زیباترین قله‌های جهان بخش اول

زمان مطالعه: 11 دقیقه

در این مقاله به معرفی تعدادی از زیباترین قلل جهان خواهیم پرداخت. بدیهی است که ارتفاع تنها عامل در این میان نیست و بسیاری از آنها به تاریخ، وجه تسمیه، شکل و شمایل و معیارهای دیگر وابسته هستند که دراین لیست جای گرفته‌اند. در ادامه با ما در وب سایت دکوول همراه باشید.


فهرست:

کوه‌های زیبای جهان بخش اول

     در این بخش از مقاله میخواهیم به معرفی برخی از این  کوه‌ های زیبا که در سراسر این جهان پهناور قرار دارد به پردازیم، امیداست  این مطالب مفید واقع شود.

کوئرنوز دل پین (CUERNOS DEL PAINE)

 • ارتفاع: 2600 متر 
 • موقعیت: رشته کوه آند در شیل

درباره کوئرنوز دل پین یا شاخک‌های پین یکی از کوه های زیبای جهان در پارک ملی تورس دل پین در دکوول بخوانید

    کوئرنوز دل پین یا شاخک‌های پین را نام کوه‌هایی بسیار تیز گرانیتی است که در پارک ملی تورس دل پین (Torres del Paine) قرار گرفته است و ارتفاع همگی آنها بیش از 2000 متر است. این کوه‌های بسیار تیز که نامی برازنده خودشان دارند در نزدیکی یکی از معروف‌ترین مسیرهای پیاده روی پارک ملی تورس دل پین قرار گرفته‌اند. از میان آنها لا اسپادا (به معنی شمشیر)، تیبورون (باله کوسه) و لا هوجا (تیغ) معروف‌ترین این کوه‌ها هستند.

کوه ثور (Mount Thor)

 • ارتفاع: 1675 متر
 • موقعیت: رشته کوه بافین، کانادا

درباره کوه ثور یکی از کوه های زیبای جهان واقع در کانادا در دکوول بخوانید.

    کوه حجیم ثور کوهی کاملا استثنایی و خارق العاده به شمار می‌رود. این کوه در کانادا و در جزیره دور افتاده بافین واقع شده است. این کوه را می‌توان بلندترین پرتگاه دنیا نیز به حساب آورد. جالب است بدانید برای یک شخص 77 کیلوگرمی 36 ثانیه زمان لازم است تا ارتفاع 1250 متری از نوک صخره در نزیک قله تا کف دره برسد.

کوه آلپامایو

 • ارتفاع: 5947 متر
 • موقعیت: کوردیلرا بلانکا، پرو

درباره کوه آلپامایو یکی دیگر از کوه های زیبای جهان واقع در کشور پرو در دکوول بخوانید.

    آلپامایو همواره به عنوان یکی از زیباترین کوه‌های جهان لقب گرفته است و برای خیلی از افراد حتی زیباترین کوه در جهان است. این کوه زیبا در قلب پرو در منطقه کوردیلرا بلانکا واقع شده است. شیب بسیار تند و هرمی این کوه و ساختار رشته‌ای و زیبای آن، آلپامایو را تبدیل به یکی از محبوب‌ترین قله‌های کره زمین برای صعود کرده است.

قله ماترهورن

 • ارتفاع: 4478 متر
 • موقعیت: مرز ایتالیا و سوئیس، آلپ پنین (Pennine Alps)

درباره کوه زیبای ماترهورن واقع در مرز سوئیس و ایتالیا در دکوول بخوانید.

    زیبایی قله ماترهورن بر هیچکس پنهان نیست. این زیبایی را معمولا با شروع کوهنوردی در اواسط قرن 19 می‌توان مصادف دانست. شکل هرمی و بسیار زیبای آن هزاران کوهنورد را تا به امروز برای رسیدن به قله آن دعوت کرده است. در نظر بگیرید در ایام شلوغ و اوج فصل صعود به این قله روزانه بالای 150 نفر به این قله صعود می‌کنند.

    ماترهورن در مرز سوئیس و ایتالیا واقع شده است و شهرت زیاد آن وابسته به شکل هرمی بسیار خاص آن است. همانطور که گفته شد این کوه 4478 متر ارتفاع دارد و پنجمین قله مرتفع منطقه آلپ به شمار می‌رود.

قله آمادابلام

 • ارتفاع: 6812 متر
 • موقعیت: هیمالیا نپال

درباره کوه آمادابلام یکی از کوه های زیبای جهان واقع در هیمالیا نپال در دکوول بخوانید.

    آمادابلام در باور بسیاری از افراد زیباترین کوه چهان است. آمادابلام در قلب منطقه خومبو قله اورست واقع شده است و موقعیت آن نیز دقیقا در بالای معبد تیانگ بوچه قرار گرفته است که در مسیر رفتن به کمپ اصلی اورست از کنار آن عبور خواهید کرد. آمادابلام تصویر بسیار خاصی دارد به طوری که گوگل آن را در بک گراند نرم افزار جمیل به کار می‌برد و اپل هم از آن به عنوان یکی از پر طرفدارترین تصاویر پشت زمینه در سیستم عامل IOS 7 از آن استفاده کرده بود.

قله نصف گنبد (half dome)

 • ارتفاع: 2694 متر
 • موقعیت: نوادا، کالیفرنیا، آمریکا

درباره قله نصف گنبد واقع در نوادا کالفرنیا در دکوول بخوانید این قله یکی از قله های زیبای جهان محسوب میشود.

    این قله در پارک ملی یوسیمیتی قرار گرفته است، یعنی جایی که بلندترین دیواره‌های جهان قرار گرفته‌اند. اولین صعود فنی به این کوه در سال 1957 انجام شد، این صعود از مسیری معمول رخ شمال غربی انجام شد. صعودی که 5 روز طول کنشید و در سیستم آمریکایی دارای درجه VI بوده است.

    امروزه، این مسیر در طی چند ساعت به شکل فری سولو قابل صعود است و سریعترین صعود این مسیر را نیز آلکس هانولد در مدت زمان 1 ساعت و 22 دقیقه در می 2012 به انجام رسانده است. این قله گنبدی دارای جنس گرانیتی است و بی شک آن را می‌توان محبوب‌ترین تصویری دانست که از پارک یوسیمیتی تهیه و منتشر شده است.

قله اولوتانا (ulvetanna peak)

 • ارتفاع: 2930 متر
 • موقعیت: آنتراکتیکا، کوئین موند لند

درباره قله اولوتانا واقع در آنتراکتیکا کوئین موند لند که یکی از قلل زیبای جهان است در دکوول بخوانید.

    اولوتانا را می‌توان از دورافتاده‌ترین کوه‌های جهان به حساب آورد. بی شک از زیباترین کوه‌های جهان یکی اولوتانا است.  در ظاهر بسیار با ابهت است که در فضایی کاملا سفید همانند تاجی برآمده است. اولوتانا به معنی دندان گرگ است و برای اولین بار در سال 1994 صعود شد. یال شمال شرقی آن بالاخره بعد از دو دهه تلاش توسط کوهنوردان بریتانایی به سرپرستی لئو هولدینگ (Leo houlding) صعود گردید.

قله آسگارد

 • ارتفاع: 2015 متر
 • موقعیت: کانادا، رشته کوه‌های بافین

درباره قله آسگارد واقع در کانادا رشته کوه های بافین که یکی از قلل زیبای جهان است در دکوول بخوانید.

    قله اعجاب انگیز آسگارد یکی از زیباترین کوه‌ها در جهان است. قله‌های دو قلوی آسگارد که گویی از دنیایی خیالی ظاهر شده‌اند. در سال 1976، بدلکاری به نام ریک سیلوستره با اسکی و یک چتر از روی قله به پایین پرید تا در تیتراژ فیلم جیمز باند از آن استفاه شود. در سال 2009، لئو هالدینگ و تیمش بر سر اولین صعود آزاد دیواره شمالی شرط‌بندی کردند که داستان کامل آن در فیلمی با نام پروژه آسگارد که از قضا جایزه هم برده است ارائه شده است. هولدینگ بعد از صعود با چتر از قله به پایین برگشت.

لیلاپیک

 • ارتفاع: 6096 متر
 • موقعیت: کاراکروم، پاکستان

درباره لیلا پیک یک از قلل زیبای جهان واقع در کاراکروم پاکستان در دکوول بخوانید.

    قله لیلاپیک به شکل سوزنی است و در کنار قله آمادابلام به عنوان زیباترین قله‌های قاره آسیا لقب گرفته‌اند. اولین صعود (که بدون مجوزهای رسمی دولت پاکستان انجام گرفت) توسط یک تیم چهار نفره بریتانیایی در سال 1987 انجام شد که در این تیم سیمون یت (Simon Yates) نیز حضور داشته است. این برنامه اولین صعود یت بعد از حادثه دراماتیک رخ داده بر روی سیولا گرانده می‌باشد که توسط جو سیمپسون در فیلم Touching the void به آن اشاره شده است.

قله کتیل (Ketil)

 • ارتفاع: 2010 متر
 • موقعیت: کوجالق، گرینلند

درباره کتیل کوهی زیبا در کوجاق گرینلند که در زمره قلل زیبای جهان محسوب می‌شود در دکوول بخوانید.

    دیواره غربی کوه کتیل را می‌توان یکی دیگر از مرتفع‌ترین دیواره‌های عمودی در جهان به شمار آورد. این کوه که در بخش جنوبی گرینلند واقع شده است در بین دیواره نوردان دنیا محبوبیت بسیاری کسب کرده هاست. کتیل در کنار دشت کلوستردالن سر برآورده است.

قله هیوانا پیچو

 • ارتفاع: 2693 متر
 • موقعیت: رشته کوه آند، پرو

درباره قله هیوانا پیچو واقع در رشته کوه آند در پرو که یکی از قلل زیبای جهان است در دکوول مطالعه نمایید.

    ارگ زیبای اینکاها با نام ماچوپیچو که در روی این کوه زیبا قرار گرفته است بدون کوه هیوانا پیچو نصف زیبایی خود را از دست خواهد داد. برای بسیار از افرادی که در ترکینگ شرکت می‌کنند، بالا رفتن از این قله زیبا و دیدن مناظر از روی آن خاطره‌ای فراموش نشدنی است. نمای این معبد که یکی از عجایب هفتگانه این کره خاکی است بسیار فوق العاده است و به تلاش فراوانی که برای رسیدن به بالای کوه نیاز است می‌ارزد.

قله دنالی

 • ارتفاع: 6190 متر
 • موقعیت: محدوده آلاسکا، آلاسکا، ایالات متحده

درباره کوه دنالی در آلاسکا که یکی از کوه های زیبا و جذاب جهان محسوب میشود در دکوول بخوانید.

    دنالی در منطقه آلاسکا را بدون شک می‌توان بعدد از قله اورست سخت‌ترین قله در بین قلل هفتگانه هفت قاره به شمار آورد. بخش مهمی از سختی این قله را می‌توان حمل بار سنگین توس کوهنوردان و همچنین کشیدن این کوله بار توسط سورتمه به شمار آورد. آب و هوای این قله غالبا طوفانی و غیر قابلی پیش بینی است که آن را تبدیل به قله‌ای سرسخت می‌کند. البته دنالی جنبه‌های فوق العاده‌ای هم دارد که سبب می‌شود تا کوهنوردان تمایل به صعود شیب‌های بسیار تند و سرد آن داشته باشند.

    قله دنالی با عنوان مک کینلی نیز شناخته می‌شود که در سال 2016 به نام اصلی خود یعنی دنالی بازگشت. این واژه به معنی یک کوه بلند است. برجستگی این کوه در حدود 3.5 مایل از کمپ اصلی خود است که اگر به این ترتیب آن را با اورست مقایسه کنیم، برجستگی بیشتری دارد.

سرو توره (Cerro Torre)

 • ارتفاع: 3128 متر
 • موقعیت: رشته کوه آند، مرز بین شیلی و آرژانتین (موقعیت آن همواره در مناقشه است)

درباره قله سروتوره یکی از قلل زیبای جهان واقع در رشته کوه آند در دکوول بخوانید.

    سروتوره قله‌ای بسیار تیز و خشن است که تقریبا به شکل عمودی در فضای برف و یخی پاتاگونیا بیرون آمده است. این کوه به شدت کشنده و به طرز غیر قابل تصوری زیباست. در 1959، کوهنورد ایتالیایی به نام سزار مائستری توانست این کوه را صعود کند. هرچند، همنورد وی تونی همراه با دوربینی که تصاویر اثبات صعود آنها را در داخل داشت سقوط کرد و کشته شد. بعد از با شکست مواجه شدن برنامه‌های اخیر صعود به قله سروتوره که همرا با مرگ هم بودند، شک‌هایی به اولین صعود مائستری نیز ایجاد شد. با این حال او با جدیت همیشه راوی داستان صعود موفقیت آمیز خود بوده است.

ماچاپوچار

 • ارتفاع: 6993
 • موقعیت: هیمالیا، نپال

قله ماچاپوچار یکی از قله های زیبای جهان که در هیمالیا نپال قرار دارد، درباره آن در دکوول بخوانید.

    قله اسراس آمیز ماچاپوچار از قله‌های مقدس منطقه هیندو به شمار می‌رود که به نحوی خانه خداوند مقدس شیوا بوده است. این قله در سال 1957 توسط کوهنورد بریتانیایی با نام ویلفرید نویس صعود شد اما وی از جانب پادشاه نپال دعوت شد و از او خواسته شد که به آیین هیندو احترام گذاشته و پا روی قله نگذارد. نویس و همنوردان وی از 45 متری زیر قله برگشتند.

    گفته می‌شود که هیچ انسانی تا بهحال پا بر روی این قله نگذاشته است، اما به نظر می‌رسد کوهنورد اهل نیوزلند به نام بیل دنز در اوایل دهه 90 به شکل غیرقانونی اقدام به صعود این قله کرده است. وی ر سال 1983 در بهمن ماناسلو کشته شد و حقیقت نیز با اون از این جهان رخت بست.

تری سیم دی لاواردو (Tre cime di lavaredo)

 • ارتفاع: 2999 متر
 • موقعیت: دولومیتی، ایتالیا

درباره کوه تری سیم دی لاواردو واقع در دولومیتی ایتالیا در دکوول بخوانید.

    قله‌های جدا از همی که با نام تری سیم دی لاواردو (سه قله لاواردو) شناخته می‌شوند تصویری بسیار منحصر به فرد از دولومیتی ایتالیا ارائه می‌دهند. این منطقه زیبا با ارائه مستندی از BBC در سال 2018 که پیرامون گله داران یاک ضبط شده بود مورد استفاده قرار گرفت. جالب اینجاست که مخاطبان برنامه متوجه اشتباه برنامه شده و به اعتراض پرداختند که سبب اصلاح آن و همچنین معذرت خواهی تهیه کننده این برنامه شد.

    بخش دوم مقاله را در زیباترین قله‌های جهان بخش دوم بخوانید.