نحوه برنامه‌ریزی برای یک برنامه کوهنوردی بخش دوم

تاریخ انتشار: 1401/6/27 - تاریخ آخرین تغییرات: 1403/2/4

قبل از اینکه کوله‌پشتی‌های خود را ببندید و به منظور صعود از یک قله بلند از منزل خارج شوید، ارزش آن را دارد که وقت بگذارید و برای یک برنامه دقیق تلاش کنید. با فکرکردن به جزئیات بزرگ و کوچک، مانند تعداد روزهایی که باید کوهپیمایی کنید، مهارت‌هایی که دارید و تجهیزاتی که مورد نیاز است، قادر خواهید بود تا هدف مناسبی را انتخاب کنید و شانس خود را برای صعود به قله و داشتن اوقاتی لذت بخش در کوهستان، افزایش دهید.


آنچه میخواهید درباره نحوه برنامه‌ریزی برای یک برنامه کوهنوردی بخش دوم بدانید:

یک برنامه مسیر برای صعود کوهنوردی خود ایجاد کنید

    قبل از اینکه کوله خود را جمع کنید و حرکت کنید، هوشمندانه است که یک برنامه مسیر کامل داشته باشید. انجام چنین کاری شما را وادار خواهد کرد که دقیق فکر کنید و درباره جزئیاتی مانند تعداد کیلومترهایی که باید طی کنید، میزان ارتفاعی که قصد دارید هر روز بروید و از دست می‌دهید (عقب می‌مانید)، وضعیت ناحیه و زمانی که باید سفرتان را شروع کنید تا قبل از تاریکی آن را کامل کنید؛ برنامه‌ریزی کنید. کتاب‌های راهنما، وب‌سایت‌ها و نقشه‌های توپوگرافیک، منابع مناسبی برای کمک به شما در تشخیص چیزهایی مانند کیلومترها، پیمایش/عدم پیمایش ارتفاع و زمان موردنیاز هستند.

    نحوه ارزیابی مدت زمان  صعود: یک دستورالعمل مناسب برای سرعت کوهپیمایی، 3 کیلومتر بر ساعت بر روی یک مسیر آسان و با کوله سبک است. دستورالعمل دیگر، پیمایش 300 متر ارتفاع عمودی در هر ساعت بر روی ناحیه و با یک کوله سبک است. به واسطه تجربه، به سرعت متوجه خواهید شد که چقدر سریع می‌توانید بر روی انواع مختلفی از ناحیه‌ها و با مقادیر متفاوتی از وزن (سنگینی) بر روی پشت خود، حرکت کنید.

    شما دقیقا می‌توانید انتخاب کنید که چطور برنامه مسیر خود را شکل دهید، اما یک جدول ساده که بخش‌های مختلف را لیست می‌کند و شامل ستون‌هایی بازای چیزهایی مانند مایل­ها، موقعیت کمپ، ارتفاع کمپ، حداکثر ارتفاع طی شده، پیمایش/ازدست دادن ارتفاع، زمان تخصیص یافته (برآوردشده) و هر داده دیگری که تمایل دارید در نظر بگیرید (مانند مختصات GPS موقعیت‌های مهم)، باید کافی باشند. در اینجا مثالی از یک صعود سه روزه آورده شده است:

برنامه نمونه مسیر کوهنوردی

روز

تاریخ

تقسیم بندی سفر

مای ل

ارتفاع شروع/آغاز (ft.)

 ارتفاع اردو (ft.)

بیشترین ارتفاع پیم ود ه شده (ft.)

پیمایش/ازدست دادن ارتفاع (ft.)

زمان تخصیص یافته (hrs.)

روز  1

7/24

کوهپیمایی تا کمپ موییر

4.5

5,420/10,100

10,100

10,100

+4,680

5

جمع روز

   

4.5

     

+4,680

5

 رو ز 2

7/25

صعود

3

10,100/14,410

10,100

14,410

+4,310

6

   

زمان صعود به قله

         

1

   

پا یین آمدن تا کمپ موییر

3

14,410/10,100

10,100

 

-4,310

4

جمع روز

   

6

     

+4,310/-4,310

11

روز   3

7/26

ادامه کوه پیمایی

4.5

10,100/5,420

10,100

10,100

-4,680

2.5

جمع روز

   

4.5

     

-4,680

2.5

کل سفر

   

15

     

+8,990/-8,990

18.5

ابزار و تجهیزات کوهنوردی خود را جمع­ آوری کنید

    اکنون که مشخص کرده‌اید که قصد دارید به کجا بروید و برنامه مسیر خود را ایجاد کرده‌اید، زمان آن رسیده است که فکر کردن درباره ابزارها و تجهیزاتی را که نیاز دارید، آغاز کنید. مقاله‌های ما، تجهیزات اساسی کوهنوردی و آنچه برای کوهنوردی می‌پوشیم، تجهیزات و ابزارهایی را که شما در بیشتر سفرهای کوهنوردی خود به آنها نیاز خواهید داشت، مرور می‌کنند، اما به خاطر داشته باشید که آنچه دقیقا مورد نیاز است، بر اساس چیزهایی مانند فصل، انتخاب مسیر و ترجیحات فردی، متغیر خواهد بود.

    با هر سفری که می‌روید، دیدگاهی را درباره آنچه نیاز دارید و نیاز ندارید بدست می‌آورید، و می‌توانید قبل از حرکت مجددا تغییراتی را ایجاد کنید. برای کوهنوردان رایج است که انتخاب‌های تجهیزات خود را در راستای دستیابی به کیت کامل و بی­نقص، اصلاح کنند.

  درباره نکات مهم در برنامه ریزی کوهنوردی در دکوول بخوانید.

نکاتی مهم در هنگام جمع‌آوری لوازم

    تجهیزات فردی وجود دارند: چیزهایی مانند کوله‌پشتی، لباس، کفش‌های کوهنوردی، تبرهای یخ و کرامپون‌ها، بسیار شخصی هستند، بنابراین باید برای تهیه و همراه آوردن آنها برنامه‌ریزی کنید و تجهیزات گروهی وجود دارند: آیتم‌هایی مانند چادر، طناب‌ها، اجاق‌ها، سوخت، فیلترهای آب و تجهیزات کوهنوردی می‌توانند در بین اعضای گروه به اشتراک گذاشته شوند. از قبل با هم­گروهی‌های خود صحبت کنید تا ببینید که آنها چه چیزهایی دارند و درباره آنچه که باید به کار ببرید، تصمیم گروهی بگیرید. درباره اینکه چه کسی چه چیزی بیاورد، صریح باشید، بنابراین هیچ چیزی جا نمی­‌ماند.

    می‌توانید تجهیزات را اجاره کنید: بسیاری از فروشگاه‌های تجهیزات فضای بازو... تجهیزات کوهنوردی را اجاره می‌دهند. بنابراین، اگر نمی‌خواهید که چیزهایی مانند کفش‌های کوهنوردی، تبرهای یخ و کرامپون‌ها را بخرید، ببینید که چه چیزی برای اجاره موجود است. گزینه دیگری که می‌توان درنظر گرفت، خرید تجهیزات و لباس­‌های دست دوم است، هر چند بهتر است که از به کارگیری تجهیزات تکنیکی استفاده شده مانند طناب‌ها، هارنس ها، کارابین‌ها و دوربین‌ها، خودداری کنید، زیرا شما از میزان کارکرد آنها اطلاعی ندارید. اگر به یک سفر با راهنما می‌روید، چیزهایی مانند طناب‌­ها و چادرها اغلب فراهم هستند، بنابراین قبل از اجاره یا خرید، با آنها (راهنماها) هماهنگ کنید.

    وعده‌های غذایی خوش ­طعم که آسان تهیه می‌شوند را همراه بیاورید: وعده‌های غذایی که به آسانی تهیه می‌شوند، مخصوصا در روز صعود که نمی‌خواهید زمان را برای تهیه یک صبحانه سنگین هدر بدهید، ایده مناسبی برای صعودهای کوهنوردی هستند. به عبارت دیگر، چیزهایی را همراه خود بیاورید که می‌دانید از خوردن آنها لذت می برید؛ اگر چیزی در خانه خوب به نظر نمی‌رسد، پس شما احتمالا تمایلی نخواهید داشت که آن را زمانی که در ارتفاع بر روی یک کوه هستید، بخورید. همچنین، میان وعده‌های زیادی را برای خوردن در مسیر همراه داشته باشید، به دلیل اینکه عادی است که در طول یک صعود بزرگ، برای ناهار توقفی صورت نگیرد. در مقاله ما با عنوان برنامه‌ریزی وعده غذایی برای کوله­گردی درباره غذا بیشتر یاد بگیرید.

    مجوزها و اجازه‌های عبور را به یاد داشته باشید: مطمئن شوید که تمام مجوزها و اجازه‌های عبور لازم را دارید. برای اینکه بفهمید چه چیزی موردنیاز است، کتاب‌های راهنما یا وب‌سایت‌ها را بررسی کنید یا با نمایندگی ثبت املاک که بر ناحیه موردنظر شما نظارت دارد، تماس بگیرید. استفاده از چک لیست کوهنوردی ما، به شما کمک خواهد کرد تا هرچیزی را که نیاز دارید همراه خود بیاورید. به یاد داشته باشید که آن را برای سفر خاص خود، سفارشی کنید.

درباره آمادگی های نهایی در برنامه کوهنوردی در دکوول بخوانید.

آمادگی‌­های نهایی برای سفر کوهنوردی شما

    قبل از اینکه از در خارج شوید و حرکت کنید، چند مورد نهایی وجود دارند که باید انجام دهید. آب و هوا و شرایط مسیر را چک کنید (مجددا): شما ممکن است این کار را زمانی که درباره مسیرها تحقیق  می‌کردید انجام داده باشید، اما هرگز ضرری ندارد که نگاه دیگری به شرایط مسیر و آب و هوا بیندازید.

    اصول هیچ ردی جا نگذارید را مرور کنید: برای حفاظت از محیط های طبیعی ما، اهمیتی زیادی دارد که بدانیم چطور تاثیر خودمان را بر روی آنها محدود کنیم. هفت قانون هیچ ردی برجای نگذارید وجود دارند که تمام سفرکنندگان به مناطق بکر باید آنها را یاد بگیرند و رعایت کنند. بخشی از آن، داشتن طرحی برای نحوه مواجهه با زباله‌های انسانی است. (بعضی از ناحیه‌های کوهنوردی که تا حد زیادی تحت تأثیر قرار گرفته‌اند، شما را ملزم به جمع آوری زباله‌ها می‌کنند). در مقاله‌های ما با عناوین اصول هیچ ردی بر جای نگذار و نحوه رفتن به حمام در جنگل، موارد بیشتری را یاد بگیرید.

  • کوله خود را ببندید: کوله خود را مانند زمانی که به کوله­‌گردی می‌روید، ببندید و آیتم‌های جاگیر را در انتها، چیزهای سنگین را در وسط و آیتم‌های ضروری را که می‌خواهید به آنها دسترسی داشته باشید، در نزدیکی بالای کوله قرار دهید. هر وسیله‌ای که در خارج از کوله شما قرار می‌گیرد باید در جای خود محکم شود بنابراین وقتی تاب می‌خورد و به اطراف حرکت می‌کند، صدای آزار دهنده نخواهد داشت، و مهمتر از همه، در طول راه به زمین نخواهد افتاد. کارابین‌ها برای قلاب­کردن آیتم‌ها به بندهای کوله، قابل استفاده‌اند. برای نکات بیشتر، مقاله ما درباره نحوه بستن یک کوله پشتی را ببینید.
  •  نحوه بستن تبر یخ به کوله پشتی: تبر یخ شما باید در خارج از کوله پشتی شما قرار بگیرد؛ بیشتر کوله‌پشتی‌ها یک حلقه تسمه‌ای بافته شده به سمت انتها دارند که می‌توانید دسته تبر یخ خود را از آن عبور دهید – ابتدا اسپایک و بعد از آن نوک تبر به سمت داخل قرار بگیرد. وقتی که سر تبر در حلقه قرار گرفت، دسته را به سمت بالا برگردانید و آن را به کوله خود محکم کنید (برای انجام این کار، یک تسمه قلاب و حلقه یا یک طناب پلاستیکی را بر روی کوله خود، پیش­بینی کنید.)
  • نحوه حمل کردن کرامپون‌ها: برای جمع کردن کرامپون ها، یک کیف کرامپون بگیرید تا خودتان و ابزارتان را از نوک‌های تیز حفاظت کنید – درصورتی که کوله شما فضای ویژه‌ای برای آنها نداشته باشد. شما می‌توانید کیف کرامپون را به بیرون کوله خود ببندید یا آن را داخل کوله بگذارید.
  • برنامه سفر خود را با دیگران در میان بگذارید: همیشه یک کپی از برنامه سفر خود را برای کسی که در خانه است، بگذارید. برنامه سفر باید شامل جزئیاتی درباره کوه و مسیری که می‌خواهید به آن صعود کنید، جایی که ماشین شما پارک خواهد شد، جایی که اردو خواهید زد و زمانی که انتظار دارید به خانه برگردید، باشد. (اگر برنامه مسیری که قبلا نوشتید شامل این اطلاعات باشد، می‌توانید آن را با آنها درمیان بگذارید). مهم است که به فردی که برنامه سفر را دارد، بگویید که درصورت تأخیر شما برای برگشت، قبل از تماس با مسئولین امر چقدر منتظر بماند. وقتی که برنامه سفر خودتان را ایجاد می‌کنید، تا حد ممکن درباره برآوردهای زمانی دقیق باشید و حتی بافری را ایجاد کنید که راهکاری را برای تأخیرها ارائه دهد.

    شما باید با امنیت کوهنوردی کنید .هیچ مقاله یا ویدیویی نمی‌تواند جای آموزش مناسب و تجربه را بگیرد.