفعی قرار گرفته اید.

    البته اگر نخواهید با هواپیما به لوکلا بروید گزینه‌های دیگری از جمله هلی کوپتر هم دارید که هزینه بیشتری دارد و حدودا دو برابر پرواز با هواپیماست. همچنین می‌توانید مسیر بین کاتماندو تا لوکلا را با اتوبوس طی کنید که به دلیل جاده‌های صعب العبور ممکن است چند روز طول بکشد. بعد از رسیدن به لوکلا باید خود را به چاتاتگا برسانید که مسیر چهار کیلومتری آن با پیاده روی طی می‌شود و حدود ظهر روز دوم به آنجا می‌رسید و به این صورت برنامه روز دوم‌تان به پایان می‌رسد و باید برای روز سوم و شروع عملیات صعود به قله مراپیک آماده شوید.

    کوهنوردی به سمت قله مراپیک چندین روز طول می‌کشد و شما مسیری با فراز و فرود زیاد را طی می‌کنید، یعنی اینکه گاهی بالا می‌روید و گاهی پایین می‌آیید و حتی در مواقعی از نظر ارتفاع به نقطه اول می‌رسید، اما چاره‌ای نیست و باید مسیر استاندارد را طی کنید.

    فتح قله مراپیک معمولا در روز نهم سفر شما اتفاق می‌افتد که این موفقیت بعد از طی کردن مسافتی طولانی و شیب‌های برفی و یخی نسبتا سخت رخ می‌دهد و در راه ممکن است با پدیده‌های طبیعی زیادی از جمله بارندگی‌های شدید رو به رو شوید. بارش تگرگ اتفاقی معمول در مسیر قله مراپیک است و برای چنین چیزی باید کاملا آمادگی داشته و تجهیزات مناسب نیز به همراه داشته باشید. با این وجود با رسیدن به قله همچنان کوهنوردی شما به پایان نرسیده و باید چند روزی را صرف پایین آمدن از کوه کنید و شب‌های دیگری را در کوه و کمپ‌هایی که برای کوهنوردان در نظر گرفته شده است بگذرانید.

درباره مسیر های صعود به قله مراپیک نپال در دکوول بخوانید.

ارتباطات

    بعضی از اپراتورهای تلفن همراه در لوکلا آنتن دهی دارند، هرچند این مساله با توجه به شرایط هوایی و شرایط خود اپراتورها غیر قابل پیش‌بینی است. خطوط تلفن ثابت و ماهواره‌ای در خوته، تانگناگ و خاره در دسترس هستند. هزینه این تلفن‌ها 5 تا 10 دلار به ازاء هر دقیقه خواهد بود.

فصل صعود

    فصل صعود به قله مراپیک را می‌توان از مارچ تا می و همچنین از سپتامبر تا نوامبر هستند.

اقامت در صعود به قله مراپیک

    تعداد لوژ‌های روستایی که در مسیر صعود به قله مراپیک هستند زیاد نیستند. در این لوژها اتاق، غذا و همچنین نوشیدنی‌های گرم سرو می‌شود. در طی زمان‌های شلوغ، این لوژها به سرعت پر می‌شوند و بنابراین برای اینکه چنین مشکل‌های پیش نیاید معمولا باربرهای خود را سریعتر بفرستید که جا رزرو کنند. بنابراین، مهم است که در ابتدا فضای محیطی این لوژها را بررسی کنید. البته که تعداد زیادی از لوژها همواره تمیز و عالی هستند اما این امکان وجود دارد که بعضی از آنها از تمیزی کافی برخوردار نباشند. به فضولات حیوانی و تکه‌های غذای باقیمانده توجه بیشتری کنید.

چند نکته مهم برای اقامت در این لوژها

 1.  اطمینان حاصل کنید که خروجی‌های مناسب برای مواقع آتشسوزی را شناسایی کنید. اکثر این لوژها از چوب ساخته شده‌اند وامکان آتشسوزی در آنها زیاد است.
 2.  در هنگام استفاده از پله‌ها مراقب باشید. اکثر این پله‌های غیر استاندارد و پرشیب هستند. امکان وقوع آسیب زیاد است و به طور معمول اتفاق می‌افتد.
 3.  مواظب سر خود باشید معمولا لوژها برای افراد قد بلند طراحی نشده‌اند.
 4.  از فر و محل آتش دور بایستید. بعد از سپری کردن یک روز بارانی نزدیک ایستادن به این اجاق‌ها بسیار اغوا کننده به نظر می‌رسد در حالی که این اجاق‌ها بسیار گرم هستند و به سادگی امکان سوزاندن شما و لباس‌هایتان وجود دارد.

    اگر برای اقامت در زیر مرا لا از چادر استفاده کنید این امکان را دارید که از چادر، لوژ و یا ترکیب آنها بهره ببرید. یکی از انتخاب‌هایی که محبوبیت بسیار بالایی دارد استفاده از خدمات لوژ و خوابیدن شب در چادر می‌باشد، به هر حال افراد تمایل دارند در بین افراد دیگر و در قالب جمع‌های اجتماعی به غذا خوردن و معاشرت بپردازند. این مساله به شما کمک می‌کند که در فضایی گرم و تمیز بتوانید بعد از یک روز سخت به استراحت بپردازید.

وضعیت منطقه

    در بالای 5000 متر شرایط هوایی در هیمالیا معمولا غیر قابل پیش‌بینی است و می‌تواند دچار تغییرات بسیار شدیدی شود. یک برف سنگین شبانه می‌تواند مسیر ساده را به یک شیب برفی بسیار سخت تبدیل کند که حتی ممکن است امکان عبور از آن را ندهد. در پایین دست  کوهستان شب‌ها معمولا دما خیلی سرد است و زیر نقطه صفر و انجماد قرار می‌گیرد در صورتی که در طی روز این دما تا 25 درجه سانتی‌گراد نیز افزایش می‌یابد. بنابراین بسیار ضروری است که آمادگی هر شرایطی را داشته باشید. پس لباس سبک برای انجام ترکینگ و لباس‌های پر براین گذران شب‌های سرد الزامی است.

    در ارتفاعات پایین معمولا طوفان‌های بارانی معمول است. چتر خیلی قیمت چندانی ندارد و می‌تواند با قیمت پایینی از کاتماندو یا لوکلا تهیه کنید. همچنین کاور ضد آب برای کوله پشتی و پانچو نیز می‌توانند بسیار مفید باشند. معمولا باربرها تجهیزات شما را در داخل کیسه‌ها و کاورهای پلاستیکی می‌پیچند و البته این به معنی تضمین خشک ماندن وسایل شما نمی‌باشد. بنابراین کاملا مطمئن شوید که تجهیزات خود را در داخل درای بگ قرار داده باشید، مخصوصا تجهیزات پر که از حساسیت بالایی هم برخوردار هستند. البته یادتان باشد این را قبلا انجام دهید چون باربرها بلافاصله بعد از گرفتن بار به سمت مسیر حرکت می‌روند.

درباره وضعیت منطقه مراپیک در دکوول بخوانید.

شرایط دمایی

 • در بالای 5000 متر: معمولا بین 20- درجه سانتی‌گراد تا 20 درجه سانتی‌گراد
 • در پایین 5000 متر: بین 10- درجه سانتی‌گراد تا 30 درجه سانتی‌گراد

    البته توجه داشته باشید که این در حالت نرمال است و امکان پایین و بالا شدن دما در تمام شرایط وجود دارد.

شاخصه‌های فنی

    معمولا، مواجهه با برف و یخ تا قبل از خاره رخ نمی‌دد. اگر شرایط خشک باشد، مسیر رفت بسیار ساده است و فقط باتوم و کفش اپروچ برای پیمایش کافی است. هرچند، در شرایطی که هوا بارانی و لغزنده باشد، بخش‌هایی از مسیر بسیار لغزنده بوده و عبور از آنها چالش انگیز است.

    با رسیدن به روی یخچال، کرامپون و کلنگ الزامی می‌شود. از آنجایی که منطقه دارای تعداد زیادی شکاف است، استفاده از طناب و صعود با روش هم طنابی توصیه می‌شود. هرچند بسیاری از شرپاها را خواهید دید که بدون طناب اقدام به صعود می‌کنند.

    در روز قله، شیب مسیر به ندرت به بالای 30 تا 40 درجه می‌رسد. هر چند بعد از یک بارش بسیار سنگین برف 100 تا 200 متر آخر از نظر ارتفاعی بسیار پرشیب و چالشی به نظر خواهد رسید. بنابراین در بخش نهایی از طناب ثابت استفاده می‌شود.

خطرات صعود به قله مراپیک

    در تمام مسیر صعود به قله مراپیک زالوها وجود دارند. البته فراوانی آنها در فصول مونسن خیلی بیشتر است. خبر خوب این است که این حیوانات عفونتی انتقال نمی‌دهند. هرچند با توجه به اینکه آنها قبل از مکش خون مقداری ماده ضد انعقاد ترشح می‌کنند که می‌تواند سبب خونریزی قابل توجهی شود. به منظور بند آوردن خونریزی با استفاده از یک پارچه تمیز حدود 5 دقیقه فشار ثابت روی محل آسیب دیده اعمال کنید. زمانی که خونریزی متوقف شد از چسب‌های پلاستر به مدت 12 تا 24 ساعت در آن محل استفاده کنید. به منظور جلوگیری از چسبیدن زالو به بدن، می‌توانید جوراب‌های خود را تا زیر زانو بالا بکشید، کلاه بپوشید، شلوار و پیرهن آستین بلند به تن کنید و هر زمانی که وارد یا خارج از چادر خود شدید مطمئن شوید که زیپ آن را کشیده‌اید.

    در اکثر مواقع حیوانات چهارپا مانند یاک یا گاو در طی مسیر همراه شما هستند. هرچند هر دو گونه بسیار آرام هستند اما حواستان باشد که از ضربات پای احتمالی آنها در امان باشید. در مسیرهای پر شیب از رعایت فاصله مناسب با آنها اطمینان حاصل کنید.

    گذر از رودخانه‌ها نیز از موارد دیگری است که امکان آسیب در کوهستان را افزایش می‌دهند. در شرایطی که هوا بارانی است و شدت آب نیز افزایش یافته است در حین عبور از آنها توجه کافی را به خرج دهید. البته بسیاری از مکان‌هایی که در ترکینگ مراپیک لازم است از آنها عبور کنید کاملا علامت گذاری شده‌اند. اگر شک دارید منتطر یک راهنما یا باربر بمانید و سپس پشت سر آنها حرکت کنید.

    مشکلات و مسائل گوارشی معمولا در بخش زیادی از هیمالیا معمول است. بخش زیادی از این عفونت‌ها و مشکلات گوارشی را می‌توان با به کار بستن اقدامات بسیار ساده از بین برد:

 • بهداشت خوب مربوط به پاکیزگی دست – اطمینان حاصل کنید که همواره دستان خود را قبل از غذا با آب تمیز و صابون بشورید
 • آب را قبل از مصرف استریل کنید یا بجوشانید.
 • از خوردن میوه و سبزیجات نپخته خودداری کنید.
 • گوشت را قبل از خوردن باید به طور کامل بپزید. بسیاری از رژیم غذایی گیاه خواری درصعودها پیروی می‌کنند.
 • مطمئن شوید که تجهیزات پخت و پز خود را قبل از استفاده به طور کامل تمیز کرده باشید

    درمان‌های به کار گرفته شده برای مشکلات گوارشی بدون توجه به دلیل ایجاد آن همواره ثابت است:

 • استراحت کنید
 • آب از دست رفته را با خوردن مایعات کافی جایگزین کنید
 • از داروهایی که پزشک تجویز کرده است استفاده کنید که می‌تواند شامل آنتی بیوتیک هم باشد

درباره خطرات صعود به قله مراپیک در دکوول بخوانید.

کلام آخر

    بی‌شک سفر به نپال یکی از شگفت انگیزترین سفرهایی است که در طول زندگی خود تجربه می‌کنید. دلیل این اتفاق در هم تنیدگی جاذبه‌های طبیعی و فرهنگی در نپال است. خیلی‌ها سفر به نپال را به قصد دیدن هیمالیا و کوهنوردی در آن انتخاب می‌کنند.

    شاید صعود به قله اورست برای بسیاری شدنی نباشد، اما صعود به قله مراپیک آسان‌تر است و شما را سرشار از لذت و هیجان می‌کند. نپال جایی نیست که در آن دنبال جاذبه بگردید، چرا که با سفر به این کشور شگفت‌انگیز داخل یک جاذبه طبیعی و فرهنگی منحصر به فرد هستید. شاید به این دلیل است که کسانی که درباره تجربه خود از سفر به این کشور برای فتح قله‌های هیمالیا از جمله قله مراپیک گزارش داده‌اند در نوشته های خود همزمان از جاذبه‌های طبیعی و فرهنگی حرف می‌زنند. 
امتیاز دهی


شبکه های اجتماعی
دسته بندی ها