برای کوهنوردی چه چیزی بپوشیم

زمان مطالعه: 7 دقیقه

در یک کوهپیمایی برای رسیدن به قله، شما می‌توانید انواعی از ناحیه‌ها و شرایط آب و هوایی را تجربه کنید. جایی که شروع کار شما ممکن است از یک مسیر به خوبی حفاظت شده باشد، ارتفاعات بالاتر می‌توانند شامل حرکت خارج از مسیر بر روی برف یا یخچال‌ها با بادهای بیشتر و دماهای سرد باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره "برای کوهنوردی چه چیزی بپوشیم" با این مقاله از وب سایت دکوول همراه باشید.


فهرست:

لباس‌های مناسب برای کوهنوردی چه ویژگی‌های دارند؟

    د ر یک کوهپیمایی برای رسیدن به قله، شما می‌توانید انواعی از ناحیه‌ها و شرایط آب و هوایی را تجربه کنید. جایی که شروع کار شما ممکن است از یک مسیر به خوبی حفاظت شده باشد، ارتفاعات بالاتر می‌توانند شامل حرکت خارج از مسیر بر روی برف یا یخچال‌ها با بادهای بیشتر و دماهای سرد باشد. به منظور راحت بودن در زمان کوهنوردی، دقیقا مانند وقتی که پیاده و با کوله‌­پشتی به مسافرت می‌روید، باید لایه‌هایی از لباس‌ها را بپوشید.

    وقتی که شرایط یا سطح اعمال نیروی شما تغییر می‌کند، به واسطه لایه‌های لباس، می‌توانید سطح راحتی خود را به واسطه پوشیدن و درآوردن آیتم‌ها، تطبیق دهید. اگر عرق کردن شما شروع شود، می‌توانید توقف کنید و یک ژاکت را در بیاورید. اگر احساس سرما کردید، می‌توانید آن را بپوشید. جهت مطالعه بیشتر مقاله پوشاک کوهنوردی را مطالعه نمایید.

برای کوهنوردی چه پوشاکی استفاده کنیم درباره آن در دکوول بخوانید.

    اینکه دقیقا چه لایه‌هایی را برای پوشیدن انتخاب کنید و برای یک برنامه کوهپیمایی همراه خود داشته باشید، به جزئیات سفر مانند جایی که قرار است بروید، زمانی از سال که در آن هستید و شرایطی که احتمالا با آن مواجه خواهید شد، بستگی دارد. این مقاله در آموزش اصول لباس پوشیدن برای کوهپیمایی به واسطه بررسی گزینه‌های ممکن برای لایه‌های پایه، لایه‌های میانی، لایه‌های عایق­‌سازی، لایه‌های خارجی لباس و تجهیزات، به شما کمک خواهد کرد. مواردی در اینجا آمده‌اند که در زمان ادامه خواندن و تصمیم­گیری درباره آنچه که می‌پوشید، باید به خاطر داشته باشید:

  •  هوا می‌تواند به سرعت تغییر کند: مطمئن شوید که کل طیف دمایی و آب و هوایی که ممکن است با آنها مواجه شوید را درنظر می‌گیرید. وقتی که از کوهپیمایی زیر خط درختان به عبور از یک یخچال می‌روید تا به قله برسید، شرایط می‌تواند به تدریج تغییر کند.
  • وزن در مقابل راحتی: شما تمایلی ندارید که کوله خود را با میزان زیاد لباس سنگین کنید، اما می‌خواهید که راحت باشید. درباره آنچه که برای راحت بودن در طول کوهنوردی خود به آن نیاز دارید، واقع­گرایانه فکر کنید. همیشه موقعیت‌هایی وجود دارند که می‌توانند تصمیم­گیری را دشوار کنند. برای مثال، یک ژاکت با عایق­گذاری بالا، سنگین­تر و حجیم­تر از یک ژاکت زینتی است، اما گرم­تر نیز هست.
  •  کاربرد: لباس‌های فضای باز را می‌توان با مشخصه‌هایی از جیب‌ها، منفذهایی برای مواردی مانند حفاظت در مقابل نور، دفع حشرات و درمان‌های ضدمیکروبی برای کاهش بوها، در کوله قرار داد. وقتی که گزینه‌های لباس پوشیدن را بررسی می‌کنید، درباره آنچه برای شما مهم است و ویژگی‌هایی که کارایی تکه‌های انتخابی شما را افزایش خواهند داد، فکر کنید. سعی کنید از ویژگی‌ها و مشخصه‌هایی که فقط وزن و هزینه را اضافه می‌کنند، اجتناب کنید.
  • پارچه‌ها: خشک شدن نخ مدت زمان زیادی طول می‌کشد و یک عایق ضعیف است، بنابراین همیشه در صعودهای کوهنوردی باید از آنها پرهیز کرد. موارد پشمی یا ترکیبی مانند پلی­استر یا نایلون را به جای آن انتخاب کنید.

لایه‌های اولیه لباس برای کوهنوردی

    لایه‌های لباس نزدیک به پوست، اهمیت زیادی دارند زیرا اجازه عبور رطوبت را می‌دهد، در نتیجه شما گرم و راحت می‌مانید. پارچه‌هایی مانند پلی­استر یا پشم مرینوس، هر دو گزینه‌های خوبی هستند.

درباره لایه‌های اولیه لباس برای کوهنوردی در دکوول بخوانید.

    لباس زیر (زیرپیراهنی و زیرشلواری): سبک لباس زیری که انتخاب می‌کنید، مسئله مهمی است. بطور کلی، شما لباس زیری را می­خواهید که سبک و راحت باشد و از پشم یا مواد ترکیبی ساخته شده باشد.

    نیم‌تنه: یک نیم‌تنه ورزشی کشی، معمولا راحت­ترین است. فلز یا پلاستیک بخش‌های سبک­های دیگر نیم‌تنه، زمانی که یک کوله سنگین را حمل می‌کنید احتمال دارد که در پوست شما فرو بروند.

    تیشرت: یک تیشرت سبک­وزن پشمی یا از مواد مصنوعی ترکیبی می‌تواند یک لایه زیبا برای داشتن یک کوهپیمایی اپروچ گرم باشد، هر چند عده­ای از کوهنوردان آن را فراموش خواهند کرد و بلوز آستین بلند خود را بجای آن می‌پوشند تا وزن را کم کنند. می‌توانید برای هواگیری بهتر (منفذسازی برای پوست)، آستین کوتاه را انتخاب کنید یا آستین بلند را به عنوان پوششی در مقابل نور خورشید، انتخاب کنید.

    بلوز زیر آستین بلند: بسیاری از کوهنوردان، یک بلوز زیر آستین بلند را برای کل اردوی کوهنوردی از جمله کوهپیمایی اپروچ و صعود به قله، به تن می‌کنند بنابراین انتخاب موردی که برای شما کارایی مناسبی داشته باشد، اهمیت دارد. یک بلوز با زیپ گردنی، برای هواگیری در طول روزهای گرم در قسمت‌های پایین­ترکوه، بسیار عالی است. یک بلوز سبک­وزن یا نیمه سنگین با جنس پشمی یا ترکیبی از مواد مصنوعی، معمولا انتخاب مناسبی است، که البته به دماهایی که پیش­بینی می‌کنید و ترجیحات فردی شما بستگی دارد. پوشیدن بلوزی که حفاظت در مقابل نور UPF را ارائه می‌دهد، ایده مناسبی است.

    زیرشلواری‌های بلند: اینها برای صعودهای کوهنوردی، یک اجبار هستند. ممکن است که در طول کوهپیمایی اپروچ گرم، آنها را در کوله پشتی خود داشته باشید اما وقتی که در کمپ سردتان می شود یا آماده صعود به قله هستید، آنها زیر شلوار کوهنوردی شما پوشیده خواهند شد. برای خواب نیز عالی هستند. زیرشلواری‌های سبک­وزن یا نیمه سنگین که از پشم یا مواد ترکیبی ساخته می‌شوند، یک گزینه مناسب هستند. برای صعودهای اول یا آخر فصل که می دانید هوای واقعا سردی را تجربه خواهید کرد، می‌توانید زیرشلواری‌های بلند سنگین­وزن را انتخاب کنید.

    جوراب‌ها: جوراب‌های با کیفیت برای گرم، خشک و راحت نگه داشتن پاهای شما در یک کوهنوردی طولانی، بسیار اهمیت دارند. یا پشم یا جنس ترکیب مواد مصنوعی را انتخاب کنید، هرگز جنس نخی را انتخاب نکنید. طول سفر و ترجیحات شخصی شما تعیین خواهد کرد که چند جفت همراه خود داشته باشید، اما برای سفری که چندروز طول می کشید، دو جفت جوراب معمولا کافی است. ممکن است برای دماهای گرم­تر در قسمتهای پایین کوه، جوراب با وزن سبک­تر را انتخاب کنید و برای ارتفاعات بالاتر، جوراب با وزن متوسط یا زیاد، انتخاب شما باشد.

لایه‌های میانی لباس برای کوهنوردی

    لایه‌های میانی که بر روی لایه‌های اولیه پوشیده می‌شوند، باعث گرم شدن، مقاومت نسبت به خوردگی پوست، مقاومت نسبت به آب و مقاومت نسبت به باد می‌شوند. برای لایه‌های میانی، گزینه‌های بسیار زیادی وجود دارند، اما بعضی از گزینه‌های کلاسیک برای کوهنوردی شامل ژاکت‌های پشمی، ژاکت‌های با رویه نرم و شلوارهای کوهنوردی با رویه نرم هستند.

درباره لایه‌های میانی لباس برای کوهنوردی در دکوول بخوانید.

    ژاکت‌های پشمی: وقتی که در طول کوهپیمایی اپروچ خود برای استراحت توقف می‌کنید، یک ژاکت پشمی با وزن سبک، یک تکه عالی از لباس برای پوشیدن بر روی بلوز زیر آستین بلند است. شما احتمالا در طول شروع زود هنگام صعود به نوک قله در صبح نیز، آن را به تن می‌کنید.

    ژاکت با رویه نرم: این تکه لباس تا اندازه‌ای مانند ژاکت پشمی است، بنابراین شما ممکن است یکی یا دیگری را انتخاب کنید، اما درصورتی که شرایط ایجاب کند می‌توانید هر دو را همراه داشته باشید. مزایای یک ژاکت با رویه نرم در مقایسه با یک ژاکت پشمی شامل مقاومت بهتر نسبت به باد و آب است و در مقایسه با یک ژاکت بارانی کاملا ضدآب قابلیت تنفس بهتر است. یک کلاه پارچه ای متناسب با کلاه ایمنی، گزینه خوبی است که می‌توانید در پی آن باشید.

    شلوار کوهنوردی با رویه نرم: یک جفت شلوار با کیفیت کوهنوردی با رویه نرم، یک آیتم اصلی است که هر کوهنوردی باید آن را داشته باشد؛ شما آن را از محوطه پارکینگ تا بالای کوه و در تمام مسیر برگشت، به تن دارید. شلوارهای کوهنوردی با رویه نرم، نسبت به شلوارهای کوهپیمایی مقاوم­تر هستند و در مقاومت نسبت به باد و باران، کارایی بهتری دارند. پارچه کشی آنها، امکان طیف حرکاتی را که برای کوهنوردی به آنها نیاز دارید، به شما می‌دهد. در یک کوهپیمایی اپروچ گرم، شما شلوارهای با رویه نرم را بر روی فقط لباس زیر خود می‌پوشید. در ارتفاع بالاتر کوه، وقتی که سرد می شود، می‌توانید آنها روی لباس‌های زیرشلواری و بلوز آستین بلند و یا زیر شلوار بارانی بپوشید.

    کلاه آفتابی: وقتی که در حال کوهنوردی زیر نور شدید هستید، یک کلاه لبه دار یا کلاه بیسبال برای سایه­بان، ضروری است. بعضی از کلاه­ها یک شنل آفتاب­گیر در پشت دارند تا گردن شما را بپوشانند.

    دستکش‌­های آستردار: زمانی که در قسمت های پایین­تر کوه هستید که دما در آنجا خیلی سرد نیست، دستکش‌های آستردار سبک­وزن گزینه‌ای بسیار عالی است اما اگر لیز بخورید و مجبور شوید که دستتان را پایین بیاورید، هنوز به کمی گرما و حفاظت در مقابل برف نیاز دارید. دستکش­های آستردار نیز حفاظت در مقابل نور خورشید را فراهم می‌کنند.

لایه‌های عایق برای کوهنوردی

    اینکه به چه میزانی از عایق­ سازی نیاز دارید، تا حد زیادی به جایی که قرار است بروید و زمانی از سال که در آن هستید، بستگی دارد. برای صعودهایی که شما را به کوه‌هایی می‌برند که هوای به شکل معمول در آنجا سرد است، شما یک ژاکت عایق­دار نسبتا مقاوم می‌خواهید و احتمالا به شلوارهای عایق­شده نیز نیاز دارید. یک ژاکت سبک­تر و شلوارهایی که عایق­سازی نشده‌اند، احتمالا برای قله‌ها یا کوه‌های با ارتفاع کمتر، مناسب هستند.

    ژاکت عایق‌­دار: یک ژاکت عایق­دار با یک کلاه، برای گرم ماندن در کوهستان، یک ضرورت است. در زمان کوهنوردی، این لایه را نزدیک بالای کوله خود نگه دارید بنابراین وقتی که برای یک استراحت توقف می‌کنید، می­توانید آن را به سرعت روی هر چیز دیگری که پوشیده‌اید به تن کنید. نوع عایق و میزانی از آن که مورد نیاز شما است، به چندین عامل از جمله بودجه شما، آب و هوا، و اینکه قابلیت بسته­بندی قطعه لباس باید چطور باشد، بستگی دارد. پر، با وزن و حجم کم، بیشترین گرما را فراهم می‌کند اما زمانی که مرطوب باشد، عایق­سازی مناسبی نخواهد داشت (بنابراین بسیاری از ژاکت‌ها در حال حاضر با پارچه‌های مقاوم به آب ساخته می‌شوند که به بهبود کارایی کمک می‌کند). عایق‌سازی ترکیبی، حجیم­تر و سنگین­تر است، اما در شرایط رطوبت، به صرفه­تر است و عایق­سازی بهتری دارد. در مقاله ما با عنوان نحوه انتخاب لباس روی عایق‌دار، موارد بیشتری را یاد بگیرید.

    شلوارهای عایق‌دار: اینها با توجه به زمان سال و موقعیتی که در آن کوهنوردی می‌کنید، اختیاری هستند. برای صعودهای در هوای گرم، ممکن است بدون آنها خوب باشید. اما برای کوهنوردی های بر روی قله‌های بزرگ یا صعودهای اول یا آخر فصل کوه­های کوچکتر، وقتی که در ارتفاع بالای مسیر یا در حال استراحت در کمپ هستید، یک جفت گرم از شلوارهای عایق‌­دار برای پوشیدن عالی است. در جستجوی شلوارهایی باشید که زیپ‌های کناری تمام قد داشته باشند چون می‌توانید در حالی که کفش و کرامپون پوشیده‌اید، آنها را به تن کنید. مانند ژاکت‌ها، گزینه انتخاب بین عایق ­سازی پر و ترکیبی را دارید. در مقاله ما با عنوان نحوه انتخاب لباس روی عایق­‌دار، در این مورد بیشتر یاد بگیرید.

    کلاه زمستانی: یک کلاه زمستانی مخفی داشته باشید که اندازه زیر کلاه ایمنی کوهنوردی شما باشد.

    عینک‌های مخصوص یخچال: عینک‌های آفتابی روزمره شما احتمالا بر روی کوهستان، کارایی ندارند. عینک‌های مخصوص یخچال، بطور ویژه برای حفاظت از چشمان شما در مقابل نور شدید در ارتفاعات بلند و نورخورشید منعکس­شونده از برف، طراحی شده‌اند. آنها اغلب طراحی‌های کناره­دار (L مانند) دارند تا مانع ورود نور از طرفین بشوند. بیشتر عینک‌های مخصوص یخچال، انتقال نور مرئی (میزان نوری که از طریق لنزها به چشم شما می‌رسد) 5-19 درصد را دارند، در حالیکه عینک‌های روزمره اغلب در طیف 40-20 درصد هستند. در مقاله ما با عنوان عینک‌های آفتابی: نحوه انتخاب، موارد بیشتری را یاد بگیرید.

    دستکش های نیمه سنگین: وقتی که در کوه بالاتر می‌روید، دستکش های آستردار شما ممکن است گرمای کافی را فراهم نکنند. یک جفت دستکش نیمه­سنگین باید گرمای زیادی را در هوای سرد فراهم کند ضمن اینکه هنوز چابکی کافی را برای بکارگیری طناب، نگه داشتن یک تبر یخ و باز و بسته کردن زیپ ها، ایجاد کند.

    گتر: گتر نه تنها مانع ورود باران و برف به کفش‌های شما می‌شوند، بلکه در پوشاندن پاچه شلوار گشاد شما نیز به خوبی عمل می‌کنند که احتمال گیرکردن شلوار به کرامپون و پاره شدن شلوار را کمتر می‌کند. یک جفت بلند را تهیه کنید که تا دقیقا زیر زانوی شما بیاید و دارای تقویت کننده‌هایی در قسمت انحنای روی پا باشند.

لایه‌های بیرونی (ژاکت و شلوار بارانی) برای کوهنوردی

    لایه‌های بیرونی لباس شما، لایه‌های ضدآب هستند. اینها ممکن است در بیشتر طول سفر، تا زمانی که هوا خشک است، در کوله شما بمانند. به عبارت دیگر، یک ژاکت و شلوارهای ضد آب، حفاظت بیشتری را در مقابل باد فراهم می‌کنند، بنابراین، حتی در صورتی که باران یا برف نمی‌آید، برای پوشیدن آنها تردید نکنید. ذ رلس

درباره لایه‌های بیرونی (ژاکت و شلوار بارانی) برای کوهنوردی در دکوول بخوانید.

    ژاکت ضدآب: در جستجوی یک ژاکت رویه‌دار قابل تنفس/ضدآب باشید که شما را مطمئنا خشک نگه می‌دارد. همچنین، مطمئن شوید که کلاه آن برای اینکه بر روی یک کلاه ایمنی کوهنوردی مناسب و اندازه باشد، طراحی شده است. مناسب خواهد بود که جیب ها به گونه‌ای طراحی شده باشند که وقتی که کوله را بر پشت خود دارید بتوانید دستانتان را به آنها وارد و از آنها خارج کنید.

    شلوارهای ضدآب: در صورتی که بارش باران یا برف آغاز شود، شلوارهای با رویه ضدآب سبک­وزن، برای خشک نگه داشتن سایر لایه‌ها، اهمیت اساسی دارند. همچنین شما احتمالا تمایل دارید که آنها را در طول بخش‌های طولانی گلیسایدینگ (گام های توأم با سرخوردن) بپوشید. مانند شلوارهای عایق­دار، اهمیت زیادی دارد که این شلوارها، زیپ‌های کناری تمام قد داشته باشند که به شما امکان خواهد داد شلوارها را زمانی که کفش‌ها و کرامپون‌ها را به پا دارید، بپوشید.

    عینک­‌های ایمنی اسکی: اگر شما دماهای واقعا سرد و بادهای شدید را پیش­بینی می‌کنید، پس یک جفت عینک ایمنی اسکی را علاوه بر عینک‌های مخصوص یخچال همراه خود بیاورید. آنها گرم­تر خواهند بود و در پیشگیری از ورود باد بهتر عمل می‌کنند.

    کلاه طوفان: وقتی که باد شدت می یابد و دما افت می‌کند، کلاه طوفان وسیله‌ای مناسب برای گرم نگهداشتن صورت شما است. یک گردنی که می‌تواند به چندین روش گرم کند، برای کوهنوردی بطور ویژه­ای پرکاربرد است – این تک آیتم پوشش (لباس) می‌تواند بعنوان یک کلاه، گوش­بند یا ماسک صورت عمل کند.

    دستکش­های عایق‌­دار: یک جفت گرم از دستکش­های عایق­‌دار برای زمانی که در ارتفاع کوه و در یک هوای واقعا سرد هستید، ایده ­آل هستند. آنها چابکی شما را تقلیل می‌دهند، اما انگشتان شما را گرم و راحت نگه می دارند. ممکن است بیشتر اوقات در کوله­ پشتی شما بمانند، اما زمانی که به آنها نیاز داشته باشید احتمالا از وجود آنها شاد خواهید بود.