کوهنوردی لذت بخش با صعود به قله‌های ناز و کهار

تاریخ انتشار: 1401/10/4 - تاریخ آخرین تغییرات: 1403/2/4

قله‌های ناز و کهار دو قله بلند و سرسخت در رشته کوه‌های البرز هستند که صعود به آنها تجربه‌ای به یادماندنی برای کوهنوردان و علاقه‌مندان به طبیعت رقم می‌زند. مجاورت این قله‌ها با دو دره جاده چالوس و طالقان باعث می‌شود با صعود به آنها چشم‌انداز زیبایی از منطقه جلو چشم‌مان قرار گیرد. هر چند این قله‌ها از جمله مرتفع‌ترین قله‌های رشته کوه‌های البرز هستند، اما با داشتن برنامه منظم می‌توان یک روزه هر دو قله را فتح کرد، برای کسب اطلاعات بیشتر با این مقاله از وب سایت دکوول همراه باشید.


آنچه میخواهید درباره کوهنوردی لذت بخش با صعود به قله‌های ناز و کهار بدانید:

ناز و کهار، قله‌هایی با چشم‌انداز زیبا

    رشته کوه البرز به عنوان یکی از اصلی‌ترین رشته کوه‌های ایران در شمال کشور واقع و در چند استان گسترش یافته است. این رشته کوه که به سه بخش شرقی، غربی و مرکزی تقسیم می‌شود، قله‌های بلندی دارد که از معروف‌ترین آنها دماوند، علم کوه و سماموس است. به طور کلی مرتفع‌ترین قله‌های ایران در این رشته کوه واقع شده‌اند. اغلب قله‌های بلند رشته کوه‌های البرز در البرز مرکزی قرار دارند. این قسمت از البرز که از سمنان تا کرج امتداد دارد، طبیعتی زیبا داشته و همین باعث می‌شود نه تنها افرادی که به طور حرفه‌ای کوهنوردی می‌کنند که علاقه مندان به طبیعت نیز جذب آن شوند. ناز و کهار دو قله بلند واقع شده در البرز مرکزی از جمله مقاصد کوهنوردان و طبیعت‌گردان است.

    قله ناز در استان البرز واقع شده و از جنوب به دره جاده چالوس و از شمال به دره طالقان منتهی می‌شود. بخشی از مسیر صعود به این قله ۴۱۰۸ متری با مسیر صعود به قله کهار که ۴۰۵۰ متر ارتفاع دارد مشترک است و معمولا افرادی که می‌خواهند به قله ناز صعود کنند، قله کهار را نیز فتح می‌کنند. چند قله کوتاه تر نیز در اطراف این قله‌ها وجود دارد که بسته به مسیری که برای صعود انتخاب می کنید، ممکن است موفق به فتح آنها نیز شوید.

درباره قله ناز و قله کهار با این مقاله از دکوول همراه باشید.

مسیر صعود به قله‌های ناز و کهار

    برای صعود به قله ناز و کهار پنج مسیر وجود دارد.

  • مسیر غربی از روستای ‌سنج شروع می‌شود. اگر این مسیر را انتخاب کرده‌اید با رسیدن به قله وارکش باید کوهنوردی خود را ادامه دهید تا به قله ناز برسید.
  • مسیر شرقی صعود به قله ناز از روستای کلوان شروع می‌شود و در ادامه جان‌پناه کهار، قله کهار، قله کهار کوچک و قله میشینه‌نو سر راه قرار می‌گیرند.
  • در ابتدای مسیر شمالی، روستای گته ده قرار دارد و از این مسیر به یال شمالی قله ناز می‌رسید.
  • اگر بخواهید از مسیر جنوبی به قله ناز صعود کنید باز هم باید به روستای کلوان رفته و با پشت سر گذاشتن جان‌پناه سیادر و قله میشینه‌نو به قله ناز صعود کنید.
  • از مسیر جنوب غربی که از روستای دوروان شروع می‌شود نیز می‌توان به قله ناز صعود کرد. در این مسیر دره رود کوچک و قله وارکش قرار دارند.

    بر اساس گزارش‌های منتشر شده از سوی باشگاه‌های کوهنوردی کسانی که می‌خواهند در یک روز دو قله کهار و ناز را فتح کنند، معمولا مسیر شرقی را انتخاب می‌کنند که از روستای کلوان شروع می‌شود. برای رسیدن به این روستا که در جاده چالوس واقع شده است باید پل خواب را پشت سر بگذارید و به ورودی روستای سیرا بروید. پس از پشت سر گذاشتن سیرا، آویزر و آیگان به کلوان می‌رسید و کوهنوردی شما آغاز می‌شود.

    اگر این مسیر را انتخاب کرده‌اید، قبل از رسیدن به قله ناز، کهار را فتح می‌کنید. در واقع کوهنوردی در این مسیر از یال اصلی قله کهار صورت می‌گیرد و به جان پناه این قله رسیده و بعد از حدود یک ساعت کوهنوردی به قله کهار می‌رسید. زمانی که قله کهار فتح شود، با حدود سه ساعت دیگر کوهنوردی می‌توانید خودتان را به قله ناز برسانید.

درباره مسیر صعود به قله‌های ناز و کهار با این مقاله از دکوول همراه باشید.

چند نکته درباره قله ناز و کهار

    قله‌های ناز و کهار هر چند از نظر ارتفاع جزو بلندترین قله‌های ایران نیستند و با وجود اینکه درجه سختی صعود به آنها نسبت به بسیاری از قله‌های دیگر کمتر است، اما برای فتح آنها به تجهیزات کامل کوهنوردی و آمادگی بدنی بالا نیاز دارید. کفش مناسب کوهنوردی، باتوم کوهنوردی، لباس آستین بلند، عینک آفتابی و کلاه نقاب دار از ملزومات صعود به قله‌های ناز و کهار هستند.

    در همه فصول سال می‌شود به قله‌های ناز و کهار صعود کرد، اما بهار و اوایل پاییز که هوا معتدل‌تر هستند زمان مناسب‌تری برای صعود است. به ویژه در بهار با توجه به طراوت و سرسبزی منطقه، کوهنوردی به سمت این قله‌ها لذت بخش خواهد بود. صعود به قله ناز در زمستان سخت است و برای این کار نیازمند تجهیزات ویژه هستید. در مسیر صعود به قله‌های ناز و کهار چشمه‌هایی وجود دارد که آب آنها آشامیدنی است. کوهنوردانی که این قله‌ها را برای صعود انتخاب می‌کنند معمولا ظرف‌های آب خود را از این چشمه‌ها پر می‌کنند. اطراف این چشمه‌ها مکان‌های مناسبی برای اتراق، استراحت و صرف صبحانه و ناهار است

درباره پناهگاه سیاه در در کهار با این مقاله از دکوول همراه باشید..

    برنامه صعود به قله‌های ناز و کهار یک برنامه یک روزه است و اگر آن را از صبح زود شروع کنید تا شب طول خواهد کشید. فاصله کلوان تا تهران حدود ۷۰ کیلومتر است و چه از تهران و چه از شهرهای دیگر مانند کرج که قصد حرکت به سمت این روستا را داشته باشید باید به گونه‌ای برنامه ریزی کنید که حدود ساعت هفت پای کوه باشید. بسیاری از افراد در یک روز به فتح یکی از قله‌های ناز و کهار که معمولا قله کهار است اکتفا می‌کنند و با رسیدن به این قله به سمت پایین برمی گردند. آنها بعد از بازگشت می‌توانند به جان پناه کهار یا روستای کلوان که طبیعتی زیبا دارد بروند و ساعت‌هایی را در آنجا بگذرانند.

    کوه ناز که قله ناز در آن قرار دارد جز این قله و کهار، چند قله دیگر را نیز در خود جای داده که همگی ارتفاع کمتری دارند. دو قله ناز و کهار به دلیل ارتفاع زیاد و موقعیتی که در آن واقع شده اند، این امکان را فراهم می‌آورند که از بالای قله چشم‌انداز زیبایی را ببینید. از بالای قله ناز هم به طبیعت زیبای جاده چالوس اشراف دارید و هم می‌توانید دره طالقان را که آن هم طبیعتی زیبا و منحصر به فرد دارد ببینید. این جاذبه‌ها از جمله مواردی هستند که بسیاری از افراد را جذب این قله‌ها می‌کند.

درباره پناهگاه کهار با این مقاله از دکوول همراه باشید.

    در کوه ناز حیوانات وحشی وجود ندارند و از این بابت نباید نگرانی به خود راه دهید. با وجود این باید برنامه صعود را به گونه‌ای بچینید که شب کوهنوردی نکنید. در تاریکی هوا یا باید از کوه فرود آمده باشید یا اینکه خود را به یک جان پناه رسانده باشید. از نظر امکانات پزشکی مشکل چندانی وجود ندارد و در نزدیکی کلوان مراکز پزشکی وجود دارد و در صورت بروز مشکل می‌توانید خود را سریع به آنها برسانید.

کلام آخر

    کوهنوردی از جذاب‌ترین نوع طبیعت‌گردی‌ها است. هر چند فتح هر قله‌ای جاذبه‌های خودش را دارد، اما برخی از کوه‌ها هستند که کوهنوردی در آنها جذاب‌‎تر هستند و خستگی کمتری دارند. اگر در جایی کوهنوردی کنید که طبیعت خشکی نداشته باشد و در مسیر خود درخت، سبزه و گل ببینید لذت بیشتری خواهید برد. علاوه بر این یکی از جذاب‌ترین بخش‌های یک کوهنوردی این است که به قله برسید و چشم‌اندازی را پیش چشم خود ببینید که زیبا و شگفت‌انگیز باشد. با صعود به قله‌های ناز و کهار همه این جاذبه‌ها وجود دارند. صعود به این قله‌ها که در دل طبیعت زیبای چالوس و طالقان واقع شده به این دلیل تجربه‌ای به یاد ماندنی است که علاوه بر کوهنوردی، طبیعت‌گردی نیز اتفاق می‌افتد.

    به این موارد می‌توان دسترسی آسان به این قله‌ها را هم اضافه کرد. قله‌های زیبای زیادی در ایران و جهان وجود دارند که خیلی‌ها دلشان می‌خواهد آنها را فتح کنند، اما در بسیاری موارد رسیدن به پای قله خود سفری طولانی است و در مدت زمانی کوتاه امکان‌پذیر نیست. دسترسی آسان به قله‌های ناز و کهار این امکان را به شما می‌دهد که با یک برنامه ریزی ساده، کوهنوردی لذت بخشی را برای خود رقم بزنید.