یخ‌ نوردی چیست؟

تاریخ انتشار: 1401/9/15 - تاریخ آخرین تغییرات: 1403/3/3

یخ‌نوردی را باید ورزشی دانست که مستقیما با کوهنوردی ارتباط دارد. معمولا در این رشته ورزشکاران با آبشارها و یخچال‌های طبیعی یا مصنوعی درگیر می‌شوند و از آنها گذر می‌کنند. این رشته ورزشی دارای شاخه‌های گسترده و فنون مستقل است. از میان شاخه‌های مختلف یخ‌نوردی می‌توان به صعود به یخچال‌های بلند یا glacier climbing، صعود به آبشارهای یخی یا ice fall climbing و صعود به مسیرهای سنگی با ابزارهای یخ‌نوردی یا Dry tooling اشاره کرد.برای آشنایی بیشتر با این ورزش چالش برانگیز با این مقاله از وب سایت دکوول همراه باشید.


آنچه میخواهید درباره یخ‌ نوردی چیست؟ بدانید:

یخ نوردی چیست؟

    در یخ‌نوردی ورزش در درجه اول یاد خواهید گرفت که چگونه با چالشی به نام سرما رو به رو شوید. یخ‌نوردی را باید یکی از رشته‌های محبوب ورزشی دانست که هیجان و آدرنالین فراوانی را به شما منتقل می‌کند. اگر شما هم به آب و هوای سرد، هیجان و ورزش‌های چالشی علاقه دارید، یخ‌نوردی انتخاب مناسبی برایتان خواهد بود. یخ‌نوردی را باید یکی از سخت‌ترین و خطرناک‌ترین ورزش‌ها دانست که چالش‌های زیادی را سر راه ورزشکاران قرار می‌دهد. قبل از هر چیز باید این نکته را بدانید که در این ورزش اولین اشتباه شما می‌تواند آخرین اشتباهتان باشد. بنابراین داشتن مهارت بالا و تجهیزات لازم برای این ورزش، مهم‌ترین مواردی است که قبل از هر چیز دیگر باید به آنها دقت شود.

    یخ نوردی درواقع نوعی دیگر از ورزش سنگ‌نوردی است که جدا از سختی‌های سنگ‌نوردی دو عامل سرما و یخ نیز به چالش‌های آن افزوده می‌شود. درواقع این ورزش برای کسانی مناسب است که به دنبال صعود هستند اما کوهنوردی ساده راضی‌شان نمی‌کند. کسانی که به دنبال فعالیت‌ در زمستان و سرما هستند اما فقط رفتن به برنامه‌های زمستانی برایشان کافی نیست. در این شرایط بهتر است ورزش یخ‌نوردی را امتحان کنید.

درباره ورزش یخنوردی با این مقاله از دکوول همراه باشید.

    مکان ورزشی یک یخ‌نورد، یک آبشار یخ‌زده طبیعی یا مصنوعی و یا یک یخچال طبیعی است. در شماری از مکان‌های مناسب برای این ورزش، فقط زمستان می‌توانید یخ‌نوردی کنید و در برخی دیگر هم در فصول بهار و اوایل تابستان امکان انجام این ورزش وجود دارد. صعود به یک دیواره یخی یا یخچال درست همانند سنگ‌نوردی به دانش تخصصی نیاز دارد. کسانی که می‌خواهند این ورزش را در ایران انجام دهند می‌توانند به سراغ یخچال‌های یخار، سیوله و دوبی سل در قله دماوند، یخچال‌های هرم، کسره داغ و یخچال شمالی در سبلان و یخچال علم چال و اسپیلت در علم کوه بروند.

    این ورزش را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد: دسته اول یخ‌نوردی کوهستانی و دسته دوم یخ‌نوردی آبی. یخ‌نوردی کوهستانی همونطور که از نامش پیداست، در مکان‌های کوهستانی انجام می‌شود و هدف اصلی رسیدن به قله است. اما یخ‌نوردی آبی معمولا روی تکه یخ‌ها و صخره‌هایی انجام می‌شود که زیرشان جریان آب وجود دارد. یخ‌نوردی کوهستانی دارای یک مسیر مشخص است و به همین دلیل هم انجام آن به تکنیک زیادی نیاز نخواهد داشت.

    اما برای یخ‌نوردی روی آب به تکنیک‌های بیشتری نیاز است زیرا چالش‌ بیشتری دارد. اما به طور کلی یخ‌نوردی را باید ورزشی دانست که بدون وجود امکانات نمی‌‎توان انجامش داد.  یک یخ‌نورد با توجه به نوع مسیر و جنس یخ، لوازم مورد نیازش را انتخاب می‌کند. درواقع هر جایی تجهیزات مخصوص به خود را می‌خواهد. مثلا برای یخ‌نوردی روی یخ مسطح، تقریبا هر نوع چکمه استاندارد کوهنوردی نیاز شما را پاسخ می‌دهد. معمولا یک وسیله به نام کرامپون روی این چکمه بسته می‌شود. کرامپون کمک می‌کند یخ‌نورد روی سطح یخی لیز نخورد.

تجهیزات یخ نوردی

    تجهیزات از مهم‌ترین چیزهایی است که باید در ورزش یخ‌نوردی بدان توجه کرد. در ادامه لیستی از مهم‌ترین تجهیزات لازم برای انجام این ورزش را ارائه خواهیم داد. با ما همراه باشید.

کفش و لباس مناسب برای یخ نوردی

    در ورزش یخ‌نوردی، انتخاب پوشش مناسب اهمیت زیادی دارد. پوشش یخ‌نورد باید به گونه‌ای انتخاب شود که بدن او را از سرما حفظ کند. همچنین پوششی که انتخاب می‌کنید باید وزن کمی داشته باشد. لباس‌های پنبه‌ای برای فعالیت‌های شدید در فضای باز مناسب نخواهند بود که این شامل شلوار جین و تی شرت نیز است. معمولا یخ‌نوردها لباس‌هاس مدرن و مخصوص این ورزش را به هر چیز دیگری ترجیح می‌دهند.

درباره تجهیزات یخ نوردی در دکوول بخوانید.

شرایط لازم برای یخ نوردی

    قبل از هر چیز باید بدانید یخ‌نوردی به یک بدن قوی و دانش و تکنیک لازم نیاز دارد. به عبارت ساده‌تر برای موفق بودن در این ورزش باید آگاهی و آمادگی لازم را داشته باشید. باید توجه داشته باشید که محیطی که قرار است این رشته در آن انجام شود، یخ است. یخ هم معمولا هر روز و هر ساعت تغییر شکل خواهد داد. یعنی مانند زمین فوتبال نیست که همیشه شکل یکسانی داشته باشد. بنابراین داشتن ابزار مناسب و آگاهی کافی می‌توانید در این مساله کمک کننده باشد.

    نکته بعدی آگاهی از خطرات است. مانند هر ورزش دیگری یخ‌نوردی خطرات خود را دارد که بهتر است قبل از شروع آن از این خطراک آگاه شوید. اگر واقعا به این ورزش علاقه دارید نباید اجازه دهید خطرات این ورزش مانع تجربه و لذت بردن از آن شود. یقینا با داشتن تمرین کافی و بالا بردن مهارتتان خطرات کمتری هم شما را تهدید خواهد کرد.

شرایط لازم برای یخ نوردی را در دکوول یخوانید.

ورزش یخ نوردی در ایران

    یخ‌نوردی در ایران اگرچه به‌صورت محدود اما کاملا حرفه‌ای در گوشه‌ و‌ کنار ایران انجام می‌شود. از میان مناطقی که این ورزش در آنها آموزش داده می‌شود باید به مدرسه یخ‌نوردی میگون در منطقه رودبار قصران اشاره کرد که یکی از معروف‌ترین مدرسه‌های یخ نوردی در ایران است. اگر بخواهیم برخی دیگر از نقاط ایران که این ورزش در آنها انجام می‌شود را به شما معرفی نماییم، بابد به موارد زیر اشاره کنیم.

یخچال یخار

    نخستین پیشنهاد برای انجام ورزش یخ‌نوردی یخچال یخار است. این یخچال در شرق قله دماوند قرار دارد و باید آن را یکی از سخت‌‌‌ترین مسیر‌‌های صعود به قله دماوند دانست. از ویزگی‌های یخچال طبیعی یخار باید به عظمت و متغیر بودنش اشاره کرد. این یخچال پنج دهلیز بزرگ یخی دارد که نام مشهور‌‌ترین و بلند‌‌‌ترین آنها «یخـــار» است. دهلیز جنوبی یخار در سمت چپ این یخچال واقع شده است و به ابتدای بام برفی و یال سنگی تپه گوگردی می‌رسد. سمت راست یخار هم می‌توانید سه دهلیز فرعی را ببینید. دهلیز اول از سمت راست به به یال تخت فریدون (شمال‌شرقی) می‌رسد و دو دهلیز دیگر نیز به قله ختم خواهند شد.

    این نکته را باید بدانید که دهلیزهای فرعی یخ‌هایی با جنس مرغوب ندارند و بنابراین نمی‌توان آنها را برای یخنوردی مرغوب دانست. ارتفاع تقریبی یخچال اصلی یخار 4100 متر است و مسیر آن تا قله ادامه دارد. در طول سال‌های اخیر بسته به شرایط آب و هوایی بین 1300 تا 1700 متر از این مسیر شامل یخچال می‌شود. یخچال بزرگ یخار به دلیل ذوب شدن برف‌‌های همیشگی قله و انجماد مجدد آن پشت دیواره‌‌هاي (برج ها) یخار شکل گرفته است.

    دیواره‌‌های کناری یخار در زاویه‌ای کنار هم قرار گرفته‌اند که ۲ تا ۳ ساعت از هر روز آفتاب به آنها می‌تابد و همین سرمای طاقت‌فرسا باعث شده که این یخچال در ناحیه دماوند شکل بگیرد. در میان این پنج دهلیز بهترین نوع یخ را دهلیز مرکزی دارد. جنس این دهلیز از نوع شکننده بلوری و به رنگ سبز و خاکستری است.

درباره یخچال یخار در دکوول بخوانید.

آبشار آب نیک

    ترجیح بسیاری از یخ‌نوردان این است که به انجام این ورزش در طبیعت، در فصل زمستان برای انجام این ورزش مهیج به سراغ آبشار‌‌های یخ‌زده بروند. یکی از این آبشار‌‌ها آبشار آب نیک است. این جاذبه طبیعی در روستای آب نیک از توابع رودبار قصران شمیرانات قرار دارد.  برای رسیدن به آن باید به ۲۲ کیلومتری لواسان بروید و آن را پس از فشم و روستای زایگان و سه راهی لالان ببینید. برای رفتن به آب نیک، در صورت نداشتن وسیله نقلیه، می‌توانید با اتوبوس و تاکسی به میدان تجریش بروید و از آنجا سوار بر مینی​بوس‌‌ها یا تاکسی‌‌های فشم شوید و از راننده بخواهید شما را تا آب نیک برساند.

آبشار آب نیک را در دکوول ببینید و درباره آن بخوانید.

آینده ورزش یخ نوردی

    جام جهانی یخ‌نوردی در زمینه سبک‌ها و آموزش و ابزار توانسته به توسعه دست پیدا کند و به عنوان ورزشی جدی پیشرفت‌های چشم‌گیری داشته است. تیم یخ‌نوردی شامل گروه‌های کوچک متخصص در این زمینه است. از بزرگ‌ترین تفاوت‌هایی که این ورزش با دیگر ورزش‌های انفرادی دارد این است که یخ‌نوردی برای مخاطبان و رسانه‌هایی که به صورت فعال روی ورزش تمرکز ندارند هم جذاب است. زیرا این ورزش همه فاکتورهای جذابیت را دارد.

    در ورزش یخ‌نوردی حرکات آکروباتیک، هیجان، سرعت و خطر وجود دارد و همه این موارد با هم باعث می‌شود تا مخاطب جذب آن شود. همین مساله به آینده این ورزش کمک شایانی می‌کند و یقینا در آینده طرفداران یخ‌نوردی بیشتر هم خواهد شد.

کلام آخر

    در مطلب یخ‌نوردی چیست، هر آنچه را که لازم بود درباره این ورزش پر هیجان و جذاب بدانید بیان کردیم. ابتدا به معرفی این ورزش پرداختیم و سپس درباره انواع آن، تجهیزات مورد نیازش و جاهایی که می‌توانید این ورزش را در آن تمرین کنید، حرف زدیم. یخ‌نوردی اگرچه ورزشی پر خطر است اما فواید زیادی هم دارد وبه همین خاطر افراد زیادی دوست دارند آن را امتحان کنند. لازمه موفقیت در این ورزش کسب تجربه و مهارت است.

    اگر نکته دیگری درباره یخ‌نوردی وجود دارد که در این مطلب بدان اشاره نشد، حتما آن را با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد و از خواندن آن لذت ببرید.