راهنمای صعود به قله لنین

تاریخ انتشار: 1401/9/30 | تاریخ آخرین ویرایش: 1402/11/12

راهنمای صعود به قله لنین مطالبی کامل راجع به صعود به این قله پر طرفدار و 7000 متری که در مرز کشورهای تاجیکستان و قرقیزستان قرار دارد را ارائه می‌دهد. صعود به قله لنین غالبا از جبهه شمالی این کوه و از کشور قرقیزستان انجام می‌گیرد. در این مقاله از دکوول صفر تا صد فرآیند صعود، کمپ‌ها و هزینه‌های موجود را به شما ارائه خواهیم داد. با ما همراه باشید.


قله لنین

    قله لنین از برنامه‌هایی است که بسیاری از کوهنوردان به نوعی برنامه‌ریزی برای صعود به آن در ذهن دارند. صعود به قله لنین که با ارتفاع 7134 متر می‌تواند نقطه عطفی در رزومه کوهنوردی شما باشد و دید شما به کوهنوردی را با تغییرات اساسی مواجه سازد نیازمند بررسی کامل این قله و دانستن جزئیات این اکسپدیشن است. در بخش اول به معرفی این قله می‌پردازیم. قله لنین به ارتفاع 7134 متر زیر مجموعه‌ای از قلل منطقه پامیر به شمار می‌رود.

    هیمالیای پامیر که شامل این رشته کوه می‌شود قله‌های ارزشمندی مانند کورژنفسکایا، قله اسماعیل سامانی (کمونیزم) و همچنین قله لنین را در خود جای داده است. این قله همچنین جزو قلل نشان پلنگ برفی است و برای دریافت این نشان باید صعود به قله لنین را به انجام برسانید. این قله در بخش چنوبی کشور قرقیزستان قرار گرفته است.

فرآیند صعود به قله لنین

پرواز به شهر اوش

    برای صعود به قله لنین باید از هر شهری که هستید خود را به شهر بیشکک برسانید. بیشکک پایتخت کشور قرقیزستان است که تقریبا در بخش شمال غربی این کشور قرار گرفته است. بعد از رسیدن به شهر بیشکک و گشت و گذار در این شهر معمولا برای انتقال به شهر اوش آماده می‌شوید. شهر اوش شهری تاریخی است و دومین شهر پرجمعیت قرقیزستان نیز به حساب می‌آید که در جنوب این کشور واقع شده است.

    بهترین راه رسیدن به شهر اوش پرواز داخلی است که حدود 45 دقیقه به طول می‌انجامد. بعد از رسیدن به شهر اوش معمولا مستقیم به سمت کمپ اصلی حرکت می‌کنند البته این مساله به ساعت پرواز شما بستگی دارد. معمولا به دلیل اینکه غالب پروازهای بیشکک به اوش صبح انجام می‌شود زمان کافی برای پیمایش مسیر طولانی اوش تا کمپ اصلی لنین را دارید.

اوش را معمولا کهن‌ترین شهر قرقیزستان می‌دانند که متعلق به حدود 3000 سال پیش است. این شهر دارای یک بازار محلی بسیار غنی و بزرگی است که حتما بازدید از آن را به شما توصیه می‌کنیم.

درباره شهر اوش در کشور قزاقستان و شهر صعود لنین در دکوول بخوانید.

رسیدن به کمپ اصلی (اوش تا کمپ اصلی)

    برای رسیدن به کمپ اصلی نیاز به یک ماشین سواری طولانی دارید. حدود 6 تا 7 ساعت پیمایش با ون‌های بنز و صرف ناهار در کلبه‌های عشایری که در مناطقی یکجا نشین شده‌اند و دیدن مجسمه پلنگ برفی که رو به سوی مرز تاجیکستان یعنی جایی که قله لنین قرار گرفته است از جمله جاذبه‌هایی است که می‌توانید آن را تجربه کنید.

    مسیر تا شهری کوچک به نام ساری مغول آسفالت است و سپس وارد جاده خاکی خواهید شد که دروازه‌ای نمادین از ورود به محدوده قله لنین نیز در آن وجود دارد که معمولا برای گرفتن عکس لحظاتی توقف در آنجا توصیه می‌شود. سپس با بازدید از چمن‌زارهای بسیاری زیبا و همچنین مشاهده دریاچه‌های بی‌نهایت و عشایری که به مرور در تابستان در این دشت زیبا مستقر شده‌اند محصور کننده هستند. همه اینها اگر هوا صاف باشد قله لنین را در پس زمینه خود به نمایش گذاشته است و سعی می‌کند تمام زیباییش را با قامت 7000 متری که دارد به شما عرضه کند. این یک خوش آمد گویی گرم از قله لنین تا رسیدن به کمپ اصلی به شمار می‌رود. ادامه روز در کمپ اصلی اتفاقات جالبی منتظر شما خواهد بود.

درباره رسیدن به کمپ اصلی (اوش تا کمپ اصلی) و بیس کمپ لنین در دکوول بخوانید.

کمپ اصلی قله لنین (3600 متر)

    بعد از رسیدن به کمپ اصلی در آب و هوایی بسیار نیکو باید ثبت نام شما انجام گیرد. حتما باید بیمه نامه مربوط به کوهستان تهیه کنید، ثبت نام شوید و سپس چادرتان را تحویل بگیرید. این چادرها دو نفره خواهند بود که مجهز به تشک و همچنین یک عدد چراغ مطالعه و پریز برق هستند که امکان شارژ گوشی و همچنین استفاده از نور را دارند. همچنین می‌توانید از اینترنت خط خود بهره بگیرید و ارتباط خود را با دنیای مجازی حفظ کنید.

    کمپ اصلی قله لنین مجهز به چادر رستوران، پزشک، انبار و چاردهای اقامتی است. در رستوران سه وعده غذا برای شما سرو خواهد شد که این مساله هم می‌تواند آسودگی خاصی برای شما به دنبال داشته باشد و هم با غذاهای متنوع و بسیار خوشمزه‌ای آشنا خواهید شد. اما حتما به ساعات وعده‌های غذایی توجه کنید که جا نمانید. از دیگر امکانات کمپ اصلی می‌توان به دستشویی، حمام و سونا اشاره کرد.

    در این کم باید برای صعود نهایی آماده شوید. اگر تمایل داشتید بارهای خود را برای انتقال به کمپ 1 به باربران تحویل دهید و کوله پشتی خود را آماده کنید تا به سمت کمپ 1 عازم شوید. در اینجا امکان هم هوا شدن نیز وجود دارد اما ما توصیه می‌کنیم با توجه به زمان هم هوایی خود را به کمپ 1 انتقال دهید و به طور کلی آنجا شرایط برای هم هوایی بهتر است. آخرین نکته اینکه کمپ اصلی در ارتفاع حدود 3600 متری قرار گرفته است.

کمپ 1 قله لنین (4400 متر)

    برای رسیدن به کمپ 1 باید صبح بعد از میل کردن صبحانه کوله پشتی خود را بردارید و در چمنزارهای بسیار زییای اطراف به سمت کمپ 1 حرکت کنید. طی کردن این چمنزارها حدود 2 ساعت زمان نیاز دارد اما با توجه به اینکه با کدام شرکت طرف قرار داد باشید امکان طی کردن این بخش با ماشین آن هم به شکل رایگان وجود دارد. در اولین نقطه‌ای که دیگر کوهنوردی شروع می‌شود یادمان‌های بسیاری از کوهنوردانی که در قله لنین جانشان را از دست داده‌اند نصب شده است.

    برای رفتن به سمت کمپ 1 باید از یک گردنه عبور کنید که شیب تندی دارد و بعد از رسیدن به آن مسیر طولانی و بیشتر تراورسی را طی می‌کنید و نهایتا بعد از عبور یک رودخانه دیگر مسافت زیادی تا کمپ 1 باقی نمانده است. به طور معمول حدود 5 تا 7 ساعت زمان برای رسیدن به کمپ 1 مورد نیاز است. در این بخش درگیری با برف وجود ندارد.

    بعد از رسیدن به کمپ 1 نیاز است تا نامه‌ای که مسئول کمپ اصلی در اختیار شما قرار داده است را تحویل دهید و چادرهای خود را تحویل بگیرید. در این کمپ هم چادر رستوران، سرویس بهداشتی، سونا و حمام وجود دارد. چادرهای دو نفره مجهز به تشک هستند و برای استفاده از خدمات شارژ باید به چادر رستوران مراجعه کنید. در این رستوران نیز سه وعده غذایی کامل ارائه می‌شود.

درباره کمپ 1 قله لنین در دکوول بخوانید.

کمپ 2 قله لنین (حدود 5400 متر)

    یکی از مسیرهای پرچالش و طولانی قله لنین را می‌توان دسترسی به کمپ 2 در نظر گرفت. شکاف‌های فراوانی در این مسیر وجود دارد به همین دلیل هم طنابی در این قسمت از مسیر برای تمام اعضاء تیم الزامی است. در محلی به عنوان محل پوشیدن کرامپون می‌توانید کرامپون‌های خود را بپوشید و تجهیزات ایمنی مورد نیاز را بردارید و نهایتا هم طنابی را شروع کنید. این بخش از مسیر به طور معمول می‌تواند بین 8 تا 10 ساعت زمان نیاز داشته باشد. البته این زمان بیشتر در دور اول هم هوایی صحیح است و در دورهای بعدی با توجه به اینکه با شرایط کوهستان هم هوا شدید کاهش خواهد یافت.

    از محل پوشیدن کرامپون شیبی نسبتا تند را شروع می‌کنید. در بخش‌های طناب ثابت نصب شده است و حتی در چند نقطه نردبان قرار داده شده است و مسیر تا رسیدن به کمپ 2 نیز علامت گذاری شده است. بعد از اینکه تقریبا هم ارتفاع با کمپ 2 شدید مسیر به شکل تراورس در دامنه قله لنین ادامه می‌یابد و از شیبی بهمنی باید عبور کنید. همان نقطه‌ای که یکی از بزرگترین فجایع تاریخ کوهنوردی نیز رخ داده است پس تا حد ممکن سریع باشد و از این قسمت سریعا عبور کنید.

    کمپ 2 چادرهای آماده وجود دارد و می‌توانید از آنها استفاده کنید یا اینکه خودتان چادر خود را آماده کنید. در این کمپ برف آب وجود دارد و نیازی به آب کردن برف وجود ندارد و بهتر است تا جای ممکن انرژی و کپسول‌های گاز خود را سیو کنید. در این کمپ دیگر خبری از خدمات نیست. به حوزه کوهنوردی واقعی خوش آمدید. البته توجه کنید که امکان انتقال بار توسط بابران در این نقطه وجود دارد.

درباره کمپ 2 قله لنین در دکوول بخوانید.

کمپ 3 قله لنین (6100 متر)

    کمپ 3 قله لنین مشرف به قله رازدلنایا می‌باشد قله‌ای 6000 متری که حتما برای دریافت حکم صعود این قله یادتان نرود که عکس روی آن تهیه کنید. کمپ 3 در محلی دشت مانند و وسیع قرار گرفته است که حتی تا چند متر مانده به کمپ هم نمی‌توانید آنها را مشاهده کنید.

    صعود از کمپ 2 به کمپ 3 از نظر مسافتی دور نیست اما دو شی ب تند را باید طی کنید و اگر هم هوایی کافی داشته باشید می‌‌توانید با سرعت این بخش از مسیر را طی کنید. در این کمپ نیز امکان کرایه چادر با پرداخت هزینه وجود دارد. مسیر صعود به قله لنین از کمپ 3 به خوبی نمایان است و می‌توانید خودتان را در مسیر صعود تجسم و تصور کنید. فقط 1000 متر دیگر تا قله فاصله دارید.

درباره کمپ 3 قله لنین  در دکوول بخوانید.

قله لنین (7134 متر)

    قله لنین با حرکت شما از کمپ 3 در هر قدم به شما نزدیک‌تر می‌شود. توصیه می‌کنیم صبح زود و حوالی ساعت 2 بامداد حرکت خود را به سمت قله آغاز کنید. مسیر تا رسیدن به قله به خوبی نشانه گذاری شده است. در این بخش از مسیر به جایی به عنوان تیغه نایف برخواهید خورد. برای بسیاری از کوهنوردان این بخش از مسیر شاید پر چالش‌ترین بخش مسیر به شمار رود که معمولا بعد از بازگشایی مسیر تا به سمت قله در این بخش نیز طناب ثابت کار گذاشته می‌شود. مسیر چالش دیگری ندارد اما بسیار طولانی است و در بسیاری از ساعات تبدیل به یک جنگ تمام عیار ذهنی می‌شود. فقط سعی کنید تمرکز خود را بر راه رفتن بگذارید. تاثیر ارتفاع شما را رها نخواهد کرد.

    برای اثبات صعود به قله لنین باید با نشان قله که مجسمه لنین رهبر شوروی سابق می‌باشد عکسی بگیرید. توصیه ما این است که در صورت امکان یک فیلم 360 درجه از خود نیز تهیه کنید که با ادامه پروژه قلل نشان پلنگ برفی برای اثبات صعود نیاز خواهید داشت. همچنین مراقب باتری گوشی خود نیز باشید تا بتوانید عکس و فیلم تهیه کنید.

فرآیند صعود به قله به این شکل تمام می‌شود اما توجه داشته باشید که این فقط نصف مسیر است و برای باقی آن باید هنوز تلاش کنید پس تمرین کافی داشته باشید و با آمادگی جسمانی کافی قصد صعود به قله لنین را بکنید.

قله لنین (7134 متر) در دکوول ببینید و درباره آن بخوانید.

لوازم مورد نیاز برای صعود به قله لنین

    در این بخش از راهنمای جامع صعود به قله لنین قصد داریم تا لیستی از تجهیزاتی را که پیشنهاد می‌کنیم در اختیار داشته باشید را تهیه کنیم و در اختیار شما بگذاریم. با ما همراه باشید.

کیسه بار 120 لیتری

کوله پشتی 60 لیتری

زیر اندازه کیسه خواب

کیسه خواب

هدلامپ زمستانی و یک هد لامپ پشتیبان

هلمت و کلاه ایمنی

هارنس

3 عدد کارابین پیچ

تسمه خود حمایت

ابزار فرود

کرامپون

کفش حداقل دو پوش

ست گورتکس

کاپشن پر سنگین

لباس کامل بیس 2 دست

پیراهن و شلوار ترکینگ

ست دستکش (بیس، پر و 5 انگشت فنی)

اسکارف، کلاه گرم و کلاه طوفان

جوراب کوهنوردی 2 دست

عینک کوهنوردی

عینک طوفان

طناب دینامیک 50 متری برای هر سه یا چهار نفر

کپسول گاز و سرشعله (ترجیحا جت بویل)

قابلمه سبک، لیوان و قاشق و چنگال

تنقلات و تغذیه برنامه

کیف امداد شخصی و کیت بقا

قمقمه آب

فلاسک

لباس شهری

کفش ترکینگ و صندل

باتوم کوهنوردی + گل برف پهن

کلنگ تکنیکال

لوازم شخصی (مسواک، حوله، خمیردندان،

پاور بانک و دفترچه یادداشت

مدارک شناسایی

هندزفری و لوازم الکترونیک

دوربین عکاسی

بالشت بادی

یومار

جوراب پر

کرم ضد آفتاب

دستمال کاغذی و دستمال مرطوب

نکات مهم برای صعود به قله لنین

  • در کمپ 1 معمولا صبحانه در دو زمان سرو می‌شود حتما ساعت صبحانه خود را به مسئول آشپزخانه اعلام کنید.
  • هم هوایی در کمپ 1 را به خوبی انجام دهید.
  • سعی کنید مراقبت‌های پوستی خود را به طور کامل به جا آورید.
  • بهداشت شخصی خود را تا جای ممکن رعایت کنید تا درگیر بیماری‌ها و مشکلات پوستی نشوید.
  • زودتر از ساعت 2 صبح از کمپ 3 راه نیافتید.
  • خدمات چادر ارتفاع بار شما را به شدت کم می‌کند و نگرانی‌های شما را کاهش می‌دهد.

هزینه‌های صعود به قله لنین

    هزینه‌های شامل موارد مختلفی است که به آنها اشاره خواهیم کرد:

هزینه انتقال بار بین کمپ‌ها

هزینه پرواز بین المللی از ایران به بیشکک

هزینه ویزای قرقیزستان

هزینه قرارداد با شرکت ایرانی یا قرقیزستانی

هزینه غذا و تنقلات

خریدهای شخصی در بیشکک

هزینه تامین تجهیزات صعود

هزینه غذا در ارتفاعات بالا

هزینه گاید و راهنما در صورت نیاز

انعام به مسئولین کمپ‌ها

عوارض خروج از کشور

اضافه بار هواپیما (پرواز بین المللی و محلی)

بیمه مسافرتی در ایران

بیمه ارتفاع در قرقیزستان

هزینه خرید سیمکارت

هزینه تست pcr

    خدماتی که شرکت‌ها ارائه می‌کنند عبارتند از:

ترانسفرهای ماشینی تا کمپ اصلی و برگشت

هزینه پرواز بیشکک به اوش

ثبت نام پلیس و مجوزهای صعود

وعده‌های غذایی

چادرهای کمپ اصلی و یک

چادرها ارتفاع بالا در صورت بستن قرارداد

تمام وعده‌های غذایی کمپ اصلی

تمام وعده‌های غذایی کمپ یک

چادرهای اسکان در کمپ اصلی و یک

هتل در بیشکک دو شب

هتل در اوش یک شب

حکم صعود از آن شرکت

کلام آخر

    صعود به قله لنین از آن برنامه‌هایست که بسیاری از کوهنوردان به دنبال صعود به آن هستند. در این مقاله اطلاعات بسیار کاملی پیرامون صعود به قله لنین در اختیار شما قرار دادیم. لطفا مواردی که ابهام دارند را کامنت کنید تا پاسخ سوالات شما را به شکل دقیق ارائه دهیم. 
امتیاز دهی ( میانگین امتیازات: 4 )


شبکه های اجتماعی
دسته بندی ها