همه چیز درباره قله کورژنفسکایا

زمان مطالعه: 8 دقیقه

قله کورژنفسکایا را باید سومین قله بلندی دانست که در کوه‌های پامیر کشور تاجیکستان قرار دارد. همچنین این قله زیبا در لیست بلندترین قلل منطقه اتحاد جماهیر شوروی سابق (USSR) نیز قرار گرفته است که محبوبیت آن را افزایش می‌دهد. به عبارتی یکی از پنج قله قرار گرفته در لیست نشان پلنگ برفی به شمار می‌رود. قله کورژنفسکایا را یک جغرافیدان روسی به نام نیکولای کورژنفسکایا در سال 1910 کشف کرد و نامش را از روی نام همسر این جغرافیدان انتخاب کرده‌اند. در جریان ترجمه و در زبان‌های مختلف به این کوه کورژنیفسکای، کورژنوسکوی و … نیز نام گرفته است.


قله کورژنفسکایا

    این قله 7105 متر ارتفاع دارد و در کشور تاجیکستان قرار گرفته است. شاید جالب باشد که بدانید این قله تنها 13 کیلومتر با قله اسماعیل سامانی فاصله دارد. در مطلب قله کورژنفسکایا قصد داریم زیر و بم این قله را بررسی نماییم. ابتدا به معرفی آن خواهیم پرداخت و سپس درباره دیگر نکات مهم مربوط به این کوهستان حرف خواهیم زد. اگر شما هم علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید با ما در وب سایت دکوول همراه باشید.

 نام قله کورژنفسکایا
ارتفاع 7105 متر
کشور  تاجیکستان، منطقه پامیر، ولایت خود مختار کوهستان بدخشان
برجستگی 1650 متر
موقعیت

منطقه پامیر 

واحد پول سومونی
موقعیت قله 39°03′27″N 72°00′30″E

    قله کورژنفسکایا را باید بلندترین نقطه منطقه پامیر دانست که در انتهای شمال غربی رشته کوه آکادمی علوم که به انگلیسی نیز Academy of Sciences Range نام گذاری می‌شود، قرار دارد. این قله مشرف به ساحل جنوبی رودخانه مغ‌سو است. بنابراین زمانی که به قله صعود کنید، منظره بی‌نظیری را زیر پای خود خواهید دید. این قله در تابعیت تاجیکستان است و زیر نظر منطقه خود مختار کوهستان بدخشان نیست بلکه فقط در مرز آن قرار گرفته است. این کوهستان همچنین در غرب یخچال فورته‌بک (Fortambek) قرار دارد.

قله کورژنسفکایا از جمله قلل پلنگ برفی است که در کشور تاجیکستان قرار گرفته است، دکوول همراه شماست

    پامیر در واقع یک رشته کوه متصل به هیمالیا است که به کوهستان‌های تیان شان، قراقروم، کونلون و هندوکش اشراف دارد. بخش زیادی از این کوهستان در کشورهای تاجیکستان و افغانستان قرار گرفته است و بخش دیگر آن نیز در کشورهای پاکستان و قرقیزستان قرار دارد. قله کورژنفسکایا تاجیکستان نیز بخشی از این ارتفاعات است. همانطور که ذکر شد این قله یکی از پنج موردی است که در لیست جایزه پلنگ برفی قرار دارد. یعنی کوهنوردانی که می‌خواهند این جایزه را دریافت نمایند باید به تاجیکستان رفته و قله کورژنفسکایا را نیز فتح نمایند. کوهنوردان اعتقاد دارند این قله پس از قله ابن سینا (لنین) آسان‌ترین مسیر را برای صعود در میان این لیست پنج تایی دارد.

    در سال 1937 شخصی به نام D. Gushchin برای اولین بار تلاش کرد که این قله را فتح نماید اما اولین صعود موفق به قله کورژنفسکایا در سال 1953 توسط یک گروه به رهبری شخصی به نام اوگاروف (A.Ugarov) اتفاق افتاد. دیمیتریف، گوزیف، کویرکوف، کراساوین، ریسپاجف، سیلیدزانوف و ...اعضای دیگر این تیم بودند. آنها از طریق از طریق یخچال فورتامبک توانستند خود را به قله برسانند. 

مسیر صعود به قله کورژنفسکایا

    تاکنون تقریبا از همه جهات به این قله صعود کرده‌اند اما مسیر نرمال صعود به قله کورژنفسکایا را باید از همان بیس کمپی آغاز کرد که صعود به قله کمونیزم یا همان کوه اسماعیل سامانی نیز از آن آغاز می‌شود. معمولا کوهنوردان ابتدا قله کورژنفسکایا را که مسیر صعود آسان‌تری دارد را صعود می‌کنند تا هم هوایی بهتری نیز داشته باشند و سپس به سراغ قله کمونیزم یا همان سامانی می‌روند. یال جنوبی کورژنفسکایا، متداول‌ترین مسیر صعود به این قله محسوب می‌شود. اولین بار در سال 1966 کوهنوردی به نام تستلین از طریق این مسیر به قله صعود کرد. 

قله کورژنفسکایا و قله کمونیزم در کنار یکدیگر در کشور تاجیکستان قرار گرفته اند با دکوول همراه باشید

    در ارتفاعات 5800 تا 6100 متری این مسیر طناب‌های ثابت وجود دارد که معمولا در یخ و برف فرو رفته‌اند و نمی‌توان از آنها استفاده کرد. در ارتفاع 4700 تا 6000 هزار متری این مسیر هم خطر ریزش سنگ کوهنوردان را تهدید می‌کند بنابراین داشتن تجهیزات کافی در کنار هلمت یکی از الزامات صعود به این قله است. نکته‌ای که باید بدان توجه نمایید این است که مسیر پیش رو آنچنان هم ساده نیست اما در مقایسه با چهار قله دیگر نشان پلنگ برفی آن را آسان می‌دانند. 

    در مسیر نرمال صعود به قله کورژنفسکایا سه کمپ در ارتفاعات ۵۳۰۰ ، ۵۸۰۰ و ۶۴۰۰ وجود دارد که شما می‌توانید در این کمپ‌ها به استراحت بپردازید. همچنین کمپ‌های جایگزینی نیز هست که کوهنوردان براساس برنامه زمانی صعودشان می‌توانند به سراغ آنها نیز بروند. 

محل کمپ 2 در قله کورژنفسکایا و صعود به قله کورژنفسکایا در کشور تاجیکستان با دکوول

لوازم مورد نیاز  برای صعود به قله کورژنفسکایا

    در این بخش قصد داریم تا شما را با لیست لوازم کوهنوردی که در این صعود نیاز خواهید داشت آشنا سازیم.

کیسه بار کوله پشتی چند روزه
زیرانداز کیسه خواب و کیسه خواب (کامفورت 15-) پوشاک کامل پر
پوشاک کامل گورتکس پوشاک کامل بیس
دستمال سر و کلاه گرم عینک آفتابی کوهنوردی
عینک طوفان هلمت
هارنس کارابین 3 عدد 
ابزار فرود و حمایت طنابچه انفرادی
طناب برای هم طنابی  ظرف و ظروف
کپسول گاز و سرشعله کرامپون
فلاسک غذا برای روزهای برنامه
هدلامپ و باتری اضافی کیت کمک‌های اولیه و کیت بقا
باتوم کوهنوردی کلنگ یا تبر یخ
میانی برف (نبشی یا اسنوتیوب) چادر ارتفاع
جوراب کوهنوردی 3 جفت کفش (حداقل دوپوش)

کلام آخر

    در مطلب قله کورژنفسکایا هر آنچه را که لازم بود درباره این قله واقع در کشور تاجیکستان بدانید بیان کردیم. ابتدا به معرفی آن پرداختیم و سپس مشخصات و ویژگی‌هایش را بررسی کردیم. از آنجایی که صعود به این قله نسبتا آسان است، جدا از کوهنوردان سالانه گردشگران زیادی نیز برای بازدید به سوی آن می‌آیند. زیرا زیبایی‌های طبیعی فراوانی اطراف این کوهستان را فرا گرفته است. اگر نکته دیگری درباره قله کورژنفسکایا وجود دارد که در این مطلب بدان اشاره نشد، حتما آن را با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد و بتوانید از آن استفاده کنید. 
امتیاز دهی ( میانگین امتیازات: 4 )


شبکه های اجتماعی
دسته بندی ها

سوالات متداول شما

بله قله کورژنفسکایا چهارمین قله بلند در لیست نشان پلنگ برفی است و صعود به آن از این حیث بسیار ارزشمند به شمار می‌رود.
قله کورژنفسکایا در کشور تاجیکستان و درست در کنار بلندترین قله تاجیکستان یعنی قله اسماعیل سامانی در منطقه خودمختار کوهستانی بدخشان قرار گرفته است.
انجام صعود در ارتفاعات بلندتر از 7000 متر نیازمند دانش و تخصص است. همچنین در کنار این دانش و تخصص وجود آمادگی جسمانی اهمیت بسیار بالایی دارد. برای دریافت مشاوره آمادگی صعود به این قله می‌توانید با شماره تلفن 09128978717 تماس حاصل نمایید تا در این زمینه راهنمایی کامل را دریافت کنید.