زیباترین قله‌های جهان بخش دوم

زمان مطالعه: 11 دقیقه

در این مقاله به معرفی تعدادی از زیباترین قلل جهان خواهیم پرداخت. بدیهی است که ارتفاع تنها عامل در این میان نیست و بسیاری از آنها به تاریخ، وجه تسمیه، شکل و شمایل و معیارهای دیگر وابسته هستند که دراین لیست جای گرفته‌اند اگر مایل بودید بخش اول این مقاله را با عنوان زیباترین قله‌های جهان بخش اول بخوانید. در ادامه با ما در وب سایت دکوول همراه باشید.


فهرست:

کوه‌های زیبای جهان بخش دوم

در این مقاله نیز به معرفی تعدادی دیگر از قلل زیبای جهان می‌پردازیم، امیدواریم که از مطالعه آن لذت ببرید.

کوه پولار سان اسپایر (POLAR SUN SPIRE)

 • ارتفاع: 1438 متر
 • موقعیت: کانادا، جزیره بافین

درباره یکی دیگر از قلل زیبای جهان پولارسان اسپایر که در کانادا قرار دارد در دکوول بخوانید.

    دلیل شهرت این کوه را می‌توان دیواره 1300 متری شمالی آن دانست. اولین صعود این قله بعد از یک ماه تلاش مستمر و گذراندن 36 شب متوالی در روی پورتلج (portaledge) انجام گرفت. این قله که عنوان  مادر دیواره‌ها را به یدک می‌کشد به علت دیواره دست نخورده و بلندتر از قله تور شهرت یافته است، البته این مطلب به شکل رسمی تایید نشده است.

فیتز روی (fitz roy)

 • ارتفاع: 3405 متر
 • موقعیت: رشته کوه آند، آرژانتین و شیلی

 درباره قله فیتزروی یکی از قلل زیبای جهان در رشته کو هآند در دکوول بخوانید.

    رشته کوه فیتز روی دارای قله‌های بسیار خشن و دندان کوسه‌ای است که تعدادی از بهترین کوهنوردان و صعود کنندگان جهان را به سوی خود جلب کرده است. در 2014، تامی کادوال و الکس هانولد اولین صعود تراورس این رشته کوه را به اتمام رساندند. این پروژه که مسیری 5 کیلومتری بود شامل 4000 متر صعود عمودی را شامل می‌شد.

هوانگشان (Huangshan)

 • ارتفاع: 1864 متر
 • موقعیت: هوانگشان، چین

درباره قله هوانگشان یکی از قلل زیبای کشور چین در دکوول بخوانید.

    رشته کوه هوانگشان که در بخش جنوبی استان آنوهی قرار گرفته است یکی از زیباترین تصاویر از کشور چین را به جهانیان مخابره می‌کند. قله‌های برج مانند گرانیتی که در منطقه ثبت شده توسط یونسکو قرار گرفته‌اند و یکی از محبوب‌ترین مقاصد توریستی در آن کشور به شمار می‌روند. این رشته کوه همواره عامل انگیزش بسیاری از شاعران، نقاشان و فیلم سازان مانند جیمز کامرون بوده است که بخشی از تصاویر فیلم بسیار پر فروش آواتار را از این کوه زیبا الهام گرفته است.

قله پورآیما

 • ارتفاع: 2810 متر
 • موقعیت: مناطق دشتی گویانا، ونزوئلا

درباره قله پورآیما یکی از قلل زیبای ونزوئلا و جهان در دکوول بخوانید.

    یکی دیگر از قله‌هایی که در بسیاری از فیلم‌ها نقش گرفته است این کوه زیباست. قله این کوه مساحتی در حدود 31 کیلومتر مربع را شامل می‌شود که همانند یک مثلث در سه کشور، گویانا، ونزوئلا و برزیل قرار گرفته است. این کوه تا سال 1884 کشف نشده بود که بعدها توسط گیاه شناسان بسیاری مورد استقبال قرار گرفت که دلیل آن نیز این بود که شامل گونه‌های گیاهی بسیار زیادی است.

قله فوجی

 •  ارتفاع: 3776 متر
 • موقعیت: ژاپن، جزیره هونشو

درباره قله فوجی قله ی زیبا در دژاپن در دکوول بخوانید.

    یک ضرب المثل ژاپنی است که می‌گوید: "اگر کسی فقط یک بار به قله فوجی صعود کرده باشد مرد عاقلی است و اگر دوبار صعود کند آدم احمقی است". این جمله بیراه نیست، چون وقتی به صعود فوجی می‌پردازید در واقع چیزی از زیبایی‌های این قله نصیب شما نمی‌شود. این قله 3776 متری که بلندترین نقطه ژاپن به حساب می‌آید، در روزی که هوا صاف باشد از توکیو مشاهده می‌شود.

    این کوه در واقع در بخش واسط بین بخش مرکزی و بخش شرقی ژاپن قرار گرفته است. این قله به عنوان یک آتشفشان فعال شناخته می‌شود و آخرین فعالیت آن به سال 1707 برمی‌گردد. صعود به این قله حداقل یک بار در تمام طول زندگی برای هر ژاپنی که به خود احترام قائل باشد یک سنت ژاپنی است. در سنت‌های قدیم ژاپنی محدودیت برای صعود زنان به این قله وجود داشته است و این محدودیت تا اواخر قرن 19ام نیز وجود داشت. توجه به این نکته نیز مهم است که به علت زیبایی این قله معمولا از تصویر آن برای چاپ کارت پستال استفاده می‌شود.

قله کلیمانجارو

 • ارتفاع: 5895 متر
 • موقعیت: کوه‌های شرقی ریفت (Rift)، تانزانیا

درباره قله کلیمانجارو یکی از قلل زسیا قاره آفریقا و جهان در دکوول بخوانید.

    قله کلیمانجارو مرتفع‌ترین قله مستقل در دنیاست، به این معنی که به هیچ رشته کوه خاصی متصل نیست. بام آفریقا دارای آب مناطق آب و هوایی و محیط زیستی متنوعی است که هر کدام دارای تنوع زیستی و گونه‌های جانوری منحصر به فرد خود هستند. صعود از جنگل‌های بارانی شروع می‌شود که سرانجام به بوته‌زارها ختم می‌شود. در حدود ارتفاع 4000 متری، تبدیل به مناظر سنگی شده و در روز قله نیز شاهد مناظر یخچالی خواهید بود. در واقع کلیمانجارو در منطقه شمال شرقی تانزانیا واقع شده است که از سه آتشفشان اصلی به نام‌های کیبو، ماونزی و شیرا تشکیل شده است.

آگوئل دو رو (Aiguile du ru)

 • ارتفاع: 3754 متر
 • موقعیت: آلپ، فرانسه

درباره قله آگوئل دورو واقع در آلپ فرانسه یکی از قلل زیبای جهان در دکوول بخوانید.

    آگوئل دو رو از کوه‌های منطقه مون بلان به شمار می‌رود که شهرت آن به خاطر قله‌ای است که بیرون زدگی زیادی دارد، اسم این قله آگوئل به معنی سوزن است. این قله که از سنگ‌های گرانیتی تشکیل شده است دارای ارتفاع 3754 متری است که در کنار یک قله 3733 متری دیگر قرار گرفته است. درو کوچک نیز همواره نظر بسیاری از دیواره نوردان را به خود جلب کرده است.

برج‌های ترانگو (Trango towers)

 • ارتفاع: 6286 متر
 • موقعیت: کاراکروم، پاکستان

برج های زیبای ترانگو که یکی از زیبایی های بی بدیل در پاکستان هستند درباره آن در دکوول بخوانید.

    برج‌های ترانگو که در بخش شمالی پاکستان قرار گرفته است از سخت‌ترین دیواره‌های جهان به شمار می‌رود که هم کار فنی قابل توجهی نیاز دارد و هم به دلیل ارتفاع مسائل مربوط به ارتفاع را نیز شامل می‌شود. در این منطقه بخشی از عظیم‌ترین صخره‌های جهان وجود دارند. در واقع، در رخ شرقی ترانگو عظیم بلندترین ارتفاع عمودی سقوط در روی کره زمین با فاصله 1340 متر قرار گرفته است.

قله میز (Table Mountain)

 • ارتفاع: 1085 متر
 • موقعیت، کیپ تاون، آفریقای جنوبی

درباره قله میز واقع در آفریقای جنوبی یکی از قلل زیبای جهان در دکوول بخوانید.

    قله میز که یکی از قدیمی‌ترین کوهستان‌های موجود در جهان است. شکل گیری آن به حدود 280 میلیون سال پیش برمیگردد که صخره‌های روی این کوه به تاریخی در حدود 600 میلیون سال پیش باز می‌گردند (این تاریخ بسیار پیش از کوه‌های هیمالیاست. این کوه ارتفاعی برابر با 1085 متر دارد. البته که کوه بلندی نیست اما وسعت بسیار زیاد آن است که جذابیت زیادی دارد.  رخ شمالی این کوه وسعت زیادی دارد و در حدود 3 کیلومتر در افق کشیده شده است.

    این کوه را می‌توان به نوعی نماد این کشور زیبای آفریقایی دانست که حتی روی پرچم این کشور نیز دیده می‌شود. در ارتفاع 1086 متری از سطح دریا، قله به شکلی کاملا مسطح قرار گرفته است.

قله اورست

 • ارتفاع: 8848 متر
 • موقعیت: هیمالیا، نپال

درباره قله اورست یکی از قلل زیبای جهان و بلندترین 8000 متری جهان در دکوول بخوانید.

    قله اورست بلندترین قله در کره زمین است. ارتفاع 8848 متری این کوه جذابیت بسیار زیادی برای آن ایجاد کرده است. این قله در قاره آسیا و در بخش هیمالیای نپال واقع شده است و در مرز دو کشور چین و نپال قرار گرفته است. در زبان نپالی به این کوه ساگارماتا نیز می‌گویند که به معنی در بهشت است، در حالی که در تبت آن را با اسم چومولونگما (مادر جهان) یاد می‌کنند. این رشته کوه شامل قله‌های دیگری مانند لوتسه به ارتفاع (8516 متر)، نوپتسه (7855 متر) و چانتگتسه (7580 متر) می‌شود.

قله مون بلان

درباره قله مون بلان یکی از قلل زیبای جهان واقع در مرز فرانسه و ایتالیا در دکوول بخوانید.

    قله مون بلان را می‌توان بلندترین نقطه آلپ دانست که در مرز بین دو کشور ایتالیا و فرانسه واقع شده است. این قله 4810 متر ارتفاع دارد و در بین دره‌ها و یخچال‌های بسیار زیبایی قرار گرفته است، در واقع این کوه بین دو دره آئوستا (سمت ایتالیا) و دره هوت-ساوئی (Haute-savoie) سمت فرانسه واقع شده است. در طی قرارداد سال 1860 این کوه به طور مشترک برای هر دو کشور در نظر گرفته شد و تونلی در آن منطقه ایجاد شد که در نقش گذرگاه مرزی کاربرد دارد. بدون شک مون بلان را می‌توان یکی از زیباترین قله‌های جهان به شمار آورد که فعالیت‌های بسیار متنوعی را نیز می‌توان بر روی آن پیاده‌سازی نمود.

قله کی 2

 • ارتفاع: 8611 متر
 • موقعیت: کاراکروم، پاکستان

درباره قله کی 2 یکی از قلل زیبای جهان و سرسختترین 8000 متری در دکوول بخوانید

    قله کی 2 قله‌ای که در قلب منطقه کاراکروم واقع شده است. این قله در مرز پاکستان و چین قرار گرفته. قله 8611 متری کی 2 دومین قله بلند در این کره خاکی و همچنین بلندترین نقطه کشور پاکستان است. علاوه بر اینکه قله کی 2 یکی از زیباترین قله‌های جهان است و ساختار هرمی زیبایی دارد، از سخت‌ترین قله‌ها برای صعود نیز به شمار می‌رود. این کوه با عنوان کوه وحشی نیز شناخته می‌شود و به طور متوسط می‌توان گفت از هر 4 کوهنوردی که برای رسیدن به قله تلاش می‌کند یکی جان خود را از دست می‌دهد.

قله خانتنگری

ارتفاع: 7010 متر

موقعیت: قرقیزستان، منطقه خود مختار سین کیان

درباره قله زیبای خانتنگری در منطقه خود مختار سین کیان در قرقیزستان با این مقاله از دکوول همراه باشید.

کوه خانتنگری بلندترین قله در کشور قزاقستان است که ارتفاعی بالغ بر 6995  متر بدون احتساب ارتفاع یخ و با احتساب آن 7010 متر می‌باشد. سرزمینی که این کوه در آن واقه شده است، یک بخش کاملا یخچالی است. این کوه توسط کاشفان اتحاد جماهیر شوروی در سال 1940 کشف و ثبت شد. در اندازه گیری ابتدایی، ارتفاع آن را 7193 متر اعلام داشتند اما بعدها این عدد به صورت صحیح  7010 متر به عنوان ارتفاع دقیق این کوه ثبت شد. این اخطا در اندازه گیری به دلیل وجود یک تاج یخ بلند نوک قله در اندازه گیری اول اتفاق افتاده بود. این قله در لیست قلل نشان پلنگ برفی هم قرار دارد. پس کوهنوردانی که قصد دارند این نشان معتبر و مهم  دست یابند باید خود را به قزاقستان و سپس قله این کوه زیبا برسانند. البته به طور معمول از کشور قرقیزستان صعود می‌شود پیشنهاد می‌شود درباره آن در مقاله قله خانتنگیری با دکوول همراه باشید.