نحوه سقوط هنگام سنگ نوردی

زمان مطالعه: 5 دقیقه

هنگامیکه از صعود قرقره به صعود سرطناب می‌رسید، سقوط دیگر به معنی توقف در همان‌جایی که بودید نیست بلکه ممکن است تا دو برابر فاصله خود از آخرین میانی سقوط کنید. باید به این مساله واقف باشید که حتی دانست نحوه افتادن نیز تکنیکی موثر در کاهش جراحات احتمالی است. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره نحوه سقوط هنگام سنگ نوردی با این مقاله از وب سایت دکوول همراه باشید.

سقوط در سنگنوردی امری طبیعی است و نباید این ترس مانع از یادگیری این مهارت جدید شود. مدیریت ترس از سقوط و پاندولی در هنگام صعود سر طناب برای پیشرفت به عنوان یک کوهنورد یا سنگنورد امری مهم محسوب می‌شود. با رسیدن به سطحی از آرامش همراه با تجربه، ذهن خود را رها کنید تا به‌جای ترس‌های اولیه، بر توسعه مهارت‌های جدید در خود تمرکز داشته باشید.


فهرست:

 نکات مهم برای صعود سر طناب

    در این بخش قصد داریم به مجموعه نکات مهمی اشاره کنیم که در هنگام صعود سر طناب رعایت کردن آنها می‌تواند تا حد زیادی شما را در مدیریت موقعیتی که از آن ترس دارید پیش ببرد.

بررسی ابزار و تجهیزات

    از آنجاییکه سقوط همواره یک احتمال است، هیچ ابزار خاصی علاوه بر ابزار صعود سرطناب مورد نیاز نیست. به هر حال، ارزش بررسی مجدد کلاه ایمنی خود را دارد، زیرا یک کلاه ایمنی که تو رفتگی، ترک خوردگی داشته باشد و یا بیش از 10 سال از تولید آن گذشته باشد باید تعویض شود و برای صعود مخصوصا صعود سرطناب مناسب نیست.

آرامش همراه با سقوط

    داشتن آرامش در حین صعود سر طناب و نگه داشتن ریتم تنفس در حالت طبیعی می‌تواند شما را در مدیریت ترس یاری رساند. توجه داشته باشید این آرامش در حین صعود را می‌توان با چند تکنیک افزایش داد.

 1. دانستن اینکه کجا باید با طناب در ارتباط باشید. به عبارتی موقعیت طناب نسبت به بدن شما چگونه باید باشد.
 2. ارتباط واضح با حمایت کننده خود و همچنین اعتماد به حمایت کننده می‌تواند در ایجاد آرامش بسیار بسیار موثر باشد.
 3. دستیابی به مسیر گریز بدون مانع در حین صعود مخصوصا در مسیرهایی که می‌توانند چالش داشته باشیند باید از قبل سناریوهای احتمالی را در ذهن داشته باشید.

چشم از طناب خود برندارید

    پیچ خوردن با طناب حین جدا شدن از دیوار منجر به نتایج ناخوشایندی می‌شود، به خصوص اگر پای شما گیر کند و وارونه شوید. بنابراین همواره باید بیاموزید که موقعیت طناب نسبت به بدن خود را در حالتی کاملا مشخص قرار دهید.

 • همواره طناب را بین خود و دیوار نگه دارید.
 • اگر طناب به یک طرف می‌رود، اطمینان حاصل کنید که نسبت به شما به دیوار نزدیکتر است.
 • اگر طناب پشت هر قسمتی از پای شما قرار گرفته است، از آن خارج شده و مجدد روی طناب قرار بگیرید.

با حمایت کننده خود در ارتباط باشید

    اگر چه حمایت کننده باید مراقب هر حرکت شما باشد، اما دو فرمان به این امر کمک می‌کند:

 • اگر در یک مکان خطرناک قرار دارید، فریاد بزنید ”فیکس“؛ این کار حمایت کننده شما را در وضعیت آماده باش قرار می‌دهد.
 • هرگاه جاذبه زمین غالب شد، فریاد بزنید ”پاندول!“؛ این کار به حمایت کننده شما کمک می‌کند تا با سرعت بیشتری نسبت به عمل گرفتن شما واکنش نشان دهد.

با حمایت کننده خود در ارتباط باشید در ابن باره با این مقاله از دکوول همراه باشید.

برای یک م سیر گریز بدون مانع بکوشید

    هنگامی که زمان سقوط فرا می‌رسد، نمی‌توانید همه چیز را کنترل کنید، اما تمرکز بر روی چند نکته کلیدی تفاوت زیادی ایجاد می‌کند. اگر به‌ طور مستقیم از یک کلاهک سقوط کردید، آرامش داشته باشید، بازدم کنید و بکوشید دچار تنش نشوید زیرا هنگامی که به پایین می‌رسید تکان خوردن سخت‌تر می‌شود.

    برای اکثر سقوط‌ها مراحل زیر را دنبال کنید:

 • به هر مانعی در مسیر خود نگاه کنید.
 • به سنگ فشار ندهید مگر اینکه برای رد شدن از مانع باشد - هنگامیکه طناب شما را به سبک پاندول به سمت دیوار می‌چرخاند، فشار دادن منجر به ضربه شدیدتری می‌شود.
 • بازوها را در سطح قفسه سینه نگه دارید و آرنج و زانوها را اندکی خم کنید.
 • هنگامیکه در هوا هستید نفس بکشید زیرا ناخودآگاه منجر به آرامش شما می‌شود.
 • در مسیر سقوط چیزی را نگیرید – شما در خطر آسیب شدید انگشت قرار می‌گیرید.
 • بکوشید یک فرود آسان با پاهای خود داشته باشید و دست‌های خود را آماده نگه دارید.

مناطق بدون سقوط

    ضمن انتخاب مسیر صعود، در جستجوی مناطق بدون سقوط باشید. اینها مناطقی هستند که در آنها سقوط منجر به پیامدهای جدی خواهد شد – به عنوان مثال در آنها یک مانع نامناسب برای اصابت وجود دارد. سپس اطمینان حاصل کنید که دشوار بودن صعود از طریق آن مناطق به خوبی به اندازه توانایی شما است. اگر چنین نیست، مسیر دیگری را انتخاب کنید.

تمرین  سقوط

    تمرین سقوط شدید هرگز توصیه نمی‌شود، اما انجام چند سقوط کوتاه در مکانی که کارگاه بامبر دارید، می‌تواند ترس شما را از بین ببرد. شما باید حداقل 10 متر از زمین فاصله داشته باشید: آنقدر مرتفع که کشش طناب بتواند مقداری نیروی سقوط را جذب کند. همچنین باید اطمینان حاصل کنید که آنقدر در ارتفاع هستید که امکان برخورد با زمین وجود ندارد.

درباره تمرین سقوط یا همان پاندولی شدن در سنگنوردی بخوانید.

آمادگی ذهنی

    اغلب پیش از آنکه از لحاظ جسمانی کنترل خود را از دست بدهید، ذهن تسلیم می‌شود. بنابراین در حین و پیش از صعود برای داشتن ذهنیت سالم بکوشید:

 • پیش از صعود برنامه‌ریزی کنید: تاکتیک‌های خود را برای کراکس مسیر و همچنین مکان‌های استراحت را مشخص کنید.
 • بررسی‌های ایمنی خود را انجام دهید: شما خطر را کاهش و اعتماد به نفس را افزایش خواهید داد.
 • به حمایت کننده خود اعتماد کنید.
 • در طول صعود نفس بکشید: شما هوشیاری جسمانی و ذهنی را ارتقا خواهید داد.

    یادآوری: ایمنی بر عهده شما است. هیچ مقاله یا ویدئویی نمی‌تواند جایگزین آموزش و تجربه مناسب شود - این مقاله تنها به‌عنوان اطلاعات تکمیلی انجام شده است. پیش از صعود اطمینان حاصل کنید که شیوه‌ها و دستورالعمل‌های ایمنی مناسب را تمرین کرده‌اید.