تجهیزات ضروری کوهنوردی بخش دوم

زمان مطالعه: 12 دقیقه

تجهیزات کوهنوردی، لوازمی مانند کفش‌ها، کرامپون‌ها، یک کلاه ایمنی کوهپیمایی و یک کلنگ برف، لوازمی استاندارد برای تقریبا هر صعود کوهنوردی هستند. برای سفرهایی که شما را به روی یخچال‌ها می‌برند، به یک طناب، هارنس و تجهیزات نجات از شکاف یخچالی جهت حفاظت در مقابل سقوط به شکاف، نیاز خواهید داشت. جهت مطالعه بیشتر درباره تجهیزات ضروری کوهنوردی بخش اول را نیز می‌توانید در دکوول مطالعه نمایید.


فهرست:

کلاه­های ایمنی کوهپیمایی  در کوهنوردی

    بیشتر کلاه‌­های استاندارد صخره‌­نوردی برای کوهنوردی نیز مناسب هستند. مطمئن شوید که کلاه ایمنی شما قلاب‌هایی برای اتصال یک لامپ پیشانی دارد. بعضی از کلاه­های ایمنی، منافذ قابل بسته­ شدن دارند که در روزهای سرد می‌تواند خوشایند باشد. در مقاله ما با عنوان کلاه ایمنی کوهنوردی: نحوه انتخاب، موارد بیشتری را بخوانید، سپس انتخاب ما از کلاه­‌های ایمنی کوهنوردی را بررسی کنید.

کلاه­های ایمنی کوهپیمایی در کوهنوردی درباره آنها در دکوول بخوانید.

تبرهای یخ برای کوهنوردی

    در زمان انتخاب یک تبر یخ، شما باید در زمان مقایسه طول ها، وزن‌ها و شکل‌های تبرها، سایز خودتان و فعالیت را در نظر بگیرید. برای کوهنوردی عمومی، بیشتر کوهنوردان، یک تبر یخ با یک دسته نسبتا مستقیم از آلومینیم و سر و اسپایک ساخته شده از فولاد را انتخاب می‌کنند. یک روش رایج برای یافتن طول درست یک تبر یخ، ضمن اینکه راحت ایستاده‌اید، نگه داشتن تبر در سمت خودتان با دست در اطراف سر است در حالیکه دسته به پایین به سمت زمین اشاره می‌کند.

    وقتی که شما کاملا راست ایستاده‌اید و بازوهایتان در دو طرفتان است، اسپایک تبر یخ باید به قوزک پای شما برسد. برای یادگیری بیشتر درباره پیدا کردن تبر مناسب، مقاله ما با عنوان تبرهای یخ: نحوه انتخاب را بخوانید. برای یادگیری بیشتر درباره به کارگیری یک تبر یخ، مقاله نحوه به کارگیری یک تبر یخ در کوهنوردی را بخوانید. برای خرید تبرهای یخ، به انتخاب ما نگاهی بیندازید.

تبرهای یخ برای کوهنوردی را در دکوول ببینید و درباره آنها بخوانید.

طناب برای کوهنوردی

    اگر سفر کوهنوردی شما شامل عبور از یخچال یا صخره­‌نوردی تکنیکی باشد، پس شما به یک طناب نیاز دارید. اگر از سرویس راهنما استفاده می‌کنید، طناب‌ها معمولا فراهم می‌شوند. اما اگر شما خودتان طناب‌ها را برای کوهنوردی انتخاب می‌کنید، باید وزن آنها را بدقت بررسی کنید زیرا یک طناب سبک­تر در طول کوهپیمایی  اپروچ طولانی، وزن کمتری را تحمیل می‌کند. وزن طناب تا حد زیادی بوسیله قطر و طول مشخص می‌شود:

 • قطر: اغلب اوقات، هر چقدر طناب نازک­تر باشد، سبک­تر خواهد بود. خبر خوب این است که طناب‌هایی که بعنوان تک طناب­ها گروه‌بندی شده بودند، همچنان نازک­تر و نازک­تر می‌شوند؛ هم اکنون امکان­پذیر است که تک­طنابی تهیه کنیم که در حدود 5/8 میلی­متر قطر داشته باشد.
 • طول: برای بسیاری از صعودهای کوهنوردی، ممکن است بتوانید طنابی را به کار ببرید که کوتاهتر از طول طناب استاندارد 60 متر باشد و در نتیجه وزن را کاهش می‌دهید. در زمان تعیین طول طنابی که نیاز دارید، باید چیزهایی مانند اینکه کوهنوردان در تیم کوهپیمایی  شما در چه فاصله ای به طناب متصل خواهند شد و اینکه برای انجام یک عملیات نجات چقدر طناب نیاز دارید را در نظر بگیرید.
 • فرآوری خشک: بدلیل اینکه وقتی از روی یخچال‌ها عبور کردید بر روی برف حرکت خواهید کرد، ما توصیه می‌کنیم طنابی را انتخاب کنید که فرآوری خشک داشته باشد تا در مقابل جذب آب مقاومت کند. وقتی که یک طناب آب را جذب می‌کند، نه تنها سنگین­تر می‌شود، بلکه برای تحمل نیروی ایجادشده در یک سقوط، قابلیت کمتری دارد. طناب‌های مرطوب نیز می‌توانند یخ بزنند، که باعث می‌شود لغزنده و سخت شوند و کارکردن با آنها دشوار شود. طناب‌های خشک می‌توانند یک هسته خشک، یک پوشش خشک یا هردو را داشته باشند. طناب‌هایی با هر دو ویژگی، بیشترین حفاظت را در مقابل رطوبت ایجاد می‌کنند.

هارنس کوهپیمایی (صعود) در کوهنوردی

    یک هارنس استاندارد صخره‌نوردی می‌تواند در کوهنوردی استفاده شود، اما موردی که مشخصا برای کوهنوردی طراحی شده باشد، راحت­تر و مناسب­تر است. یک هارنس طراحی شده برای کوهنوردی، اغلب از وبینگ مسطح ساخته می‌شود و حلقه‌های پوششی مخفی را به کار می‌گیرد تا ضمن اینکه یک کوله‌پشتی بر پشت کوهنورد قرار دارد، هارنس را سبک وزن، فشرده و راحت نگه دارد.

    و برخلاف هارنس استاندارد صخره­نوردی، هارنس کوهنوردی (هیمالیانوردی) معمولا حلقه‌های پایی دارد که با سگک باز و بسته می‌شوند بنابراین شما وقتی که اسکی ها یا کرامپون‌ها را پوشیده‌اید، می‌توانید هارنس را بپوشید یا آن را در بیاورید. در مقاله ما با عنوان هارنس کوهپیمایی : نحوه انتخاب، موارد بیشتری را درباره هارنس‌های کوهنوردی یاد بگیرید.

هارنس کوهپیمایی (صعود) در کوهنوردی را در دکوول بخوانید.

تجهیزات نجات از شکاف یخچالی در کوهنوردی

    اگر سفرتان شما را به روی یک یخچال می‌برد، پس داشتن تجهیزات نجات از شکاف، اهمیت دارد بنابراین در صورت سقوط خودتان یا یکی از هم‌­تیمی­‌هایتان در یک شکاف، شما آماده هستید.

    بسیاری از کوهنوردان، کیت پایه نجات از شکاف خودشان را ایجاد می‌کنند که معمولا شامل موارد ذیل است:

 • 1 نبشی برف
 • 1 اسلینگ کوتاه
 •  1 اسلینگ بلند
 • 6 متر از طنابچه 7-5 میلیمتری برای ایجاد پروسیک
 • 2 قرقره (چرخ تسمه) سبک وزن

    این ابزار می‌تواند برای بیرون­ کشیدن یک کوهنورد سقوط ­کرده از یک شکاف یخچالی به کار رود. آگاهی از نحوه برپایی درست و سریع یک سیستم کشیدن، اهمیت حیاتی دارد، بنابراین، در صورتی که در کوهنوردی تازه وارد هستید، آموزش‌های حرفه‌ای‌ها را جستجو کنید.

درباره تجهیزات نجات از شکاف یخچالی در کوهنوردی در دکوول بخوانید.

کارابین‌ها برای کوهنوردی

    شما برای ساخت کارگاه و سیستم کشیدن نجات از شکاف یخچالی، به ترکیبی از کارابین‌های قفل­‌دار و بدون قفل نیاز دارید. تعداد دقیق مورد نیاز، با توجه به جایی که می‌روید، متغیر خواهد بود اما یک نقطه شروع مناسب، شامل 4 کارابین پیچ گلابی شکل و 5 کارابین پیچ بیضی شکل است.

تجهیزات کمپینگ در کوهنوردی

    صعودهای کوهنوردی اغلب اوقات همان تجهیزات کوله­‌گردی مانند یک کوله پشتی، چادر، کیسه خواب و اجاق را نیاز دارند. اگر برای یک سفر روزانه بیرون هستید، پس می‌توانید آیتم‌های خاصی را کنار بگذارید. در اینجا تعدادی از آیتم‌های کمپینگ مورد نیاز برای کوهنوردی آورده شده‌اند:

کوله پشتی‌های کوهنوردی

    در حالی که احتمالا می‌توانید کوله پشتی کوله­‌گردی خود را در کوهنوردی به کار ببرید، ویژگی‌های خاصی بر روی کوله پشتی‌های کوهنوردی وجود دارند که آنها را برای صعود به قله ها، ایده­آل می سازند. بیشتر کوله پشتی‌های کوهنوردی (کوله پشتی‌های صعود نیز نامیده می‌شوند)، یک مقطع عرضی باریک‌­تر و جادارتری دارند که امکان حرکت ایمن و راحت بازو را ضمن اینکه پیش می‌روید، صعود می‌کنید و طناب را به دست می‌گیرید، فراهم می‌کند. بسیاری از آنها همچنین به شما امکان می‌دهند تا کوله را با خارج کردن کلاهک، صفحه فریم و احتمالا کمربند روی مفصل ران (لگن)، سبک کنید تا بتوانید وزن و اندازه (حجم) را در اقدامات صعود به قله، کاهش دهید.

    کوله پشتی‌های کوهنوردی، شامل حلقه‌های تبر یخ برای وصل کردن یک یا دو تبر یخ هستند و بسیاری از آنها حلقه‌های مخفی را برای وصل کردن ابزارهای اضافی و یک محل اتصال کرامپون را که اجازه نمی‌دهد نوک های تیز کرامپون کوله را سوراخ کنند، دارند. نکته: یک جفت کیسه زباله محکم و با دوام همراه خود بیاورید. شما می‌توانید آنها را بعنوان یک آستر کوله پشتی و کاور کوله به کار ببرید تا تجهیزات خود را در باران های طوفانی خشک نگه دارید و از شلوارهای خود وقتی که در زمین های برفی سر می خورید، حفاظت کنید.

درباره کوله پشتی‌های کوهنوردی در دکوول بخوانید.

چادرهای کوهنوردی

    برای صعودهای کوهنوردی که بیشتر از یک روز طول خواهند کشید، همانطور که بسیاری از آنها اینگونه هستند، شما به پناهگاهی نیاز دارید که در آن بخوابید. تعدادی از کوهنوردان، bivy sacks (پناهگاه تک­نفره ضدآب) یا همان چادرهای کوهنوردی را انتخاب می‌کنند، اما استفاده از یک چادر 4 فصل بیشتر رایج است. در موارد خاص، چادر کوله­گردی 3 فصل شما کارایی دارد، اما یک چادر 4 فصل برای مقاومت در مقابل بادهای قدرتمند و بارهای برفی قابل توجه، طراحی شده است، که با آنها می‌توانید در هر فصلی از سال در کوهستان‌ها باشید.

    برای مقاومت در مقابل آب و هوای واقعا نامساعد، چادرهای 4فصل تیرهای نگه دارنده بیشتر و پارچه های بادوام تر از چادرهای 3فصل دارند. طراحی گنبدی آنها، فضای سقف صاف را که برف می­تواند بر روی آن جمع شود، حذف می‌کند. آنها تعدادی پنل مش و سقف های حفاظتی دارند که تا زمین کشیده شده است. این، مانع هواکشی می‌شود و می‌تواند باعث شود که در هوای ملایم، احساس گرما و مسدودبودن فضا را داشته باشند.

    اما وقتی که بادهای وحشتناک شروع به زوزه کشیدن می‌کنند، یک چادر 4 فصل یک محل پناهگاه قابل اطمینان است. بسیاری از چادرهای 4 فصل شامل پیشگاه (ورودی‌ای که بسته می‌شود) هستند که یک محل امن را برای وسیله اجاق و تعویض لباس‌های مرطوب و کثیف قبل از ورود به چادر، برای شما فراهم می‌کند.

درباره چادرهای کوهنوردی در دکوول بخوانید.

بی خواب برای کوهنوردی

    برای سفرهای صعود شبانه از ماه می تا سپتامبر در سلسله کوههای ایایران یک کیسه خواب  که بتواند شما را در دمای 0°F–20°F راحت و گرم نگه دارد، معمولا مناسب است. اگر قصد مسافرت به کوه‌های بسیار سرد یا قلل بلند با دارید و یا  یا برنامه‌ریزی برای انجام هر نوع کوهنوردی زمستانی را دارید، یک کیسه درجه بندی شده برای تا دمای -20°F یا احتمالا حتی دمای سردتر را نیاز خواهید داشت.

 • پدهای (تشکهای) خواب برای کوهنوردی یک تشک فوم یا همان زیر انداز خواب در کوهنودری اگرچه می‌تواند حجیم و جاگیر باشد، اما نگرانی سوراخ شدن آن در زمانی که شب را در کوهستان می­گذرانید، وجود ندارد. درصورتی که هرنوعی از تشک هوا را دارید، مطمئن شوید که یک کیت تعمیر را همراه خود دارید. تعدادی از کوهنوردان، یک تشک هوا را روی یک تشک فوم و بمنظور عایق­سازی بهتر و برای آرامش ذهنی ناشی از داشتن یک تشک فوم در مواردی که تشک هوای شما با صدا خالی می‌شود، به کار می‌برند.

    هر سیستم تشک خواب را که انتخاب کنید، حداقل یک مقدار R (یا معادل آن) را درنظر داشته باشید. مقدار R معیار مقاومت حرارتی یک تشک خواب نسبت به جریان گرمای هدایتی است. هرچقدر که یک مقدار R بالاتر باشد، می‌توانید انتظار داشته باشید که شما را از سطح سرد، بهتر حفاظت کند.

چراغ­‌های پیشانی در کوهنوردی 

    چه برای یک روز یا چندین روز بیرون باشید، داشتن یک چراغ پیشانی یک الزام است. بیشتر برنامه های صعود به قله شامل یک آغاز پیش از طلوع خورشید است، بنابراین شما به یک لامپ پیشانی روشن و قابل اطمینان نیاز دارید تا در جهت‌یابی در تاریکی به شما کمک کنند. در جستجوی یک لامپ پیشانی LED باشید که هردو شعاع های نور پخش و نقطه ای را داشته باشد، و برای نور مناسب و کافی، 100 لومن یا بیشتر را ساطع کند. همیشه مجموعه اضافی باتری را با خود حمل کنید و استفاده از باتری های لیتیومی را در نظر داشته باشید بدلیل اینکه آنها در مقابل دماهای سرد بهتر از آلکالین ها مقاوم هستند.  

اجاق‌ها در کوهنوردی

    وقتی که انتخاب اجاق های کوله پشتی محدود باشد، شما باید از بین یک اجاق مایع ­­سوز و یک اجاق کانیستر (افشانه)سوز، انتخاب کنید. وزن و دما، دو ملاحظه اصلی در زمان انتخاب هستند. دلایل در اینجا آورده شده‌اند: بررسی‌های وزنی: برحسب طراحی، اجاق های کانیسترسوز، همیشه سبک­تر از اجاق های مایع­سوز خواهند بود. با این حال، تعداد زیادی از کانیسترسوزها بواسطه یک بطری سوخت قابل پرکردن، در مقایسه با یک اجاق مایع­سوز می‌توانند باعث کاهش و متعادلسازی وزن شوند.

    بنابراین، برای سفرهای طولانی­تر از چند روز یا سفرهایی که قصد دارید یک اجاق را زیاد روشن کنید، یک اجاق مایع­سوز درنظر بگیرید. (برای سفرهای کوتاه یک یا دو روزه، یک اجاق کانیستر احتمالا مناسب خواهد بود).

    بررسی‌های دمای بیرون: در دماهای سرد که اغلب ضمن کوهنوردی با آن مواجه هستید، اجاق های مایع­سوز بهتر از اجاق های کانیسترسوز کار می­کنند. دماهای سرد، فشار در کانیستر سوخت را کاهش می‌دهند که عملکرد اجاق را بطور قابل ملاحظه ای کاهش می‌دهد. بعضی از اجاق های کانیسترسوز، برای غلبه بر این مورد، به تنظیم­کننده های فشار مجهز هستند. گرم نگه داشتن کانیسترهای سوخت در کیسه خواب یا جیب ژاکت ، می‌تواند به بهبود کارایی کمک کند. اما، برای سفرهای کوهنوردی با دماهای دائما سرد، توصیه می‌شود که یک اجاق مایع­سوز را همراه ببرید.

درباره اجاق ها در کوهنوردی در دکوول بخوانید.

سیستم‌های آب­رسانی در کوهنوردی

    یا از دوبطری آب از جنس پلاستیک سخت با دهانه گشاد یا از یک بطری و یک مخزن آب استفاده کنید. بطری‌ها تقریبا تخریب­ناپذیر هستند و معمولا آسانتر پر می‌شوند، بنابراین توصیه می‌کنیم که حداقل یک بطری همراه خودتان داشته باشید. اگر یک مخزن آب استفاده می‌کنید، بدانید که تیوب مخزن می‌تواند در دماهای سرد یخ بزند و ذخیره آب شما را قطع کند. شما احتمالا خرید یک روکش عایق­ساز را که از یخ­زدن جلوگیری خواهد کرد، درنظر می‌گیرید.

تصفیه آب

    وقتی که در ارتفاع اردو می زنید، احتمالا نیاز دارید که برف را با یک اجاق گرم کنید تا آب نوشیدنی را بسازید. همچنین باید آب را برای سه دقیقه بجوشانید یا قبل از نوشیدن آن را فیلتر کنید. اگر نمی خواهید که آب را بجوشانید، گزینه های مناسب دیگر برای اینکه آب قابل نوشیدن شود، فیلترهای پمپ، تصفیه­ کننده‌های فرابنفش یا قرص های تصفیه آب است. از آنجایی که احتمالا دماهای بسیار سرد را تجربه کرده‌اید، فیلتری را درنظر بگیرید که تکنولوژی فیبرهای توخالی را به کار نبرید زیرا اینها در دماهای انجماد آسیب می‌بینند و کارکرد آنها تنزل می یابد.

ده ضرورت

    حتی اگر صعود فقط یک روز طول بکشد، عاقلانه است که هر زمان که در مناطق بکر پا می‌گذارید، ده ضرورت را همراه داشته باشید. با این موارد ضروری، مانند آیتم‌هایی برای جهت‌یابی، کمک‌های اولیه، پناهگاه و آتش، در مواردی که چیز اشتباهی رخ دهد، آماده خواهید بود. درباره ده ضرورت بیشتر یاد بگیرید.

تجهیزات جانبی کوهنوردی

    این تجهیزات جانبی کوهنوردی، سفر شما را کمی خوشایندتر می‌کنند و شما را در طول مسیر آرام نگه می‌دارند.

ساعت‌های ارتفاع­ سنج برای کوهنوردی

    یک ساعت کوهنوردی، یک ابزار جهت‌یابی کمکی مخصوصا در دید کم است. ساعت‌های ارتفاع­سنج، فشار بارومتریک را به کار می‌گیرند تا ارتفاع را تخمین بزنند و بنابراین شما می‌توانید تشخیص دهید که بر روی کوه کجا هستید. اگر بطور دوره‌ای یک ارتفاع شناخته شده را وارد کنید، نتایج دقیق­تر خواهند بود.

ابزارهای جهت‌یابی در کوهنوردی

    در زمان کوهنوردی، همیشه در حال حرکت بر روی یک مسیر به خوبی آزموده شده نیستید و یک ارتفاع با مه و برف بر روی یک کوه می‌تواند آنقدر گیج­ کننده باشد که شما نتوانید بالا را از پایین تشخیص دهید. قبل از اینکه صعود خود را آغاز کنید، درباره ابزارهایی که نیاز دارید تا در یافتن راه‌تان به شما کمک کنند، فکر کنید.

 • نقشه و قطب­‌نما: دو الزام قطعی برای هر صعود، یک نقشه کاغذی و یک قطب‌­نما، تمام چیزی است که کوهنوردان خبره برای یافتن جهت به آن نیاز دارند. در مقاله های ما با عناوین نحوه خواندن یک نقشه توپوگرافی و نحوه استفاده از یک قطب‌­نما، موارد بیشتری را یاد بگیرید.
 • GPS: برای بسیاری از ماجراجویی ها، GPS، یک ابزار در مسیر برای جهت‌یابی است. دماهای سردی که شما احتمالا در ارتفاع کوه تجربه می‌کنید، می‌تواند عمر باتری‌ها را کاهش دهد، بنابراین، مطمئن شوید که با باتری‌های کاملا شارژ سروع می‌کنید و پشتیبان‌هایی همراه دارید و تلاش کنید که در مواقعی که از دستگاه استفاده نمی‌کنید آن را داخل جیب قرار دهید تا گرم بماند. در مقاله ما با عنوان نحوه انتخاب و استفاده از یک GPS، موارد بیشتری را یاد بگیرید.
 • منورهای شخصی (PLB) /پیام رسان‌های ماهواره‌ای: PLB یا پیام رسان ماهواره‌ای که اساسا برای استفاده در مورد اضطراری طراحی شده است، می‌تواند یک هشدار SOS را برای نجات­دهندگان ارسال کند. اما، بعضی از پیام‌رسان‌های ماهواره ای می‌توانند برای جهت‌یابی به واسطه ردیابی مسیر شما، فراهم سازی دسترسی به نقشه‌های توپوگرافی دیجیتال و ردیابی مختصات ارتفاع و فشار بارومتریک به کار روند. در مقاله ما با عنوان نحوه انتخاب بین یک PLB و پیام‌رسان ماهواره‌ای، موارد بیشتری را یاد بگیرید.
 • تلفن هوشمند: اپلیکیشن‌های نقشه یابی بر روی تلفن شما می‌توانند به شما امکان دهند که از طریق GPS حتی وقتی که خدمات تلفن را ندارید، جهت یابی را انجام دهید. (در زمان داشتن خدمات تلفن یا دسترسی به اینترنت بی­سیم، باید نقشه ها را از قبل دانلود کنید). این گزینه‌ای است که بیشتر ماجراجویان به دلیل آشنایی با تلفن‌های هوشمند و دسترس­پذیری اپلیکیشن‌های نقشه برداری با کارکرد بالا، آن را انتخاب می‌کنند. اما، شما باید نحوه حفاظت تلفن­تان از عوامل مضر موجود و نحوه شارژ دوباره باتری تلفن را در نظر داشته باشید.

    شما باید با امنیت کوهنوردی کنید .هیچ مقاله یا ویدیویی نمی‌تواند جای آموزش مناسب و تجربه را بگیرد .